Петро Іванишин: "Дрогобич так відноситься до Трускавця, як Росія до України. Трускавець боротиметься за справедливі тарифи"

Надрукувати
Новини Трускавця
24.06.2014
Тарифи на воду у ТрускавціВиконавчий комітет Трускавецької міської ради затвердив новий тариф на водопостачання та водовідведення для населення – 11,74 грн., для інших категорій – 12,74 грн. Тарифи вступають в дію з 5 липня. Раніше одна особа без встановленого лічильника оплачувала 52,62 грн. за 9 куб. м, після підняття тарифів та зменшення нормативів питного водоспоживання буде оплачувати 83,94 грн. за 7,15 куб. м води. Про передумови підвищення тарифу, а також про функціонування трускавецького водоканалу в умовах монопольного становища дрогобицького водоканалу, невиправдану залежність трускавецького споживача води від монополіста та інші проблеми – у розмові з виконавчим директором ТзОВ "Трускавецький водоканал", депутатом обласної ради Петром Іванишиним.

Що стало причиною підвищення тарифу?

Розробка нових тарифів обумовлена важким фінансовим становищем трускавецького водоканалу, яке склалося внаслідок постійного зростання витрат з незалежних від діяльності підприємства причин. Діючі тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення були сформовані ще у 2008 році та протягом наступних років лише незначно коригувалися. Останнє коригування тарифів відбулося у 2012 році також у зв’язку з підняттям цін на покупну воду та послуги з очистки стоків Дрогобицьким водоканалом. Тарифи на відведення дощових стоків були сформовані та введені в дію у червні 2003 р. та до цього часу не переглядалися.

Також водоканал постійно недоотримував кошти від надто низького тарифу на послуги водопостачання для категорії споживачів "населення". Цей тариф постійно затверджувався на рівні 60-70% собівартості послуг і останнім часом відшкодування витрат населенням становило 53,6%. Тобто підприємство несло збитки, які покривалися за рахунок рентабельності тарифу категорії "інші споживачі", що суперечить Закону України "Про захист економічної конкуренції". Невідповідність тарифів на послуги фактичним витратам на виробництво цих послуг поставила трускавецький водоканал у надзвичайно скрутне фінансове становище. За 5 місяців 2014 року підприємство понесло збитки у сумі 1342,0 тис. грн. Станом на початок червня на підприємстві обліковувалася заборгованість за отримані послуги перед Дрогобичводоканалом у сумі понад 1,4 млн. грн.

Чому тарифи піднялися тільки тепер, а не минулого року, коли Дрогобицький водоканал раптово підняв ціну на покупну воду на 18%?

Звичайно ж, такі кроки Дрогобицького водоканалу зумовили зростання витрат нашого підприємства та поглиблення його скрутного фінансового становища. Для відшкодування збитків та відновлення стабільності водоканалу було вирішено скоригувати діючі тарифи на відсоток зростання витрат на покупну воду. Але Державна інспекція контролю за цінами поставила вимогу сформувати нові тарифи і привести їх у відповідність до Постанови КМУ №869 від 01.06.2011р.

Процедура формування тарифів є складною та довготривалою. Тому підприємство протягом жовтня 2013 р. – квітня 2014 р., не маючи змоги підняти тарифи, сплачувало Дрогобицькому водоканалу за підвищеними тарифами, продаючи воду населенню за старими, що дедалі більше поглиблювало збитковість підприємства.

Отже, основними причинами перегляду тарифу є зростання витрат на його складові: збільшення вартості 1 куб. м покупної води на 18%, розміру мінімальної заробітної плати з 922 грн. до 1218 грн., ціни на електроенергію на 31,4%, цін на паливо-мастильні матеріали та інші матеріальні ресурси.

Зрозуміло, що населення завжди буде проти будь-якого підвищення цін і схвально такі речі не сприймає…

Але й відкладати було вже не можна, оскільки це могло призвести до жахливих наслідків, в тому числі до припинення водопостачання взагалі. Громадяни, які будуть не в змозі сплачувати за послуги водопостачання та водовідведення в повному обсязі, зможуть отримати субсидії, які їм гарантує держава.

У відповідності до рішення сесії Трускавецької міської ради, тарифи на послуги водопостачання та водовідведення сформовано для двох категорій споживачів: "населення" та "інші споживачі". Для розвитку підприємства, його модернізації в тариф закладається інвестиційна складова. У новому тарифі для споживачів категорії "населення" ця інвестиційна складова становить 0%, для споживачів категорії "інші споживачі" – цей відсоток становить від 7,9 до 15,6% на різні послуги.

Ми вважаємо, що тариф, встановлений Дрогобицьким водоканалом для Трускавця є неправильно порахованим і несправедливим.

Констатація факту ситуації не покращить. Що робить міська рада, керівництво водоканалу, щоб відстояти свої права?

Про це якраз ми і писали в різні інстанції, в тому числі в Антимонопольний комітет, міністерство ЖКГ, віце-прем’єру, в Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, а також народним депутатам. У цих зверненнях ми наголошували, що встановлення Дрогобицьким водоканалом єдиного тарифу означає, що трускавецькі споживачі змушені сплачувати послуги, в структуру яких закладені витрати на експлуатацію водопровідних мереж Дрогобича і Стебника та втрати на цих мережах, обслуговування другого водозабору на ріці Бистриці та інші витрати, до яких трускавецький споживач має опосередковане відношення або взагалі його не має. При цьому втрати води на власне трускавецьких мережах не враховано. Наш лічильник знаходиться у Доброгостові на резервуарах води і виходить, що ми проплачуємо всі можливі втрати води на чужих мережах. Дрогобич же не має лічильника на річці Стрий, і скільки він качає води, ніхто не знає.

Питання про несправедливість монопольного становища Дрогобицького водоканалу на ринку водопостачання у нашому регіоні піднімалося не раз. Чому це питання так важко рухається, адже очевидні речі, що Трускавець мав би бути співвласником водогону Доброгостів-Гірне?

Це – конкуренція. Дрогобицький водоканал заробляє на трускавецьких споживачах. Трускавець є вигідним клієнтом, тому створюються штучні перешкоди. Кожен відстоює власний інтерес.

Трускавець є найбільшим споживачем води – 55% усієї води, яку продає Дрогобич, купується Трускавцем – це більше, ніж Дрогобич продає своїм споживачам і Стебнику. При цьому ми завжди були найбільш платоспроможними споживачами. Наші санаторно-курортні заклади розраховуються вчасно, та й мешканці є досить дисциплінованими. Тобто за наш рахунок Дрогобицький водоканал вирішує свої проблеми.

Наразі Дрогобич ставиться до Трускавця, як, приміром, Росія до України. Росія продає газ для Україні за найвищою ціною в Європі, теж саме робить Дрогобич по відношенню до нас. Тариф для своїх споживачів вони встановили цілком прийнятний. А ми маємо тепер пояснювати нашим людям, чому вони повинні за воду платити у рази більше, ніж у Дрогобичі.

Нові завищені тарифи – це ще не кінець. Два тижні тому Дрогобич нас повідомив, що згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері комунальних послуг з 1 липня 2014 ми будемо купувати воду у Дрогобича ще дорожче. Бо у відповідності до цієї постанови, яка приймалася з урахуванням вимог міжнародного валютного фонду, тариф має бути єдиний для усіх категорій (раніше було 4 категорії: населення, бюджетні установи, категорія "інші" та трускавецький водоканал). І ціна буде 7,80 грн. Тобто, якщо ми будемо у них брати воду за тарифом 7,80 грн., додамо сюди усі витрати та інвестиційну складову, то для нашого населення тариф може вирости аж до 17 грн. Ми не можемо цього допустити і будемо боротися.

Які шляхи такої боротьби, крім звернень у відповідні інстанції, ви бачите?

Ми впритул підійшли до потреби альтернативного джерела водопостачання. Ми маємо бути як можна більш незалежними від Дрогобича. А залежність має відповідним чином регулюватися Антимонопольним комітетом. Альтернативний водозабір – це цілком реально. Зараз ми опрацьовуємо можливість введення в експлуатацію нашого питного озеро, обговорюємо інші пропозиції. Також потрібна децентралізація влади. Щоб не Київ нам затверджував тарифи, а трускавецький міськвиконком. Це наша господарська діяльність, і центральні органи влади не повинні втручатися в господарську діяльність місцевих громад.

Пора зрозуміти, що вода у нас дорога і почати її економити, раціонально використовувати. Адже кожен, проаналізувавши, як він споживає воду, скаже, що ми її зовсім не цінуємо. Питна вода усюди у світі є дуже дорога, її бракує. У нас воду ніколи не цінували. У нас питною водою городи поливають – про що можна говорити. Водоканал має працювати над тим, щоб залучити інвестиції, провести реконструкцію мереж, замінити трубопроводи, звести до мінімуму втрати, зробити воду чистішою. Все це коштує грошей. А мешканці мають навчитися економно споживати воду. Останнє зробити, можливо, найважче.

Переглядів: 4136

Коментарі (1)
 
Ти, "гендиректоре", якого х..мари озеро віддав альфі-плюс?! А тепер щось віщаеш про альтернативне водозабезпечення! Озеро і 136 га землі вернути потрібно у фонд міста, а возняка і гоп-компанію мітлою з Трускавця гнати!
Рейтинг: 5+ 0-
 
, 16:18 26 червня 2014 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2025 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6101 день)