У дрогобицькому костелі Ап. Варфоломея та Діви Марії зберігається дерев'яна пам'ятна таблиця, присвячена наданню права патронату місту, призначенню ксьондза Ігната Яроцького ректором і відновленню костела, виготовлена К. Кшементовським та І.Шиманським у 1790-91 рр.(Tadeusz M. Trajdos, Tomasz Zaucha DROHOBYCZ miasto krуlewskie i jego ko[cioly. – Warszawa, 2001,c. 126). Вона була увінчана гербом Дрогобича – дев'ятьма топками солі у гарно оздобленому картуші з короною над ним.
До сьогоднішніх днів цей герб вважався втраченим, оскільки десятиліттями був відсутній на таблиці. При "совєтах" костел не замикали, туди міг заходити будь-хто та ще й різного роду горе-реставратори пробували в ньому демонструвати свій "талант". Тоді інтер'єр цієї фундаментальної споруди сильно постраждав і, найімовірніше, саме в ті часи зник герб, який увінчував таблицю. Донедавна серед істориків та краєзнавців побутувала думка, що його хтось поцупив. Однак, не так сталося, як гадалося. Те, що нещодавно знайдено, можна назвати невеличкою сенсацією. Старший науковий працівник музею "Дрогобиччина" Володимир Пограничний, оглядаючи костельну дзвіницю, віднайшов залишки ймовірно саме цього герба, основа якого – дев'ять топок солі – добре збереглися. Кожен з трьох рядів топок змонтований на окремих дошках, розміри яких такі (зверху донизу): 27х96 см, 19х113 см, 23х98 см. Висота топок становить 17 см., діаметр вужчої частини 9,5 см., ширшої – 11,5 см.
Очевидно, круглі заготовки розрізали навпіл, половинки прикріплювали до дощок, а ті, у свою чергу, до гарно оздобленого картуша, який поки що не знайдений. Ця композиція потребує негайної консервації і, звичайно ж, збереження як музейної цінності. Підставою, що саме цей герб увінчував вищезгадану дерев'яну таблицю, можна вважати його розміри, які пропорційно до неї підходять.
Те, якою буде подальша доля цього герба означатиме наше ставлення до своєї історії. Сподіваємось, він згодом займе почесне місце в експозиції музею "Дрогобиччина", присвяченій історії Дрогобича. Тим паче, останнім часом зацікавленість дрогобичан гербом свого міста зростає, про що яскраво свідчать вказівники вулиць і номерів будинків, де зліва зображений герб Дрогобича (пл. Ринок, 5,вул. Шевченка, 29,вул. Осмомисла, 4,вул. Січових Стрільців, 11,вул. І.Франка, 28,32,вул. М.Костецької, 3,вул. Стрийська, 104 та ін.). Та це й не дивно, адже герб того чи іншого населеного пункту (міста чи села) завжди тісно пов'язаний з його історією, яку потрібно шанувати, вивчати та передавати нащадкам.
Переглядів: 4994
|