Борислав: історія занепаду нафтової столиці Європи

Надрукувати
Останні новини Дрогобича
Написав(ла) leopolis.news   
21.12.2018

Життя на пороховій діжці: історія Борислава від нафтової столиці Європи до міста з тисячею проблем
На початку ХХ століття Борислав називали галицькою Каліфорнією. Місто, яке виросло на величезному родовищі нафти, давало понад 5% світового видобутку нафти.

 

 Сьогодні цей показник становить 4%, але вже всеукраїнського видобутку. Зруйнована інфраструктура, проблеми з екологією та здоров’ям мешканців через викиди газу та довготривале нафтовидобування – оце все, що залишилось від минулої слави міста. Тепер Борислав бореться не за славу нафтової столиці світу, а за своє виживання, як населеного пункту на мапі України, та громади, яка фактично проживає на пороховій діжці. Проте, завдяки небайдужим мешканцям та активістам у Борислава з’явився шанс перетворити екологічне лихо на можливість прибутку та розвиток інфраструктури.
 
Живуть на нафті, але не багатіють
 
Борислав – місто обласного значення на Львівщині є єдиним у світі населеним пунктом, розміщеним на промисловому нафтогазовому та озокеритному родовищі. Тут також знаходяться численні джерела мінеральних і лікувальних вод. Місто має величезний потенціал до впровадження оздоровчого туризму та масштабного нафтовидобутку. Тоді чому місто, яке має такі обнадійливі можливості, пасе задніх в плані розвитку інфраструктури та збагачення?
 
Основний видобуток нафти на Бориславському родовищі здійснює ПАТ «Укрнафта». Це підприємство, контрольний пакет акцій якого належить державі, в особі НАК «Нафтогаз», а решта приватним фірмам, більшість з яких пов’язують з олігархом Ігорем Коломойським. Нафту в Бориславі видобувають усюди: за містом, у центральному парку та, навіть, у дворах житлових будинків. Бориславське нафтогазоконденсатне родовище вважається одним з найстаріших в Європі. Видобуток ведеться з середини ХVІІІ століття. Спочатку це були прості копанки-криниці, адже нафта тут лежить поряд з поверхнею землі. Пізніше у місті почали встановлювати нафтові свердловини.
 
У 1940 році – в Україні видобували 353 тисяч тон нафти, з них у Бориславському нафтопромисловому районі (БНПР) – 271,5 тисяч, або близько 77%. У 1971 році, коли в Україні досягли максимального рівня нафтовидобутку – понад 14 млн тон, у Бориславі видобували лише 2,9% з загального видобутку. Попри те, що нафтопромислова слава міста йшла на спад, можливості до нарощення видобутку нафти та супутніх вуглеводнів залишилися.



Бориславська нафта характеризується великим вмістом супутнього нафтового газу. Саме з високим вмістом газу та його близькості до поверхні землі, пов’язані основні екологічні негаразди та проблеми зі здоров’ям у населення. Нафта тут відчувається навіть у продуктах з городу та у воді з криниць. Але найбільшу небезпеку становить чистий газ, який немає запаху. Саме цей газ став причиною двох трагедій: у 1972 році тут вибухнув житловий будинок. Тоді загинуло 18 людей. А у 1999 році внаслідок міграції вуглеводневих газів у каналізаційну мережу стався вибух в одному з цехів НГВУ «Бориславнафтогаз» – 5 осіб отримали опіки.
 
Щоб унеможливити такі ситуації в майбутньому в місті почали встановлювати спеціальні вакуумні установки, які збирають цей газ. Цими установками опікується «Укрнафта», але великий вміст кисню робить його перероблення невигідним.
 
«Укрнафта» проти міста
 
Улітку цього року стало відомо, що керівництво «Укрнафти» збирається перенести юридичну адресу Бориславського нафтовидобувного підрозділу у сусідню Івано-Франківську область, в місто Долина. Саме тут розташований Долинський газопереробний завод, який також належить «Укрнафті». Перереєстрація підрозділу стала б катастрофічною для Борислава, адже підприємство забезпечує майже половину бюджетних надходжень міста.
 
Масла у вогонь підливало й зменшення загального видобутку нафти, через що у місті накопичувався супутній газ, а повітря ставало загазоване. До того ж мешканці нарікають, що державне підприємство не виконує взяті на себе зобов’язання по інвестуванню в інфраструктуру міста. Щодня вулицями Борислава їздить важка техніка компанії, руйнуючи і без того погані дороги міста.
 
У липні цього року мешканці погрожували заблокувати роботу підприємства, через відмову інвестувати в розвиток Борислава. Міський голова Ігор Яворський розповів: «Кілька років тому, була прийнята державна програма фінансової підтримки, згідно з якою основне бюджетоутворююче підприємство ПАТ «Укрнафта» має виділяти кошти в межах 1,5 млн кожного року на відновлення дорожнього покриття. З 7,5 млн міському бюджету Борислава було перераховано лише 1,5».
 
Місто почало бити на сполох, намагаючись заручитись підтримкою народних депутатів. На заклик місцевих відгукнувся голова фракції «Об’єднання «Самопоміч» Олег Березюк. Нардеп підняв питання проблем Борислава на погоджувальній раді у Верховній Раді, а також неодноразово наголошував на  критичній ситуації у місті з трибуни парламенту.
 
«Треба зберегти виробництво в Бориславі. Борислав стоїть на «чорному золоті», але що з цього має Борислав? Він має мати робочі місця, і немає сенсу переводити виробництво чи управління в інші міста, – переконував лідер фракції «Самопоміч» у парламенті Олег Березюк. – Зараз у Борислава є два ключових завдання: зберегти виробництво та зберегти місто. Усе в руках міської громади, уряду та «Укрнафти», яка ще залишається державною компанією з приватним менеджментом».
 
Від поразок до перемог
 
Попри безліч негараздів, пов’язаних з видобутком нафти, нещодавно у міста з’явився шанс перетворити проблеми на переваги. Супутній газ, який з однієї сторони отруює повітря, може зробити Борислав першим в Україні енергонезалежним містом. Чеська компанія «Сполгас» запропонувала місту спалювати весь об’єм газу у когенераційних енергоблоках. Це дозволило б виробляти до 10 мВт електроенергії, що майже у два рази більше, ніж потреба міста. Також під час утилізації газу вироблятиметься до 90 тис. гкал теплової енергії. Її можна було б використати для опалення бюджетних установ міста. Умовою інвестора стала безплатна передача зібраного газу. На жаль, реалізувати ці плани поки не вдалось.
 
Ситуація може кардинально змінитись, після того, як міська рада створила нове комунальне підприємство – «Надра Борислава». За задумом ідейної натхненниці цього підприємства – депутата міської ради з фракції «Об’єднання «Самопоміч» Любові Голубіцької, воно зможе стати тим посередником, яке купуватиме супутній газ в «Укрнафти», перероблятиме його в електроенергію та продаватиме державі за «зеленим» тарифом.

«Ми створили комунальне підприємство «Надра Борислава» заради спільної мети – належного стану довкілля та часткового розв’язання ситуації з забрудненням повітря. Ми закликаємо до спільної діяльності на користь, як громади, так і для роботи нафтовидобувних компаній. Дуже важливо, щоб громада міста, як власник надр, була партнером у цій галузі і ми спільно повинні поставити край недбалому ставленню до родовища, екології та здоров’я людей», – заявила Любов Голубіцька.
 
Таким чином, наполеглива праця громади, місцевих активістів та підтримка народних депутатів принесли перші позитивні результати. Окрім реалізації супутнього газу, Любов Голубіцька розраховує, що в майбутньому КП «Надра Борислава» також зароблятиме на рекреаційному потенціалі міста, а саме на мінеральних водах типу «Нафтуся».
 
«Зараз, як і сто років тому, ми маємо становлення Магдебурзького права, де громадам дається самостійність – фінансова та управлінська, – зазначає Олег Березюк. – Тепер, ніхто не вказуватиме Бориславу, що їм потрібно робити, на що витрачати кошти і як розпоряджатись надрами. Усе в руках громади і тільки від неї залежить, куди рухатись далі».

Переглядів: 2886

Коментарі (12)
 
Сьогодні більшість бориславців, та й взагалі українців, уявляють своє майбутнє не тільки невизначеним, а й похмурим.
Рейтинг: 13+ 0-
 
Бенедьо, 22:37 21 грудня 2018 р.
 
Більшість бориславців та й взагалі українців уявляють своє майбутнє не в Україні.
Рейтинг: 9+ -2-
 
До Бенедя, 23:30 21 грудня 2018 р.
 
Сьогоднi влада Голландii массово переходить на сонячну та вiтряну енергiя, всi пiдприемства та також заставляти будуть простих людей. Замiсть газу електро обогрiв, замiсть бензину-електромашини, та й пiшло поiхало, на дахах массово свiтовi панелi / / / епоха нафти кiнчилась
Рейтинг: 8+ -5-
 
bef, 00:51 22 грудня 2018 р.
 
Епоха нафти закінчиться тоді, коли закінчиться нафта, проФФесор ти наш, зателепаний.
Рейтинг: 12+ -3-
 
до бефа, 06:47 22 грудня 2018 р.
 
Більшість бід викликана непрофесійністю влади та казнокрадством, адже в Бориславі були розташовані підприємства які могли, а в свій час, приносили прибутки, люди мали роботу, але при нашій байдужості, а іноді за безпосередньою участю, ці підприємства розікрали і знищили, так пішли у небуття фарфоровий завод, завод штучних алмазів, фабрика нетканих матеріалів, де було встанвлене сучасне німецьке обладнання, натомісь появились приватні готелі, ресторани, бари.  
Завод "Синтез" мав величезний науковий і технічний потенціал, а зилишились руїни та пару приватних підприємств на його території.  
Допоки влада не зрозуміє, що основою держави є робітник і селянин, доти нічого не зміниться, адже ці люди виробляють товар, який приносить прибуток як місту так і державі.  
Найстрашніше те, що на вулицях Борислава майже не видно молодих людей, в основному особи похилого віку і інваліди, місто занедбане.  
Приїдьте подивіться що зробили з розпочатим будівництвом школи на вулиці Коваліва, воно тепер нагадує Хіросіму та Нагасакі після атомних бомбардувань, а працюючі школи у жалюгідному стані, де на моє переконання, дітей вчити неможливо, найгірше становище у ЗОШ № 1, вона лякає своїм виглядом як зовні, так і з середини.  
Отже для зміні становища і покращення життя слід думати про відновлення виробництва, про забезпечення людей роботою, тоді повинно змінитись наше життя і стан нашої держави, досить жити тільки на позичках.
Рейтинг: 12+ -1-
 
Василь, 08:35 22 грудня 2018 р.
 
Дмитро Гордон вже приклава до народних срак знимку Мариськи Стефанії. Наче увесь народ схожий на Маньку-Аблігацію. Чпокнутий всіма мозгами шмайсер ніяк не висереться зі свого шизофренізму? !
Рейтинг: 2+ -5-
 
Сволоти, вступіться нах!, 18:04 22 грудня 2018 р.
 
Наступне: Ромцю гроші зіпсули вкрай! Навіть церква з-під моста не відмиє її совість, разом з її байстрючками! За що таку каторгу переживає хїї старенька матір? !
Рейтинг: 0+ 0-
 
Взагалі- до стівки зубами!, 18:48 22 грудня 2018 р.
 
Ота світлина, як ілюстрація до публікації: наче Сонька-позолоти ручку в оточенні всїєї їхньої банди. Розстріляти всю шоблу- і буде нафта в Бориславі, і буде місто, наче Арабські Емірати!
Рейтинг: 1+ -4-
 
Геть зубоскальство!, 19:17 22 грудня 2018 р.
 
добре вам , нафтою будете ще довго користуватись, а нас вже на законодавчому рiвнi, перейти на електрику, сьогоднi всiх хочеш не хочеш а мусиш. Вже попередили машини до 24 року, а дальше усьо, не можна на них iздити, треба здати на металолом. Хати мають мати кожен сонячну панель. Воду напевно тоже автономно як в Данii-там збирають дощову-дахом нею все миють, пьють. А зх пiдземноi обогрiвають хату. От такий вiк наступив. Ужас а я сьогоднi новий бензогенератор найшов новий на 3 Кiловати, дае 230 вольт та 380 вольт. а бензину скоро не буде у нас. добре там у вас. У мене на вулицi вже кожна 10 машина електрична. Вечером йдеш а вони заряжаються всю нiч. вот стахiття яке.
Рейтинг: 3+ -1-
 
bef, 20:11 24 грудня 2018 р.
 
Бовдур, навчися правильно писати хоч трохи.
Рейтинг: 0+ 0-
 
до бефа, 03:12 25 грудня 2018 р.
 
до бефа, 03:12 25 грудня 2018 р. , так розвиток не стоїть на місці, але, нажаль, у Вас повна деградація, чим займатись дурницями дійсно вивчіть рідну мову, якщо ви українець, а не паскудьте її.
Рейтинг: 0+ -1-
 
Тарас, 07:58 25 грудня 2018 р.
 
у паспортi у мене написана нацiональнiсть-Nederlander, не знаю що то таке, а я пишу на русскiй клавiатурi, але можу й на голландськiй.
Рейтинг: 0+ 0-
 
bef, 09:28 25 грудня 2018 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6044 дні)