"Дрогобичводоканал" робить ставку на енергозбереження

Надрукувати
Останні новини Дрогобича
Написав(ла) Ярослав Грицик, "Галицька зоря"   
17.04.2013
Річка5 квітня відбулася зустріч директора КП "Дрогобичводоканал", депутата Дрогобицької міської ради Романа Шагали з журналістами. Темами спілкування були освоєння позики Світового банку для модернізації підприємства та необхідність проведення повірки лічильників, якими користується населення.

Нагадаємо, КП "Дрогобичводоканал" отримав від Світового банку кредит на 16 років у сумі 3, 1 млн доларів США. Фактично, кошти надійшли від Міністерства фінансів України, яке, своєю чергою, має домовленість зі Світовим банком. Окрім Дрогобича, у проекті беруть участь 13 водоканалів України. Угода між "Дрогобичводоканалом" та Міністерством з питань житлово-комунального господарства України укладена наприкінці 2009 року.

На сьогодні генеральний підрядник (його на відкритих торгах визначав Світовий банк) уже освоїв 3 млн доларів. Роботи на кошти, які залишилися, завершаться у найближчі місяці. Мета участі у проекті – оновлення всього застарілого технологічного обладнання підприємства для зменшення споживання електроенергії, а також заміна аварійних водогонів.

Роман Шагала розповів, що в 2013 році розроблена інвестиційна програма КП "Дрогобичводоканал", яку затвердив виконком Дрогобицької міської ради 22 лютого ц.р. Головною метою проекту є виконання в секторі водопостачання та водовідведення заходів, спрямованих на розв’язання проблем енергозбереження, зменшення втрат (витоків) води та поліпшення екологічної ситуації завдяки технічному переоснащенню й оновленню об’єктів водопровідно-каналізаційної інфраструктури. Оскільки мешканці нашого регіону отримують воду з водозаборів "Гірне" та "Уріж", увагу зосередили насамперед на їхній модернізації. Адже насосне обладнання там встановлювали ще в 70-ті роки минулого століття, коли на повну потужність працювала промисловість, а електроенергія була дешевою. Зараз ситуація змінилася, тому на перший план вийшло питання енергозбереження, а саме – заміна морально застарілого та енергоємного обладнання на нове.

Отож, водозабір "Гірне": перебуває в експлуатації з 1974 року. У постійній експлуатації – 25 артезіанських свердловин, обладнання було зношене на 65%. У результаті впровадження проекту Світового банку на артезіанських свердловинах встановлено 6 глибинних насосів, замінено запірну арматуру, змонтовано нові шафи керування з системою диспетчеризації.

На водозаборі "Уріж", який перебуває в експлуатації з 1934 року, у постійній експлуатації перебуває 21 артезіанська свердловина, обладнання було зношене на 73%. За рахунок кредиту замінили глибинні насоси на 14-ти артезіанських свердловинах та всю запірну арматуру.

На насосних станціях другого підйому, що подають воду до Дрогобича і Стебника, замінили 7 насосних агрегатів, трубопроводи і запірну арматуру. Побудували й обладнали дві нові підстанції. Прокладено 4, 5 км нових кабельних ліній. Це гарантує безперебійне постачання води до наших населених пунктів, причому зі значно меншими затратами, ніж раніше.

На насосних станціях третього підйому у Дрогобичі і Стебнику встановили 23 частотні перетворювачі електроенергії, які в автоматичному режимі керують насосами. Це дозволяє контролювати вихідний напір води в мережу залежно від кількості споживачів у кожен конкретний період доби. Завдяки цьому вдалося перейти на цілодобове водопостачання. У нічний час автоматика забезпечує малий тиск води, а зранку його збільшує. Таким чином вдалося уникнути зайвих витрат і гідравлічних ударів.

Замінено частину аварійних водоповідних мереж на вулицях Дрогобича на пластикові.

КП "Дрогобичводоканал" придбав мобільну електрогідравлічну діагностичну лабораторію, яка дає змогу швидко знайти пошкодження ліній електропередач, а також приховані втрати води у мережах. Словом, зроблено значний крок уперед щодо локалізації поривів водопроводів та їхнього усунення. Також придбано два нові екскаватори англійського виробництва "JBC", які дають можливість копати на глибину до 5, 5 м.

Окрім того, на семи каналізаційно-насосних станціях також замінили всі насоси та шафи керування з системою диспетчеризації.

Роман Шагала наголосив, що усе це коштує немалі гроші. Тож без участі у програмі кредитування Світового банку цього не вдалося би зробити у такий короткий термін. Це дало економію – 2 млн кВт електроенергії на рік (у грошовому еквіваленті – понад 2 млн грн.). Але вся ця економія знівелювалася, позаяк діючі тарифи на водопостачання і водовідведення через постійне подорожчання вартості електроенергії для підприємств не відшкодовують витрат. Чималою залишається і заборгованість споживачів за послуги водопостачання та водовідведення – майже 3, 5 млн грн. Але якби не вдалося провести модернізації, збитки підприємства були би ще більшими.

Національна комісія регулювання у сфері енергетики дає добро енергопостачальним підприємствам на щоквартальне підвищення вартості електроенергії для підприємств, а Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері комунальних послуг, не дозволяє водоканалам збільшувати тарифи. Тож на сьогодні, за словами Романа Шагали, складова частка вартості електроенергії у тарифі на водопостачання і водовідведення зросла з 35% (станом на 1 березня 2012 р.) до 54% (на 1 квітня 2013-го). І це при тому, що тарифи на послуги КП "Дрогобичводоканал" є одними із найнижчих не лише на Львівщині, а й в Україні.

Які завдання стоять сьогодні перед підприємством? Насамперед, заміна старих водопровідних мереж, на що наразі коштів практично нема. Брати ще один кредит керівництво водоканалу не ризикує, адже держава не забезпечила механізму повернення таких кредитів. А ще необхідно повертати теперішній кредит Світового банку (15 квітня ц.р. слід заплатити 1 млн грн. та відсотки).

Сьогоднішній фінансовий стан КП "Дрогобичводоканал" уможливлює погашення відсоткової ставки за цим кредитом (80 тис. грн.). Міський бюджет теж не може допомогти, оскільки план його надходжень не вдається виконати в повному обсязі. Ситуацію міг би виправити взаємозалік – адже держава заборгувала "Дрогобичводоканалу" 4, 5 млн грн. як відшкодування так званої різниці в тарифах на електроенергію. Та в Мінфіні повідомили, що не бачать можливості зарахувати ці кошти у рахунок погашення частини кредиту. Тому наразі директор "Дрогобичводоканалу" шукає можливість виконати зобов’язання підприємства перед Мінфіном і Світовим банком.

Ще одна тема, яку обговорювали під час зустрічі Романа Шагали, – необхідність повірки лічильників водопостачання. Адже, згідно зі ст.28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", підприємства, організації та фізичні особи зобов’язані вчасно (з урахуванням установлених метрологічних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку. Постанова Кабміну від 1.06.2011р. №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" передбачає, що відшкодування витрат на демонтаж, транспортування та монтаж після повірки лічильників має бути закладене у квартплаті (тарифах на обслуговування житлових будинків та прибудинкових територій). Позаяк мешканці не бажають включати у квартплату вартість повірки лічильників, ці роботи мають здійснюватися за окремою угодою. КП "ЖЕО" не зацікавлене брати на себе ці зобов’язання, тож цілком логічно, що їх взяло на себе КП "Дрогобичводоканал". Адже є рішення виконкому Дрогобицької міської ради №136 від 21 травня 2010 року "Про виконання робіт з періодичної повірки квартирних приладів обліку споживання холодної і гарячої води", яким "Дрогобичводоканалу" доручено винятково на договірних засадах за рахунок споживачів проводити періодичну повірку та ремонт (у тому числі – демонтаж, транспортування у метрологічну службу і монтаж) квартирних засобів обліку. Працівники водоканалу виконують ці роботи за окрему оплату, до якої додається вартість метрологічної перевірки ліцензованою спеціалізованою організацією. Наразі ця послуга коштує трохи більше сорока гривень.

А перевіряти лічильники справді потрібно. Адже значна кількість приладів обліку була встановлена понад 10 років тому. Багато з них неточні, через зношеність механізмів неправильно облікують спожиту воду. Чимало лічильників – застарілого типу, їх деякі хитромудрі споживачі навчилися не тільки пригальмовувати, а й зупиняти. Тож підприємство зазнає збитків через необліковані втрати води.

До речі, нещодавно Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері комунальних послуг, винесла на громадське обговорення проект Постанови Кабінету Міністрів України, яким передбачені більш серйозні вимоги до лічильників водопостачання, зокрема: стійкість до дії магнітного поля, підвищення порогу чутливості, можливість обладнання радіомодулем для дистанційної передачі даних показників лічильника. Пропозиції та зауваження приймаються до 30 квітня ц.р.

Роман Шагала наголосив, що адміністрація очолюваного ним підприємства, згідно з чинним законодавством, могла би, зрештою, розіслати тисячам абонентів листи з вимогою у місячний термін провести повірку лічильників. Але це би спровокувало соціальний вибух. Тому працівники відповідного підрозділу "Дрогобичводоканалу" співпрацюють із мешканцями, пропонуючи їм поступово провести повірку приладів обліку. На час відсутності лічильника споживачеві нараховують плату у розмірі середньої норми споживання за останні місяці.

На завершення наведемо трохи статистики. Загальна кількість абонентів КП "Дрогобичводоканал" станом на 1 лютого ц.р. становила 34293 (з них 70, 5% мають встановлені лічильники). Цікаво, що 5451 абонент оплачує послуги за нормою споживання однією особою, яка зареєстрована в помешканні, вперто не бажаючи встановлювати лічильник.

Переглядів: 4594

Коментарі (8)
 
Пане Р.Шагало поясьніть будьласка коли будуть встановленні задвижки, щоб перекривати воду по вулицях м.Дрогобича. Так в грудні 2012 р. було прорвало трубу на вул. завіжна і вода текла з труби діаметром 50 три дні. При зверненів диспечерську вашого підприємства відповідь була одна: вода на вулиці не парекривається, треба перекрити пів міста аварійної бригади немає, пустіть воду в город. Зверталися в кінці дня в пятницю, а вода текла в город до понеділка до приїзду аварійної бригади. За цей період скільки витекло води, затрачено електроенергії і хто за це відповість і хто за це має платити.
Рейтинг: 13+ 0-
 
, 10:54 17 квітня 2013 р.
 
Водоканалу необхідно оприлюднити розширені аналізи води з різних районів міста з залученням громадських організацій і тоді зрозуміемо за що ми платимо гроші
Рейтинг: 7+ 0-
 
Sens, 15:31 17 квітня 2013 р.
 
нас що, знов готують до п1двищення ц1н? М1льйони прос...н1, а нам за це розраховуватись.?
Рейтинг: 9+ 0-
 
о..., 20:46 17 квітня 2013 р.
 
Якщо задумають піднімати ціну на воду - треба буде виходити на вулицю.Брати за барги отих всіх так званих керовніків різномакнітних партій і нехай не сидять по кутках, а будуть попереду нас - дрогобичан! Вже потепліло, так що предані ! народні вибранці - будемо "воювати" якщо "мафія" захоче підняти ціну ...У народа немає, ну просто немає лишніх грошей, бо ми всі проживаємо в воровскій державі і як захищати своі права - один вихід - ВУЛИЦЯ+НАРОД! СНАЙПЕР +.
Рейтинг: 5+ -1-
 
Треба буде виходити на вулицю., 21:12 17 квітня 2013 р.
 
Так все гарно розписано.А насправді-вічні проблеми з водою.То напору нема.То трубу десь прорвало.Я з сім"ею кожного року приізджаю в Дрогобич і ніколи по-людськи покупатись не можемо.Вічно щось з водою...Та це просто знущання над бідними жителями міста! І коли якась поломка в часному секторі-весь ремонт за кошти самих господарів! Я просто була цим вражена.Так повинно бути чи це просте оббирання народу?! Хтось може пояснити це?
Рейтинг: 3+ -1-
 
Бувша дрогобичанка, 23:53 17 квітня 2013 р.
 
Для приватного сектору-викопати криницю. Це окупиться.
Рейтинг: 2+ -1-
 
порада, 17:09 18 квітня 2013 р.
 
Так, про криницю треба подумати. Бо коли води треба найбільше - в суботу, її нема зовсім. А тут керівництво хизується цілодобовим водопостачанням. Дзвоню в водоканал а звідтам відповідь "ми качаємо". так і хочеться примкнути наручниками ото водокАнальне начальство до крана і нехай п"ють то що вони качають, а чи не здохнуть від спраги.  
Частково використовую привозну воду (Аляска). До речі - заміри мінералізації показали що в водопроводі 250 мг/літр а в тій же алясці - 70. А це все осідає на наших нирках. Мало того - тітка яка ходить знімати покази лічильника обурюється і репетує "як то так ви мало споживаєте, а я вам тут написала більше, а що я тепер маю робити" - це замість того щоб радіти що економимо, що крани не течуть, та й признати в кінці кінців що не можна спожити якщо з крана навіть не капає. 
Отож буду займатися криницею. Та й якщо з сусідів хтось захоче то не відмовлю, а пан Шагало хай сам п"є свою воду.
Рейтинг: 1+ 0-
 
Приватний сектор, 21:59 18 квітня 2013 р.
 
Дякую за пораду.А ви самі вже викопали криницю? І купаетесь теж у криниці? Чи взагалі не знаете.що в Европі-вода цілодобово-нормальне явище?! І туалети давним давно навіть у самому гірському селі жителі мають вдома, а не летять "до виходки" у 15 градусів морозу.І якщо 1 день нема води-платять за моральні дані! І якщо вода прорвала у часному секторі- ремонтують ті, що беруть плату за воду.І не треба нікому у кишеню ложити, і не треба наливати 50 грамм...робітникам мережі, які проводять ремонт.А ви пораднику часом не з Дрогобичводоканалу, що такі мудрі поради роздаете?! Самі.напевно, шикарну ванну купили.Чи до криниці біжите?!
Рейтинг: 3+ 0-
 
Бувша дрогобичанка до порадник, 22:57 22 квітня 2013 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6045 днів)