Дрогобич у контексті туристичної привабливості

Надрукувати
Роздуми
Написав(ла) Юрій Федчак   
30.04.2011
ДрогобичДрогобич – старовинне красиве місто. Воно стало привабливим для іноземних туристів українським містом, що захоплює своєю історією і архітектурою. Мало не щодня дрогобичани бачать туристів, які гуртом ходять історичними місцями у центрі міста та розглядають будівлі і пам’ятники архітектури. Менше 400 днів залишилося до проведення у нашому місті спортивних тренувань до проведення Євро-2012 у Львові, тож якою мірою готова інфраструктура міста до прийому гостей? Як вже сьогодні зустрічає наше місто іноземця і які умови створені для задоволення його пізнавальних потреб? Отже, спробуємо розглянути ці питання в якості туриста.

(натисніть на фото для перегляду, всього 61 фото)

Фото 2, фото 3, фото 4, фото 5, фото 6, фото 7, фото 8, фото 9, фото 10, фото 11, фото 12, фото 13, фото 14, фото 15, фото 16, фото 17, фото 18, фото 19, фото 20, фото 21, фото 22, фото 23, фото 24, фото 25, фото 26, фото 27, фото 28, фото 29, фото 30, фото 31, фото 32, фото 33, фото 34, фото 35, фото 36, фото 37, фото 38, фото 39, фото 40, фото 41, фото 42, фото 43, фото 44, фото 45, фото 46, фото 47, фото 48, фото 49, фото 50, фото 51, фото 52, фото 53, фото 54, фото 55, фото 56, фото 57, фото 58, фото 59, фото 60, фото 61.

Очима туриста шукаємо: де краще?

Як кажуть, все пізнається у порівнянні.

Отже, спочатку завітаємо у місто Львів. Ще позаторік біля львівського "Маґнусу" запитував мене молодий турист з Німеччини, як потрапити до пам’ятника Федорову. Українською не володіє, однак вивчив російську і англійську мови. Своє враження про туристичний сервіс в обласному центрі назвав "very badly", тобто дуже погано. Сьогодні місто Лева повернуло своє почесне звання туристичного центру України. Перше, що бачить турист в центральній частині Львова – це змінені таблички на фасадах будинків, на яких двома мовами вказані назви вулиць. Другим нововведенням є встановлені на розі багатьох вулиць історичної частини міста вказівники і стенди з фрагментом плану міста і надписом: "You are here" (Ви – тут). Третім приємним ноу-хау є розміщений безпосередньо у ратуші міста Tourist information center, тобто Центр туристичної інформації. Вхід у такий Центр – окремий. Завітаємо сюди. Зустрічає молода дівчина і запитує, що цікавить. Ось що можна довідатися про діяльність Центру. За короткий час від моменту свого створення Центр туристичної інформації став осередком для отримання різноманітної інформації, необхідної туристові під час перебування у місті Лева. Це - про місто Львів, його історичну цінність, готелі і заклади громадського харчування, музеї і театри, пам’ятники і історичні споруди, парки відпочинку і маршрути міських пасажирських транспортних засобів, а також розклад розважальних заходів, що упродовж року відбуваються у місті. Працівники Центру намагаються надати всебічну допомогу туристам, що дозволяє їм оптимально спланувати своє перебування у Львові. Діяльність Центру є одним із важливих факторів розвитку туризму, спрямованого на тих, хто приїжджає до міста. Робочими мовами Центру є українська, російська, польська, англійська та німецька мови. Крім цього, кожному туристу безкоштовно надаються ілюстровані буклети, у яких коротко вказана інформація про Львів, видатних осіб, картографічні матеріали та план святкових заходів у місті на весь рік. Центр туристичної інформації працює щодня з 10.00 до 19.00, у суботу - з 10.00-18.00, у неділю - з 10.00 до 17.00 год.

У буклетах розміщені якісні фотографії видатних місць у історичному аспекті. Отже, читаємо інформацію про фундаторів цих друкованих буклетів:

1. Європейський Союз в рамках проекту "Створення туристично-інформаційної інфраструктури у м. Львові" Програми Добросусідства INTERREG IIIA/TACIS CBC Польща-Білорусь-Україна;

2. Інформаційне видання "ОТ-ОТ. Львів" (здійснюється за сприяння Управління туризму Львівської міської ради. Розповсюджується безкоштовно).

Крім цього, у Львові розроблені і успішно діють туристичні маршрути, а саме піший, кінний (бричкою) і т.зв. "чудо-поїзд" (трамвай на гумових колесах). Діють в центрі міста і громадські вбиральні – на проспекті Свободи і навіть біля міської ратуші. Центр міста постійно і ретельно прибирається, сміттєві контейнери в центрі міста – чавунні, але, щоправда, у Львові існують деякі такі ж проблеми, як і в Дрогобичі – обшарпані фасади житлових багатоквартирних будинків, зруйновані відрізки доріг, зокрема по вул. Шевченка і Городоцькій, а фасад театру ім. Заньковецької дечим нагадує наслідки землетрусу в Японії…

Отже, з поселенням туристів (готелів тут різного ґатунку – вдосталь) та проведенням їх дозвілля впродовж року, задоволення гостей міста інформаційними матеріалами в обласному центрі не виникає жодних проблем. Населення Львова нині складає близько 760 000 осіб.

Тепер коротка інформація про польське місто Лєґніцу, де також відбуватимуться спортивні змагання. Населення – 105 000 чоловік. Загальна кількість місць у готелях міста – 1600 та ще є місця в кемпінгах та наметових полях. Окрім цього, на віддалі майже 10 км від цього міста є три готелі загальною кількістю 300 місць для нічлігу. На даний час місто може похвалитися облаштованими стадіонами європейського зразка на окраїні міста. Як повідомили представники цього міста, що нещодавно побували в Дрогобичі, місто вже сьогодні готове до проведення Євро-2012. Це – коротка інформація про Лєґніцу.

Перш, ніж проаналізувати ситуацію в Дрогобичі, хочеться здійснити короткий екскурс у сусідній Трускавець. За останні два десятиліття місто дуже змінилося. Тихе і чисте місто є сьогодні своєрідним скарбом України. Одразу видно, що в оздоровчу індустрію міста за цей час було вкладено мільярдні інвестиції, позаяк тут виросло чимало нових багатоповерхових санаторіїв та різних приватних готелів. Це – український Лас-Вегас, місто розваг, в якому олігархи різного штибу залишають чималі суми грошенят та покращують своє здоров’я. Багато жителів сусідніх міст, в тому числі й Дрогобича знайшли тут своє місце праці. Однак якщо ми умовно – туристи, то шукаємо інформаційний центр на кшталт львівського. Завітав у міську раду. На жаль, був розчарований. Можливо, тому що Трускавець – маленьке місто, тож крім "Міленіуму" та кінотеатру "Злата" тут нема куди піти розважитися. Населення міста складає близько 30 000 чоловік. Тож не дивно, що гості Трускавця й не підозрюють, що всеукраїнська оздоровниця розміщена на території Дрогобицького району, і про сусідство з культурним центром (а цей статус дуже хочеться повернути колишньому обласному центру) Дрогобичем вони не здогадуються. Лише як пост-фактум – з Інтернету. Отже, інформацію про місто-курорт Трускавець мені вдалося… купити в книжному магазині. Саме там можна придбати карту міста з вказаними на іншій сторінці всіма номерами телефонів готелів міста та зо два буклети з короткою інформацією про місто.

І ось турист приїжджає в Дрогобич, де населення складає близько 80 000 чоловік. Ну, це залежно з якої сторони міста він потрапляє до нас. Якщо їде на авто зі Львова чи Стрия, то перед схилом побачить велетенський ключ зі словом "Дрогобич" та зображеним на ньому гербом міста. Це – приємно. А ось зі сторони, приміром, Самбора – лише невеличка бляшана табличка з написом "Дрогобич". Те ж саме – й зі сторони Стебника… Такі таблички розкидані по всій території країни при в’їзді на забуті Богом хутори. Питання вщент зруйнованих доріг оминаємо. Уявімо, що сьогодні турист прилетів до нас на гелікоптері. Щоправда, був колись в рідному Дрогобичі аеропорт. Був, але… Дивно, що влада Трускавця досі не отямилася і разом з асоціацією міських голів регіону та олігархами не домоглася відновлення роботи аеропорту як стратегічного об’єкту.

Отже, повернімося перш за все до питання нічлігу в Дрогобичі. Допустимо, приїжджає до нас група туристів з Голландії. Сумнівно, що голландці вчать українську мову. Турист будь-якої країни, вирушаючи в дорогу передусім вчить англійську. Тому орієнтуємося на цю міжнародну мову. Що спочатку бажає кожен іноземець, який приїхав у незнайоме місто? Валізу – біля ліжка, прийняти душ, нормально поїсти свіженьке і нарешті лягти відпочити від дороги, що втомила. Тому стало зрозумілим, що Дрогобич не має відповідного рівня готелів (мотелів), які б відповідали необхідним вимогам УЄФА. Тоді як бути? На прес-конференції 1 квітня на питання "Дрогобич Інфо": "Де плануєте поселити на нічліг спортсменів та тисячі уболівальників спортивних змагань, що завітають у наше місто з інших країн?" голова Дрогобицької міської ради Олексій Радзієвський відповів однозначно: "У Трускавці. Це місто не має історичних пам’яток культури, на які можуть подивитися туристи; але вони є в Дрогобичі. Проте саме в курортному Трускавці є достатньо готельних номерів високого рівня для поселення".

Тож захотілося дізнатися детальніше. Вивчаючи це питання, отримав наступну інформацію. На даний час у Трускавці лише офіційно функціонує близько 100 різноманітних готелів, приватних вілл та інших готельних комплексів, що в сумі можуть розмістити близько 100 000 туристів. У яких власне готелях будуть поселені іноземні футболісти – поки що невідомо, але достеменно відомо, що з цією метою було оголошено тендер. У таких готелях обслуговуючий персонал чи адміністратор володіють англійською мовою, як і, зрештою, у більшості трускавецьких санаторіїв.

Однак чи володіють англійською працівники служб екстреного виклику у Дрогобичі?

Уявімо, що в іноземця поцупили гаманець. Як вдалося з’ясувати, в даний час на пульті служби 102 черговий міліціонер нічого не зрозуміє, чого від нього домагається англомовний турист. Проте, як повідомили в дрогобицькій міліції, незабаром 50 дрогобицьких правоохоронців активно штудіюватимуть англійську до проведення в Дрогобичі спортивних тренувань. Англійською відтак досі не володіють також працівники-диспетчери швидкої допомоги (тел. 102) і МНС (тел. 101). Без сумніву, аналогічна ситуація – у майже всіх містах України.

Дрогобицький стадіон

Це – основа основ в питанні проведення тренувань до Євро-2012 у Дрогобичі. Ігри відбуватимуться у червні наступного року. Дрогобицький стадіон слугуватиме як тренувальна база для спортсменів, Трускавець забезпечуватиме нічліг, а ось Львів запропонує свій стадіон для змагань. Ще від зими голова Дрогобича обіцяє нам, що до кінця листопада (а значить, до зими) ми матимемо стадіон європейського зразка. Отже, закортіло побачити наочно, якими темпами вже сьогодні тривають будівельні роботи на стадіоні. З допомогою фотографій наші читачі можуть побачити, що станом на 29 квітня діється на найбільшому стадіоні міста. Гарна погода і…цілковита тиша. Єдине, кого зустрів фотограф на стадіоні – це двох здоровенних вівчарок, прив’язаних короткими ланцюгами до огорожі. Ще більше розчарування спіткало під час відвідин басейну "Синевір". Виявляється, вже понад 3 роки басейн не працює через технічні причини. Вода у ньому наповнюється… опадами. Однак, щоправда, адміністративне приміщення і спортзал надійно охороняються.

Кажуть, іноземні футболісти самі обиратимуть в Україні для себе стадіон, на якому будуть тренуватися. Тренування відбуватимуться за 2-3 тижні до проведення змагань. Слід пам’ятати, що кожну команду супроводжує група підтримки, іншими словами, фанати футбольного клубу. Отже, попередньо завітають і сюди. Припустимо, що наступного місяця. Що побачать? Засмічене узбережжя річки, стіни стадіону, що місцями вже руйнуються; іржаві крани води, що поблизу мосту струменями наповнюють русло річки і… сморід у занедбаних приміщеннях стадіону. Особливо сморід відрізку річки Серет біля парку відпочинку по вул. Трускавецькій (а так само і жалюгідне видовище у самому парку) складе неприємне враження в загальній картині про наше місто у іноземців.

Отже, залишилося півроку до обіцяного Радзієвським євростадіону в Дрогобичі. Для цього з Держбюджету буде виділено 22 мільйони гривень. Чи справді перед нашими очима постане таке диво? Деякі скептики у цьому висловили свої сумніви, адже фізично встигнути навіть з сьогоднішнього дня здійснити такий грандіозний об’єм робіт можливо лише теоретично. Кажуть, можна якось, але щоб в поспіху це "якось" не виразилося згодом в біду у формі обвалу конструкцій.

Та попри все варто вірити у все найкраще.

Дрогобицька культура

Під цим заголовком не мається на увазі діяльність творчих колективів і наявність відповідних споруд. Це у Дрогобичі, можна сказати, на достатньому рівні. Але декілька прикладів спонукають задуматися: що спостерігаємо щоденно на вулицях міста? Фактично мала кількість урн для сміття призводить до засмічення вулиць і скверів міста. Дрогобичани у своїй більшості (як і гості міста) не мають наміру нести в кишені спорожнену скляну або пет-пляшку, чи обгортку від морозива, порожню цигаркову пачку чи шкірку від банана, а викидають прямо на тротуар. Прикро також спостерігати, коли руйнується черга при під’їзді маршрутного таксі для посадки пасажирів на початковій зупинці. Нахаби просто ігнорують будь-які правила етики та демонструють своє безкультур’я. Особливо прикро, коли особисте безкультур’я демонструє молодь. Якщо порівняти Львів з Дрогобичем, то такого нахабу в обласному центрі шофер чи люди просто б викинули з автобуса. Про антиукраїнські огидні матюки, що лунають звідусіль з вуст "продвинутих" для "зв’язку слів" вже й говорити не хочеться. За такі слова колись можна було дістати палицею від поліцая або ж сплатити штраф. Сьогодні це – "норма" в українському християнському суспільстві.

Туристичний сервіс сьогодні

Нещодавно був очевидцем, як жінка смикала за ручку бічних дверей дрогобицького костелу св. Варфоломія. Підходжу і кажу, що вхід до храму – з іншої сторони. Відповіла, що там – зачинено. Але все ж підходимо удвох до входу, де праворуч на дошці оголошень бачимо написані польською мовою дні і години Богослужінь. Виявляється, жінка – не сама, а з гостями з Польщі. Запитують, куди в Дрогобичі варто піти та на що подивитися. Починаю перераховувати: церква св. Юра, палац Раймонда Яроша, пам’ятник Юрію Дрогобичу, шпихлір, хоральна синагога… Подякували, пішли. Виявляється, в Дрогобичі цілком нерозвинений прибутковий туристичний бізнес. Це – незаповнена бізнесова ніша. З цим переконався особисто, звернувшись безпосередньо у туристичну агенцію "Глобус" та ТзОВ "Берегиня". Парадоксально, але місцеві туристичні агенції пропонують путівку лише в Єгипет, Туреччину, Італію, Крим чи куди завгодно, але аж ніяк не забезпечують сервіс екскурсовода вулицями рідного міста. Ні реклами, ні жодної інформації. Щоправда, стало відомо, що є в місті особи, які зрідка таку послугу можуть запропонувати на попереднє замовлення, але неофіційно.

Тож недоцільно, мабуть, "винаходити колесо" і шукати щось нове. Варто, наприклад, лише запозичити досвід Львова, впровадити такі необхідні речі для туристів чимскоріш в рідному Дрогобичі, адже часу залишилося дуже мало. Достатньо для цього вивчити історію міста та розробити туристичні маршрути. Хоча б піші.

Постскриптум

Нагадуємо, що колектив сайту "Дрогобич Інфо" ініціює розробку туристичних маршрутів насамперед в межах міста Дрогобича. Ентузіастів, краєзнавців, істориків, картографів, меценатів, фотографів, митців, підприємців та всіх небайдужих до історії міста та туристичної діяльності запрошуємо прийняти участь у цій кропіткій і важливій роботі.

Переглядів: 14408

Коментарі (18)
 
Дивлюсь на фото стадиона таке враження що перебуваеш в Чорнобильський зоні може в Дрогобичі теж рвануло щось тільки нам нічого не сказли...
Рейтинг: 4+ 0-
 
Кіфірчик, 20:51 30 квітня 2011 р.
 
А в центрі міста, біля "Прометея".як біля четвертого енергоблоку в Чорнобилі...
Рейтинг: 1+ 0-
 
Олег, 21:29 30 квітня 2011 р.
 
а де карпин василь і дяків йосип з їхньою футбольною командою яка з приходом євро чомусь зникла :cry :(
Рейтинг: 0+ 0-
 
футболіст, 21:50 30 квітня 2011 р.
 
Та файний стадіон, шо ти там мелеш... 
 
Ним сам Йогі Льов зацікавився. *** 
 
Посилання не публікуємо.
Рейтинг: 0+ 0-
 
ййй, 22:23 30 квітня 2011 р.
 
Не припиняю дивуватися... Вяіться писати...
Рейтинг: 0+ -2-
 
Перехожий, 06:32 01 травня 2011 р.
 
Дрогобич це суційльний смітник.На днях був у Львові на вулицях чистота я просто був здивований...але кількість вуличних яшиків для сміття в два рази менше ніж у нас...Чому так? Люди...і влада.. Ми непотріб...а влада злодійська... Мені прикро...за нас...
Рейтинг: 1+ 0-
 
, 08:54 01 травня 2011 р.
 
Дякую за підбірку. Посміявся. 
 
Настане довгоочікуваний день, приїдуть гості, фани. Задригають їхні кінцівки і нутрощі від вражень і побаченої величі людського духа і сили. А спортивне свято заповнить їх тіла і душі вщерть. А через два тижні відлетять вдячні і веселі гості в свої далекі теплі краї, а на дрогобицькій гостинній землі настане нарешті спокій і вічне процвітання.
Рейтинг: 1+ 0-
 
Медіадізайнер, 14:47 01 травня 2011 р.
 
Адмін! Нечесно фільтрувати коментарі! Мій коментар не показали! :( :( :( 
 
Перепрошую, але у даній статті немає неопублікованих коментарів. Чи що Ви маєте на увазі?
Рейтинг: 0+ 0-
 
, 17:50 01 травня 2011 р.
 
Прикро дивитися на це жалюгіддя. Може нам трохи "насиление" розрідити? Бо головне якість, а не кількість... :?
Рейтинг: 0+ 0-
 
luka, 19:40 01 травня 2011 р.
 
почни з себе, спаси планету :grin
Рейтинг: 0+ 0-
 
до luka, 20:21 01 травня 2011 р.
 
:grin Може стадіон коноплею засіяти? Все ж хоч фінансовий результат появиться...
Рейтинг: 2+ 0-
 
Я, 20:39 01 травня 2011 р.
 
:grin Або бульби насадити...
Рейтинг: 1+ 0-
 
Я, 20:40 01 травня 2011 р.
 
Чисто не там де прибирають, а там де не смітять! За собою слідкуйте, "панове"! Ато йде по вулиці: харкає, бички кидає, папери всякі.. Ми ж європейці! Чи ні?.. :? :? :?
Рейтинг: 4+ 0-
 
Корінний_дрогобичанин, 23:11 01 травня 2011 р.
 
Всьо буде нормально, приїдуть, погуляють по центру та й поїдуть собі.Головне встигнути викопати траншею, від парку бандери до каменяра.А неруськім пояснити, що ідуть археологічні роботи в старій частині міста.А нарахунок канабіса непогана ідея, бюджет можна поповнити. :grin :grin :grin
Рейтинг: 0+ 0-
 
Cірко, 00:34 03 травня 2011 р.
 
Дивлюсь я на небо і думку гадаю, чому так в Дрогобичі брудно незнаю. 
та томущо ешелони думають про гроші, а ми прості українці ой що ми тут можем.порозкрали все на світі тай рештки докрадають, а ми люди простії лиш споглядаєм. Схаменись простий народе давай зберемося. надаємо їм по пиці. може схаменуться. так набридли крутелики на іномарках, з крутими магазинами і блатними дачами.вічно плачуть тай воркочуть що вони ніц немають а самі за кордоном гарно віддихають.
Рейтинг: 3+ 0-
 
Скрипка, 16:42 04 травня 2011 р.
 
Знаю що ми не любими порівнювати Дрогобич з іншими містами але факт є факт: Стрий Борислав Червоноград куди привабливіші і охайніші. Навмисне не брав львів. Бо згадані міста за населенням і розмірами потужностями можна порівняти з Дрогобичем. Мені соромно запрошувати сюди гостей такого срачу ще треба знайти
Рейтинг: 0+ 0-
 
серггІй, 14:54 05 травня 2011 р.
 
Для чого списувати гроші на вітер ? Дорогу від переїзду робили кілька років тому і зробили досить вдало. За весь цей час пригадую лише дві ямки які вилізли раптово. Їх закатали. Вчора їхав і побачив картину, за яку б мало серце радіти, але для чого здирати до основи нормально заасфальтовану дорогу ? Щоб поставити на швидку руку нову ? Але в Дрогобичі є багато інших вулиць, які потребують ремонту і є в гіршому стані. Нащо так через задницю робити ? Таке враження, що якесь мурло з ВР без розборки дало команду тупо встелити асфальт там де він показав пальцем. Про Стебник взагалі мовчу. Краще б пару метрів зробили дороги як їхати на Трускавець. Наші безпорадні закидали пошкоджену дорогу камінням свого часу, а тепер з цієї дороги нічого не лишилось. Камінь дотовк все що тільки можна.
Рейтинг: 1+ -1-
 
, 09:26 22 вересня 2011 р.
 
Здійснюю оцінку рекреаційно-туристичної привабливості м. Дрогобич. Зокрема розробляю пішохідну екскурсію містом, беручи до уваги 5 туристичних об'эктів у місті. Це клопітка та до деталей важлива робота, тому прошу небайдужих місцевих мешканців, краєзнавців, істориків, екскурсоводів та інших допомоги. Хто не байдужий до розвитку туристичної галузі у рідному чи небайдужому для себе міста, прошу звертатись по телефону для зустрічі, розділом ідей та пропозицій, щоб наше славетне стародавнє місто "кишіло" туристами, адже інфраструктура дозволяє це зробити, чому б ні? ! 0989422615 - Богдан :)
Рейтинг: 1+ 0-
 
, 18:12 04 квітня 2016 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6070 днів)