Ми вже інформували Вас, що у місті нафтовиків по вул. Нафтовій у понеділок, 16 липня, стався видик нафти на поверхню землі. Внаслідок цього забруднено асфальто-бетонне покриття та ґрунти на згаданій вулиці, зі стічними водами нафта потрапила у ріку Понерлянка та у водопровідну мережу міста. У водопровідній мережі вміст нафтопродуктів у 2, 2 раза перевищив допустимі норми. У результаті з кранів мешканців найбільш густонаселеного мікрорайону міста Коваліва-Володимира Великого і прилеглих вулиць потекла вода з нафтою.
Люди, котрі ніколи не стикалися з цієї бідою, просто не можуть зрозуміти масштаб катастрофи. Я сама мешкаю у цьому мікрорайоні. З крана тече смердюча суміш масляниста на дотик. Якщо набрати таку воду у будь-яку ємність, то на воді утворюється масляниста плівка, а на посуді залишається жирний коричневий слід. Відмити нафту вкрай важко, а очистити воду у побутових умовах просто неможливо. Крім того, нафто-водяна суміш потрапила у бойлери, баки запаси води, туалетні бачки, на фільтри та всі інші прилади, пов’язані з водою. У квартирі, попри постійне провітрювання, стоїть вкрай неприємний запах. Перекрити водогін на вході у квартиру теж не можна, бо води (вибачте за пікантну подробицю) хоча б для того, щоб злити у туалет треба набрати. Водовозками воду розвозять, але за чотири дні мені особисто таку водовозку вдалося побачити на своєму подвір’ї вперше лише у п’ятницю, 20 липня, близько 9 години 30хвилин. В той час я якраз йшла на роботу. Тож хоча б двох відер чистої води набрати так і не вдалося.
У п’ятницю, 20 липня, це питання обговорили на позачерговій сесії міської ради. І ви знаєте, місцеві посадовці все кажуть правильно. Потрапляння нафти у водогін – це лише наслідок величезної, можна сказати глобальної біди. Вдруге за рік у Бориславі стається викид нафти на поверхню землі. (Перший такий викид стався у тому самому мікрорайоні – по вулиці Дорошенка у лютому цього року. Про це ми теж Вас тоді інформували). Такі викиди, як розповів на сесії міськради міський голова Борислава Володимир Фірман стаються тоді, коли під землею відбувається величезна міграції природного газу, який є супутнім продуктом нафтовидобутку. Отож, ситуація у місті є ще більш загрозлива. Бо викиди нафти свідчать про те, що рівень загазованості у Бориславі є надзвичайно високий. За повідомленням міського голови Володимира Фірмана у каналізаційних мережах Борислава рівень загазованості понад 6%. Сумний результат підвищеного рівня загазованості у місті вже є. Сорок років тому, 29 квітня 1972 року, по вулиці Володимира Великого через скуплення вуглеводнів у підвалі житлового будинку по тодішній вулиці Щорса (нині – вул. В.Великого) стався вибух, у результаті якого загинуло 9 осіб, а будинок був повністю зруйнований. Тож два поспіль викиди нафти на поверхню землі – це тривожний сигнал про те, що екологічна ситуація в Бориславі вкрай загрозлива, більше того, небезпечна для мешканців.
Про те саме на сесії міськради говорив і член екологічної комісії, депутат Львівської обласної ради Осип Магур. Він навів шокуючі дані рідних екологічних служб про те, що стан довкілля у Бориславі загрозливий. За інформацією оприлюдненою Осипом Магуром територію Борислава через несприятливий стан довкілля покинуло 16 видів птахів, у ріці Тисмениця вже близько 40 років екологи не можуть виявити живих організмів, а рівень онкологічних захворювань у Бориславі – найвищий в області. Такий стан справ, на думку депутата облради Осипа Магура, зумовлений якраз тим, що на території Борислава налічується понад 2 тисячі свердловин та близько 20 000 шурфів та копанок. Населення у Бориславі 32 тисячі. Тож виходить, що на 1, 5 мешканця припадає по одній великій проблемі у вигляді шурфа чи свердловини. Впоратися з цим без допомоги держави місто звісно не може.
З огляду на такий стан справ депутати Бориславської міської ради прийняли на сесії "Звернення щодо подолання екологічних та соціальних наслідків наслідків довготривалого видобутку нафти та озокериту на території м. Борислава Львівської області та у зв’язку з аварію на нафтовій свердловині № 494 16.07.2012р. в місті Бориславі". У цьому документі депутати просять у Президента України Віктора Януковича, голови ВРУ Володимира Литвина та прем’єр-міністра України Миколи Азарова сприяння щодо розроблення та впровадження "Державної цільової програми подолання екологічних та соціальних наслідків довготривалого видобутку нафти та озокериту на території м. Борислава Львівської області" з визначенням реальних джерел її фінансування.
Окрім того, на сесії міської ради міський голова Борислава Володимир Фірман повідомив, що вже надіслано відповідні документи і у Міністерство надзвичайних ситуацій. Міністерство не заперечує проти оголошення у Бориславі надзвичайної ситуації у зв’язку з аварією, що сталася у понеділок, 16 липня, на нафтовій свердловині № 494. Відповідно у Міністерство вже звернулися із проханням про виділення коштів на ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації. За словами Володимира Фірмана, йдеться про суму 56 мільйонів гривень.
Як зреагують на такий стан справ у місті нафтовиків державні мужі, наразі невідомо. Але зрозуміло одне: без державної підтримки вирішити екологічні проблеми Борислав не зможе. Більше того, з часом біда стає все більш явною. Вже зараз значна частина мешканців міста на собі відчула, що таке нафта у водогоні. Це біда, яка безпосередньо торкнулася кожного третього. І що з цим робити невідомо. Очищати водопровідні мережі міста хімічними реактивами, як каже міський голова Володимир Фірман з посиланням на фахівців-хіміків, ще гірше, тому не лишається нічого іншого, як чекати доки труби промиються самі. Тож смердюча масляниста нафто-водяна суміш тече із кранів бориславців і далі, ради на це нема, і коли закінчиться це смердюче жахіття, невідомо.
Наразі воду в район багатоповерхової забудови завозять водовозками. Дві належать еменесникам, а третю організували депутат міськради Ігор Кобилецький та головний редактор тижневика "Каменярі" Ігор Курус.
Переглядів: 5880
|