Самоканонізація корифея

Надрукувати
Роздуми
Написав(ла) Володимир Садовий   
19.05.2016
Затемнення ТимошенкаУ дрогобицькій Інтернет-газеті "Майдан", у статті із заголовком на кілька рядків, підписаній псевдонімом "Сергій Федоренко", прочитав дещо цікаве – про себе… і про Леоніда Тимошенка – також. Найперше спробував з'ясувати, хто ж такий Сергій Федоренко? Із відомих осіб таке прізвище та ім'я мають начальник ГУОЗ Львіської ОДА та депутат Броварської міської ради. Зрозуміла річ, жоден із них у дрогобицькому Інтернет-виданні "Майдан", що належить Роману Ощипку, не працює. Тоді як зі змісту статті випливає, що її автор належить до працівників його редакції.

А відтак, перше враження: псевдонім журналіста "Майдану" Леоніда Гольберга. Проте стилістика статті є значно ближчою до індивідуального стилю самого Леоніда Тимошенка. Зокрема, останній полюбляє комусь щось рекомендувати, причому – на закінчення власного опусу. Цього разу також простежується згадана особливість. Втім, не буду стверджувати, що "Сергій Федоренко" – це псевдонім Леоніда Тимошенка – можливо, стаття написана ним у співавторстві із Леонідом Гольбергом. Можливо, – із якимось маловідомим реальним Сергієм Федоренком, скажемо, студентом-істориком, що має проблеми із заліками по основному предмету. Не важливо, хто підписався – важливо, як написано, а також – що написано це із відома Леоніда Тимошенка, який, якщо вірити авторові статті, зв'язався з редакцією "Майдану" і детально ознайомив її з матеріалом про власні досягнення. Враховуючи всі ці особливості, гадаю собі, що для читачів буде цікавим звернути увагу на окремі цитати із опусу "Сергія Федоренка".

Цитата 1. "недоліки у вихованні, освіченості та брак загальної культури, призвели Садового до того, що він лише (причому, не вперше !) нагадав Тимошенкові про тему дисертації його молодості, зацитував кілька фрагментів з його праць, шукаючи у них явний компромат".

На думку автора статті, згадати про тему дисертації науковця, яка легітимізувала його діяльність у сфері вищої освіти – це вже "наслідки недоліків у вихованні, освіченості та браку загальної культури". Якою ж страшною має видаватись йому ця тема, якщо саму згадку про неї він прирівнює до "риття у чужій білизні". При цьому, Леонід Тмошенко не намагається приховати, що відразу ж після захисту дисертації у 1988 р. він став викладачем та доцентом кафедри історії КПРС. Принаймні, ця інформація трапляється у матеріалах, які його персону оцінюють позитивно (В. Коючак, "Леонід Тимошенко: "Позитивний імідж історичного факультету існує!").

Цитувати фрагменти праць Леоніда Тимошенка (із "лихими намірами") – це також наслідок "браку загальної культури". А ось цитати із чужих праць, які Л. Тимошенко вириває із контексту з метою спотворення змісту – це річ цілком нормальна, оскільки, як казали давні римляни: "Юпітерові дозволено те, чого не дозволено бикові". Що й говорити – цивілізовані уявлення про моральні норми!

Щоб довести, що "король не голий", "Сергій Федоренко" без зайвої сором'язливості пише про свого ліричного героя із пафосом, а про його опонентів відгукується не інакше, як вдаючись до інвективи: "Знаючи про це та відому скромність Л. Тимошенка (наприклад, минулого року ніхто мабуть і не чув, що йому виповнилось 60 років), тільки відверті підляки в своїй хворобливій уяві, можуть стверджувати про нелюбов Тимошенка, який прожив тут більшу половину свого життя, до рідного міста та Галичини".

У окремих випадках, абстрагуючись від узагальнень, "Сергій Федоренко" конкретизує спрямування власної інвективи: "Якщо ж аналізувати тексти Садового з точки зору етики взаємолюдських стосунків, то насправді маємо справу з неприхованою підлістю".

А може "Федоренко-Тимошенко" висуває проти Садового у своїй статті ще якісь нові конкретні звинувачення, про які я не згадав? Та ні ж, усе зводиться до теми його дисертації та мого зауваження про його упереджене ставлення до наукової проблеми, яка зачіпає наше місто. До речі, назва дисертації Л. Тимошенка не якась там особлива, а звичайна для тогочасного історика-аспіранта, який вирішив спеціалізуватися на історії КПРС: "Боротьба В. І. Леніна проти буржуазних і опортуністичних фальсифікацій історії більшовизму періоду реакції і нового революційного підйому". Інакше говорячи, кандидатську він захистив на творенні певної частки псевдонаукового міфу, покликаного ідеалізувати більшовизм та його вождя.

А тепер перелічу "міцні" висловлювання Леоніда Тимошенка та представника редакції Інтернет-видання Леоніда Гольберга, виголошені на мою адресу: "бздури; підляки; підлість". Чи хтось помітив, щоб Володимир Садовий, якому "бракує загальної культури", колись писав щось подібне про своїх опонентів? Найбільш цікаво, що така лексика належать людям, що не відчувають за собою браку загальної культури, недоліків у вихованні, освіченості. При цьому застосовують цю лексику ці безгрішні люди в контексті, де вони висвітлюють питання із точки зору етики людських взаємостосунків. Можна лише уявити активний лексичний запас, який вони використовують в усному спілкуванні.

Звичайно, мова не йде про те, що нібито Леонід Тимошенко погано знає історію, або мало працює у сфері цієї науки – жодним чином я б цього не стверджував. Йдеться насамперед про сумнівний характер тих окремих вартостей, які він амбіційно заносить собі в актив. Уявіть собі, що ми стали цивілізованою державою і у нас відбулася люстрація і, що вона зачепила сферу науки та вищої освіти – за цих умов, дисертація, захищена Леонідом Тимошенком, яка надавала йому право бути фахівцем з історії КПРС, виявилася б недостатньою підставою для того, щоб вважати його дійсним кандидатом наук з історії, оскільки всі ми добре знаємо, що історія КПРС – спекулятивна дисципліна, яка не має справжньої наукової вартості, адже її суб'єктивізм, як кажуть екологи, "зашкалює понад всі норми". Чи дає комусь здобутий такими засобами науковий ступінь "розуміння засад наукового історичного краєзнавства", яким дехто так хизується? Питання – риторичне, оскільки йдеться про несумісні речі. Чим же тут хвалитися? І яка тут об'єктивна перевага перед працюючими краєзнавцями-аматорами? Чи не в тому, що вони роблять за власний кошт те, що "фахівець" виконує за державні гроші?

Незрозумілою залишається мотивація упередженого ставлення до проблеми хронології виникнення Дрогобича, яке Леонід Тимошенко в окремих випадках навіть не намагається замаскувати. Ось його висловлювання, опубліковане у Галицькій брамі": "Але навіть і за умови віднайдення у майбутньому на території пізньосередньовічного міста решток забудови княжої доби, не варто різко здавнювати вік Дрогобича" (№ 4-6,2013 р., с. 3). Складається враження: історик очікує, що такі рештки будуть у майбутньому знайдені археологами та намагається перестрахуватися на цей випадок, переконуючи читача у тому, що його концепція стоїть вище за встановлені наукою факти. Втім, на мою думку, і не лише на мою думку, виявленого археологами у минулі роки є достатнім для того, щоб датувати заснування Дрогобича ХІ століттям, оскільки його найдавніші церкви та вулиці (у долині р. Побук та на південних схилах Замкового пагорба) датовані фахівцями ХІ – ХІІ ст. Не говорячи вже про виявлені тут артефакти, що датуються аналогічним чином і яких налічується понад 2 тисячі ("Нариси з історії Дрогобича (від найдавніших часів до початку XXI ст.)". Під редакцією Леоніда Тимошенка, Дрогобич, Коло, 2009. С. 16,17).

Як редактор колективного наукового видання, на яке я посилаюся, Леонід Тимошенко мав би пам'ятати, що рештки забудови княжої доби (ХІ – ХІІ ст.) давно уже виявлені на території пізньосередньовічного міста (Дрогобича), проте із незрозумілої причини він намагається знецінити цей науковий факт та передати його забуттю шляхом замовчування, поєднаного із дезінформацією.

Переглядів: 4074

Коментарі (10)
 
Це буде тривати вічно!
Рейтинг: 12+ -2-
 
Andrew , 22:31 19 травня 2016 р.
 
Бредятина якась , а не стаття.
Рейтинг: 23+ -6-
 
Злюка, 06:37 20 травня 2016 р.
 
Якович рулить !
Рейтинг: 3+ -2-
 
Дрогобичанин, 08:11 20 травня 2016 р.
 
"історик" Л. Тимошенко відійде у наукове небуття разом із зникненням з освітньої карти України істфаку дрогобицького педвузу розом з іншими факультетами.
Рейтинг: 11+ -8-
 
неупереджена думка, 11:09 20 травня 2016 р.
 
Дуже велика стаття - "простирадло"? Кращу би підняти питання про ремонти старовинних будинків побудованих ще при Австріі і Польші! Розсипакються а тут є на що глянути! На днях побачив двух євреів які видно туристи з ІЗРАІЛ, Ю фотографували бувший спортзал по вул. МАЗЕПИ! Кажуть що там щось було єврейське! Робіть поступово ремонтні роботи. тоді буде що показати туристам!
Рейтинг: 10+ -1-
 
снайпер +, 11:35 20 травня 2016 р.
 
Автор відверто задовбав своїми спробами обгадити того Тимошенка! Якось про лицая забув. Чувак "збийся", іди "соточку бахни" - розслабся!
Рейтинг: 15+ -3-
 
Льолік , 14:36 20 травня 2016 р.
 
Бред сивоі кобили! При чому тут "Дрогобич інфо"? Не можете розібратись між собою - позивайтесь до суду , а не виписуйте один до одного маячню!
Рейтинг: 21+ -1-
 
Апеляційний суд, 15:19 20 травня 2016 р.
 
Я радий що читачі розібрались, читають що їм цікаво) Розборки Садовий вс Тимошенко продовжується. Продовженя буде.
Рейтинг: 15+ -12-
 
Макс, 16:41 20 травня 2016 р.
 
Колись було студенти відкопали якийсь глечик ніби ще з часів "царя Гороха" вихвалявся Тимошенко. І де цей глечик пропав?
Рейтинг: 6+ -3-
 
Student , 18:04 27 травня 2016 р.
 
А всі доценти, кандидати, професори, яким зараз біля 60, писали про Леніна, цитували Леніна, Маркса, вчили цитати напам'ять, можете не сумніватися. Дрогобицькі тут не виняток.
Рейтинг: 9+ -3-
 
Student , 18:12 27 травня 2016 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

Заблоковано: перетягніть слайдер, щоб додати коментар.
 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6071 день)