Щеплення дітей: за і проти

Надрукувати
Інтерв’ю
Написав(ла) Юрій Федчак   
30.05.2014
Щеплення дітей як захист від хворобОхорона здоров'я дитини та клопотання про її розвиток має бути основоположним питанням у стратегії розвитку української держави. До нас звернулася наша молода читачка з проханням роз'яснити правові норми щеплення дітей. На запитання "Дрогобич Інфо" відповідає заступник головного лікаря ДРТМО Леонід Іванчук.

- Вакцинація в Україні регулюється законами України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" та "Про захист населення від інфекційних хвороб".

- Наша читачка запитує, чи має право лікар вимагати гроші за невчасне (протерміноване) щеплення дитині, якій виповнилося більше одного року?

- Ні, не має права. Однак сьогодні через брак фінансування існує проблема безкоштовного забезпечення державою медустанов вакцинами. У зв'язку з цим своєчасність проведення первинного вакцинального комплексу дітям до 1-го року у Дрогобичі становить 63,79%. Для порівняння можу назвати, що найвищий показник – у Турківському районі - 98,57%, найнижчий – у Самбірському – 16,80%, у Львові – 67,45%, а в середньому по області – 60,04%. Щеплення дітей проводиться згідно Календаря щеплень.

- Якщо мати написала відмову на щеплення дитини, але згодом все-таки вирішила звернутися в медустанову за такою процедурою, то чи мають право їй відмовити або ж пропонувати придбати вакцину для дитини за власний кошт?

- Дітям до 15 років та недієздатним особам профілактичні щеплення проводять за згодою їх об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників. У випадку відмови від обов'язкових щеплень, лікар має право взяти у батьків відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови засвідчити це актом у присутності свідків. Це зазначається у ст. 12 ЗУ "Про захист населення від інфекційних хвороб". Якщо батьки написали відмову у вакцинації дітей, а потім вирішили надолужити упущення, то у зв'язку з браком безкоштовних вакцин день щеплення дитини переноситься. Однак якщо батьки наполягають на терміновому щепленні, тоді через брак вакцини їм можуть запропонувати придбати необхідну вакцину за власний кошт.

Потрібно відзначити, що згідно розділу ІІІ, ст.12 Закону України "Про охорону дитинства" батьки або особи, які їх заміняють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я і у разі відмови від надання дитині необхідної медичної допомоги, якщо це загрожує її здоров'ю, батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність згідно з законом. Згідно розділу VI ст.35 Закону України "Про охорону дитинства" особи, винні у порушенні вимог законодавства про охорону дитинства, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до українського законодавства.

- Нерідко від батьків, як і в українських мас-медіа, можна почути про випадки трагічних наслідків щеплення дітей. Як упевнитися в тому, чи безпечно щепити дитину тією чи іншою вакциною, чи ні?

- Перш, ніж щепити дитину, її повинен оглянути дільничний лікар, і у випадку відсутності протипоказань дати скерування на щеплення. У відповідності до ст. 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" профілактичні щеплення проводяться після медичного огляду особи в разі відсутності у неї відповідних медичних протипоказань. Але щеплення є видом медичної допомоги, від якої можна відмовитися (ст. 284 ЦК України) і є медичним втручанням, пов'язаним у наш час з ризиком для здоров'я пацієнта. Отже, відповідно до статті 42 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" ризиковані профілактичні методи можливі лише у разі згоди особи, яка попередньо проінформована про можливі наслідки застосування цих методів. Крім того, стаття 43 цього ж Закону підтверджує право особи на добровільну відмову від проведення щеплень. Батьки складають письмову заяву у відповідній формі і залишають її у поліклініці. Але такий варіант є можливим лише тоді, коли дитина не відвідує ДНЗ.

- Дякую!

Вакцинувати дитину чи ні – вирішувати батькам. Але треба пам'ятати, що яким би не було це рішення, за нього батьки несуть відповідальність. Несуть батьки відповідальність і за те, якщо не дотримувалися рекомендацій лікарів, пов'язаних з введенням тієї чи іншої вакцини. Звісно ж, певна міра відповідальності лягає і на державу, і на лікарів, тож про це також слід не забувати.

Переглядів: 2495

Ваш коментар буде першим

У даній статті коментарі вимкнено.
 
© 2008-2017 Дрогобич Інфо → (сайт працює 3458 днів)