Написав(ла) Юрій Федчак, автор відео- та фотоматеріалів
26.06.2013
У вівторок в Дрогобичі біля стін меморіального музею "Тюрма на Стрийській" зібралися кілька сотень краян. Секретар Синоду Владика Богдан (Дзюрах), Єпископ Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ Владика Ярослав (Приріз), Апостольський Нунцій, Його Високопреосвященство Томас Едвард Ґалліксон разом зі священиками інших церков Дрогобиччини відслужили панахиду і спільну молитву за невинно убієних жертв комуно-більшовицького терору на території колишньої катівні НКВС-КДБ.
(натисніть на фото для перегляду, всього 36 фото і 3 відео)
Участь у панахиді взяв також хор церкви Успіння Пресвятої Богородиці (м. Дрогобич), представники влади, працівники музейного комплексу "Дрогобиччина", голова Товариства "Меморіал" ім. В.Стуса, ініціатор і активний учасник розкопок на території катівні Мирон Бучацький, краєзнавці, громадські діячі, колишні вояки визвольної боротьби, представники мас-медіа, небайдужі дрогобичани тощо.
Після освячення двох приміщень меморіального музею із промовою виступили старший науковий працівник музею "Дрогобиччина" Марія Головкевич і дрогобицький міський голова Олексій Радзієвський. Відтак було проведено освячення Хреста і покладання квітів, а згодом всі охочі змогли побувати у двох приміщеннях–камерах колишньої катівні, в одній з яких – криниця-могила, куди скидали закатованих, деколи ще живих в'язнів. Відвідувачі змогли побачити експонати, стенди зі світлинами замордованих у катівні жертв НКВС, знаряддя тортур, металеві двері, якими зачинялися камери. На згадку про цей пам'ятний день кожен відвідувач музею отримав пам'ятку, в якій описана кількість жертв сталінського терору у тюрмах Західної України.
Переглядів: 5314
Коментарі (9)
До присутніх з промовою звертається Владика Богдан Дзюрах, який обіймає посаду Секретаря Синоду єпископів УГКЦ. Він є Єпископом при Патріаршій курії у Києві.
З приводу організації музею "Тюрма на Стрийській" справа звичайно національного значення, позаяк історичну память потрібно зберігати саме на такому рівні. Щоправда основний тягар, звичайно поніс колектив музею "Дрогобиччина", а не люди у вишиванках на першому плані, окрім пані ректорової, яка любязно надала умови. Проте даний коментар зумовлений не цим. пані Марія Головкевич, яка виголошувала текс історичної довідки, зробила серйозну помилку повязавши цісаря Австро-Угорщини із наслідками звірств організованих управлінням тюрмою НКДБ на Стрийській. Між Цісарем 1903 р. та НКДБ 1939-1941 рр. майже 40 років історичного розвитку, різних політичних поглядів, і якщо хочете навіть світоглядних традицій. Для чого починати від цісаря? Питання не стільки риторичне, скільки безглузде. ЗХоча звідки пані Марії знати про судову систему Дрогобича періоду Австро-Угорщини?
Ольго , не будьте такою суворою до п . Марії , не їжте її заживо . До чого така зверхність у вашому коментарі- зауваженні ? Людям властиво помилятись . Невже свій коментар ви не можете зформулювати більш толерантним чином? Він просто світиться злобою . Невже Українці всі такі? Видається 32- 39 рр нікого , нічому не навчили.
Саме так - найбільші зусилля по організації музею робили як звичайні , прості наші краяни - хто добрим словом, хто матеріальною допомогою та працівники нашого краєзнавчого музею... А де ж були наші "демократичні сили", які крім пустопорожніх розмов за роки незалежності нічого не наважились зробити ! Що ж ви пані і панове тепер тягнете на себе чужі заслуги ? Що заважало вам раніше ?
Знаємо ми добре тих організаторів, колишніх шестьорок і кегебістів. та пані що виступала перша мала бути відсторонена...Махінації вона всьо житє робила і в політику сі бавила..А так вона нетямущая.