Феномен Дрогобича або Ким ми стали?
|
|
Роздуми
|
Написав(ла) Іван Круглий
|
17.02.2011 |
Не будемо вдаватися в історію міста, наведемо деякі факти відносно кількості і складу населення.
1939 р. — 34 600 мешканців (26,3% — українці, 33,2% — поляки, 39,9% — євреї);
1970 р. — 56 000 мешканців (70% — українці, 22% — росіяни, 3% — поляки, 3% — євреї);
2005 р. — 78 595 мешканців.
З давніх часів місто було культурним центром регіону, про це свідчить велика кількість палаців і будинків культури, але, починаючи з 1989 року, Дрогобич почав змінюватись.
Як? Значною мірою у гіршу сторону.
1989-1994 рр. - перша хвиля еміграції. На батьківщину виїхала єврейська община, а на заробітки поїхало багато люду - від інженерів великих підприємств до викладачів. Чому? - Розгул бандитизму і масові скорочення на заводах. Процвітає торгівля і "челноки". Результат - перша втрата еліти міста, діячів культури, мистецтва, професійних кадрів. Значне зменшення народжуваності. Дрогобич втратив 30% корінних дрогобичан, інтелектуальних людей. Також у той час прославились вискочки на національній ідеї.
1994-2001 рр. - друга, а потім третя хвилі еміграції. Економічні процеси дають покращення результатів у сфері промисловості - як результат, бракує робочих місць - їх займають вихідці з сіл і навколишніх районів. Також процвітають торгівля і контрабанда, зміна влади призводить до того, що колишні бухгалтери, офіціанти, секретарі стають власниками привабливої комерційної нерухомості.
Дрогобич втрачає ще 30% інтелекту. Кількість "доїжджаючих" у місті досягає 50%. Вони - це шофери, працівники великих промислових заводів, спекулянти, діти політичних вискочок або їх родичі, випускники вузів. Що вони приносять місту? Приносять свою культуру, або, простіше оказати, безкультур’я - місто стає великим селом, бо ж не встигає очиститися від такого наплив "доїжджаючих".
2001-2008 рр. - розквіт України. Більшість нових дрогобичан - це випускники міських вузів; корінні віддають перевагу обласним інститутам або київським, а повертаються на батьківщину одиниці. Діти політичних вискочок на керівні посади влаштували кожен по півсела. Дрогобич у прямому значенні слова деградує, він перетворився під впливом культури сільських мас на велику кнайпу, де основна розвага - це відвідування барів і забігайлівок. Молодь знаходить себе всюди, крім спорту. Керівники належним чином підтримують це дійство, бо вони ж такі самі, лише на років 30-40 старші.
2009-2010 рр. - Дрогобич занепав. Сьогодні мало хто знайде відмінності між нашим містом і, для прикладу, селом Рихтичі. Культура? - її просто тут уже немає. Передача "Міняю жінку" показала, що або хто ми є. Себе можна побачити зі сторони. Ми рагулі.
Переглядів: 8511
|