На Дрогобиччині радилися що робити з меморіальною таблицею пам'яті Михайла Берка на фасаді школи
|
|
Новини Дрогобицького району
|
28.01.2016 |
Вчора, 27 січня, у Дрогобицькій райдержадміністрації відбулася зустріч на тему декомунізації. Зустріч стосувалася розміщеної на будинку школи в с.Волоща меморіальної таблички пам'яті Михайла Берка – багатолітнього керівника господарства, який кілька місяців працював першим секретарем Дрогобицького райкому КПУ.
Волощанська сільська рада прийняла рішення про демонтаж таблиці і доручила директору школи це рішення виконати. Волощанський сільський голова Федір Нечипор повідомив, що таке рішення прийняте сільським депутатським корпусом на виконання Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки".
Протилежної думки дотримуються інші учасники розмови. Директор школи Орест Луцик, який продемонстрував учасникам зустрічі фото меморіальної таблиці, посилаючись на норми вказаного Закону, зауважив, що ані табличка, ані постать покійного Михайла Берка не підпадає під жодну з них.
Вдавшись в історію, він повідомив, що М. Берко був мабуть єдиним на весь Радянський Союз першим секретарем райкому партії, який попрацювавши на цій посаді декілька місяців, добровільно склав повноваження та повернувся у підняте ним господарство, бо вважав, що саме там його місце. Орест Луцик також зазначив, що М. Берко зберіг Волощанське господарство та очолював його вже за часів незалежної України. А після смерті М. Берка у 2001 році громада села прийняла рішення встановити на його честь меморіальну табличку на збудованій ним школі.
Парох сільської громади УПЦ КЦ о.Святослав Маличкович зазначив, що табличка була освячена священиками двох конфесій — УГКЦ та УПЦ КП відповідно до чину освячення пам'ятників. І її ліквідація вважатиметься порушенням церковних правил.
"Загалом же, - зазначив священик, - саме позиція покійного М. Берка свого часу не дала розгорітися у Волощі міжконфесійному конфлікту."
Свою думку щодо позитивної ролі Михайла Берка в житті Волощі висловив і керівник місцевого господарства Микола Пінчак, який перейняв від нього цей пост. Микола Пінчак пригадав, яким справді жебрацьким застав господарство Михайло Берко, і яким він зробив його за час своєї праці, про справи турбувався навіть в останні хвилини свого життя.
Присутній на зустрічі начальник Дрогобицького управління СБУ Борис Пантюхов зазначив, що зовнішній вигляд меморіальної таблички не вказує на будь-які комуністичні символи, а закони треба виконувати вдумливо і виважено.
Оскільки громада села погодила таке увічнення пам'яті цієї людини, можливо, доцільно було провести громадські слухання щодо того, демонтовувати іі, чи ні. Адже ситуація в державі є складною, і будь-який непродуманий крок може призвести не лише до конфлікту в селі, а й зіграти на руку ворогам нашої держави.
Голова райдержадміністрації Максим Лісогор, підсумовуючи обговорення, наголосив, що наше спільне завдання, будуючи свою державу, не повторювати помилок історії.
"Так, ми повинні позбуватися символів тоталітарного минулого, яке спричинило нашому народові стільки лиха, - сказав М. Лісогор, - але маємо робити це мудро, щоб не уподібнюватися сумнозвісним діячам комуністичного режиму, які хотіли будувати СРСР на мільйонах людських жертв, на руїнах святинь та інших надбань попередніх поколінь".
За результатами зустрічі рекомендовано сільському голові спільно з активом села, шкільним колективом дійти у цьому питанні згоди, розмістивши на меморіальній табличці українські державні символи.
Переглядів: 5107
|