Переважно в кожній країні, та й взагалі, в кожному суспільстві притаманне таке явище як злочинність. Тим більше – злочини скоєні неповнолітніми особами, здебільшого – дітьми. Згідно з Кримінальним кодексом України, кримінальна відповідальність наступає з 16 років, а в особливих випадках, з 14 років. Візьмемо для прикладу, вбивство людини. Чомусь, віднедавна, особу до 18 років прийнято називати дитиною. Дивлячись на фабули скоєних злочинів дітьми – розумієш, що вони зовсім не дитячі, вчинені жорстоко.
На обліку Кримінально-виконавчої інспекції Дрогобицького міського та районного підрозділів перебуває чотири неповнолітні особи, троє з яких вчинили тяжкі злочини, пов’язаних з крадіжками чужого майна.
Хотілося б акцентувати увагу на тому, що, аби зрозуміти причини, які сприяли вчиненню злочинів – насамперед потрібно з’ясувати, на якому етапі розвитку дитини її свідомість почала дозволяти переходити загальновизнані, табо загальноприйняті норми поведінки людини.
В перші роки життя дитина перебуває на вихованні у батьків, дитячому будинку а пізніше починається навчання у школі, і так триває до вступу у ВУЗ, або ПТУ. На цьому тривалому етапі у 18 років здійснюється різноманітний вплив на дитину. Все починається з сім’ї. Дитина, як "губка", всмоктує в себе інформацію із оточення і з часом стає, як саме оточення. Якщо батьки курять цигарки в присутності дітей, приготовляють або вживають різноманітні наркотичні речовини, що і в першу чергу негативно впливає на них. На початках навчально-виховного процесу діти намагаються виразитись своїми вчинками, які не завжди є правильними. А допомогти усвідомити правильність їх вчинків зобов’язані батьки та викладачі. Головне – вчасно відреагувати на ганебні вчинки. Велике значення в цьому відіграє повноцінна сім’я, у якій повинні бути батько і мати. Починаючи з п’ятого класу, можна спостерігати картину, як діти курять цигарки, "розкидаються" нецензурними словами та зчиняють між собою бійки. Багато хто з батьків говорить, що школа повинна здійснювати виховний процес, формувати особистість та реагувати на неправомірні дії дітей. Але вони праві лише частково, бо знімають з себе відповідальність за неправильне виховання дитини та перекладають усю вину на школу. Тільки в комплексі можна досягти певного результату у вихованні дитини.
Передове місце у формуванні світогляду дитини посідає вулиця. На "вулиці" діти вперше "знайомляться" і з алкоголем, і з цигарками та наркотиками, "криють" перехожих нецензурними словами. Найкращий спосіб вберегти дитину від негативного впливу вулиці – це всебічно розвивати її за допомогою різноманітних гуртків (спорт, музика, малювання), займати її у вільний час, але не забувати, що у дитини повинно бути щасливе дитинство.
Потрапляючи на облік до інспекції, неповнолітній одночасно перебуває на обліку і у центрі соціальних служб для дітей сім’ї та молоді, ОВС (зокрема працівниками кримінальної міліції у справах дітей та дільничними інспекторами міліції), службі у справах дітей при міській раді. Перебувають також і під патронатом громадських та релігійних організацій.
Основним завданням інспектора є розуміння причини скоєння злочину та спільно з різними організаціями прийняти усіх заходів для попередження злочинів наступних. Неповнолітні засуджені з’являються для реєстрації лише з батьками (опікунами), що полегшує профілактичну роботу. Деколи при спілкуванні з батьками таких засуджених, складається враження, що допомога потрібна в першу чергу батькам. Хоча неодноразово вони й скаржаться, що не можуть дати собі ради з їхніми чадами.
Дитина – це чистий аркуш паперу, і перше ніж щось на ньому писати, треба добре подумати над змістом написання, бо суть написаного потім не зітреш.
Начальник Дрогобицького МВ КВІ Роман Чапля
Переглядів: 6698
|