З року в рік практика підготовки та розгляду проектів річного бюджету Дрогобича відбувається майже у закритому режимі, без попереднього оприлюднення проектів актів, важливих для дрогобичан рішень, без будь-яких можливостей участі членів територіальної громади міста у внесенні пропозицій до відповідних проектів бюджетів та щорічних планів соціально-економічного розвитку міста. Неодноразові вимоги громадських організацій про забезпечення максимальної прозорості і публічності у формуванні та затвердженні місцевого бюджету (та плану соціально-економічного розвитку) влада систематично ігнорує. І це попри значний брак відповідних фахівців у депутатському корпусі та постійних комісіях. Такий, на жаль, результат місцевих виборів за партійними списками.
У ефірі радіомовлення "Франкова земля" автор цих рядків неодноразово стверджував, що громада міста має значний інтелектуальний потенціал, який влада теж свідомо ігнорує, що унеможливлює якісне управління не лише господаркою міста, але й тими аспектами, які формують якість життя кожного дрогобичанина. Щоб ця ситуація була змінена на краще, свого часу лідери Асоціації "Нові Горизонти" звернулися до міського голови з пропозиціями стосовно участі у розробці регуляторних актів, плану соціально-економічного розвитку міста та формуванню бюджету міста на 2010 рік. Логічно, що було запропоновано й проведення відповідних громадських слухань. Влада нібито й не відмовилася від цих пропозицій, та тих, що до речі, надходили й від низки інших громадських організацій, зокрема, ГО "Дрогобицька громада" (Б. Юзефів), ГО "Громадський форум Дрогобичини (Т. Гентош) тощо. Не відмовилася, але все зробила так, щоб громадські слухання відбулися без залучення широких кіл громадськості міста, фахового обговорення проектів бюджету та плану розвитку міста на 2010 рік. Як пройшли ці громадські слухання знають їх учасники — переважно чиновники з Ратуші, позаяк після перенесення терміну їх проведення влада не оприлюднила для широкого загалу наступну дату слухань. До честі наших мас-медіа, й газета "Галицька зоря" (П.Мацан) й "Вільне Слово" (І.Швед) оперативно та об`єктивно проінформували дрогобичан про справжній стан речей при проведенні цих, без сумніву, важливих для громади міста, слухань. Звіт за громадськими слуханнями готує експертна група Асоціації "Нові Горизонти" та залучені фахівці.
Відсутність елементарної базової економічної, фінансової та правової освіти у наших владців, що спостерігається неозброєним оком, вчить їх поганих традицій проведення громадських слухань, як кажуть, - "для галочки". Чи може це й надалі влаштовувати громаду Дрогобича?. Небезпідставно стверджую: НІ! Наша місцева влада посилається на стислі строки підготовки і прийняття бюджету країни. Так, кожен з нас добре бачив, яким чином цього року парламент приймав найважливіший для країни документ. Без коментарів. Однак, посилання наших владців на цю практику та впровадження її у діяльність на рівні міста є неприпустимою, як не може бути переконливим аргументом заява секретаря міськради пані Гладун про те, що бюджет міста буде затверджено й без громадських слухань. Як швидко журналіст Алла Гладун забула про захист права членів територіальної громади на безпосередню участь у прийнятті відповідних рішень. Позаяк на виборчих перегонах саме ці лозунги, про захист прав територіальної громади міста, були головною "фішкою" її партійного блоку. Саме вона мала б диктувати у Ратуші правила чесної гри щодо об`єктивного та своєчасного інформування громадськості Дрогобича стосовно прийняття вкрай важливих для громадян міста рішень.
Адже сьогодні громадські лідери міста, в тім числі й представники політичних партій, мають конкретні пропозиції стосовно формування плану розвитку міста та бюджету. Ці ж проекти влада чомусь розділила в часі та просторі. Вона, на жаль, поки що не розуміє логіки взаємопов’язаності цих програмних документів. Тому й стверджують сьогодні громадські лідери, що такий стан речей категорично не влаштовує дрогобичан. Отож владі треба готуватися до тривалого діалогу з громадськістю, який не завжди буде для неї, влади, комфортним. Бо дуже зараз зручно розповідати про "наступ" Януковича на українськість і нічого не робити, аби ота "українськість" відчула, що нею переймаються хоча б на рівні Дрогобича.
А тепер декілька слів про пошук себе у бюджеті. Якось, на семінарі для редакторів ЗМІ, що стосувався проблем євроінтеграції, моя добра знайома Людмила Гуменюк, директор Центру медіареформ, розповіла такий цікавий випадок зі свого життя. Вона є магістром з політичної комунікації і під час навчання у Шеффілдському університеті (Велика Британія) жила у сім"ї простих англійців. Яке було її здивування, коли одного дня господарі, трійко людей, попросили пані Людмилу, аби вона їх не турбувала деякий час. Потім вони вибачилися за ці обставини й пояснили українці, що цими днями опубліковано річний бюджет Англії і вони його обговорювали. На запитання Людмили про те, наскільки їх це стосується, пояснили: "У бюджеті ми знаходимо себе. Ми знаємо, як наша сім"я житиме цей рік, які у нас будуть статки, витрати та преференцї. Тут все дуже зрозуміло та чітко виписано, так, що не потрібно жодних специфічних знань..." Отакого! Чи може сьогодні хоч один громадянин моєї країни "знайти" себе у бюджеті.? Хіба що ті, котрі самі себе назвали олігархами...
Так само і з цьогорічним бюджетом Дрогобича — там немає чіткого "місця" для пересічного дрогобичанина. Стверджую це, бо проходячи певний професійний вишкіл, зустрічався (та за допомогою фахівців вчився аналізувати) саме з такими "бюджетами", де все написано лише для армії посадовців — це лише вони "знаходять" себе у ньому. Це виключно їх годівниця на рік, тому й написані вони непрозоро, незрозумілою для простих людей мовою, без прив`язки до їх життя. Так далі тривати не може. Киваючи на "гріхи" нової влади дрогобицькі можновладці й надалі збираються жирувати за рахунок "свого" бюджету". Допоки?
Переглядів: 4421
|