У посланні "І мертвим, і живим, і ненародженим" Тарас Шевченко наголошував: "…і чужому научайтесь, і свого не цурайтесь". Якби наш геніальний поет встав би з могили, то, мабуть, був би вельми подивований, наскільки повага до чужого перевершує у нас любов до свого. Так звана шульцоманія останнім часом набрала таких обертів у нашому місті, що перед нею бліднуть Юрій Котермак (Дрогобич), Іван Франко та інші наші видатні особистості.
Батьки відомого художника та письменника Бруно Шульца (1892 – 1942) були євреями, мати мала польське коріння, тож нічого дивного, що єврейська та польська громади усіляко його популяризують як в Дрогобичі, так і за кордоном. Це нормально – поважати своїх знаних людей. Однак, коли ми, українці, беремо в цьому дуже активну участь, значно менше уваги при цьому приділяючи своїм видатним особистостям, то це, м'яко кажучи, викликає подив. Двічі на рік у нашому місті проводяться фестивалі, присвячені Бруно Шульцу, останнім часом виходить багато публікацій про нього. Однак, цього, мабуть, виявляється замало і в листопаді минулого року у церкві Святої Трійці – головному греко-католицькому храмі Дрогобича – був проведений святковий концерт, присвячений… єврейському митцю. Можливо, виплив якийсь дотепер прихований факт – Бруно Шульца хрестили в цьому храмі? Дива та й годі. Чомусь цей захід не проводився, скажімо, у нашому римо-католицькому костелі ап. Варфоломея та Діви Марії, адже, як наголошувалося вище, його мати мала польське коріння. Дехто з фанатів Бруно Шульца стверджує, що якби не він, то про Дрогобич мало б хто знав!
Наше місто стало відомим далеко за межами України не тільки завдяки багатим джерелам соляної ропи. У ньому народився Юрій Котермак (Дрогобич) (1450 – 1494) – видатний вчений середньовіччя, перший український доктор медицини та перший автор-українець друкованої книжки "Прогностик", яка побачила світ 1483 року в Римі. Він був ректором Болонського університету в Італії, а з 1494 р. – професором медицини Краківського університету. Юрія Котермака ще називають другим Нострадамусом, оскільки багато його пророцтв збувалися. Не дивлячись на те, що йому у нашому місті споруджено пам'ятник і названо вулицю на його честь, популяризація видатного вченого значно поступається популяризації нами, українцями, Бруно Шульца, публікацій про Юрія Котермака значно менше. Небагато їх присвячено і нашому видатному досліднику українського сакрального мистецтва, доктору філософії Михайлові Драгану (1899 – 1952), який народився в селі Тустановичі біля Борислава. Можна назвати ще цілу низку видатних людей, уродженців нашого славного міста, які заслуговують на повагу нащадків. Проте, на жаль, шульцоманія прикрила їх своєю тінню і це дуже тривожить.
За те, що нехтуємо настановою Тараса Шевченка "…і свого не цурайтесь" він, мабуть, нас би добре присоромив. Ми, українці, повинні усіляко популяризувати своє, тож і Європа, до якої ми так прагнемо, з більшою повагою буде до нас ставитися, адже, як показала наша історія, ми цього варті.
Переглядів: 5571
|