Скільки все ж таки років Дрогобичу?

Надрукувати
Роздуми
Написав(ла) Володимир Садовий   
24.04.2013
Герб ДрогобичаТривалий час у місті точаться дискусії щодо заснування Дрогобича. Вже майже 25 років ми святкуємо день міста в кінці вересня і завжди додаємо цифру 900. Звісно ж, дата ця умовна, оскільки не існує чітких письмових першоджерел, які б їх підтвердили. За загальноприйнятими нормами відлік віку міст ведеться з часу першої згадки про них в архівних документах. Щодо нашого міста – це кінець ХIV століття.

Однак, є і зворотна сторона цієї справи. Радянські історики дотримувалися дещо іншої точки зору. В "Історії міст і сіл УРСР Львівської області", яка вийшла у світ в 1968 році, зазначається: "У роки правління в Галицькому князівстві Владислава Опольського (1372-1379 рр.) Дрогобич був уже одним із найбільших центрів солеваріння на Підкарпатті. Це дає підстави вважати, що розвиток міста почався раніше, ще в ХІ-ХІІ століттях".

Заглянемо в історію глибше. У 1867р. у Львові виходить праця Бенедикта Плащанського "Королівське вільне місто Дрогобич". У ній автор подає таку інформацію: "Один із образів, розташованих у середині римського костелу засвідчує, а напис також пояснює, ніби Казимир після підкорення Русі 1340 року появився в Дрогобичі, наділив місто правами і гербом". Звісно ж, образ цей на сьогодні, мабуть, не зберігся, та все ж згадка про нього є. Здоровий глузд та логіка підказують, що до того, як Дрогобичу надано статус міста, він мав би бути досить великим поселенням, зі значним, як на той час, населенням та інфраструктурою.

Сьогодні деякі історики наполягають, що нашому місту трохи більше 600 років. Базується це твердження на формальних нормах згаданих вище.

Чи варто викреслювати з історії міста період до польської окупації, тобто часи Галицько-Волинського князівства? Якщо стверджувати, що Дрогобичу 600 років, то виходить до польської окупації поселення на території міста не існувало, що суперечить істині. Як відомо, Дрогобич постав завдяки покладам солі, а в Києво-Печерському патерику записано, що коли в 1094р. припинилося постачання солі з Галичини, то "не бысть соли во всей Русской земле". Звісно ж сіль добувалася не тільки на теренах міста, та все ж, мабуть, саме на території Дрогобича її видобувалося найбільше, про що свідчать сільзавод і герб міста.

Переглядів: 6590

Коментарі (8)
 
915 ще на початку 90-х святкували.
Рейтинг: 3+ 0-
 
Слов'янин, 08:20 24 квітня 2013 р.
 
Дуже сильно сказано про польську окупацію...Певно автор цю фразу довго-довго виношував в собі...і нарешті родив))))))
Рейтинг: 2+ -1-
 
Тарас, 11:29 24 квітня 2013 р.
 
Те, що було колись, називається МИНУЛЕ. Те, що є тепер, називається ІСТОРІЯ. Чи не було б логічним дату заснування міста вираховувати відтоді, коли воно офіційно стало саме МІСТОМ, а не з тих часів, "коли ще звірі говорили"?
Рейтинг: 0+ -4-
 
Роздуми, 12:12 24 квітня 2013 р.
 
Шановний пане Володимире. У Ваших тезах більше слів "ніби" і "мабуть", а ніж у самого Площанського. Урбанізація Дрогобича не має достовірних даних для доби ХІ-ХІІ ст. та й самих міст у Галицько-Влинській державі було дуже-дуже мало. Чому літописи цієї доби мовчать про потужне "соляне" місто Дрогобич? Скільки разів Вам пояснювати, потрібно робити РОЗКОПКИ у МІСТІ! І ще, потрібно посилатися не на написані праці, такими ж людьми як і ми, а на джерела! Якщо не маєте відношення до науки, не слід кривити історією, колись зявиться інформація і Вас-Нас наші покоління засміють. Будьте обережні. На сьогодні на території Дрогобича не знайдено жодного археологічного чи документального артефакту доби 11-12 століття, на жаль.
Рейтинг: 2+ -5-
 
Дещо знаючий..., 12:18 24 квітня 2013 р.
 
То що, до того часу, як Дрогобич "офіційно став містом" тут ніхто не жив? Скидається на те, що сучасним дослідникам і істориким байдуже, відколи люди почали селитися на території сучасного Дрогобича. Головне для них - засвітитися із новою ідеєю. А може у такий спосіб пишуться дисертації. Скоріше за все, це звичайнісінька шизофренія, яка підштовхує людину до усвідомлення своєї "наукової значимості", беззаперечності і непогрішимості своєї теорії.
Рейтинг: 5+ 0-
 
, 08:58 25 квітня 2013 р.
 
Було цікаво почитати дану статтю! Повинні бути і інші джерела з яких можна буде зробити більш глибший аналіз даної проблеми!
Рейтинг: 0+ 0-
 
ml, 12:02 25 квітня 2013 р.
 
Читаємо "Вікіпедію", статті "Дрогобич" та "Історія Дрогобича": Вперше назва «Другабець» зустрічається в переліку руських міст в Воскресенському літописі 1377–1382 рр
Рейтинг: 0+ -1-
 
Жирдос, 08:06 26 квітня 2013 р.
 
«Звісно ж, образ цей на сьогодні, мабуть, не зберігся, та все ж згадка про нього є» 
 
«Звісно» і «мабуть» образ «не зберігся», ага :) 
Тобто і «зберігся», і «не зберігся», і «мабуть, не зберігся», і «звісно, не зберігся» ;) 
 
Іншими словами - автор некомпетентний, питанням не займався навіть на елементарному рівні, а функційність статті = 0.
Рейтинг: 1+ -2-
 
Ren, 19:00 28 квітня 2013 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6071 день)