Тарифи на воду та водовідведення належать до послуг з монопольним становищем діяльності. Встановлює їх Національна комісія…

Надрукувати
Новини
Написав(ла) Роман Шагала, начальник КП "Дрогобичводоканл"   
15.07.2014
Тарифи на водуКілька тижнів тому Національна комісія, що регулює ціни у сфері комунальних послуг, уніфікувала підходи до формування тарифів на послуги у водовідведенні та водопостачанні. Якщо раніше до споживачів, яких, наприклад, на таких підприємствах, як КП "Дрогобичводоканал" було поділено на 4 категорії, застосовувались відповідно до закону 4 різні ціни, то відтепер – одна.

Аби позбутися корупційних схем, працювати прозоро

Усіх споживачів підведено під один знаменник. І населення, і підприємці, і бюджетні організації за воду та водовідведення розраховуються за однією й тією ж формулою. Якщо говорити про наших споживачів з Дрогобича, Стебника і району, то, починаючи із 1 липня, усі вони за кубометр води та каналізаційних стоків сплачуватимуть по 7 грн. 78 коп. Нововведення не всіх влаштовує. Населенню доведеться платити за згадувані послуги на 1 грн. 16 коп. більше, ніж це було дотепер, підприємцям і іншим юридичним особам – приблизно на 3 грн. менше. Даний тариф, як я вже наголошував, чинний для Дрогобича, району та Стебника. У Трускавці ж, який має свій водоканал, і якому, починаючи з липня ц. р., КП "Дрогобичводоканал" надає послуги за новою ціною – по 7 грн. 78 коп. (дотепер було 3 грн. 55 коп.), ситуація інакша.

Чим пояснити зміни в тарифній політиці на воду та водовідведення? Тут усе зрозуміло – вимогами Міжнародного валютного фонду, від якого Україна для успішного проведення реформ і модернізації відсталої радянської економіки отримує багатомільярдні кредити, та "новими правилами" гри, на які наша держава погодилась, підписавши Угоду про асоціацію з Євросоюзом.

Усе це робиться для того, шоб позбутися корупційних схем, які різного роду ділки, в тому числі і у сфері водовідведення та водопостачання, донедавна дозволяли працювати, скажімо це так, не зовсім прозоро. Застосування нової тарифної формули покликане підштовхнути вітчизняні водоканали до чистки власних "авгієвих конюшень", переходу на стовідсоткову підзвітність та прозорість.

Після проведеної уніфікації

А тепер повернемось до Трускавця. Послуги з водовідведення та водопостачання місту-курорту продаємо ми. Покупцем виступає наполовину приватизований трускавецький водоканал. Як я вже казав, після проведеної Національною комісією уніфікації та підвищення тарифів ми свої послуги нашим сусідам надаємо за іншою ціною Не по 3 грн. 55 коп., як це було дотепер, а по 7 грн. 78 коп. за кубометр. Якщо порівняти з Дрогобичем, то для трускавецького водоканалу наша послуга коштує однаково. Однак за воду та водовідведення трускавчанам доведеться платити у рази більше, ніж дрогобичанам. Я не дуже добре знайомий з кухнею формування тарифів, під які після оголошених Києвом змін підпадає Трускавець, але змушений був бодай у загальних рисах ії вивчити, бо, як завжди буває, коли в Трускавецькому водоканалі виникають труднощі й проблеми, вони у всьому звинувачують КП "Дрогобичводоканал". Нічого не змінилося й цього разу. Після набуття чинності згадуваної постанови Національної комісії у кількох засобах масової інформації виконавчий директор трускавецького водоканалу, депутат Львівської обласної ради Петро Іванишин та керівник водоканалу Володимир Возняк, поспішили звинуватити нас у зловживанні монопольним становищем на регіональному ринку водопостачання та водовідведення. Свою позицію наші колеги оприлюднили у кількох засобах масової інформації. На їхнє переконання, саме цією "невиправданою залежністю трускавецького споживача води від монополіста", тобто від КП "Дрогобичводоканал", пояснюється як високий тариф на воду для Трускавця, так і інші проблеми тамтешнього водоканалу.

Не найкращий шлях для порозумінь і співпраці

Можна було б і промовчати, бо полеміка з колегами через засоби масової інформації – не найкращий шлях для порозумінь і конструктивної співпраці. Але мені не залишили іншого виходу. Дійшло до різного роду кпин та образливих порівнянь. Один із опонентів договорився до того, що, мовляв, "Дрогобич ставиться до Трускавця, як Росія до України". Ми ще повернемось до теми порівнянь. Але найперше поговоримо про оприлюднені опонентами розрахунки, які, як вони вважають, мають виправдати їх перед власними споживачами за "вороже" ставлення КП "Дрогобичводоканал" до Трускавецького водоканалу.

Як стверджує Петро Іванишин, виконавчий комітет Трускавецької міськради затвердив новий тариф на водопостачання та водовідведення для населення – 11 грн. 74 коп., для інших категорій – 12 грн. 74 коп. Підготовка до переходу на нові ціни, наскільки я це розумію, здійснювалася упродовж останніх кількох місяців, коли ми свої послуги Трускавецькому водоканалу реалізовували ще за старою ціною - по 3 грн. 55 коп. Власний непопулярний крок колеги пояснюють тим, що їхній водоканал постійно недотримував кошти від надто низького тарифу на послуги водопостачання для категорії споживачів "населення", бо він буцімто затверджувався на рівні 60-70% собівартості послуг і останнім часом відшкодування витрат населенню становило 53, 6%. І підприємство мало збитки, які покривалися за рахунок рентабельності тарифу категорії "інші споживачі", що суперечить Закону України "Про захист економічної конкуренції" . Невідповідність тарифів фактичним витратам поставило водоканал у надзвичайно скрутне становище. За 5 місяців 2014 року підприємство буцімто отримало 1 млн. 342 тис. грн.. збитків. Я не зовсім згоден із аргументами колег. І ось чому?

Що показує порівняльний аналіз двох водоканалів?

Давайте, спираючись на оприлюднену Петром Іванишиним інформацію, проаналізуємо цю цифру - 11 грн. 74 коп. Проведемо порівняльний аналіз між собівартістю та ціною на послуги двох водоканалів – Дрогобицького й Трускавецького. Нагадуємо читачам, що донедавна за наші послуги з водовідведення та водопостачання Трускавецький водоканал сплачував по 3 грн. 55 коп. разом із ПДВ за один кубометр. Віднімаємо від 11 грн. 74 коп. згадувану суму і отримуємо 8 грн. 19 коп. разом із ПДВ. Оскільки в своїх виступах Петро Іванишин постійно наголошує, що послуги, які донедавна надавалися Трускавецьким водоканалом, для самого підприємства нерентабельні, роблю висновок, що підрахунки здійснено без врахування інвестиційної складової. Віднявши 20 відсотків ПДВ із 8 грн. 19 коп., отримуємо 6 грн. 83 коп. На таку собівартість послуги для своїх споживачів запланував вийти Трускавецький водоканал.

А тепер про наш водоканал. Тариф на воду та водовідведення після оголошеного Національною комісією підвищення становить 6, 49 грн.(без ПДВ). Собівартість – 6, 177 грн. Віднявши від першої суми другу, отримуємо 31 коп. Це – розмір нашої рентабельності, або, як ще кажуть, величина чи розмір інвестиційної складової. Даний показник для Дрогобицького водоканалу становить 4, 5%. Іншими словами, маємо таку ж саму собівартість на послугу з водовідведення та водопостачання, навіть трішки меншу, ніж Трускавецький водоканал, та ще й рентабельні. Але ж, люди добрі, між нашими підприємствами – велика різниця!. У нас – 314 працюючих, в Трускавці – у два з половиною рази менше. Ми маємо два водозабори, Трускавець – один, і той непрацюючий. На нашому утриманні перебувають районні очисні споруди, які приймають стоки з цілого регіону. Сусіди такого підрозділу не мають. А каналізаційні насосні станції? Їх у нас 6, в Трускавці – жодної. Водопровідні мережі КП "Дрогобичводоканал" становлять 330 км., Трускавецького – 55 км. На балансі нашого підприємства перебуває 28 насосних станцій третього підйому. Трускавець експлуатує хіба 3. Водоканал міста-курорту у 6 разів менше ніж ми споживає електроенергії, а даний показник, як відомо, найвідчутніше впливає на формування тарифів з водопостачання та водовідведення. Нам щомісяця доводиться розплачуватися за 1, 5 млн. кВт/ год., Трускавцю – за 240 тис. кВт/год. Чому ж тоді наші колеги планують собі таку саму собівартість послуги, як у нас. Бо за об’ємами, усіма параметрами, які характеризують роботу підприємства й безпосередньо впливають на витрати та затрати, у Трускавці вони здебільшого у 5, а за окремими показниками - у 8 разів менші, ніж у нас. Мені це просто не зрозуміло.

Два слова про водозабір "Гірне"

Кілька слів про водозабір у Гірне. Дана споруда ще в 1997 році, коли було розформовано обласну комунальну власність та здійснено її передачу місцевим органам самоврядування, отримала нового власника в особі Дрогобицької міськради. Час від часу колеги з Трускавця нагадують, що будувався водозабір за спільні кошти Дрогобича й Трускавця. А раз так – значить має перебувати у спільній власності. Що тут скажеш? Перш за все те, що водозабір побудовано давно - у 1972-1974 рр. Багато води відтоді спливло, свою справу зробила амортизація. Теперішня вартість зведених у Гірному споруд, основних засобів близька до нуля. Ми не сиділи склавши руки. Упродовж останніх 8 років спільно із Дрогобицькою міськрадою, яка є власником водоканалу, та за підтримки світових фінансових інституцій ми вклали у розвиток згаданого водозабору близько 18 млн. грн. А що зробив Трускавець? Та нічого. І не тільки в Гірному. Навіть про свій водозабір на водосховищі, який, за словами колег, не працює, не подбали. Кому сьогодні потрібні оці балачки? Вони ж нічого не дають. Ви краще реально подбайте про підприємство, зробіть те, що можна зробити для того, щоб мінімізувати втрати, які зовсім не є обов’язковими, якщо, врахувавши сьогоднішні зміни, швиденько адаптуєтесь до нових "правил гри" на ринку комунальних послуг.

Будь-які зміни, в тому числі чергове підвищення тарифів, яке недавно відбулося, у Трускавецькому водоканалі розцінюють не інакше, як ворожа атака з нашого боку. Але ж наші колеги-опоненти чудово знають, що тарифи на воду та водовідведення належать до послуг із монопольним становищем діяльності. Ціни в нашій галузі, як не раз вже наголошувалося, встановлює Національна комісія. Два тижні тому у відповідь на нововведення згадуваної комісії ми попередили сусідів, що з початку цьогорічного липня тариф на послуги, які реалізовує для них наше підприємство, зросте до 7 грн. 78 коп. для всіх категорій споживачів.

Якщо без образ та принижень

Після цього посипалися обвинувачення. Розумію сьогоднішнє занепокоєння, тривогу трускавецьких колег. Для цього є підстави. Бо тариф на воду для споживачів міста-курорту з урахуванням витрат і інвестиційної складової курортного водоканалу може збільшитись, за інформацією Володимира Возняка та Петра Іванишина, до 17 грн. І вам співчуваю, колеги, і споживачам. Але не шукайте винних на стороні. За підрахунками Нацкомісії, які були оприлюднені в інформаційній передачі "Підсумки дня" на Першому Національному каналі 1 липня, ціни на послуги, які надаються нашим водоканалом – найнижчі в Україні. Тож свою правду відстоюйте у Національній комісії, що здійснює державне регулювання цін у сфері комунальних послуг, а не в Антимонопольному комітеті, як це робили дотепер. Станьте ліцензіатом даної комісії, як це зробили ми, представте усю документальну базу з конкретними підрахунками й пропозиціями, мінімізуйте витрати і втрати – і тоді все буде добре. Працюйте, як це роблять всі крупні вітчизняні водоканали, які, дбаючи про завтрашній день, виробили власну стратегію розвитку. Поділюсь, якщо ви готові до співпраці, усім нашим досвідом та надбанням. Чим зможу, готовий зарадити й допомогти. Але образ і принижень надалі не терпітиму.

Переглядів: 4175

Коментарі (5)
 
"Якби нас жаба не давила 
І щоб була у нас ще сила,  
Якби ще мудрості додати  
Яку могли б країну мпти !"
Рейтинг: 3+ 0-
 
Мешканець, 07:00 15 липня 2014 р.
 
Дозвольте запитати про рентабельність того фонтану на Трускавецькій, який три дні шурував по дорозі. Його вартість не забудьте доплюсувати до наших квитанцій!
Рейтинг: 5+ 0-
 
, 10:01 15 липня 2014 р.
 
Коли виженуть бабок, які спиртом торгують в самому центрі європейського міста?
Рейтинг: 3+ 0-
 
82100, 13:21 15 липня 2014 р.
 
До 82100 бабок з спиртом кришують самі виробники спирту. Сбу. Податкова. Місцеві ради. Менти. Всі в долі. Хочеш справедливості спали склад я покажу де. Наївний.
Рейтинг: 4+ 0-
 
один, 16:06 15 липня 2014 р.
 
А правда, что завтра на 2 дня в городе не будет газа ? Спасибо)
Рейтинг: 1+ 0-
 
, 17:49 15 липня 2014 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6075 днів)