Наприкінці грудня, коли від потепління розтанув сніг, мешканці міста побачили не лише купи сміття та нові каналізаційні люки без кришок, але й дещо моторошніше. На узбіччях тротуарів, в під’їздах та парках на землі лежали використані, з краплинами крові шприци. Вже давно відомо, що окрім тютюнокуріння і алкоголю українська молодь вкорочує своє життя наркотичним зіллям. Страшно стає й за малюків, що граючись у дворі будинку заради цікавості можуть підняти ін’єкційний шприц та поранитися. А на кінці такої голки, як відомо, чатують смертельні хвороби: ВІЛ/СНІД, сифіліс, гепатит тощо.
Нечасто зі шпальт наших видань можна довідатися про хід боротьби з контрабандою та реалізацією наркотичних речовин. Тому сьогодні ми завітали у Дрогобицький відділ по боротьбі з незаконним обігом наркотиків. Ось яку інформацію надали для "Дрогобич Інфо".
- Скільки осіб затримано за реалізацію чи доставку наркотиків у Дрогобич? Які препарати тут є "популярними"?
- Станом на 10 травня з початку року викрито чотирьох осіб, що займалися збутом наркотичних засобів: ширки і марихуани. Однак якщо раніше наркозалежні особи кололися т.зв. ширкою та курили марихуану (коноплю), то тепер найпоширенішим став синтетичний психотропний засіб "субітекс". Цей препарат потрапляє до нас з-за кордону (Франція, Італія), при цьому існують багато каналів передачі цієї отрути.
Чим же зацікавив цей наркотик сучасних наркоманів? Випускається у таблетованій формі, причому однієї таблетки вистачає на 8 чоловік. Вартість опіуму при цьому коливається від 200 до 300 гривень.
Коли субітекс потрапляє в організм людини, то як і інші наркотичні речовини, стимулює викид дофаміну - гормону задоволення ("гормон щастя"). З`являється відчуття ейфорії, кайфу, піднятого настрою, покращується працездатність. Але, на відміну від інших наркотиків, субітекс не тамує біль, оскільки призначення його зовсім інше. "Субутекс" – а так насправді називається цей дурман – це медпрепарат , який використовується для лікування наркозалежних за програмою замісної підтримуючої терапії. З його допомогою наркомани можуть припинити вживання нелегальних наркотиків. Водночас субітекс є важким наркотиком, який належить до групи опіатів. Ця група найбільш небезпечна, до неї також входять героїн, морфін, трамадол. Якщо приймати наркотик не в медичних цілях, то ризик стати наркоманом дуже високий. Субітекс для молоді привабливий тим, що його, подрібнивши до стану порошка можна втягувати через ніс. Молодь думає, що якщо його вдихати, то це не є небезпечно. Думка, що якщо вживати наркотик іншим шляхом, а не ін'єкційним, то залежність так швидко не розвинеться є хибною. Достатньо 2-3 разів, щоби сформувалася психологічна залежність, тобто потяг до наркотику, бажання постійно перебувати у стані безмежної радості і щастя. Чи ковтати таблетку, чи розводити водою і робити ін'єкцію, чи втягувати через ніс - немає значення. Механізм формування залежності спрацьовує однаково, оскільки так чи інакше наркотик потрапляє у кров.
- Кажуть, що основними постачальниками наркотичного зілля є цигани.
- Це вже у минулому. Сьогодні місцеві роми таким не промишляють.
- У якому віці найчастіше починають вживати наркотики на Дрогобиччині?
- Вік – 18-20 років.
Відтак "кайфовому" відпочинку юнацтва часто перешкоджають спільні профілактичні відпрацювання правоохоронців. На даний час 21 мешканець Дрогобича і Стебника, що вживали наркотичні засоби проходять лікування згідно Програми замісної і підтримуючої терапії для наркозалежних, яка діє у Дрогобицькій міській поліклініці. Загалом офіційно на обліку міліції перебуває 154 таких особи.
Наостанок хочеться застерегти всіх, кому пропонують першу "дозу": не спокушайтеся на це "задоволення", бо наступним неодмінно стане крок у прірву.
Переглядів: 20288
|