Плітки
|
Написав(ла) Франсуа
|
06.01.2011 |
В останні дні перед Різдвяними святами люди кинулися у пошуках провізії. І якщо в магазинах ціни на продовольчу групу товарів більш-менш залишаються стабільними, то на продуктовому ринку ситуація зовсім інакша. Тут відсутня фінансова звітність чи наявність касових апаратів, однак цінова політика діаметрально протилежна закордонній: перед святами ціни у нас значно зростають. Якщо іноземні телеканали демонструють нам натовпи покупців, що з радістю розбирають продукти по акційній – зниженій – ціні, то дрогобичани прямують на ринок з сумним виразом обличчя.
Чому ціни катастрофічно зростають? Відповідь проста: попит перевищує пропозицію. Кожен продавець користується такою нагодою, а оскільки сільське господарство не здатне цілком задовольнити апетити покупців, позаяк ґрунтується на малих присадибних ділянках селян, то ціни перед Різдвом на ринку ростуть догори. Єдиним бар’єром для злету цін до запаморочливих висот служить мережа магазинів та супермаркетів. Наразі різниця в цінах у магазинах і на ринку не є істотною, то пропонуємо до уваги подорож на міський продринок. Отже, отримавши заробітну плату в розмірі 1500 гривень чи пенсію в сумі 750 гривень, житель міста сьогодні попрямує за продуктами харчування до різдвяного столу та зіткнеться з наступними цінами.
Квасоля – 14-16 грн./кг; оселедець – 18 грн./кг, мак – 5-6 грн. за склянку або 30 грн./кг. Пшеницю (кутю) ви зможете придбати запакованою в прозорі мішечки з розрахунку 5-6 грн./кг., а натуральний мед до куті продають по ціні близько 60 грн./кг. Утричі зросли на ринку ціни на домашні яйця – по 22-23 грн./10 шт., а фабричні з с. Доброгостів – 8 грн. за 10 шт. Подорожчало й молоко – орієнтовно по 7грн./л, свиняче м'ясо – 50-60 грн. /кг. Недешеве й масло – по 50-55 грн. за кілограм і спред-масло – 25-45 кг. Олія нині коштує в середньому 14грн./літру, а за маленьку пляшку лляної олії об’ємом 250 мл з вас зажадають 12 грн. А ще треба купити буряки та моркву, за які ми заплатимо близько 6 грн./кг, капусту зелену – 6 грн. кг і за кілограм цибулі – 5.50 грн. Якщо забажаєте придбати для дітей цитрусові, то це вам обійдеться приблизно по 15 грн./кг, а чорносливи без кісточок та ізюм покупцям запропонують по ціні від 25 гривень. Квашені огірки, капусту та помідори можна купити по ціні 10 грн. за кілограм. Цукор на ринку пропонують по ціні 9,50 грн./кг, гречку – по 17 грн. за кілограм. Борошно хорошої якості (дніпродзержинське) для випікання пампушок чи готування вареників в гуртівні біля синагоги коштує 33,5 грн за 10-кілограмовий мішок. Копчена скумбрія коштує на ринку 45 грн. за кілограм, а однолітрова банка сухофруктів для приготування узвару – приблизно 10грн. Найбільше пощастило грибникам: цього року перед Різдвом 100 грам сушених білих грибів їм вдається реалізовувати по ціні 70-100 гривень!
Звичайно, для приготування 12 страв до сімейного столу на Різдвяну вечерю це – не весь перелік продуктів, необхідних господині на кухні. Щоправда, ринок – не магазин, бо тут можна поторгуватися. Якщо жінка поїде на ринок на власному авто, то за 1 літр бензину А-95 на автозаправках міста їй доведеться заплатити 8 грн. Подейкують, що при збільшенні інфляційних процесів у країні ціна бензину зросте до 10 грн. за літр.
Недешева тепер і інша "валюта" - горілка. Півлітрова пляшка оковитої тепер коштує 20-28 грн. Орієнтовно 8 грн. за 1 долар США і 10,60 грн. за євро продають нам банки ці міжнародні банкноти.
Порахувавши всі необхідні витрати та врахувавши, що кожен господар зобов’язаний бути готовим до частування гостей у наступні святкові дні, напрошується висновок, згідно якого української пенсії для приготування до свят ледь вистачає, і, якщо міська родина виживає на зарплату одного годувальника, то надалі буде дещо сутужно. На цих же умовах вистачить зарплати вчителя чи рядового лікаря, але забракує решти капіталу на оплату комунальних послуг. Особисто мене одне тішить, що не лінувався влітку, а назбирав грибів та ягід в Карпатах і вирощував городину на власному городі. А це – вагома лепта економії коштів сімейного бюджету.
Переглядів: 5870
|