Візитка Дрогобича – на віки

Надрукувати
Роздуми
Написав(ла) Володимир Грабельский, історик   
04.09.2013
Герб ДрогобичаЯк відомо, кожне місто, окрім герба і стяга, завжди має пам'ятку, яка презентує його перед світом. Досить згадати Високий Замок у Львові, Собор Софії і Печерську Лавру – у Києві, чи Бранденбурзькі ворота у Берліні, Ейфелеву вежу – у Парижі, Тауер – у Лондоні, статую Свободи – у Нью-Йорку.

Майже тисячолітня історія Дрогобича зберегла чимало пам'яток минувшини, які щодень споглядають наші краяни, милуються ними гості Прикарпаття. Проте ці пам'ятки не можуть бути вікопомною візиткою нашого міста, адже окреслюють лише якусь певну царину суспільного життя: чи то культову, чи господарську, чи природничу.

Дрогобичани зрілого віку пам'ятають неоковирний герб міста з елементами індустрії і радянської доби, позбавлений історичної тогочасності і мав засвідчувати, що Дрогобич ожив завдяки комуно-московському колоніальному режиму, який у так званому гербі уособлювали масонські знаки у вигляді "звєзди, серпа і молота".

Вже більше двадцяти літ ми живемо у нібито незалежній державі, по суті – домініоні Російської імперії, і боязко вертаємося до коренів минулого, обмежуючись шароварно-гопаковим фольклором у дні свят чи проходом містом фантасмагоричних козаків, переважно "генералів у стразах", що швидше нагадують шовіністичну офіцерію "Добровольческой Армии" Антона Денікіна.

За минулі роки не пригадується жодного величного заходу пам'яті Легіону Українських Січових Стрільців, воїнів Української Повстанської Армії, бо саме вони долучилися найбільше до того, щоб наше місто, наші креси, наша Вітчизна стали майже вільними.

Відходять за обрії вічності дрогобичани, які у своїй пам'яті зберегли образи міста давніх часів. Саме у їх спогадах – подиву гідна ініціатива міської громади щодо заходів по відновленню споруди "Лицаря Волі", який гордо височів на площі Ринок з 1916 до 1919 року. "Лицар у збруї", як його іменують краяни, був споруджений з нагоди звільнення Дрогобича від російських зайд, себто до 14 травня 1916 року.

У традиціях вітчизняної і світової історії після визволення від чужинницького гніту або перемоги над загарбниками, зводилися тріумфальні арки чи пам'ятки з метою увіковічення цих подій для прийдешніх поколінь. Монумент, який постав на Ринковому майдані завдяки дієвості управителя повіту Казимира Павла Гужковського, полковника австрійської армії, який, до речі, не забув свого українського коріння та завдяки таланту рук митця-різьбляра поручника цісарського війська Емерика Ваха, являв собою дерев'яну скульптуру середньовічного лицаря з виразно-слов'янським лицем, закутого у збрую, себто обладунки. Відкриття пам'ятника "Лицаря Волі" відбулося 14 травня 1916 року при величавому здвизі дрогобичан і мешканців краю, за участі цивільних і військових очільників міста та повіту, шкільної і гімназійної молоді, людей різних станів, різних національностей і віросповідання.

Цю подію справедливо можна назвати прологом до Волі, яку виборов наш край на нетривалий період, з проголошенням Західноукраїнської Народної Республіки 1 листопада 1918 року.

Встановлення Лицаря Волі в обладунках з гербом Дрогобича на щиті, з відкритим забралом і написом на постаменті "Pro patria" ("За Батьківщину") означав на той час:
- звільнення від ненависного російського ярма;
- відданість боротьбі за незалежність;
- лицарський, шляхетний чин (відкрите забрало);
- зв'язок з містом (герб Дрогобича з королівською короною, символом Магдебурзького права);
- демократичне ставлення австрійських властей до українства.

Монумент Лицаря Волі став тоді невід'ємною пам'яткою Дрогобича, сприяв згуртуванню багатонаціональної громади міста, заохоченню її до добровільних пожертв на потреби дітей-сиріт, вдів, інвалідів, убогих, які потерпали від нестатків у лихоліття Першої Світової війни.

На думку патріотично-налаштованих дрогобичан, небайдужих до минувшини і майбутнього міста, відновлення монументу Лицар Волі в ідентичному вигляді є сьогодні вельми слушним, з огляду на ряд підстав:
- через рік минає сто літ з часу вибуху Першої Світової війни, яка стала для нашого народу пекельним випробуванням і зумовило проголошення Української Держави в Галичині і над Дніпром;
- теперішні покоління шкільної та студентської молоді позбавлені патріотичної уяви і мислення через підручники історії, кастровані табачниками та іншими сатрапами, а також через байдужість вчителів і педагогів;
- виростає друге посткомуністичне покоління українців, яких масштабно, форсовано і нахабно виховують на низькопробній московській попсі, а телеефір наполегливо примушує переживати за "пітерських ментов", "московських проституток", радіти за "успехи федерастов у Чечне, Грузии" чи деінде.

Споживацький інстинкт нерідко веде людей до плебейства, а замість розвитку культурно-мистецьких та історичних цінностей – до отупіння істоти, якою краще управляти за допомогою "пряника та батога". Керівництво міста, чинуші різного рівня і міські депутати переймаються тим, щоби ще продати в місті та живуть за принципом: "після нас – хоч потоп".

Активісти громадського та суспільно-політичного життя Дрогобича на переломі 60-90 років стали або скоробагатьками, або споглядальниками цього безладу, що твориться у місті. Представники силових структур байдуже спостерігають за вибриками ревнителів секти Догнала чи кришнаїтів, які вкрай негативно впливають на оточуючих, особливо – на підростаюче покоління. Відновлення монумента "Лицаря" – не під силу активістам-фанатиками, якщо таки є у Дрогобичі. Цю ношу мав би взяти на себе відповідальний комітет чи згромадження відданих справі краян, які не шкодуватимуть власного часу і коштів для звершення благородної справи.

З глибокою вірою і твердою надією у потуги громади нашого міста щиро сподіваюся на те, що не більше ніж за рік відбудуться урочистості з нагоди відновлення монумента Лицаря на старому місці.

Відкриття пам'ятника "Лицаря Волі" дасть поштовх:
- згуртуванню громади міста різних націй та віросповідань навколо такої відповідальної та навіки значимої справи;
- пробудить інтерес до минувшого Дрогобича у широких колах шкільної та студентської молоді та загалу краян;
- продемонструє ставлення до патріотичного діла міських та обласних можновладців, заможних людей, провідників громадських організацій та партійних осередків;
- допоможе подолати байдужість громадян міста до історичних пам'яток взагалі та монументу "Лицаря Волі" – зокрема;
- сприятиме патріотичному піднесенню і громадській активності в цілому, у тому числі – напередодні доленосних виборів президента України;
- розширить значущість історичних пам'яток не лише міста, краю, але й України, як складової європейської спільноти;
- стане найціннішою візиткою Дрогобича, яка засвідчить єдність поколінь у боротьбі за волю, власну державу, незалежність, гідне прийдешнє на всі віки.

Переглядів: 5086

Коментарі (23)
 
Идея супер но помилкою було б це все обеднювати навколо Рицаря. 926 рокив Дрогобичу багата история , трохи мифив трохи правди и Дрогобич стае центром Туризму писля Львова.. Повирте тут е що показати , треба правельно до цього пидийти. Просто е групи яки показують тильки шульца, друга група Св.Юра а це все требаа систематизувати и прпонувати тур операторам як готови маршрути и програми. Якщо кожен з туристив може лишити в Дрогобичи 10-20 у.е на сувенири, 10 -20 дол на харчуванни, 10-20 дол додаткови послуги... и помножте це на 1000 в день , це реальнисть. Вот хто це почне?
Рейтинг: 4+ -7-
 
Федис М.Б, 10:24 04 вересня 2013 р.
 
Ну яке "російське ярмо" у 1916 році, пане авторе? Не можна так безбожно підігравати ксенофобським настроям. А вже на рахунок "поштовхів", то взагалі голуба мрія "Лєніна в силкє".
Рейтинг: 9+ -6-
 
Бодя, 10:28 04 вересня 2013 р.
 
ПОЛЬСЬКЕ ЯРМО ! Польський лицар у Дрогобичі - це вже забагато! Відремонтуйте дороги, фасади будинків, навчіть своїх дітей елементарної культури - і буде вам Європа і привабливість для туристів! До чого тут лицар? Для польських шовіністів!
Рейтинг: 9+ -7-
 
до польського шовініста, 10:48 04 вересня 2013 р.
 
але й порівняння : ейфелева вежа і лялька лицара. в дрогобичі є про що згадати:церква Юра, Котермак, Франко, Шульц інше.бажаєте ставити статую - за свій кошт, а гроші з бюджету і так зникають невідомо де.
Рейтинг: 11+ -1-
 
zz, 11:27 04 вересня 2013 р.
 
Наша песня хороша - начинай с начала. Розкручують дальше тему лицаря. Комусь раптово сильно приспічило з цим пам'ятником. А на рахунок: згуртування громади, пробудження інтересу, подолання байдужості громадян, сприяння патріотичному піднесенню - це, м' яко кажучи, просто смішно. Полякам крім костелу більше нема де зфотографуватиcь? Нехай сфоткають вул. Володимира Великого і дорогу на Борислав - оце дійсно культурний шок для європейців.
Рейтинг: 5+ -4-
 
лицар в трулях, 12:35 04 вересня 2013 р.
 
Лицаря будуватимуть за кошти приватних інвесторів. Дороги ремонтують за бюджетні кошти. Відновлення лицаря це справа кожного особисто. Ніхто нікого не заставляє. Навіщо стільки зусиль прикладати для критики цієї ідеї, ну ігноруйте її, не давайте грошей. А якщо маєте бажання то зремонтуйте хоча б 5 кв.м. дороги біля власного дому за власні кошти і напишіть про цей свій подвиг.
Рейтинг: 9+ -6-
 
Роман, 12:52 04 вересня 2013 р.
 
Як вже так припекло з лицарем, то збудуйте в себе на подвірї , за власні кошти і утримування за власні кошти крапка
Рейтинг: 6+ -7-
 
гордон, 13:05 04 вересня 2013 р.
 
Дуже сумнівно, що приватні інвестори так просто дадуть гроші на Лицаря- вони ж вже, подейкують, і своїм найманим працівникам не дуже-то й мають чим платити. Та й дорогами їздять такими ж, що, хоч бери- й усіма чотирма колесами перестрибуй. І комунальні платять чималенькі-таки, і в будинках живуть- з непривабливими фасадами, і..., і... І не віриться, що приватний коштовласник віддасть гроші на їдею: бізнес- це дружба за гроші, а не змаг за ідею (ідейних не так просто купити-продати). Можна б методом народного здвигу: з кожного- по гривні, проте, варто пам"ятати, що "шалені зарплати і пенсії" шалено зростають (як це вчора було проголошено у парламенті) якраз НЕ в тих, хто й так має їх аж ніяк не шаленими. Бо ж і спати лягаємо, і прокидаємося з однією думкою: на чому б ще зекономити.
Рейтинг: 7+ 0-
 
:), 13:19 04 вересня 2013 р.
 
нихто не сказав скильки вкрадуть с тих грошей...а з того мидного хлопака комусь буде и вилла и машина и Багами...Ви тильки здавайте люди, можна й послидни майтки.
Рейтинг: 3+ -1-
 
v.e.f., 14:12 04 вересня 2013 р.
 
Якщо такий пам"ятник колись стояв то я не проти його відбудови, хоча до самих українців він і мало має відношення. Але я проти того щоб гроші виділялись бюджетні, бо вже раз виділяли. Банді з Ратуші скільки не дай, все мало. Наразі площу Ринок прикрашає найгарніша в Європі пісочниця.)))
Рейтинг: 11+ 0-
 
Прага, 14:18 04 вересня 2013 р.
 
Памятник рицара дуже швидко перетвориться в памятник злодіям.Більша частина грошей рзкрадеться депутатами Дрогобицької зллодійської ради та придворними Радзіка.
Рейтинг: 6+ -4-
 
04, 16:24 04 вересня 2013 р.
 
Гребельський - молодець, класно написано!
Рейтинг: 4+ -4-
 
я, 17:53 04 вересня 2013 р.
 
Що за бутафорія, який це такий історик Грабельський, це ж людина без спеціального навчання в історичній науці..Зрештою, він певно є учнем мера міста, адже обоє пропонують Дрогобичу тисячолітню історію...рицаря треба ставити у соба в дома, а людям пропонувати реальні речі.Геть ідіотичні ідеї! Хай живе наука!
Рейтинг: 3+ -5-
 
Доктор, 18:14 04 вересня 2013 р.
 
На всякий випадок повідомляю вас, всіх трох лицарів В Дрогобичі, Львові, Перемишлі- ліквідувапа польська влада. Питання для знавців- ЧОМУ, ?
Рейтинг: 5+ 0-
 
До "знавців" історіі, 18:46 04 вересня 2013 р.
 
Альо де ви попропадали? Було до всіх вас запитання.
Рейтинг: 0+ 0-
 
"РОзумникам", 20:48 04 вересня 2013 р.
 
Воювали дві держави Німечина і Польща.В обидвох державах була католицька віра і війна була за збільшення земельних угідь.А українці воювали з двох сторін як гарматне мясо , тоді поясніть за що їм ставити памятник. Памятники треба ставити тим Українцям які воювали за свою країну.
Рейтинг: 3+ -1-
 
kent, 23:42 04 вересня 2013 р.
 
Знаний в регіоні історик В Грабельський дав Вам відповідь.Будьте уважні читаючи його статтю.
Рейтинг: 2+ -2-
 
Глибокоповажному кенту, 08:58 05 вересня 2013 р.
 
Особливо приємно було б почути від людей, які критикують ініціативу інших людей (не влади) наступне: "Я не підтримую ініціативи, але пропоную зробити то і то, і головне готовий долучитись до цього грошима або працею, і звичайно реально перерахувати гроші." Тоді, після такого перерахунку, я особисто цю людину поважатиму. А так пусті і традиційні розмови. Сам ні чорта не роблю а ще хтось щось задумав то я на канапі посиджу і у вільну хвилину обгаджу цю ідею. Та робіть щось люди, робіть. Якщо відбудують то через 5-10 років ви самі будете фотографуватись біля цього пам'ятника і знайомим показувати. Це ж правда.
Рейтинг: 4+ -1-
 
Роман, 12:55 05 вересня 2013 р.
 
А чи є хоч один памятник в Дрогобичі в нормальному стані(тобто необлупаний почищений і помитий, плитки не відівалюються і т.д.) І зрештою до кінця дороблений , Га?
Рейтинг: 2+ -1-
 
цікаво, 15:03 05 вересня 2013 р.
 
Дайте то очолити Вові Конзьолці, - він все вкраде раніше, аніж кошти зберуть. І питання буде закрите. Дорогу афериста-казнокрадам!
Рейтинг: 5+ -1-
 
Кум, 18:35 05 вересня 2013 р.
 
Дивізійники , , СС Галичина, , теж зі зброєю воювали проти совітів. Давайте їх прославимо навіки.
Рейтинг: 4+ -1-
 
kent, 22:53 05 вересня 2013 р.
 
Пане Гребельський , не вішайте тюльку. типу "Відкриття пам'ятника "Лицаря Волі" відбулося 14 травня 1916 року при величавому здвизі дрогобичан і мешканців краю, за участі цивільних і військових очільників міста та повіту, шкільної і гімназійної молоді, людей різних станів, різних національностей і віросповідання".Це влада Австро-Угорщини в травні відзначила вклад жителів дрогобиччини в перемогу встановленням в місті фігури збройного рицаря (нім. Wehrmann), так званого оборонця, або міліціянта.І не в 1916-му . а в 1915 році.__ І ще одне. Ви пишите, що памятник був споруджений з нагоди звільнення Дрогобича від російських зайдик . Так давайте поставим памятник і всесвітньовідомому Адольфу " з нагоди звільнення Дрогобича від російських зайд"
Рейтинг: 6+ -2-
 
Мешканець, 23:49 05 вересня 2013 р.
 
Автор молодець! Попри деякі неточності відчувається перо фахівця та небайдужої людини! Побільше таких авторів, пане Федисе.
Рейтинг: 2+ -3-
 
Яніна, 12:24 06 вересня 2013 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6070 днів)