Про культуру ділового спілкування, або Як фірма "в'яже віники"

Надрукувати
Роздуми
Написав(ла) Іван Лепкий   
06.05.2017
Дрогобицька гімназіяЧудище обло, огромно, озорно,
стозевно и лаяй
О. Радіщев

Я недаремно взяв слова епіграфа з книги О. Радіщева "Подорож з Петербурга в Москву". У цій книзі О. Радіщев розкрив суть самодержавно-кріпосницького ладу в Росії – ладу, що гнобив людину, вселяв у неї страх та безнадію.

О. Радіщев перефразував слова з поеми В. К. Тредіаковського "Телемахіда", у якій описано чудовисько, яке охороняє вхід у підземне царство.

Щоразу, коли відкриваю скриньку електронної пошти, почуваю себе кріпаком, що не може нормально спланувати свою роботу, бо потрібно до 11 чи 12 години подати пояснення, виконати доручення, подати інформацію, відповісти на листа. А зранку в мене уроки, розмови з батьками, вчителями, вирішення інших термінових питань життєдіяльності навчального закладу.

У наш час, коли повинен відходити в минуле канцелярсько-бюрократичний стиль у спілкуванні між начальником і підлеглим, відділ освіти це ігнорує і послуговується саме таким стилем спілкування.

Вважаю, що наказ, розпорядження чи припис не повинні містити погроз, тиску або залякувань. Виклад думок має бути чітким, зрозумілим, з продуманими вимогами і не повинен вимагати від підлеглого порушень положень нормативних документів чи законів України. Важливу роль у такому спілкуванні відіграє визначення термінів виконання певних завдань. Вони мають бути продуманими, реальними, передбачати час для ґрунтовного опрацювання і докладного виконання поставлених вимог.

Мене турбує стиль і форма ділового спілкування нашого відділу освіти з керівниками навчальних закладів та культура ділових паперів, які надсилаються у навчальні заклади за підписом начальника відділу освіти.

Щоб читачеві було зрозуміло, про що йдеться, наведу декілька прикладів:

1. Наказ відділу освіти від 20.08.15 № 206 "Про відрядження в м. Київ"

1. Відрядити з 27.08. по 29.08.15 у м. Київ для участі в заході відзначення директорів ЗНЗ області, випускники яких показали найкращий результат ЗНО з української мови:

- Лепкого Івана Івановича, директора Дрогобицької гімназії ім. Б. Лепкого

З листа відділу освіти від 26.08.2015 № 975:

робочі навчальні плани гімназії на 2015-16 н. р. можуть бути погоджені без поділу класів на групи при проведенні уроків з основ здоров'я, фізичної культури та математики.

До 31.08.15 Ви зобов'язані подати пропозиції щодо повідомлення педагогічних працівників про вивільнення, у випадку відмови, працювати при зміні істотних умов праці.

Лист № 975 мені вручено 27.08.15 (день, коли я уже у відрядженні), дві години до мого від'їзду у м. Київ по 29.08.15. А 30.08.15 – неділя. Отже, термін для виконання вимог, викладених у листі, не є реальним.

У листі нічого не сказано про уроки української літератури, а чомусь сказано про уроки з основ здоров'я, які у гімназії ніколи на групи не ділилися.

Виконання вимог листа могло б спричинитися до порушення конституційних та трудових прав працівників, вимог нормативних документів. Звичайно, що дані вимоги не могли мною бути виконані, адже саме П. Сушко приймає на роботу, звільняє з роботи і вивільнює при скороченні педагогічних працівників.

31.08.15 на 11 год. мене викликають у відділ освіти з поясненням про невиконання вимог, які викладені у листі № 975.

Іду у відділ освіти з адвокатом, а в кабінет начальника вже викликано двох інспекторів, щоби складати акт про те, що я відмовляюся подати письмове пояснення. Розмова триває майже дві години. Інспектори куняють біля дверей. Їм ця процедура неприємна, бо вони добре знають, що П. Сушко не має рації і не може вимагати від мене робити те, що суперечить нормативним документам.

Разом з адвокатом ми пояснили П. Сушкові, що його вимога не може бути виконана з двох причин, які зазначені вище. П. Сушко і сам про це добре знає. Він просто чинить морально-психологічний тиск на мене і на вчителів гімназії.

2. Лист відділу освіти від 07.09.16 № 1142:

Так як, відповідно рішення виконавчого комітету ДМР № 193 від 23.08.2016 року "Про затвердження Статутів навчальних закладів мм. Дрогобича та Стебника у новій редакції" внесено зміни в Статути загальноосвітніх навчальних закладах, в т. ч. Дрогобицької гімназії в частині фінансування та вилучено пункти щодо поділів класів на групи при вивченні української літератури і математики, які не передбачені законодавством, а також відсутністю фінансування з місцевого бюджету для вирішення даного питання, відділ освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради з метою недопущення порушень бюджетного законодавства в частині використання коштів освітньої субвенції не може погодити тарифікаційні списки педагогічних працівників та навчальний план на 2016-2017 навчальний рік Дрогобицької гімназії.

Враховуючи вищенаведене, Ви зобов'язані подати у відділ освіти тарифікаційні списки педагогічних працівників та навчальний план на 2016-2017 навчальний рік у відповідності до чинного законодавства, в іншому випадку заробітна плата педпрацівникам гімназії нараховуватись не буде.

А тепер ще лист відділу освіти від 03.03.17 № 367:

"Так як попередній статут затверджувався рішенням сесії Дрогобицької міської ради від 28.05.14 № 1372,то вносити зміни чи затверджувати нову редакцію є повноваженням сесії міської ради, а не виконавчого комітету".

Із цих двох листів нічого зрозуміти не можна. У першому сказано, що виконкомом внесено зміни у статут і вилучено пункти щодо поділів класів на групи, а в другому, – що виконком не має повноважень вносити зміни чи затверджувати нову редакцію статуту.

Тож на якій підставі у листі № 1142 П. Сушко погрожує не виплачувати зарплату вчителям гімназії? І не виплачував її протягом місяця всьому педагогічному колективу і п'ятьом вчителям не платить до сьогоднішнього дня.

У цьому листі він сам визнав, що грубо порушив трудове законодавство та законодавство про освіту, посилаючись на статут, що затверджений виконкомом і не є чинним до сьогоднішнього дня.

У листі відділу освіти від 03.03.17 № 367 є абзаци, викладене у яких сприймається як погроза та залякування:

Відповідно до п. 1.4 посадової Інструкції директора Дрогобицької гімназії виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області, затвердженої начальником відділу освіти 29.11.2012 року, директор гімназії підпорядковується безпосередньо відділу освіти.

Крім цього, згідно з п. 5.2 вищевказаної Інструкції, за невиконання чи неналежне виконання нормативних документів, законних розпоряджень органів управління освіти, посадових обов'язків, встановлених даною Інструкцією, директор несе дисциплінарну відповідальність у порядку, визначеному трудовим законодавством.

3. З листа відділу освіти від 10.10.16 № 1336

У зв'язку з вищенаведеним, прошу у термін до 12.10.2016 надати пояснення з приводу неподання на затвердження відділу освіти тарифікаційних списків працівників гімназії на 2016-2017 н. р., списки працівників, яким можливо будуть змінені істотні умови праці, з урахуванням вимог наказу МОН України від 20.02.2002 р. від № 128,та вжиті Вами заходи щодо організації навчального процесу з урахуванням відсутності фінансування оплати праці працівників гімназії за рахунок коштів місцевого бюджету.

Найперше, тарифікаційні списки подаються не пізніше 05.09 кожного року. То що робив відділ освіти до 10.10.16? Чому не подані тарифікаційні списки?

Тарифікаційні списки працівників гімназії подавалися вчасно. Те, що начальник їх не прийняв, не наші проблеми.

Змінювати істотні умови праці педпрацівникам посеред навчального року заборонено. І це добре знає начальник відділу освіти. Тому подавати якісь пояснення просто немає необхідності.

А ще виникає питання: чому начальник відділу освіти не подбав про належне фінансування навчального закладу згідно з положеннями статуту, який він погодив, а сесія міської ради затвердила?

Але 11.11.16 я отримую лист відділу освіти № 1588,де сказано:

Відділ освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради просить надати письмове пояснення про невиконання подачі у відповідні терміни відповіді на лист від 10.10.16 № 1336 до 14.11.16".

Мушу писати листа начальникові відділу освіти і роз'яснювати, що, згідно з положеннями юридичних документів, подання працівником пояснення не є його обов'язком, а правом. Тому двічі просити мене подавати пояснення немає потреби. І не слід спонукати мене до порушення вимог нормативних документів і до незаконних дій.

4. Доручення начальника відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради від 30.03.2017 № 8

Директору Дрогобицької гімназії І. Лепкому

Відділ освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради зобов'язує Вас подати завірену підписом та печаткою інформацію щодо виконання листа відділу освіти від 11.06.2014 № 697.

Термін: до 12:00 год. 30.03.17

Але 30.03.17 я перебував у Львові. Відрядження підписав начальник відділу освіти П. Сушко. Отже, такої інформації я просто не міг подати.

Наступного дня отримую інше доручення:

Доручення начальника відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради від 30.03.2017 № 9

Директору Дрогобицької гімназії І. Лепкому

Відділ освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради зобов'язує Вас подати завірену підписом та печаткою інформацію щодо виконання листа відділу освіти від 11.06.2014 № 697.

Термін: до 12:00 год. 31.03.17

Доручення приходять на електронну скриньку. Приходжу на роботу, маю 1 і 3 урок, приймаю вчителів, батьків. Пошту розглядаю пізніше.

Що це за лист № 697 ще від 2014 р. уже і не пам'ятаю. А ще треба підготувати інформацію про виконання листа і вкластися у термін до 12:00 год. Та ще й з підписом, печаткою…

Сприймаю це як знущання і цькування підлеглого посадовою особою.

5. Доручення начальника відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради від 30.03.2017 № 10

Керівникам ЗНЗ

З метою об'єктивності відпрацювання робочого часу, враховуючи численні звернення педагогічних працівників до відділу освіти, недопущення фактів порушення трудової дисципліни у канікулярні та святкові дні:

- надати підтверджуючі документи у паперовому варіанті щодо відпрацювання чи відсутності на роботі працівників 14.04.2017 та 18.04.2017.

Термін: до 13:00 год. 20.04.17

Що за дата стоїть у документі (30.03.2017)? Коли видано це доручення?

Доручення прийшло на електронну скриньку 20.04.17. Пошту відкрив об 11 год., бо був на уроках.

Перечитую доручення декілька разів. Не можу зрозуміти, що значить "об'єктивності відпрацювання робочого часу", про що "численні звернення педагогічних працівників до відділу освіти", про які святкові дні ідеться?.. Як можуть працівники порушувати трудову дисципліну у святкові дні, адже вони у святкові дні не працюють?

Нарешті зрозумів, що ідеться про Страсну п'ятницю (14.04.17) та третій день Великодня (18.04.17). Але згідно з КЗпП України ці дні не є святковими.

Не можу зрозуміти, чому визначено так мало часу для такої об'ємної роботи, щоб подати підтверджуючі документи у паперовому варіанті щодо присутності чи відсутності на роботі кожного працівника.

6. Оглядаю нову редакцію статуту гімназії, яка підготовлена і погоджена начальником відділу освіти для гімназії без обговорення з педагогічним колективом і батьківською громадою.

Під погодженням немає дати.

Статут затверджений не сесією Дрогобицької міської ради, а чомусь Дрогобицькою міською радою.

У статуті вилучено поділи класів на дві групи при вивченні української літератури та математики, але чомусь поділено всі уроки фізичної культури, що потребує 2,5 ставки додаткового фінансування і є порушенням листа МОіН України про поділи класів при вивченні окремих предметів. І цей статут я маю реєструвати?!

Повертаю П. Сушкові "сирий" статут для виправлення помилок. Відділ освіти, не внісши змін, знову зобов'язує мене статут зареєструвати. І робить це з погрозами…

І, насамкінець, давайте глянемо у тлумачний словник української мови і у Вікіпедію, що ж то за документ "доручення", яким так часто послуговується відділ освіти?

"Доручення – договір, за яким одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок іншої сторони (довірителя) певні юридичні дії… Доручення видаються на розпорядження майном, отримання грошових і матеріальних цінностей".

Отак фірма "в'яже віники". Отакі "перлини" приходять з відділу освіти.

Я навів приклади тільки декількох "документів", які отримував від нашого відділу освіти за підписом начальника.

Думаю, що читачам став зрозумілим стиль керівництва освітою у нашому місті.

Колись я написав вірш "Пілігрим":

Усі ми – пілігрими на Землі.
Кудись йдемо, дорослі і малі,
Шукаємо… хто Мекку, хто Едем,
Знаходимо – і знов кудись ідем…

Йдемо крізь бурі, спеку, темну ніч,
Йдемо надіям, дням новим навстріч,
Але не завжди після всіх доріг
Вертаємо на батьківський поріг.

Я – пілігрим… Я теж кудись іду,
Шукаю прощу, стомлено бреду,
Збиваю ноги… І в пилюці літ
Лишаю босий, але власний слід.

Тож протестую проти кріпосного ладу в освіті!

Вважаю, що кожна людина, яка сумлінно працює, має право працювати без окриків і погроз зверху. Кожен має право боротися проти бюрократизму і сваволі чиновників, для добра дітей і батьків, для слави нашого міста!

Іван Лепкий,
директор Дрогобицької гімназії ім. Б. Лепкого
Заслужений вчитель України

Переглядів: 4512

Коментарі (23)
 
Бідна освіта як нею керуют такі поміщики :cry :cry
Рейтинг: 15+ -1-
 
Бідна освіта, 14:30 06 травня 2017 р.
 
"Сатут затверджений не сесією Дрогобицької міської ради, а чомусь Дрогобицькою міською радою".  
Коментуємо.  
Іване Івановичу ! Затверджує статут міська рада, а сесія це пленарна форма роботи міської ради.  
Однак поблема в іншому. У нас рулить Вася Качмар, а не закон. Тому що би не писало в розпорядчому акті, абсолютно значення не має.  
Для того щоб Вас, шановного педагога, усунути з посади , у цього пройдисвіта є, принаймі, ще зо три запасних варіанти.
Рейтинг: 22+ -1-
 
Юридичний відділ, 14:45 06 травня 2017 р.
 
Смотрел сессию горсовета онлайн. Начальник гороно Петруха Сушко конечно битый чинуша и умеет ускользать. Но не в этот раз, когда пришли родители учеников с протестами , а он начал чесать, что решение о закрытии школ принимала депутатская комиссия по образованию и медицине. А особенно загнал его в угол депутат Тарасик Демко, который влупил Сушко в лоб: Не рассказывайте нам о комиссии, а скажите Вы лично , Петро Ярославович за закрытие школ или против, дайте четкий ответ, без своих заморочек : да или нет? Так эта крыса начала блеять о заботе о школьниках. И все увидели , что Петро Ярославович лгун и паршивец. Респект и уважуха директору гимназии Иванку Лепкому за его борьбу против мафии, которую покрывает первое лицо города. Именно Тарасик Кучма оставил Сушка П. Я. на должности , а теперь и заместитель Василек Качмар спелся с ним.
Рейтинг: 35+ -4-
 
Вже не маскаль, 14:49 06 травня 2017 р.
 
Бідна освіта, коли такі директори маразматики. Вам дійсно потрібно іти на заслужений відпочинок. Без вас почнеться розквіт гімназії, бо зараз їй дають фору інші навчальні заклади. Ви починали свою кар'єру у гімназіі судами з порядними людьми і закінчуєте у тому ж дусі. Шкода, до "заслужений учитель " опустився до рівня дрогінфо і втратив повагу в освітян
Рейтинг: 15+ -25-
 
До Івана Івановича, 15:03 06 травня 2017 р.
 
Треба було ще хоча би на півтора метра статтю розтягнути.
Рейтинг: 18+ -12-
 
Букварик, 15:30 06 травня 2017 р.
 
Да! Стаття величенька, тут треба включати мозги. ну то таке що кому подобається!
Рейтинг: 22+ -3-
 
снайпер +, 15:39 06 травня 2017 р.
 
Лепкий класно пише і всьо обгрунтовано і не видно маразму А Сушкові папери якись брєд.
Рейтинг: 23+ -4-
 
Пише правду, 16:46 06 травня 2017 р.
 
П. Сушко - раб кучмівського Качмара і чітко виконує його вказівки. Пане Сушко, дивіться, щоб опісля не було соромно за *травлення* директора і педколективу гімназії. Наламати дров - простіше простого, тільки відмитися від бруду важко. Рано чи пізно совість не дасть Вам спокійно спати.
Рейтинг: 24+ -5-
 
Наталія, 18:37 06 травня 2017 р.
 
Як ви гадаєте, чому ушльопок мер поміняв свого заступника О. Дукаса на В. Качмара, людину, абсолютно далеку від освіти? І ця людина вирішує одноосібно долю інших людей. Та тому, що він наглий хам, і крокуватиме по трупах задля своєї вигоди. Кучмі такі типи вигідні, бо поставить додаткову галочку у *вислужному* списку перед вищим начальством. А там і до ВР - *рукой подать*. Ганьба неукам!
Рейтинг: 25+ -2-
 
Наталія, 18:50 06 травня 2017 р.
 
Так може писати керівник, коли бачить себе без альтернативи викинутим на вулицю. Але мені зовсім не шкода, що нарешті місцева освіта позбудеться такого титулованого освітянина як пан Лепкий. Добре було б в придачу і заодно щоб прихопив ще й Сушка, освіта в місті була б тільки у виграші. Схоже так станеться. Вони дуже подібні по вчинкам та стилю роботи, обидва здатні пожертувати всім, задля карєрного росту, а зараз втриматися в кріслі "керовніка". Виглядає, що і по статті. Я згадую, коли перші щирі українці з приходом до влади, такі як придурок Умнов, Млічко, Лепкий морили чергами бідних вчителів, які мліли перед дверима, а то й непотріб їх футболило. А пройшло вже більше 20-ти років, а в освіті такий самий стиль роботи керівництва.
Рейтинг: 17+ -2-
 
стиль роботи керівника., 22:10 06 травня 2017 р.
 
Що Вася Качмар вже давно тримає Кучму, Хруща, Сушка за одне місце, а скоро добереться і до Лепкого. але з любовю.
Рейтинг: 9+ -1-
 
А в ратуші переповідають байки, 22:53 06 травня 2017 р.
 
Коли вступать у лайно - обтраскуються всі. проблема у глухому куті, а страждає педколектив та головне - діти. Тому треба йти і Сушку, і Лепкому, ще й Качмара та Кучму із собою прихватіть. Так ці бездарі та чинуші дістали ту освіту й Дрогобич загалом :( :( :(
Рейтинг: 17+ 0-
 
, 09:58 07 травня 2017 р.
 
оце ж уже Липкий прилип! оце ж бідака жаліється! думав, що недоторканий, а тут така халепа-торкнули, а тепер ще й турнуть посіпаку. катюзі по заслузі. Ще ніколи і ніхто з викладачів України не ходив у відділ освіти з адвокатом! :grin мало йому 2-хсудів :grin як швидко скінчилася любов, коли відбирають гроші, а стиль той самий, я не за себе прошу, я ж колектив і учнів захищаю, фу, бридко
Рейтинг: 13+ -12-
 
олег, 10:41 07 травня 2017 р.
 
Меру Кучмі велике ГАНЬБА за те , що притягнув такого бездаря =реслінга= Кашмара та залишив всіх корупційних коритників на своіх нагрітих місцях на кшталт Лепкого. А все тому, що він будучи далекий від господарки міста , мав велике бажання сісти на мерське крісло, що і змусило його йти на такий позор. Ганьба і ще раз Ганьба псевдопатрійотам.
Рейтинг: 21+ 0-
 
юрем, 11:17 07 травня 2017 р.
 
Скільки тут людей які хочуть когось очорнити. А того не треба робити. Треба дивитися правді в очі. Лепкий справді добрий керівник. Івчителі гімназіі про нього кажуть тільки добре. Поважають його і батьки і діти. І НЕ ТРЕБА брехати. І він каже правду бо приводить приклади. Іне боіться і так треба поступати з тими хто обнаглів. Здоровя йому і всього найкращого. А то що пишуть за Суковою намовою то це видно відразу
Рейтинг: 23+ -5-
 
не треба ля ля, 12:59 07 травня 2017 р.
 
і заодно медичним мененджерам. Шановні, на сьогоднішній день раджу попришивати додаткові кишені, наповнивши їх баблом, і в такий спосіб вирішуйте свої шкурні питання з Васьою Качмаром, а не пишіть всякі пасквілі. Ніякі заслуги, ні досвід, ні наукові чи інші досягнення в минулому при нинішній місцевій владі не допоможуть. бо прийшли в ратушу голодранці, які добре знали для чого йдуть до влади.
Рейтинг: 19+ -1-
 
Добра порада титулованим освіт, 14:11 07 травня 2017 р.
 
Я не розумію чому корумповані ушлопки, далі залишились на своіх посадах ? А депутатьский корпус піонери які жують соплі . Коли будуть вибори люди вже жодного голосу не дадуть тим системним рабам.
Рейтинг: 21+ -1-
 
Гага, 16:15 07 травня 2017 р.
 
Це буде тривати вічно.
Рейтинг: 6+ -3-
 
, 21:02 07 травня 2017 р.
 
Вічного нема нічого. *Все так не буде! * - сказав колись мудрець.  
Вічним є тільки ВІЧНІСТЬ, і ми всі там будемо без маєтків, без крутих автотачок, і не будуть* рулити * різні качмарі, кучми і їм подібні. Всі будуть рівними. І кожен з нас відповідатиме за своє земне життя.
Рейтинг: 13+ -2-
 
Наталія, 22:25 07 травня 2017 р.
 
Якщо в гімназії талановиті педагоги не можуть навчити дітей математики та української літератури вибраних дітей без поділу, то це вдається в інших школах? Чи може йдеться елементарно про інтереси вчителів і аж ніяк не дітей?
Рейтинг: 15+ -12-
 
1111, 06:19 08 травня 2017 р.
 
Якщо голодранці з ратуші дозволили собі спочатку відеоспостереження, далі планшети, роздуті штати, відповідні зарплати, зараз озброєну охорону для себе в 1, 5 млн. грн, а завтра додаткових лакеїв-радників, нових піджопних автомобілів та інших благ за рахунок суттєвої економії утримання міської медицини та освіти, то в місті дійсно до влади прийшли полково не ті люди, які на тому не зупиняться і поки що це їм вдається через інертність міської громади. Нехай задумається Лепкий, як треба поступати, щоб захистити себе і місто. Невже в місті немає громадських організацій, які б зоорганізували громаду на кадинальні кроки, щоб принаймі зупинити голодранців, а ще краще ізолювати від міського такого управління.
Рейтинг: 19+ -1-
 
інтереси загальноміські., 09:02 08 травня 2017 р.
 
«Массы никогда не знали жажды истины. Они требуют иллюзий, без которых они не могут жить» 
- так сказав великий Зигмунд Фрейд. Всі бачили рівень кандидатів в мери і в тому числі сьогоднішнього, якого обрали такі городяни, про яких сказав З. Фрейд. А тепер "люмпен і гопота" керують інтелектуалами - то що Ви хочете? Гімназію необхідно захистити.
Рейтинг: 14+ -2-
 
Дядько, 22:46 08 травня 2017 р.
 
«Массы никогда не знали жажды истины. Они требуют иллюзий, без которых они не могут жить»  
- так сказав великий Зигмунд Фрейд. Всі бачили рівень кандидатів в мери і в тому числі сьогоднішнього, якого обрали такі городяни, про яких сказав З. Фрейд. А тепер "люмпен і гопота" керують інтелектуалами - то що Ви хочете?
Рейтинг: 5+ 0-
 
правильно, 09:44 10 травня 2017 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2025 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6101 день)