"Поінформований — означає озброєний": без сумніву, цей вислів знає більшість людей. Продовжуючи логічний ряд можемо впевнено стверджувати: озброєний — здатний захищати себе, свою сім'ю, власні інтереси. Безперечно — рідну Батьківщину. І тут зустрічаємося із незрозумілою перешкодою. Влада, (будь-яких форм правління) на всіх спіралях розвитку людства, найменше прагнула озброювати власний народ... інформацією. Насамперед, про свою діяльність. І це завжди був шлях втрат...
Від тоталітарних режимів дісталася нам спадщина — засоби масової інформації. Це: "преса (газети, журнали, книги), радіо, телебачення, інтернет-видання, кінематограф, звукозаписи і відеозаписи, відеотекст, телетекст, рекламні щити і панелі, домашні відеоцентри, що поєднують телевізійні, телефонні, комп'ютерні та інші лінії зв'язку. Всім цим засобам притаманні якості, що їх об'єднують — звернення до масової аудиторії, доступність багатьом людям, корпоративний характер виробництва і розповсюдження" (із Вікіпедії- О.М.).
Власне самі ЗМІ не завжди є ініціаторами змін у свідомості людей. Їх рушійна чи творча сила визначається виключно тим, ким і для якої цілі вони використовуються. ЗМІ є найпотужнішим засобом формування суспільної думки та... політичних зомбувань. У цьому контексті погоджуюся із визначенням про "четверту владу", як регулятором суспільних відносин. Саме засоби масової інформації виконують надзадачу імплантації (примусового вживлення — О.М.) норм та принципів правлячої політичної культури у свідомість кожного пересічного українця. Чи є цій невидимій експансії альтернатива? На щастя, є. Вона, альтернатива, зветься мас медіа (мass media).
І найперше — громадські медіа, комунікації різних форм, що стосуються інтересів різних соціальних груп населення. До речі, медіа означає сполучну середню тканину (м’язову) кровоносних судин. Ось від них, судин, повністю залежить здоров'я нашого організму. Зрозуміло, що йдеться про здоров'я нашого суспільства та держави. Позаяк, саме мас медіа у різний спосіб ініціюють та реалізують дискусії, суспільні діалоги, залучаючи простих громадян до реалізації захисту власних (та суспільних) прав, інтересів та свобод. Ось саме такі мас медіа - це ЗМІ демократичного закордоння, на жаль, у нашій країні це лише початок великого та тривалого процесу. Що цей процес може значно прискорити? Рецепт дуже простий: прозорість органів влади. Особливо, на місцевому рівні. Існують безліч урядових указів та постанов щодо "забезпечення прозорості влади". Якщо вони не виконуються, то зрозуміло, кому це вигідно.
Чому владі, особливо на місцях, вигідно бути прозорою? Найперше, і найголовніше — влада зацікавлена у корпоративній відповідальності влади та громади за стан речей у місті та регіоні. За цих умов зникнуть політичні та громадські псевдолідери, спроможні лише амбіційно та неконструктивно критикувати владу, власне, її, влади, прагнучи понад усе. При реальній владі вони не лише повторюють гріхи старої влади, а й посилюють їх власними помилками та прорахунками. Чи потрібна особиста мужність та відвага посадовцям, аби бути відкритими та прозорими? Так. Ось лишень один приклад. Наповненість офіційного сайту дрогобицької міськради вже котрий рік складає заледве 10 відсотків від тієї, що вимагається чинним законодавством. Чи можуть депутати міськради, шановані люди та фахівці у своїх галузях, задекларувати свою професійну, не політичну, здатність лише на 10 %? Уявімо собі таких 10-ти відсоткових лікарів, вчителів, правників тощо. І чи самі депутати захочуть аби їх діти та онуки потрапляли на своєму життєвому шляху до таких фахівців. Без коментарів.
Свого часу Білл Клінтон, балотуючись на посаду президента США завоював прихильність суспільства та мас медіа заявою про те, що він кожного дня робитиме одну корисну справу для свого народу та країни. Прекрасний привід для успадкування нашими посадовцями: від президента до міського голови. Чому б міському голові Дрогобича постійно не наголошувати на певних пріоритетах щодо розвитку господарки міста, його соціального та культурного життя? Таке управління громада міста сприйме із розумінням та підтримає реальними справами. Адже нерозуміння управлінської тактики та стратегії нашої влади громадськістю королівського Дрогобича насамперед пов'язане із нестачею інформації, загального плану дій влади та простих роз'яснень діяльності посадовців.
Прагнучи підтримки громади влада має домогтися розуміння своїх завдань — видаючи зрозумілу та повну інформацію, системно, декілька разів поспіль. Громада міста знає про теперішню кризу, відчуваючи її, як кажуть "на власній шкірі". Однак вона не відає, яким чином долатиме цю кризу наша влада. Посадовці стверджують, що треба зміцнювати економіку міста, можливо, (рідкісна думка) шукати альтернативні джерела наповнення бюджету тощо. І, — ні слова про те, як це буде здійснюватися на практиці. Коли настануть кращі часи, на кому і в який спосіб позначаться владні управлінські рішення та заходи, де найсильніше виявиться їх вплив — поки що питання без відповідей. Замість цієї, очевидно доцільної прозорості, наша влада зосереджує свою увагу на вторинних проблемах, сподіваючись на самостійне тлумачення своєї діяльності громадою міста. Тому сьогодні посадовий корпус міської ради, та й депутати також, на превеликий жаль, сприймаються громадськістю як такі, що породжують кризу на місцевому рівні, без будь-якого прогнозування змін на краще. Навряд чи такий імідж сприятиме їх перемозі на виборах восени цього року…
Це видання, як інструментарій прозорості влади та партнерського діалогу влади із громадою, має на меті спробу покращити ситуацію в місті. Однак потуги лише регіонального об'єднання громадських організацій Асоціації "Нові Горизонти" у цьому напрямку були б не ефективними без підтримки активних та небайдужих дрогобичан, лідерів громадських організацій, людей, які мають великий життєвий досвід, посадовців, котрі щиро та послідовно переймаються проблемами міста та регіону, молоді, що навчається. І, звичайно, міжнародних донорів, які повірили у спроможність громадських організацій створити надійні засади партнерства громади із владою задля просування реформ у Франковім краю. Тож слово за вами, народні обранці, яким не байдуже майбутнє своїх дітей та онуків. Разом, громада та влада, ми зможемо змінити наше життя на краще. Сьогодні, а не в примарному майбутті.
Переглядів: 5245
|