28 лютого поблизу с. Уріж Дрогобицького району бачили гадюку звичайну. Світлину опублікував Віталій Клюшник у групі «Дрогобич і дрогобичани». З раннім потеплінням плазуни вже виповзають зі своїх нірок, тож будьте уважними, якщо рушаєте на відпочинок в ліс чи поблизу різних водойм.
В Україні найчастіше гадюка зустрічається на луках, галявинах, болотах, на берегах річок, озер і струмків. Густота заселення гадюк дуже нерівномірна. У сприятливих місцях гадюки створюють великі скупчення – їхня густота може сягати 90 особин на 1 га, але частіше не перевищує 3-8 на 1 га. Гадюка звичайна зимує поодинці, невеликими групами або великими скупченнями по 200–300 особин у підземних пустотах, трухлявих деревах, норах гризунів та інших природних укриттях. Після зимівлі з'являються на поверхні землі звичайно в квітні-травні. Однак, як бачимо, передчасне потепління розбудило їх.
Гадюка звичайна є отруйною змією. За механізмом токсичної дії її отрута є переважно геморагічної (викликає крововилив), місцевої некротичної дії, призводить до згортання крові. Чим ближче місце укусу до голови, тим він небезпечніший. Навесні отрута гадюки більш токсична, ніж влітку. Укус гадюки викликає наростаючий біль. При попаданні отрути в кров загальна реакція може розвиватися одразу або через деякий час – пів години, годину. Найчастіше це відбувається через 15-20 хвилин. З'являється в'ялість, головний біль, нудота, інколи блювання, пришвидшений пульс, паморочиться голова. Але попри те, що отрута гадюки досить сильна, летальні випадки трапляються досить рідко. У випадку укусу отруйною змією слід негайно звернутися за медичною допомогою.
Гадюки звичайні є водночас корисними плазунами, оскільки харчуються дрібними гризунами. Останні завдають великих збитків як у сільському господарстві, так і в лісовому господарстві. Тому коли бачите гадюку у лісі чи поблизу – обійдіть її, не вбивайте, оскільки це її територія, її природна домівка.
Переглядів: 1329
|