45 творчих років Ореста Малиновського

Надрукувати
100 видатних дрогобичан сьогодення
Написав(ла) Юрій Федчак   
02.11.2010
Орест Малиновський Де б не побувала людина, вона колись неодмінно прийде до висновку, що все побачене – творіння Бога. Які дивовижні картини на українському блакитному небі – від сходу до заходу сонця, влітку чи взимку, і вдень та вночі – завжди дивовижні і неповторні. А яка багата на живописні краєвиди українська земля… На своїх полотнах наші художники закарбовують все, що вражає уяву: мури древнього Львова, червоні маки та соняхи біля дерев’яних хат на Тернопільщині, лебеді на плесах водойм, луки, схили Карпат тощо. І, побувавши на лоні природи раз, неодмінно вабить людину побувати там знову. Чому? Про це в ексклюзивному інтерв’ю для "Дрогобич Інфо" розповідає корінний дрогобичанин, фотомитець Орест Малиновський.

(натисніть на фото для перегляду, всього в статті 5 фото)

Гора Горгана - між Петросом і Свічою.
Гора Говерла - справа і Петрос - зліва.
З друзями на горі Близниці.
Біля цілющого джерела з вмістом заліза у Буркуті.

- Пане Орест, що спонукало Вас захопитися фотосправою? Фотостудія завжди була Вашим місцем праці?

- Це відбулося ще дуже давно, коли я, відслуживши в армії, повернувся додому, і побував у Карпатах. Саме туризм захопив мене, а побачене власними очима я почав із задоволенням фіксувати фотоапаратом. Де я тільки не побував: Карпати, Кавказ, Памір; незабутніми залишилися Трансільванські Альпи, Манявський Скит, вразила мене збудована у 1938 році на висоті 2021 метри над рівнем моря обсерваторія, що на горі Піп Іван чорногорського хребта… Де б я не їздив, неодмінно завжди брав з собою фотоапарат, щоб свої враження, чудові пейзажі зберегти на папері. Окрім цього, два роки працював токарем на дрогобицькому долотному, тоді ще – машинобудівному заводі.

- І скільки минуло часу з тих пір?

- 4 листопада цього року минає 45 років, як займаюся фотосправою професійно.

- Скажіть, а що манить Вас у гори?

- Щороку я їжджу у Карпати. Калінін казав: "Патріотизм починається з пізнання свого краю". У мене росте внук. Йому я хочу наочно показати, яка вона – планета Земля, і який прекрасний, багатий наш рідний український край. Був я з ним і на Синєвирі, і на Ольшанському водосховищі, довжина якого складає 5 км, і в музеї Івана Франка у Криворівні. Саме тут у домі Івана Франка гостював 3 роки Михайло Коцюбинський. А за 60 км вверх по річці Чорний Черемош, до лікувального залізовмісного джерела у Буркуті (Верховинський район Івано-Франківської області) їздила Леся Українка. Бачив внук і полонини, де вівчарі пасли вівці та пригощали нас бринзою. І всюди, де з ним не побував – завжди розповідав йому історичні факти про наш український народ та його синів: Івана Франка, Олексу Довбуша, Михайла Коцюбинського, Лесю Українку. Всі вони, до речі, побували в цих краях.

- А діти Ваші теж бували у горах?

- Коли синові ще було 13 років, то побував зі мною на верхівці Говерли. Вражений побаченим, сказав тоді: "Батьку, дякую! Скільки житиму – ніколи не забуду".

- А що, окрім чудових світлин, отримуєте в горах? Які особисті враження?

- (Усміхається) О, це неможливо описати словами. Додають сил, енергій і здоров’я цілющі гірські джерела, чисте повітря, а враження від побаченої краси та навіть запаху вечірньої ватри незабутні.

- Ваші мистецькі фотороботи – це виключно гори, чи є дещо інше?

- Фотографія означає "малюю світлом". У мене – фотостудія, а от деякі інші установи – це фотолабораторії. Це – різні речі. Саме у фотолабораторіях люди і замовляють фотографії на документи.

- Чи є у вас кумири? З ким підтримуєте дружні професійні зв’язки?

- У мене були гарні стосунки з фотомитцями Василем Становичем, паном Бараном та багатьма іншими. В даний час контактую зі знаменитою у Львові художньою фотостудією Баранських. В даний час інформацію про широке коло фотомитців збирає Зенон Філіпов. А в мандрівках у Карпати в мене завжди було багато супутників. Багатьох вже нема серед нас. Останнім часом зі мною в подорож ходить колишній альпініст Олександр. На жаль, стан здоров’я не дозволяє мені так часто бувати у горах, як би цього хотілося.

- Де відбувалися виставки Ваших робіт?

- На жаль, фінансові можливості мені цього не дозволяють. Мені вже неодноразово пропонували експонувати свої роботи в дрогобицькому музеї, але для цього необхідно вкласти чимало грошей. Однак мої фотопанорами є у власності колекціонерів у Києві, Ізраїлі, США, Німеччині, м. Нижній Новгород (Росія).

- Де ще мрієте побувати?

- Мене завжди манять своєю таємничістю та невимовною красою Карпати. Хочеться знову побувати там, де вже був. Бо навіть для вдалого ракурсу у фотосправі не завжди сприяють погодні умови, час доби чи освітлення. Подорожуватиму туди до тих пір, доки ще зможу.

Що можна додати до слів нашого земляка? У свої 68 літ чоловік не втрачає творчого натхнення та гордості в тому, що є українцем. В горах, де панує цілковита гармонія між тілом, душею і природою черпає наснагу для тривалих піших подорожей. Тут пізнає світ, черпає життєдайну енергію гір, набирається оптимізму на майбутнє. Орест Іванович дотримується традицій і звичаїв українського народу, вивчає історію рідного краю. Ба, і внук названий його ім’ям. А на його фотопанорамах – воістину шедеврах – водоспади, піки гір, водойми, квіти серед скель і ще багато захоплюючих картин. Частково завдяки і його творчій праці про Україну та наш чудовий край довідуються іноземці.

Переглядів: 4792

Коментарі (6)
 
Чудова, приємна людина! Здоров'я та творчої наснаги пану Оресту!
Рейтинг: 5+ -1-
 
СП, 20:16 02 листопада 2010 р.
 
C`est dommage. Le grand artiste rйpond aux bкtes questions non journalistes... mais que faire... C`est l`existence... 
Les misйrables non capables a qch veulent...
Рейтинг: 0+ -10-
 
Franзoise, 20:17 02 листопада 2010 р.
 
Надзвичайно позитивний, творчий чоловік, Фахівець з великої букви, здоров"я, удачі, творчих успіхів! Надіюся, нова влада посприяє з організацією виставки.
Рейтинг: 3+ -3-
 
, 22:11 02 листопада 2010 р.
 
Міцного здоров"я, наснаги й успіху цій талановитій Людині!
Рейтинг: 4+ -2-
 
Alice, 14:30 03 листопада 2010 р.
 
Франсуа, велике спасибі за таке гарне інтерв`ю. Знаю п. Малинівського і його родину особисто. Чудові люди! :)
Рейтинг: 5+ -7-
 
Міла, 21:10 03 листопада 2010 р.
 
Franзoise___________ Пишіть хоч однією мовою. Ви змішали слова з декількох мов, і додали букви з кирилиці. :upset  
Questions non journalistes, кажете? Напишіть Ви щось цікавіше. Почитаємо. ;)
Рейтинг: 4+ -2-
 
Франсуа, 20:12 04 листопада 2010 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6040 днів)