Звернення Дрогобицького Товариства "Просвіта" до влади і громадськості м. Дрогобича

Надрукувати
Новини
12.04.2016
ПросвітаУ нашому місті вже вкотре почалася кампанія за відновлення пам'ятника рицареві, скульптурне зображення якого 1916 р. було встановлене біля входу до ратуші і простояло там два роки. На ньому був напис "Pro patria" ("Для вітчизни (країни, краю)") і щит, у який охочі забивали цвяхами, а виручені за них кошти мали йти Дрогобиччині цілі, пов'язані з лихоліттям І-ої світової війни. Ні в тодішній "вітчизні" Австро-Угорщині, ні в своєму краї українці не були ні політичними, ні економічними господарями, а в самому Дрогобичі становили меншину – чверть населення міста. Ставлення до них показує вбивство вояками корінних мешканців Д. Татарського, М. Кушніра та інших дрогобичан, які виступили проти махінацій на виборах до парламенту 19 червня 1911р. Не був українським і цей пам'ятник рицареві – як за формою, так і за призначенням.

Однак його існування – історичний факт. Тому відтворений пам'ятник доцільно встановити на території музею "Дрогобиччина" або ж в одному з його експозиційних залів. Кошти від забивання цвяхів у нього мали б іти на розвиток музею. Але тепер з огляду на фінансово-економічний стан міста не час на затратні проекти. Сподівання на значні доходи від цвяхів – марна річ. Їхати в бідне, запущене місто, аби забити цвях у рицаря! Чи багато монет кидають гості міста у дрогобицький фонтан (такий звичай давно існує в Європі)?

Коштом міського бюджету, і то не зараз, а мірою поліпшення господарської ситуації в місті, споруджуватися пам'ятники званим особистостям із дрогобицького минулого за їхні заслуги перед містом і Україною, як, наприклад, дрогобичанин Зенон Косак, що загинув за соборну самостійну Україну в 32 роки, або Степан Витвицький, що як український діяч прислужився не лише Дрогобичу, де був адвокатом і віце бургомістром, а й Добрівлянам, і Брониці, і "Просвіті", і січовим стрільцям, і т.д., який був міністром закордонних справ ЗУНР і помер Президентом УНР в екзилі. Були й інші славні дрогобичани, варті увіковічення в пам'ятниках.

Висновки:

1. Спорудження цього пам'ятника у Дрогобичі на сьогодні не є першочерговою потребою міста, й гостро актуальним завданням чинної влади.

2. Ентузіасти відновлення пам'ятника рицареві "небіжки Австрії" мають право за власні чи зібрані ними доброчинні кошти створити його і встановити у музеї "Дрогобиччина".

3. Владі міста за участю громадськості доцільно розробити на перспективу план увіковічення видатних історичних постатей Дрогобича у формах монументального мистецтва.

Микола Садоха – голова Дрогобицького міськрайонного Товариства "Просвіта"
Михайло Шалата - почесний громадянин міста Дрогобича
Омелян Вишневський – почесний громадянин міста Дрогобича
Богдан Лазорак – кандидат історичних наук, доцент кафедри Всесвітньої історії ДДПУ ім. І.Франка.
Микола Галів – кандидат педагогічних наук, доцент в.о. завідувача кафедри Нової та Новітньої історії України ДДПУ ім. І.Франка.
Володимир Галик – кандидат історичних наук, доцент кафедри Всесвітньої історії ДДПУ ім. І.Франка.
Юрій Стецик – кандидат історичних наук, доцент кафедри Давньої історії України та спеціальних історичних наук ДДПУ ім. І.Франка.
Ігор Смуток – кандидат історичних наук, доцент кафедри Давньої історії України та спеціальних історичних наук ДДПУ ім. І.Франка.
Ярослав Радевич-Винницький – лауреат міжнародної премії імені Івана Кошелівця.
Михайло Задорожний – громадський діяч.
Леся Процик – голова громадської організації "Союз Українок" Дрогобиччини.
Тимофій Бордуляк - громадський діяч.
Михайло Ваврин - громадський діяч.
Богдан Пристай – кандидат філологічних наук, доцент ДДПУ ім. І. Франка.
Богдан Добрянський – доцент ДДПУ ім. І. Франка.
Степан Яким – кандидат історичних наук, доцент ДДПУ ім. І. Франка.
Ігор Бучковський – громадський діяч.
Володимир Грабовський – голова конгресу інтелігенції Дрогобиччини.
Роман Курчик – голова КРБНДС Дрогобиччини.

Переглядів: 3370

Коментарі (22)
 
У мене є пропозиція для всіх , хто живе у місті Дрогобичі- давайте навпроти СШ№4, що по вулиці Стрийській коло міліції замість пам'ятника Ярославу Галану(якого вже давно-давно забрали) встановити пам'ятник Лесі Українці- названо вулицю її іменем, а от пам'ятника немає.
Рейтинг: 6+ 0-
 
, 19:03 12 квітня 2016 р.
 
Ого 20-ть громадських діячів та викладачів ДДПУ будуть вирішувати у 80 000 місті як їм жити ))). Абсурд! Відколи "Просвіта" взялась за такі назвичайно болючі теми? хіба це така важлива проблема, що так її піднімати? Та хоче "ушльопок" лицаря та нехай. Прийдете ви до влади хоть усю площу заліпіть памятниками , погруддями, обелісками іт. д. ( там де не буде бруківки звичайно, бо чую що "Красную площу" будут будувати для шествій з смолоскипами) 
Думаю статейка чистої води піарщина))) 
а деякі коллеги з цього списку самі незнають про їхнє існування у вище згаданому.
Рейтинг: 6+ -6-
 
Bruno Schulz, 19:22 12 квітня 2016 р.
 
Робітники Майові- Зробіть кільце на *Катюші* користь буде.
Рейтинг: 14+ 0-
 
Олег, 19:51 12 квітня 2016 р.
 
А може хтось нагадати що, за 25 років, доброго зробила "Просвіта" . Що вони взагалі роблять крім захапати бюджетні гроші і носити вишиванки. Не просвіта збудувала Дрогобич. Якісь нациські погляди . Спорудження памятника має історичний і комерційний характер. ДМР повинна тільки визначити місце встановлення історичної памятки, а не фінансувати, і отримувати вигоди туристичного плану. Чим більше памятників тим цікавіше місто. Може взагалі знищити всі неукраїнські памятки міста? Хочете будувати памятник збирайте гроші.
Рейтинг: 14+ -1-
 
а, 20:30 12 квітня 2016 р.
 
Так симпатично звучить абревіатура- ДМР. Це новий політичний проект? Не зауважуєте, на слух, аналогії? .
Рейтинг: 6+ 0-
 
Режик слуху, 21:30 12 квітня 2016 р.
 
У Дрогобичі дійсно не "Просвіта", а посміховище старців, які гидяться грати у шахи із простими пенсіонерами на площі Котермака. Вони "возсідають" у Народному Домі" і клеять дурня за наш бюджетний рахунок, ні копійки не платячи за оренду приміщення. Про "почесних" і згадувати не хочеться, а от як у той список затесалися молодші колеги і ганьблять себе таким "товариством"?
Рейтинг: 15+ -2-
 
соромно за Дрогобич, 21:37 12 квітня 2016 р.
 
Ви скажіть скільки грошей вже назбирали тими цв'яхами і я вам відповім чи буде пам'ятник, чи ні. Бо можливий варіант що їх успішно розікрали і тепер дають задню з тим лицарем прикриваючись активом міста. А на рахунок, чому туристи не кидають гроші в фонтан:по- перше, немає туристів;по-друге, хто з туристів буде кидати гроші в пісок.
Рейтинг: 7+ 0-
 
Лорі, 21:59 12 квітня 2016 р.
 
байгари знову про себе нагадали пройдисвита недорозвитки :p :p :p
Рейтинг: 7+ -2-
 
я, 22:03 12 квітня 2016 р.
 
Виглядае, що маразм почав косити ваші ряди-невблаганно !
Рейтинг: 9+ 0-
 
Так званій Дрогобицькій просві, 22:40 12 квітня 2016 р.
 
В статті все написано правильно. Представники різних націй увіковічнюють своїх відомих особистостей навіть за межами своїх держав, а ми вміємо хіба дурниці висловлювати.
Рейтинг: 3+ -4-
 
Дрогобичанин, 22:47 12 квітня 2016 р.
 
Дружня порада старцям-"просвітянам". Сидіть тихо - влітку у прохолоді, а взимку у теплі - 
і нікому не признавайтеся, хто ви. А то нарід злий, може і відро лайна вилити на голову за таку "просвітянську роботу"
Рейтинг: 9+ -2-
 
соромно за Дрогобич, 22:51 12 квітня 2016 р.
 
Шановні дописувачі , те що членами ""Просвіти" є люди похилого віку не залежить від них, а від нас з вами. Якщо б члени" Просвіти" ділили землю, продавали майно як депутати то повірте молоді було б достатньо. А кому потрібна громадська організація без власної наживи. Тому критика тут неумісна. А "Просвіта" це єдина організація, яка має тяглість з минулого століття, тому тут скептицизм не доречний. Звертаюся до Дрогобичани кому було відмовлено стати членом "Просвіти", прошу зголоситися? . Я думаю , що таких немає. Прошу нашу молодь приєднатися до " Просвіти" .
Рейтинг: 4+ -11-
 
Час, 22:54 12 квітня 2016 р.
 
Шановний дописувачу, даний склад"Просвіти" сплюндрував саму ідею просвітянства, і тепер молодь нізащо не прийде в цю організацію. Вони використовували її як інструмент маніпуляцій громадською свідомістю. А на рахунок землі, квартир, нежитлових приміщень , то попитайтеся в Ваврина, Шалати, Бурдуляка і їм подібним.
Рейтинг: 14+ -1-
 
До час, 23:59 12 квітня 2016 р.
 
Ставте iдола для дуракiв, але цвяхи продавати за доляри, по 100 баксiв.  
Рядом кiоск, та два охоронця, щоб свiй цвях хто не влiпив.  
Друге поставити назад Ленiна, рядом кiоск, та продавати по куску 
каменюки з нього, за бакси. От так i назбираете на щось 
путьне грошi, хоть якомусь депутату чи меру на автiвку.
Рейтинг: 3+ -2-
 
здам бакси, 09:03 13 квітня 2016 р.
 
Підтримую звернення: не маємо права виховувати наших дітей на чужих ідеалах і ідеях.  
Нація тільки тоді дієздатна, коли виховує майбутні покоління на своїх героях.  
Пам'ятаймо свою історію - але шануймо свою націю і народ.
Рейтинг: 11+ -6-
 
лісовий, 09:15 13 квітня 2016 р.
 
Звернення "Просвіти" є вчасним і актуальним. Як можна відновлювати пам"ятник , який несе чужу нам культуру і буде восхваляти Австро- Угорську імперію. Не можна встановлювати те, що несе загрозу державності. Щось то дуже дивне діється у Дрогобичі , тоособливого статусу просять , то імперський символ хочутть встановити , п"ята колона піднімає голову. Не, даймо тій гідрі відновитися і будьмо пильними.
Рейтинг: 6+ -6-
 
юстас, 11:31 13 квітня 2016 р.
 
Впевнений, що більшість з членів нашої "Просвіти" не знають історії дрогобицького Лицаря і те, з якої нагоди він був споруджений, інакше, навпаки, підтримали б його відновлення. Наші просвітяни прокинулися з глибокого сну і самі не помітили, як деградували. Зневага до своєї історії і є першою ознакою деградації. А може, вони продалися за 30 срібляників?
Рейтинг: 8+ -1-
 
Тарас, 23:47 13 квітня 2016 р.
 
ВСе дiстали ви з тим лицарем, завтра шию костюм лицаря того 
та буду ходити по барах, ресторанах по магазинах та по 
людях i буду колядувати на того лицаря. Як побачите лицаря 
з мiшком для жербання, то незабудьте кинути пару долярiв.  
У Просвiту зайду перший, до меча прироблю электрошокер 
щоб рука не трусилась коли буде давати.  
От бiзнес пiде. назбираю на лицаря та собi на пенсiю.
Рейтинг: 5+ -1-
 
колядник, 00:09 14 квітня 2016 р.
 
Один колядник уже вийшов на волю , будьте обережні .
Рейтинг: 5+ 0-
 
чегевара, 10:24 14 квітня 2016 р.
 
Москалі, окупувавши наші терени в 1939р. , нищили "Просвіту", бібліотеки, гуртки. Однак, якби вони сьогодні, не дай Боже, знову сюди прийшли б , то знайшли б в дрогобицькій "Просвіті" свого союзника. Як відомо, дрогобицький Лицар був споруджений у 1916р. з нагоди першої річниці звільнення міста і повіту від російського ярма під час Першої світової війни. Згідно з логікою, ті, хто виступають проти відновлення монумента ( і це в наш час! ), автоматично стають союзниками москалів.
Рейтинг: 3+ -4-
 
Олег, 21:34 14 квітня 2016 р.
 
Якщо іти за вашою логікою то , якщо ви є симпатиком встановлення цього пам"ятника то ви є пропагандистом нацизму. Так як Гітпер народився і зростав в Австрії ви є союзником нацистів і чекаєте їхнього приходу відновлюючи такі пам"ятнки.
Рейтинг: 5+ -2-
 
!, 23:49 14 квітня 2016 р.
 
михаську задорожний та хватае піару)))
Рейтинг: 5+ -2-
 
доцент пісюкатий, 00:53 15 квітня 2016 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2025 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6101 день)