Чому Дрогобич відстає від Стрия та Львова?

Надрукувати
Роздуми
Написав(ла) Ірина Спариняк, Сергій Юзефів, Тетяна Козачук   
08.04.2016
Влада довела Дрогобич до ручкиЗа підсумками рейтингової оцінки міст обласного значення, які проводить Львівська обласна адміністрація, Дрогобич є аутсайдером.

Структура рейтингової оцінки включає в себе такі компоненти: бюджетну та податкову політику, стан промисловості і розвитку бізнесу, ринок праці.

Історично так склалося, що Дрогобич був другим за населенням і економічним потенціалом містом у Львівській області з розвинутим природно-господарським комплексом. На жаль, сьогодні наше місто може похвалитися тільки тим, що ми другі за кількістю населення в області. Населення міста становить 3,8 відсотка від населення області, і цей показник незмінний упродовж останніх років.

А який же економічний потенціал міста? Ще в 2010 році частка обсягів реалізованої продукції міста в загальнообласних обсягах складала 9,2 відсотка, а за підсумками 2015 року - 1,4 відсотка. Кількість малих підприємств у розрахунку на 10 тисяч наявного населення зменшилася: в 2012 році було 82,а в 2015 році - 58. Ці факти засвідчують про занепад економічного потенціалу міста. Стратегія економічного і соціального розвитку міста, яка повинна полягати у розв'язанні проблем та реалізації завдань щодо економічного зростання, залучення інвестицій, якості життя мешканців, існує тільки на папері і тільки тому, що цього вимагає закон.

З 2006 року в місті розробляються стратегічні плани розвитку, а в 2012 році затверджено такий план до 2020 року. Крім цього, щорічно приймають програми соціально-економічного розвитку. А результату нема. Чому?

Щорічно в цих документах прописано: промисловість міста Дрогобича відіграє значну роль в соціально-економічному розвитку Львівської області та формуванні бюджету. Коментарі зайві. Стан економічного потенціалу безпосередньо впливає на обсяг фінансових ресурсів міста і його бюджет. Нас постійно переконують, що центральна влада нас обділяє. В певній мірі це так, але вже стало прикрою традицією порівнювати Дрогобич зі Стриєм. Це не інша держава, не інші умови, не інші люди. Просто інші підходи.

Ось порівняльний аналіз формування дохідної частини бюджетів 2016 року нашого міста, Стрия та Львова. Умови у всіх однакові у відповідності до Податкового законодавства. Першим найнегативнішим показником є те, що частка трансфертів до всіх доходів бюджету становить в Дрогобичі – 73,5 відсотка; в Стрию – 57,4 відсотка, у Львові – 44,2 відсотка. Цей показник визначає залежність місцевих бюджетів від державного, в нас він найгірший. В місті ніхто не зосереджений на питанні поповнення бюджету. Вкорінилася пагубна практика, що хороший той міський голова, який поїде в Київ та привезе гроші. І привозили на стадіон, вуличне освітлення, але громада цього не відчула і не побачила. Основним завданням чиновники вважають прийняття участі в розподілі бюджету, а наповнення бюджету їх не цікавить.

Ось аналіз формування дохідної частини бюджету (власні та закріплені доходи), які безпосередньо формуються на місцях і є показником ефективності роботи чиновників. Ці надходження представлені як у загальних обсягах, так і в розрахунку на одного мешканця для ефективного порівняння.

Надходження Дрогобич Стрий Львів
  Всього / на 1 мешканця Всього / на 1 мешканця Всього / на 1 мешканця
Податкові надходження 113,4 млн.грн. / 1239 грн 121,7 млн.грн. / 2041 грн. 2,6 млрд.грн. / 3430 грн.
ПДФО 59,9 млн.грн. / 614 грн 80,0 млн.грн. / 1342 грн. 1,6 млрд.грн. / 2110 грн.
Місцеві податки 33,1 млн.грн. / 339 грн 28,3 млн.грн. / 474 грн. 730,8 млн.грн. / 964 грн.
Єдиний податок 13,6 млн.грн. / 139 грн. 11,9 млн.грн. / 199 грн. 328,6 млн.грн. / 504 грн.
Неподаткові надходження 14,1 млн.грн. / 144 грн. 13,3 млн.грн. / 223 грн. 260 млн.грн / 343 грн.
Акцизний податок 20,0 млн.грн. / 205 грн. 13,0 млн.грн. / 218 грн. 231 млн.грн. / 304 грн.

Наведені дані засвідчують, що в Стрию та Львові забезпечують значно більші надходження до бюджету. Така тенденція вже стала традицією!

І тому зайве сьогодні задавати питання, чому в Стрию кращі дороги, чистіше місто, працює промисловість, а Львів взагалі пішов дуже і дуже далеко. Міста створюють фінансовий ресурс, який дає можливість для їх розвитку. За стан справ, що склався, несе відповідальність в певній мірі громада міста. Для більшості дрогобичан бюджет міста - це щось віддалене, до чого ми не причетні, не маємо впливу на його процеси, це не наші турботи. Ні, бюджет міста - це загальноміська каса, і формує її кожен мешканець міста, сплачуючи різного роду податки, а також забезпечуючи надходження від використання майна, власником якого є громада. Отже, громада має повне право і зобов'язана впливати на всі бюджетні процеси в місті. І як будь-яка касу, а це велика громадська каса, її треба контролювати. Не можна віддавати розпоряджатись нею невеликій групі людей на свій розсуд.

Ірина Спариняк, Сергій Юзефів, Тетяна Козачук,
економічна група ДМОГО "Дрогобицька громада"

Переглядів: 5478

Коментарі (18)
 
У цій статті показано лише одну сторону, а саме те що хотіли побачити Юзефів і Ко. Чому не показано медицину, яка кількість ліжко-місцьна на 10 тис. населення, чому не показали скільки у Стрию шкіл на 10тис. населення, чому не показано кількість дітей на кількість шкіл, чому не показано кількість садочків і кількість у садочках дітей, чому не показано кількість музичних шкіл і кількість у них дітей і вчителів, чому не показано кількість працівників у міській раді. Адже це усе трансферти на які ви посилаєтеся тому у Дрогобичі такі високі відсотки. А різницю якої бракує доплачує міський бюджет на зарплати вчителям, медикам , чиновникам і. т. д. Ви пропонуєте додатково наповнити бюджет, але це не правильно , бо додаткове податкове навантаження до нічого доброго не призведе. Економити потрібно , а не знімати шкіру з бізнесу, не професійний аналіз.
Рейтинг: 8+ -17-
 
Контролер, 22:04 08 квітня 2016 р.
 
Вся біда в тому, що не має в Дрогобичі громади міста
Рейтинг: 26+ 0-
 
Мешканець, 22:23 08 квітня 2016 р.
 
КОНТРОЛЕР, а де Ви прочитали в статті про додаткове податкове навантаження? Є одне речення : "В місті ніхто не зосереджений на питанні поповнення бюджету". Де тут мова про податки? Існує багато способів наповнення бюджету, була б мудра голова і бажання.  
Спасибі авторам за проведений аналіз показників, доступний і зрозумілий пересічному дрогобичанину. Ось де собака зарита.
Рейтинг: 16+ -2-
 
Наталія, 22:50 08 квітня 2016 р.
 
Не дуже розбираюся в наведених цифрах, хто де і коли, але хочеться сказати, що люди бувають в м. СТРИЙ і мовлять, що там чистота і порядок! не буде тут розпинатися і вчити хто і що має робити, лише є одна пропозиція - беріть чиновники автбуса і ідьте до СТРИЯ і спитайтеся там тих чиновників як вони воістину так тримають місто СТРИЙ. не в обіду вам даю таку підсказку, тут немає нічого нового, всі ми в когось вчимося, часом і все життя!
Рейтинг: 22+ 0-
 
снайпер +, 23:36 08 квітня 2016 р.
 
Дякую авторам статті за компетентний аналіз соціально- економічної ситуації в регіоні. Боротьба сил Добра і Зла дає свій результат. Для перемоги Добра 
необхідно чесно і справедливо оцінювати ситуацію, визначати проблеми та шукати(ВСІЄЮ ГРОМАДОЮ ! ) шляхи вирішення. На жаль "чабани" з міської влади не є альтруїстами та вирішення своїх прблем ставлять на перше місце, забуваючи про свої обовязки перед громадою. Лише за активної участі громадян, громадських організацій ми зможемо змінити ситуацію в місті. З Богом !
Рейтинг: 6+ 0-
 
Олег, 10:53 09 квітня 2016 р.
 
Цікаво, невже в Стрию активніше громада, а чому в нас деякі представники ГО між собою губляться і лише балачками займаються? То як зробити громаду чисельною і щоб вона ВПЛИВАЛА вирішувати проблеми? ! В нас більша і площа міста і мешканців на відміну від Стрия і що. Кажуть, що до місцевих бюджетів надійшло кілька млрд. , як це зрозуміти! ?
Рейтинг: 6+ 0-
 
Любомир, 13:24 09 квітня 2016 р.
 
Я не розумію, чому в на багатющий потенціал в самому районі навіть, вкл. економіку та туризм! , а ніхто не бере до уваги, що можна взяти гроші наприклад з Трускавця де їх багато, вони ще й заборгували нам за воду. Велика відмінність між містами , а вони входять в наш протекторат, чи ні?
Рейтинг: 0+ -5-
 
Генде хох, 13:35 09 квітня 2016 р.
 
Можна безкінечно ображатись на голландців за їхній неєвропейський вибір щодо України, але факт залишаєтсья фактом: вони хочуть бачити поряд із собою країну, що грає за зрозумілими для них правилами.  
Панамська історія - це, перш за все, удар по репутації України. Президент-міліардер бідної країни намагається використати сумнівні офшори для оформлення бізнес-угоди. Навіть якщо, з точки зору юристів, у цьому й немає нічого протиправного, то з точки зору європейців, це виглядає дико.  
Якою ж має бути податкова система в Україні, щоб бізнес не намагався ухилитись від податків.
Рейтинг: 14+ 0-
 
Екс-перт, 17:20 09 квітня 2016 р.
 
Експерту, якщо паматаешь своі прогнози 
1) .  
2) Стрий не Дрогобич 
3). Геть.  
Думаю навіть скорше ніж 2017р.  
Без образ але дрогобичани винні в цій ситуації від невірного вибору мера до неконтрольованості його дій і своєї байдужості.  
Але скажемо по правді якщо би не Ліоні то надходження були в 2 раза меньші.
Рейтинг: 9+ -1-
 
Макс, 18:10 09 квітня 2016 р.
 
Завод леоні зареєстрований у Стрийському районі і сплачує податки у районі. Плюс лише один, що зароблені на заводі гроші люди витрачають у Стрию.
Рейтинг: 10+ 0-
 
!!!, 18:28 09 квітня 2016 р.
 
Ви спочатку порахуйте скільки підприємств Стрия і Стрийського району пасуться у Дрогобичі , А ПОДАТКИ платять у Стрию: кабельне телебачення, Вікна , кафе , інтернет і. т. д. можна перераховувати довго. Спочатку зробіть аналіз скільки підприємств працює у Дрогобичі і скільки з них платять податки у Дрогобичі
Рейтинг: 5+ 0-
 
Василь, 20:43 09 квітня 2016 р.
 
Василь в якійсь мірі правий, але проблема інша.  
Місто заполітизоване вкрай! "Рульовий города"каже , що дрогінфо - це рука ФСБ!  
ТА, базар , кури, мафи, шолом, і інше то рука москви! Спариняк і Юзефів прізвища дуже відом всім! Хто забороняє жити по законам! Може лимон платить пдв? ! і
Рейтинг: 10+ -1-
 
ніхто крім нас, 01:11 10 квітня 2016 р.
 
Стрий такое же захолустье , что и Дрогобыч . Там свои проблемы . "Попередники" роздерибанили наш город полностью . Остались жалкие рога да копыта и то, их вскоре розтянут на сувениры . Куда не ткнись - 
тупик. Ничего Кучма не сделает , пока в городе не заработает новая правовая система, а именно не реформируются прокуратура и суд . Это именно тот краеугольный камень с чего нужно начинать . Нет иллюзий по поводу того , что если мер попытается отобрать награбленное и вернуть средства в казну - получит жесточайший отпор. Есть два варианта : 1 . Вести жесткую войну с дерибаном. 2. Оставить все как есть и заниматься строительством нового независимого хозяйства отрубив все старые хвосты . Не надо браться за большое , малое и по крупицам лучше создавать . К примеру- выделить помещение и создать первую, полноценную, социальную склад-аптеку с максимально прозрачным ценообразованием , со столом электронных заказов, поиском , доставкой необходимого средства . Это 15 новых рабочих мест, миллион в бюджет и тысячи благодарных жителей , что согласитесь совсем немаловажно . Сделать действенной экологическую инспекцию , ибо есть куда и на что смотреть (естественно не закрывая глаз ). Бурение новых скважин воды и потихоньку заменять ими ресурс реки Стрый . Есть над чем работать, главное не тратить драгоценное время на никому ненужные "псевдополитические " разборки . Желаю удачи .
Рейтинг: 6+ -3-
 
, 06:32 10 квітня 2016 р.
 
А по кількості МАФів на 1 мешканця - десь посередині між Стриєм і Львовом. По кількості рекреаційних (відпочинкових) зон (в кв. м. ) - я мовчу. На природу погуляти - тільки в Стрий. Там і в центрі міста є чим дихати, а не винюхувати смрід вд тарадайок на солярі чи якійсь іншій бодязі. 8) :zzz 8)
Рейтинг: 4+ -1-
 
DeRагуляція bZIKъ, 11:08 10 квітня 2016 р.
 
Колись єлітою Дрогобича були поляки з евреями. При совітах була своя єліта. Зараз дрогобицька єліта, це рагулі з селів.
Рейтинг: 12+ 0-
 
гість, 13:36 10 квітня 2016 р.
 
В каком Стрию дышать легко! ? С этим там еще хуже . В 900 метрах от жилого массива- полигон бытовых отходов и очень часто он горит . Представьте себе Бронницкую свалку на месте " Матадора" . Как вам такое соседство ? А с противоположной стороны - 1900м транспортная артерия Киев -Чоп с тысячами транзитных авто каждого дня . Нужно признать -только дороги там получше и река супер! А во всем остальном-. дыра как и наш Дрогобыч!
Рейтинг: 2+ -2-
 
, 20:57 10 квітня 2016 р.
 
В найблище столiття розумних спасе тiльки емiграцiя,  
бо Украiна сповзае в гущу злидень та селюкiвства.
Рейтинг: 5+ 0-
 
emigrant, 09:22 11 квітня 2016 р.
 
гарно розписали нашим рагулям
Рейтинг: 3+ 0-
 
андрій, 10:53 11 квітня 2016 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2025 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6101 день)