Майже півроку регіональне об’єднання громадських організацій Асоціація "Нові Горизонти" готувало для міського голови Миколи Гука новий управлінський ресурс. Таким ресурсом, на думку розробників, що залучає владу та громаду міста до корпоративної відповідальності за стан речей у місті, стали два регуляторних акти. Це – Положення "Про місцеві ініціативи в м. Дрогобич" та "Про інформування у територіальній громаді міста Дрогобич", які передбачають створення умов більш прозорої діяльності органів влади та місцевого самоврядування, засад партнерства влади й громади, що базуються на втіленні ініціатив громадськості та спільне подолання кризових явищ на місцевому рівні. Простими словами: громада хоче брати безпосередню участь у місцевому самоврядуванні, що означає і її відповідальність за формування місцевої політики "Для людей, а не чиновників".
Створенню регуляторних актів передувало навчання громадських експертів на модульних семінарах –тренінгах, публічне та експертне обговорення проектів актів та актів регуляторного впливу, проведення засідання "круглого столу", залучення громадськості до обговорення планів соціально-економічного розвитку міста, громадських слухань тощо. Зрештою, міський голова отримав готовий продукт- розроблені регуляторні акти із комплектом інших, необхідних для імплементації, документів,, які, без сумніву, допоможуть йому особисто, депутатам та всім зацікавленим сторонам у прийнятті зважених, прозорих рішень та нададуть громадськості міста та органам влади та місцевого самоврядування нові процедурні можливості, нові механізми для конструктивного та аргументованого діалогу влади з громадою.
Так, це ще не звична для влади практика, коли громадські організації (до речі у відповідності до норм Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003 № 1160/ІУ та Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004р. № 308) розробляють регуляторні акти із проходженням повної процедури, яка вимагається у таких випадках. Після публікації проектів Положень та радіопрограм за сприянням регіонального радіомовлення "Франкова земля" розробники актів отримали понад десяток зауважень та пропозицій, які були враховані у кінцевій редакції цих нормативних документів. До речі, багато міст, членів Асоціації міст України, колективним членом якої є й Дрогобич, використовують у своїй діяльності подібні регуляторні акти. Запропоновані Положення враховують системні дослідження Асоціації стосовно історичних, політико-географічних параметрів міста та регіону, політичні, соціальні та культурні традиції, знання про діяльність основних впливових громадсько-політичних структур. Позаяк Асоціація має у своєму розпорядженні результати досліджень соціально-економічної структури міста та регіону, стану її розвитку, проблем і перспектив розвитку інфраструктур. Стратегія створення цих важливих для громади міста документів передбачала залучення до його реалізації груп підтримки активістів, фахівців ЗМІ, правників, молоді, що навчається, місцевих лідерів, авторитетних серед громад осіб. До речі, всі витрати по тиражуванню цих актів оплачує донор – Фонд Східна Європа.
Звичайно, є й такий спосіб привернення уваги влади до нагальних проблем Дрогобича, як акції протесту, непокори, мітингів та гасел. Якщо, звичайно, вони здійснюються в рамках закону. Однак на виході таких акцій, як правило, не з’являється нічого, жодних кардинальних змін у ситуаціях, що є , на думку протестуючих, критичними, не спостерігається. До цього вже всі звикли: і протестуючі і посадовці, мовляв, погукають гасла та й розійдуться по домівках. Одночасно важливим та необхідним є, на думку лідерів Асоціації, не лише розповсюдження інформації про загрози та ризики відсутності реформ на місцевому рівні, але й надання дрогобичанам реального інструментарію реалізації та захисту порушених прав, можливості впливу на формування прозорої, зрозумілої для більшості громадян місцевої політики. Пора в королівському Дрогобичі започаткувати системну громадську експертизу діяльності міської ради. Тоді й не буде непрозорих кулуарних бюджетів, цинічних корупційних схем, які, з року в рік, працюють виключно в інтересах чиновників. Сьогодні громадськість повинна навчитися максимально широко сприймати поняття діяльності міської влади, адже всі її колективні та індивідуальні дії працівників та підрозділів у своїй сукупності і формують та складають її якість. Те, що ця якість сьогодні на низькому рівні - незаперечний факт. Можна й потрібно критикувати владу, але краще створювати такий інструментарій партнерства, за якого до влади приходитимуть порядні та відповідальні люди, а недоброчесність посадовців, через пильний контроль громадськості, не дозволить спритникам від влади й надалі залишатися на своїх хлібних посадах. Міський голова Микола Гук отримав новий потужний ресурс, який передбачає послідовний розвиток місцевих реформ. Тепер слово за нашими очільниками, подивимося, як швидко пропоновані регуляторні акти будуть прийняті на сесії міської ради. Пора від слів про піклування містом переходити до реальних справ, шановні наші владці. Не за горами вибори, на яких для багатьох посадовців настане момент істини…
Переглядів: 4403
|