Історія держави, її культурна спадщина є генетичним кодом будь-якої держави. Маємо обов’язок знати як світлі так і сумні сторінки цієї історії.
Більшість дрогобичан пам’ятає період 90-х років, коли проводилися розкопки біля навчального корпусу педагогічного університету ім. І. Франка на вул. Стрийській,3. Побачене вражало зухвалістю та цинізмом наших визволителів, які знищили цвіт Дрогобиччини, запевняючи нас у своїй любові та дружбі.
Понині, будучи на «Меморіалі «Тюрма на Стрийській», перед очима проходять картини розкопок, великого Християнського Похорону наших братів та сестер. І обов’язком кожного є хоча б раз у рік прийти на цю «Дрогобицьку Голгофу» і щиро помолитися за душі загиблих.
Лише 486 осіб було поховано за християнським звичаєм.
Саме тому цього року за ініціативи заступника міського голови з гуманітарних та соціальних питань Василя Качмара розпорядженням міського голови створено робочу групу щодо ексгумації та продовження розкопок на Меморіалі «Тюрма на Стрийській».
Відбулося виїзне засідання робочої групи з розгляду цього питання за участю директора комунального підприємства Львівської обласної ради «Доля», яке займається пошуком та впорядкуванням поховань жертв війни і політичних репресій, Святослава Шеремети.
Тож у листопаді-грудні 2018р. з благословення ігумена церкви о. василіан Петра і Павла о. Йосипа Кральки проведено дослідні роботи КП «Доля» із сканування території у церковному саду за муром на предмет дослідження останків за кошти Львівської обласної ради.
5 грудня працівники КП «Доля» у ході робіт знайшли людські останки двох осіб. За попереднім обстеженням – це особи до 28 років, поховані дуже близько один до одного, недалеко від муру, про що складено відповідний Акт. Скільки їх ще там?..
Маємо надію, що у наступному році відкриємо ще одну сторінку книги історії нашого міста і виконаємо обов’язок віддати шану загиблим.
Відтак, комунальне підприємство Львівської обласної ради «Доля» планує продовжити дослідні роботи у 2019 р. за наявності фінансування та відповідних дозволів на ексгумацію.
Галина Луцька
головний спеціаліст з охорони культурної спадщини
Переглядів: 2109
|