Рецидив амнезії та рафіноване фарисейство

Надрукувати
Роздуми
Написав(ла) Володимир Грабельський   
23.07.2016
РоздумиБільшість дрогобичан, як і я, не сподівались, що питання відновлення монументу Лицаря, встановленого в травні 1916 р., викличе бурхливий супротив серед нібито провідників громадського та інтелектуального життя міста. На мою публікацію "Москвофільство під личиною австрофобіі" (Франковий край від 13 травня 2016 року)гостро відреагували "ображені" очільники ДО "Просвіт", які були серед підписантів Звернення проти відновлення монумента Лицарю. Своєю статтею " З приводу випаду В. Грабельського проти Просвіти" (Франковий край від 3 червня 2016), забуваючи про мету дискусіі, всіляко шельмуючи "бабцю Австрію" і мою скромну особу.

На початку свого допису чільні просвітяни намагаються боронитись розлогою цитатою невідомого історика, певно, "переброділої" совєтської закваски, про нібито вкрай тяжке становище Галичини у складі Австрійської імперії. Вони, як і цитований ними автор, мов би у стані задавненої амнезії, зневажаючи реальні факти, не хочуть пам'ятати про згадувані мною у попередній статті здійснені австрійською владою заходи: скасування особистої залежності селянства 1782 р., про знесення панщини 1848р., про відновлення Галицької метрополії УГКЦ 1807р., про проголошення Конституції 1849,яка перетворювала галицьке населення на громадян, про вибори до Галицького сейму, Віденського парламенту, про багато інших кроків, здійснених австрійською адміністрацією в різних царинах суспільного життя краю. За словами вищезгаданого історика, якими підпираються діячі дрогобицької "Просвіти", " Австрія систематично душила і руйнувала початки промисловості і фабрик"(!?-В.Г.) Пукніть себе в чоло, а не поможе, то з розгону до одвірка, як казали наші предки, бо як же можна руйнувати те, що починається, а стосовно промислів, а не промислу як ви пишете, то вони започатковані ще з княжих часів. Навіть посередньому школяреві відомо, що на зміну феодальній Речі Посполітій, роздертій між сусідніми імперіями, у 1772 р. Галичину перебрала капіталістична Австрія, розпочавши промисловий переворот: залізничне сполучення, нафтодобування, а пізніше - нафтопереробне виробництво в Бориславі й Дрогобичі. Чи відомо керман ичам "Просвіти", що саме Борислав сучасники іменували Галицькою Каліфорнією? Здогадайтесь з трьох разів, чому!

Злущіть з очей совєтські закисляки і пильно придивіться до будівель, на яких вибито дату спорудження. Чи ж не в будівлі з австрійських часів проводите свої зібрання, а, може, й мешкаєте в будинках, зведених злоненависною вами Австрією.

Нарікають дописувачі від ради "Просвіти", посилаючись на слова законспірованого історика, що "русини устелили своїми трупами всі побойовища Австрії". Наверну вас до шкільних підручників історії, з яких дізнаєтесь, що з часів прилучення Галичини до Австрії і до 1918 року, себто до свого розпаду, вона провела лише кілька оборонних воєн проти наполеонівської Франції, кайзерівської Прусії та царської Росії і пригасили сепаратиські захцянки на своїх південних теренах. Російська імперія, у неволі якої страждали українці, вела безперервні загарбницькі війни з Кримським ханством, Османською імперією, Францією, Прусією, Англією, Японією, вигублюючи український генофонд, на якому трималась імперська армія і флот, бо саме українці, яких зневажливо москалі називали хохлами, становили основну потугу Росії, як "жандарма" Європи. Ображені автори від імені Ради "Просвіти" вперто наголошують, що після 1848 року "русини відчувались зрадженими, бо австрійська влада надалі залишила їх на їхній землі в руках поляків…" Через брак логіки не хочуть активні просвітяни усвідомити, що Австрія, на відміну від Московщини, не зраджувала, бо не обіцяла, а робила чимало зусиль, щоб наші краяни почували себе громадянами європейського штибу.

Після проголошення Конституції і виборів до Галицького сейму та Віденського рейхстагу (парламенту) наші посли, себто депутати, виголошували свої промови виключно українською мовою, і це в чужій, за вашими міркуваннями, державі. Хоча й донині в Українському парламенті розмаїті калєсніченкі, бойкі, рабіновичі та інші члени опоблоку послуговуються мовою північного окупанта. Міністр МВС Аваков разом з підлеглими йому поліцейськими золотопогонниками, які жирують на податках громадян України, зневажають українську мову, традицію, гасла. Їм підспівують дебільного вигляду проституційні ведучі різних ток-шоу і гнучкошиєнкові телерадіожурналюги.

Наші кіоски, книжкові магазини заставлені антиукраїнськими виданнями, а після перегляду "зомбоящика і ранкового радіоблагословенія" московського попика почуваєшься "Ванькою-Встанькою" з якогось Мухосранська.

Ось де могли вправлятися просвітянські витязі! Але мовчать, бо "благоденствують" (Т.Шевченко).

Біда галицького люду, і не тільки його, що як тоді, так і нині ми не навчились, не вміємо, а часто не бажаємо користуватись нашими правами і свободами і делегуємо до рад різного рівня осіб не з належною національною свідомістю і волею, твердою громадянською поставою, а ведемося на медові обіцянки новітнього месії з підковою на прапорі, чи прагнемо під тверду руку того, який обіцяв почути кожного чи рвемо горлянки за того хто запевняв про закінчення АТО за тиждень і закликав жити по-новому а красти по-старому.

Стосовно того, що після1848 року, за словами диспутантів "Просвіти", землі залишилися у руках польських панів, то тут випирає з них рафіноване фарисейство. По-перше, після скасування панщини і списання всіх заборгованостей кожна селянська родина отримала певну кількість землі, залежно від числа осіб. По-друге, на той час не збереглося української шляхти і магнатів, бо абсолютна більшість їх, окрім родини Митрополита Шептицького, окатоличились і спольщилися, виродились до останнього нащадка. Не випадково сучасники тих літ скептично називали Галичину "краєм хлопів і попів".

Вже по кількох літах після знесення панщини були в наших селах не поодинокі випадки, коли весною, окремі хлопи заповзято і задурно обробляли панські ниви, мотивуючи, що "пан тепер єдин і хто му зоре". Ганебно, що така хлопська несвідомість не вивітрилась з голів багатьох наших краян, навіть тих, хто допався до керівного сідала. Недалекоглядні посилання у просвітянських підписантів статті на посилення колоніального гніту Австрії після створення "Коронного краю Галіції і Лодомерії (Волині), не витримують критики, позаяк це був перший компромісний крок злучення українських земель, а в подальшому звільнення Великоі України від російського поневолення та створення федеративної держави (Див.І Ногаєвський, Україна у ХХ ст.) У цій справі доклав чимало зусиль архикнязь Вільгельм Габсбург, знаний серед українських стрільців, як Василь Вишиваний, за що був замордований сталінськими душогубами у 1945 році.

Розраховуючи на необізнаних, а, може, й самі не знаючи, публіканти акцентують увагу на тому, що до Талергофу, табору створеного австріяками в 1915 році для москвофілів і затуманених московським православ'ям осіб "заводили чи може звозили( В.Г.) свідомих українців? Амнезія і фарисейство даються взнаки колективістам ради " Просвіти".

Загальновідомо, що з вибухом I Світової війни, свідомі українські провідники створили Головну Українську Раду, Спілку Визволення України (наддніпрянці), а потім Загальну Українську Раду у Відні для координації національного визвольного руху. Вкотре хочу нагадати очільникам містечкової "Просвіти", що створення Легіону УСС у складі австрійської армії стало феноменом новітньої світової історії.

Певно, членами ради "Просвіти" дуже прикро, що Легіон УСС звільняв наше місто і околиці від московських грабіжників і нищителів і погнав зайд до Збруча, на відзнаку чого у 1916 році було встановлено монумент Лицареві на майдані Ринок в Дрогобичі. Може вони більше втішені брусилівською офензивою у 1916 р., як останнім оскалом конаючої царської Росії.

Маргінальна злостивість і плебейська ненависть чолових осіб дрогобицької "Просвіти" до всього австрійського, себто європейського співмірна з мислями ватників. Це засвідчують рядки статті, в якому вони таврують монумент Лицареві: "…це що образ лицаря-мазохіста уособлення українського довготерпіння і безпорадності чи єхидної зневаги до українців".

Тоді у далекому 1916 р. серед тисяч учасників Здвигу на честь встановлення монументу Лицареві, за участі тисяч міщан, селян довколишніх сіл, духовенства, стрільців УСС, під десятками національних стягів, нікому ні на мить не могло прийти в голову, що через 100 років сивочолі адміністратори чи прокуратори дрогобицької "Просвіти" будуть послуговуватись означенням монументу Лицареві категоріями сексопатології, яка, певно, вже давно їм докучає.

Диву даєшся, як "всезнаючі" очільники "Просвіти" попались на абсурдній версії новітніх "ньюсмейкерів" організації, що вкинули в інфопростір версію, начебто Лицаря знищили за наказом ЗНРу в рамках деавстріації. Хоча точно знають, яку українсько-патріотичну роль в тодішніх подіях відіграв монумент дрогобицького Лицаря.

Бідкаються згруповані автори допису, чи перепала хоч дещиця з виручки за цвяхи, забитих у лицаря, українським дітям Дрогобича осиротілим в 1911 від куль австрійських вояків. Ця "турбота" провідних просвітян дуже нагадує логіку одного з апостолів Христа, який носив калитку, а потім задушився у зашморгу. Радив би їм освіжити свою пам'ять збірником "Франкова земля" том1.

Не сприймаю публікацію ради ДО "Просвіти" як образу на свою адресу, а лише як застарілу болячку австрофобії і невдалих виправлень своїх помилок і дій. Попередня моя стаття була підготовлена на підтримку патріотично мислячих громадян Дрогобича, а не проти "Просвіти". Як казав знаний в місті і в Україні бойко Л. Сікора, що "Просвіта" - то таке, про що можливо треба найближчим часом розповісти краянам. Останні рядки просвітянської статті, як цитата з Евангелія від Луки, якраз належать фарисеям і сказані вони до Ісуса Христа. Це варто не забувати.

Переглядів: 3705

Коментарі (22)
 
Бредятина якась , а не замітка. Таке враження , що автор є пацієнтом лікарні , що в с. Заклад Миколаївського р-ну.
Рейтинг: 34+ -11-
 
Злюка, 16:24 23 липня 2016 р.
 
Пане Володимир Грабельський, не можу не дивуватись Вашим "щирим переконанням: теперішнім чи 30-ти літньої давності. Ще живі Ваші студенти і при пам*яті(Богу дякувати), які слухали Ваші лекції. То хто є фарисеєм? Злюка правий.
Рейтинг: 26+ -4-
 
Наталія, 17:43 23 липня 2016 р.
 
Пане Володимир Грабельський, коли котові немає шо робити, то він лиже одне місце, так і у Вас сверблять руки, в голові рояться думки, вже усі насущні проблеми у нашому краю, так і в цілій державі, вирішено, залишилось тільки мріяти про минуле ві відродити монумент "Лицаря", а тоді вже спочивати на лаврах.  
А на решту "писак", просто не звертайте уваги, вони теж не мають що робити, от і пописують собі різні бздури, а Ви їх просто не читайте, якщо вони Вам не до душі.  
Тому, моя Вам порада, докладіть свої зусилля до вирішення тих проблем які є насущними на даний час, які хочаб на йоту змінять життя на краще, а кошти, необхідні для "Лицаря" використати для тих Лицарів, які у боротьбі з ворогом втратили здоровя, або для дітей тих, хто загинув захищаючи нас.  
Слава Україні.  
Тому ми так і живемо сьогодні, що не вміємо відрізнити головне від другорядного, лапаємо журавля у небі, не знаючи для чого він нам.
Рейтинг: 29+ -2-
 
Василь, 18:10 23 липня 2016 р.
 
Відсутність лицаря це найбільша проблема міста? Скільки ще пам'ятників, бюстів, меморіальних дошок потрібно поставити, щоб місто зажило добре?
Рейтинг: 26+ -3-
 
i, 19:30 23 липня 2016 р.
 
Дивитесь на цю історію плоско. Не розуміете , що мова іде про тест для містян, які або е закоренілими рагулями або е надія на розвиток.
Рейтинг: 7+ -17-
 
Василю., 20:01 23 липня 2016 р.
 
До "Василю". Якщо Ви такий розумний, освічений "нерагуль", то поясніть і мені, навіщо Дрогобичу здався той "лицар"? Полеміки багато, навіть занадто, опоненти скаженіють, а пояснити ніхто толком не може. Думаю, що і Ви самі не знаєте достеменно. Просто це уже поза. (не плутати з позицією). Дякую.
Рейтинг: 17+ -6-
 
Наталія, 20:47 23 липня 2016 р.
 
Дивуюся В. Грабельському - дискутує з привидом "просвітою". Нема у Дрогобичі такої спільноти. І тут п. Любомир Сікора правий. Не згадуйте надалі цю "спілку", бо вона мертва, а під її назвою ховається купка престарілих маргіналів, що викликають хіба жаль і співчуття у оточуючих. А про відновлення історичної спадщини слід дискутувати, але без просвітянського привида.
Рейтинг: 15+ -1-
 
"ПРОСВІТА" Дрогобича, 20:52 23 липня 2016 р.
 
Вітаю, колєги! Я так звертаюся до вас, як той дядько що сидить в КИЙОВІ і займає крісло голови ВР Украіни! Він так звертається, бо в його кишенях шуршить велике бабло, а в наших китшенях в більшості нічого такого ми не спострерігаємо! Не буду говорити про ЛИЦАРЯ, скажу чесно не знаю. так добре історію! правильно тут написав один з дописувачів- лицарі є, і будуть, а нам треба думати про тих ЛЮДЕЙ, які ведуть війну проти кацапів там на Сході Украіни! а інші проблеми? Що іх немає? Дрогобич стоіть на мсці і поступово розвалюється! Влада? Є! Чиновиники? Купа! І решта іх немало, і що? Знаю Грабельського! грамотна ЛЮДИНА. Ну має свою думку. Коли ми всі навчимося не обзивати один одного? Проблем у нас купа, так що КОЛЄГИ вперед! Здоров*я нашим пацанам і вернутися живими до рідноі домівки з війни!
Рейтинг: 9+ -7-
 
снайпер +, 22:51 23 липня 2016 р.
 
До відома псевдоісторика Грабельського: "капіталістична" Австро-Угощина у два рази відставала економічно від "немитої" Рос. імперії у 1913р. (історик Пол Байрох). А галичанам так було добре в Галицькій Каліфорнії, що сотнями тисяч втікали в еміграцію, включно з родиною великого апологета пам'ятника німецькому рицарю Хосе Турчика. Але хлоп аж з Аргентини вернувся, щоби австріякам пам'ятник поставити.
Рейтинг: 19+ -4-
 
Статистика, 22:51 23 липня 2016 р.
 
Той Хосе не то аргентинець, не то еврей, так i хоче поживитись. Надоiв своiми бридовими iдеями всьому Дрогобичу. Що нема як грошi вкрасти? Ты аргентинцю збери грошi та роздай бiдним та знедоленим, та станеш може тим iноземним лицарем АВСТРИЯКIВ, як так iх любиш. Бери паспорт та iдь в Венгрию чи Австрiю, та там став памятники всяким лицарям. А тут дороги капец, медицина-гнила, учать та випускають напiвграмотних. Газ дорогий, вода, оплата, та роботи не початий край для нормальних людей, так нi , iМ подавай схему стирити грошi та поставити IДОЛА. Йди в церкву та помолися, а то виходить що за тобою чорт ходить в видi-Лицаря, з копитами та хвостом!
Рейтинг: 15+ -6-
 
Не аргентинець, 23:13 23 липня 2016 р.
 
давайте поставим памятник кучмі коло пісочниці піл ратушов
Рейтинг: 16+ -2-
 
патріот, 07:47 24 липня 2016 р.
 
Вже неодноразово писав: лишіться ви вже того "лицара"! Не хочуть дрогобичани його! НЕ ХОЧУТЬ! Не потрібний він місту! НЕ ПОТРІБНИЙ! (Невже немає чим більше зайнятися? )
Рейтинг: 23+ -5-
 
мешканець, 09:13 24 липня 2016 р.
 
Займешся тут чимось, не вмiють данi пани окрiм красти бiльше нiчого. Так крали роками, що вже й в селi знають iх замудрi cхеми збагачення та вiдмивання грошей. А де навчились? -У АРГЕНТИНi. Там тi схеми не проходять-там того лицаря на могилi хiба що поставлять, а у нас ще можна найти дуракiв та грошi з людей збирати чи з бюджету розпиляти. Надоiли, так що вже вовком дивлюся на тих знахабнiлих корупцiонерiв.
Рейтинг: 9+ 0-
 
мешканцю, 16:30 24 липня 2016 р.
 
А взагалі , сама назва статті "Рецидив амнезії та рафіноване фарисейство" повністю характеризує її автора.
Рейтинг: 16+ -4-
 
Наталія, 16:46 24 липня 2016 р.
 
Грабельський, що постійно совається туди-сюди і так ревно молиться різним богам - уся квінтесенція нашої історичної науки, а фіолетового кольору без кіпішу рицарська пурга лише підкреслює усю безрезультатність та безперспективність, усю кінечність таких рухів туди-сюди.  
А Влодко і далі щось там ображено бубонить собі під ніс.
Рейтинг: 19+ -3-
 
Екс-перт, 23:34 24 липня 2016 р.
 
Без сумніву - стаття цікава. Все пізнається з роками. Люди, в силу своїх знань, досвіду та культури по різьному оцінюють все що відбулося та відбувається. Брак одного з цих чинників викликає у людини неадекватну реакцію на події, нетерпимість до іншого, злість та заздрість. Емоції беруть верх над здоровим глуздом. Загострене відчуття меншовартності змушує свідомо провокувати ситуацію. То, чи варто піддаватись на провокації ? .  
Що отримає місто від розвитку туристично- екскурсійної галузі, яка має перспективу на розвиток в Дрогобичі, розуміють не всі. Кожна історична подія в житті нашого міста, згадана в ЗМІ, відзначена памятними меморіальними дошками, памятниками та інше є причиною відвідань нашого міста людей з цілого світу, які залишать для дрогобичан сотні тисяч доларів. (у Львові за один день турист залишає близько 600 євро) 
А Сікора(Великий Бойко) має рацію. Робімо висновки панове! ? .
Рейтинг: 1+ -8-
 
Олексій, 13:51 31 липня 2016 р.
 
Шановний пане Олексію. Чи Ви насправді вважаєте , що , коли постане пам*ятник лицарю, до міста *попруть* навалом туристи, щоб залишити сотні тисяч доларів? На мою думку, це - утопія більша , ніж утопія Томаса Мора. Гадаю, що ті, хто завзято відстоюють "лицаря" і самі не вірять в те, чи він потрібен. Просто-напросто відступати їм не личить , бо думають , що втратять свій авторитет, як самі вони вважають, І все.  
Тому не потрібно забивати мізки дрогобичанам, бо наведені аргументи на користь пам*ятника слабенькі. Звідси і нерозуміння з боку населення. Тому не варто принижувати дрогобичан. А треба ще попрацювати і фактами довести свою правоту. Вірю тільки доведеним фактам. І все. З повагою до Вас.
Рейтинг: 7+ -1-
 
Наталія, 23:55 31 липня 2016 р.
 
Стадіон та озеро по вул Трускавецькій, 100000 дерев, що зроблять наше місто екологічно привабливим та затишним, відреставрований парк культури та відпочинку, чиста вода в місті та інше утопічне марення 
горе керівників нашого міста вкупі з депутатами - це результат роботи послідовників Томаса Мора. До того ж за наші гроші. І про це воліють не говорити найвизначнічі критики та цінителі. Чи може туристам пропонувати історію розробок та впроваджень Стратегічних планів розвитку, утопічну модель відродження індустріального Дрогобича, історії з життя Олексія 1, Олексія 2 та Олексія 3 з родини Радіків ? .  
Найфантастичніша ідея комусь видається утопією.  
Для людини - творця - -реальністю. А може: 
"Любая инициатива - наказуемая! "
Рейтинг: 3+ -2-
 
Олексій, 17:18 01 серпня 2016 р.
 
Шановний пане Олексію. Ви написали, чи то помилково, чи наміренно, що турист у Львові залишає 600 євро. Ця цифра завищена в 10 разів , що вводить в оману читачів цього сайту.  
 
У Львові турист залишає за день приблизно 40-50 євро. Офіційна статистика наводить такі цифри. У нашому місті таких результатів добитись неможливо. Єдине чим допоможе турист у Дрогобичі - це допомогти нашій рідній медицині , поламавши руки-ноги на наших дорогах. А , може, на це і розраховує міська влада?
Рейтинг: 4+ -1-
 
Наталія, 12:16 03 серпня 2016 р.
 
За інформацією Львівських ЗМІ - біля 600 євро в день. Інфраструктура дозвілля цьому сприяє. Лише проживання в готелях вищого класу бля 150 - 250 доларів, решта - неймовірні послуги. Вартість послуг, як і їх кількість для іноземців в рази більша, ніж для українців. Туризм є найбільш структурованою галуззю по наданню послуг для широких запитів та фінансових можливостей. Дрогобич бачив це на прикладі босих туристів. Не маю сумнівів, що навіть, якщо в місті будуть добрі дороги - медицина буде платною.
Рейтинг: 0+ -1-
 
До панни Наталії, 19:00 03 серпня 2016 р.
 
Також опираюсь на дані львівських ЗМІ- газета "Високий Замок" або "Експрес". Цифри у 40-50 євро- це середній показник( як температура хворих у лікарні). Звісно є такі туристи , що тратять 600 євро. Їх небагато. Але є туристи з поїздів(вдень гуляю, вночі їду), є туристи , що живуть по приватних квартирах, у родичів, туристи з курортних санаторіїв , і т. д. всіх категорій не перечислити. Зрештою, є і дрогобицькі туристи. От і виходить середня цифра. Не розумію, про що ми з Вами сперечаємось?
Рейтинг: 1+ -1-
 
Наталія, 21:03 03 серпня 2016 р.
 
Шановна дрогобичанко ! І на думці не мав сперечатися з Вами. Я лине висловив свої міркування щодо розвитку туризму в нашому місті за наявності історико - екскурсійного середовища, включно з памятками та памятниками. Люба інформація, в правдивості якої Ви сумніваєтесь лише відкриває Вам шлях до пізнання істини. До речі, посилання на офіційну статистику тут не доречне. В таких галузях, як продаж та ремонт автомобілів, туризм та інші розрахунки проводяться згідно закордонних розцінок доларами, курс якого Ви знаєте.
Рейтинг: 0+ -1-
 
Олексій, 09:58 04 серпня 2016 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6040 днів)