Сьогодні - свято Івана Купала

Надрукувати
Новини
07.07.2008
paporot.jpgОдним із найцікавіших та найяскравіших святкувань наших предків було свято Івана Купала. Воно бере початок з давніх-давен, сягає своїм корінням у ті часи, коли наші предки розпочинали хліборобський календарний цикл та приносили жертви язичницькому богу достатку і врожаю Купалу. Згадаємо деякі легенди.

Свято Iвана Купала припадає на пору лiтнього повороту сонця (нiч з 6 на 7 липня). Язичницькому боговi достатку i врожаю Купалу хлiбороби приносили жертви на початку жнив. На його честь запалювали "живий вогонь", який добували тертям. "Живий вогонь" - це багаття, яке перестрибували учасники дiйства; він мав очистити їх вiд лихого, грiховного, вiд того, що мiг "причепити" їм злий дух. У купальську нiч люди обходили поля, левади, сади. Заговорювали їх вiд злого духа. Коли нашi предки ще не знали хлiборобства, вони збирали дикоростучi плоди, злаки, траву, квiти.

Цього дня дівчата плетуть вінки з польових квітів й перед заходом сонця збираються на вигонах біля річок. Увечері чи вже пізньої ночі дівчата пускають на воду сплетені ними вінки з прилаштованими запаленими свічками. Існує прикмета: якщо вінок пливе добре і свічка горить, то дівчина впродовж року вийде заміж, а якщо крутиться на місці - доведеться їй ще трохи дівувати. Якщо вінок відпливе далеко й пристане до якогось берега, з тієї сторони й прийде наречений дівчини. Часто хлопці намагаються зловити вінки дівчат. Двійко зазделегіть домовляються про те, яким буде вінок. Кожна дівчина плете його так, щоб можна було впізнати: вплітали яскраву свічку, або велику квітку. Якщо хлопцю вдається зловити вінок коханої, діставшись до нього вплав чи на човні, це вважається доброю прикметою для їх подальшої спільної долі.

Купальське вогнище згідно переказів має велику міфічну силу. Через купальське вогнище стрибають всі, проходячи таким чином своєрідний ритуал ощищення. Пари, які кохаються, мають стрибати вдвох. Вважається, що та пара, яка не розніме рук, перестрибуючи через багаття, згодом і побреться.

І саме в ніч на Івана Купала (нiч з 6 на 7 липня) востаннє з'являлися русалки, а опісля вже затихали до наступного року.

Цієї ж ночі шукали і легендарну квiтку папоротi. Люди вірили, що папороть цвіте тільки в цю ніч, в найтемніших закутках лісів. За легендами, квітка папороті могла виконати будь-яке бажання, та зірвати її могла лише людина. Нечиста сила, що була особливо могутньою в цю ніч, оберігала цвіт папороті і підстерігала шукачів щастя.

Сьогонішнє свято є одним із ще незабутих традиційних священнодійств наших предків. Свято Iвана Купала - це поезiя лiта, гiмн силi i буянню природи, величальна пісня людинi-хліборобу.

Переглядів: 6880

Коментарі (2)
 
де відбудеться свято ?яб приишов попригав
| Ukraine, Poltava
Рейтинг: 0+ -4-
 
іван, 13:58 07 липня 2008 р.
 
Нам не відомо. Але очевидно, що в Дрогобичі таке ніколи не святкуватиметься. У нас останнім часом тільки церковні свята та заходи, присвячені Бруно Шульцу.
Рейтинг: 0+ -5-
 
Адміністратор, 14:31 07 липня 2008 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2018 Дрогобич Інфо → (сайт працює 3727 днів)