Борислав. Храм на «чорному золоті»

Надрукувати
Новини Борислава
Написав(ла) tyzhden.ua   
10.02.2019

Коли заїжджаєш у це місто з південнішої частини Дрогобича, то замість звичних гострих конусних шпилів чи круглих бань церков бачиш високі нафтові вежі, які чорним блиском променяться на золотих смугах грудневого сонця.

Монументальна скульптура, що нібито зображає прототип (чи то пак стереотип) української жінки, яка тримає в руках хліб-сіль, великими літерами промовисто сповіщає: «БОРИСЛАВ». Напевно, у руках ця монументальна жінка мала б тримати не хліб, а, наприклад, глек із нафтою. Нафта в цьому місті могла б слугувати релігією. Єдиним виявом твердої впевненості у світлому майбутньому свого існування, у тому, що жити в Бориславі — це чи не найбільша людська радість. Так могло б бути, але так, мабуть, не є.
 

 
 
Найкраще до Борислава приїхати, коли його поля світяться сріблом, гілки дерев осиротіло звисають, а холодне сонце виблискує на чорно-білому тлі. Тоді місто здається не таким однотонним та брудним. І сміття в такий час майже не побачиш. І облізлий асфальт теж не надто муляє око. На деяких вулицях із-під дірявого покриття навіть просвічується фрагмент австрійської бруківки. А отже, не все так погано?
Це місто, у якому я народилася, але не прожила тут жодного дня. Тобто це моє, але водночас і не моє місто, куди приїжджаю лише вряди-годи. Цього разу мені пощастило сісти в комфортний, просторий і теплий автобус, де на табличці написано: «Дрогобич — Борислав». Зазвичай до Борислава курсували чи не найгірші автобуси. Взимку взагалі була суцільна драма з маршрутками: холодні, напхом напхані, дико тісні та майже темні. Але цього разу все набагато перспективніше. Принаймні автобус вселяє надію, що твій маршрут не такий уже й безнадійний.
На цьому великому й теплому транспорті французькою зазначено: «L'Île-de-France». Списаний французький автобус здається майже ідеальним після нестерпних українських «Богданів». І ти собі отак майже реалістично уявляєш, що в ньому справді можна доїхати аж до L'Île-de-France, але ні, їдеш до Борислава. До так званої «Галицької Каліфорнії», або «Галицького Лас-Вегаса». «Лас-Вегасом» його називали навіть мешканці та гості Трускавця, адже Борислав усуціль був освітлений, світилися його нафтові вежі, газо- й нафтопереробні заводи та півтори тисячі свердловин. Історик Олег Микулич пише, що в 1827 році трускавецькі курортники купували білет на кабріолет, яким їхали до «Лас-Вегаса», тобто Борислава.
 
 

Колись тут діяла залізниця. Першу станцію відкрито у 1872-му. І за світлих часів Австро-Угорщини з Дрогобича до Борислава курсував потяг. Так було аж до 50-х років ХХ століття. У 1990-х його рух знову відновили, тоді в Дрогобичі можна було гонорово сісти собі в потяг із двох вагонів. І я дуже шкодую, що не встигла скористатися цією нагодою. Сьогодні залізницею тут курсують лише вантажні поїзди.
 
Борислав міститься в передгір’ї Карпат — Східних Бескидів, у самому центрі якого протікає річка Тисмениця. Тут колись був знаний Барабський міст — важливе місце для локальної історії Борислава. Бараб означає безробітний, і саме тут наймали на короткочасну роботу на свердловинах.
Його фрагмент є і досі, розфарбований у жовто-блакитний колір, внизу якого відчайдушно б’ються об камінь сильні потоки води — тієї самої Тисмениці. Фрагмент сьогоднішнього Барабського мосту ніби нагадує про дві сторони міста: минулу та нинішню, ніби намагається з’єднати все, що залишилося від іншої, світлішої епохи Борислава.

А вивіска «Барабський міст» вказує сьогодні людям на ресторацію, що за кілька метрів від води. Кава в цій кнайпі добра, чорна, ніби її варять на «чорному золоті», з якоїсь фантастичної води. Отак сидиш собі, п’єш каву з «нафти», споглядаєш річку, що видніється з вікна «Барабського мосту», і думаєш про те, яким було місто 100 років тому.
 
 
 
Звісно, що столітня історія Борислава, золотий час 30-х років ХХ століття, нафтова промисловість, озокеритні та газові родовища, пишні торги та закордонні купці, візит самого імператора Австро-Угорської імперії Франца-Йосифа змушують думати, що сьогодні це місто-утопія, химера чи найгірша форма руйнації міста людиною. Тут періодично трапляються якісь екологічні катастрофи, люди змушені жити від години до години, щоб устигнути набрати про запас води у свої скляні бутлі, бо воду тут подають за якимось ідіотським графіком або, що ще гірше, її тут може просто не бути протягом кількох днів. Напади на ромів, містечковий кримінал — найчастіші медійні приводи для журналістів.
 
Зазвичай у Бориславі я бувала проїздом, коли їхала до Східниці чи ще кудись далі в бік Карпат, а тому жодного разу не мала справжньої нагоди зупинитися в місті та відчути його трохи по-іншому. Сьогодні я нарешті тут. Дуже вітряно, і вітер аж ніяк не збудник інфекцій, а виразник якогось особливого настрою тут. Помічаю, що чи не на кожному подвір’ї (багатоповерхівки чи приватного будинку) люди розвішали випраний одяг і вітер розгойдує його врізнобіч.
 
 
 
На будинках можна побачити металеві вивіски «Ремонт одягу» та «Ремонт телевізорів». (Щодо телевізорів, то я ще не бачила жодного виставленого на подвір’я чи викинутого на смітник.) А ще оголошення на кшталт «Продається квартира, будинок, земельна ділянка, офіс». Населення тут помітно зменшується, а статистика запевняє, що найчастіше мешканці Борислава виїжджають на заробітки до близької Польщі чи трохи далі — до Чехії. У вікнах будинків бачу котів, що визирають з-під мереживного тюлю.
 
Борислав — це наче одна суцільна довга вулиця, їдеш чи йдеш собі весь час прямо — однаково дійдеш туди, куди хочеш: на базар чи до головної пошти. Остання в Бориславі дещо нагадує стиль німецької архітектури: якийсь час вона була найвищою будівлею, не враховуючи висоток спального району. Взагалі висоток тут не надто багато. Зате зусібіч бачиш Карпати, і це справжня розкіш.
 
 
 
Мешканців Борислава можна називати бориславцями та бориславками, проте Анджей Хцюк у своїх текстах називав їх куди красивіше, більш літературно: малахи (є кілька версій походження цього слова, але одна з найімовірніших — «князі» чи «царьки» мовою їдиш).
Якщо йдеться про тих, хто творив міську історію Борислава, то картина схожа на інші типові галицькі містечка: до війни тут мешкали українці, поляки та євреї. Більшу частину населення становили саме євреї, а після війни лишилися здебільшого українці. Сьогодні в Бориславі також мешкають роми. Поки роблю променад вулицею Адама Міцкевича, бачу, як худий ром тарабанить за собою на возику якісь мішки. У місті є парк, на вході якого все ще збереглася стара арка колишньої епохи.






У самому парку старі атракціони, що вже не працюють, але є й територія, де відновили дитячий майданчик. Найцікавіше, що тут багато старих свердловин-гойдалок, якими викачують із-під землі нафту, вони неустанно працюють багато років, таким чином нагадуючи людям про своє світле минуле. Колись тут функціонувало 118 бурових гойдалок.
 

(Цікава бориславська історія нафтової промисловості пов’язана зі свердловиною компанії «Ойл-Сіті», яку бурили тут у 1907 році. Її глибина була 900 м, а в 1908-му сягнула 1016 м, стався викид нафти з газом.)
 
У міському парку невеликий пам’ятник Адамові Міцкевичу.


Польську історію як мінімум увіковічнили в золотому бюсті польського поета. А от про єврейську спадщину міста тут уже майже нічого не нагадує. Колись у нафтовій промисловості працювало багато євреїв, а сьогодні єврейська спільнота в Бориславі вельми нечисленна. Товариство «Відродження єврейської культури» розташувалося в непримітній будівлі, не особливо афішуючи про своє існування. Досі запитуєш себе: чому так? Чому ті, хто колись був повноцінним мешканцем міста, розбудовуючи й творячи його, сьогодні стали його тінню?

Чимало євреїв виїхало з Борислава, як і з багатьох інших міст, назавжди. Тут немає жодної синагоги. Є лише єврейське кладовище на Гуковій горі. Колись був іще один єврейський цвинтар, нині на цьому місці базар. Зрештою, все зроблено в «найкращих традиціях совка».
 
 
 
Щоразу, коли я проїжджала через Борислав, мій погляд зупинявся на вивісці «Кафе у Джозефа». Це теж, мабуть, один з останніх епізодів єврейського життя минулого Борислава. Можливо, у цій кнайпі колись смачно готували хумус, шакшуку чи запікали рибу. Можливо, тут грали клезмерську музику й весело співали «Шалом». Але то лише моє уявлення. А нині на цьому місці звичайнісінький продуктовий магазин, по інший бік приміщення таки є ресторан, де на стінах кольорові «гуси-лебеді» та дівчата в українських строях.
Ринок у Бориславі не надто колоритний. Без густих рядів овочів-фруктів та без пишногрудих продавчинь, які виделкою наколюють рибу, кладучи її в целофановий пакет. На бориславському ринку скромно розташувалися кіоски з продуктами та іншими речами: «Штори-Тюлі», «Тюлька», «Риба», «Гриби», ну й усе в цьому дусі. А ще тут пахне нафтою.
 
 
 
Не так давно в Бориславі відбувався театральний фестиваль «Румбамбар». І тут досі діє театр «КАНТ», який заснував актор із Борислава Іван Шаран.

Борислав наче стара синагога, облуплена й закинута, як суцільне розвалище людських прохань, молитов, радощів чи сліз, куди приходять туристи, щоб зафіксувати її фрагментарність як останньої пам’ятки історії, що сама ледве животіє. Храм, який звели на «чорному золоті» й де донині з-під глибоких ям усе ще витікає нафта. Синагога, яку все ще можна реставрувати та зберегти, а відтак розпочати новий відлік її життя.
 
Іван Якович мав рацію: Борислав сміється. Щоправда, сміється він усмішкою стоматологічної клініки «Перлина», що на центральній площі одразу біля пам’ятника Франкові, гротескно натякаючи нам на приховані сенси літературних творів.


Джерело: tyzhden.ua
 
 
 

Переглядів: 3641

Коментарі (33)
 
Конкурс шкільних творів продовжується. Після "зворушливої" історії про циганчука з базару маємо "гротескну" розповідь про цей апокаліпсис під назвою Борислав.
Рейтинг: 10+ -1-
 
21:19, 21:19 10 лютого 2019 р.
 
Борислав це як темрява у дупі, Дрогобич прямує у те саме місце! То треба було зуміти то все розбазарити, те надбання що залишилось після імперій - Австро-Угорців і Совєтів!
Рейтинг: 16+ -1-
 
Снайпер +, 21:33 10 лютого 2019 р.
 
І ще си нагадав - завтра приїздить до Дрогобича Юля коліжанка Петра Рошенівського, ну зараз в них змагання хто буде рвати неньку наступні 5 років.  
Панове, прихильники Шо одної Шо другого - доста вже лити бруд одне на одного і гристися між собою. І називати протилежних -Зомбі, ви всі трохи повернуті я би сказав дивлячись збоку.  
Це "одної пари мешти" рівнозначні злодюжки.  
"Галицька Партія" рве і мече за Петра, а я бумав там тверезі Хлопаки а не зомбаки.  
Будьте мудрі! Не сваріться!
Рейтинг: 3+ -5-
 
Снайпер +, 21:41 10 лютого 2019 р.
 
борислав стане селом трохи скорше нiж дрогобич, але й дрогобич йде тим самим шляхом, в омрiяне всiм селище мiського типу.
Рейтинг: 9+ -4-
 
bef, 22:02 10 лютого 2019 р.
 
Гайда завтра на зустріч до Юльки. Може б дали літру воливи і кільо гречки.
Рейтинг: 0+ -7-
 
снайпер +, 22:33 10 лютого 2019 р.
 
юля хоть газ знизить бо той ж хоче замучити людей робить геноцид :cry :cry :cry
Рейтинг: 3+ -3-
 
чап, 23:22 10 лютого 2019 р.
 
Шоб всі були довольні Петю президентом Юлю прем'єр-міністром. Тоді і заживемо по новому по європейському ))
Рейтинг: 4+ -4-
 
Варіант, 23:31 10 лютого 2019 р.
 
За гречку уже голосувати не буду. За кільо ковбаси ще куди не йшло, а за гречку ні. Я не на стільки продажний.
Рейтинг: 4+ 0-
 
Пастух, 09:31 11 лютого 2019 р.
 
не пиши за квінту. придумай щось інше, наприклад ШТОПАНИЙ!
Рейтинг: 2+ 0-
 
бемс, 09:34 11 лютого 2019 р.
 
Хто сьогодні побачить петранівського біля тустані - женіть його копняками за десертний, там вже будуть чекати вдячні хлопці з миколаєва.
Рейтинг: 3+ 0-
 
медбрат, 09:47 11 лютого 2019 р.
 
Люди добрі не сваріться, голосуйте за Гриценка і це буде справедливо.
Рейтинг: 5+ -5-
 
снайпер+, 09:49 11 лютого 2019 р.
 
Снайпер діло говорить.
Рейтинг: 3+ -4-
 
дід Панас, 10:06 11 лютого 2019 р.
 
Я за володю
Рейтинг: 0+ -4-
 
Снайпер -, 11:51 11 лютого 2019 р.
 
Щойно по П. Орлика пройшла колона в центр. Я так розумію, пішли Юлю зустрічати. Всі в шапочках та шарфиках з атрибутикою. Колона складалася з малолєток та пенсіонерів.
Рейтинг: 3+ -3-
 
Сміх та й годі, 12:20 11 лютого 2019 р.
 
Цікаво, а шаліки з шапочками - це не підкуп? Скільки на це пішло грошей? Кругом по закуткам в Дрогобичі стоять цілі каравани автобусів. Спалили тонни пального. А віддати пальне на потреби війська, швидкої - слабо. Агітувати можна і через ТВ, а не робити показуху. Хі-хіколка ти наша :(
Рейтинг: 5+ -3-
 
Лесик, 13:42 11 лютого 2019 р.
 
ви думаєте чоколядовий не привіз би такі ж автобуси з пенсіонерами? і тут на місці дав би команду фас вивести в центр бюджетників і бурсаків. юля і петя - це двойняшки - ті ж яйця, тільки збоку.
Рейтинг: 7+ -1-
 
годі та й сміх, 13:50 11 лютого 2019 р.
 
яки байгари дураки ужас прийде петя буде ппппп и тоди будуть казати а хто знав тут николи не буде добра для чеснои людини
Рейтинг: 3+ 0-
 
коня, 13:55 11 лютого 2019 р.
 
То ж треба бути такими дурнями що б голосувати за юлю! То просто подельниця порошенка. Звезли всю худобу з дрогобицького району. Дрогобич окремо, мітинг окремо.
Рейтинг: 3+ -5-
 
сс, 14:07 11 лютого 2019 р.
 
і навіть коні чомусь не люблять петю :grin
Рейтинг: 3+ 0-
 
спостерігач, 14:18 11 лютого 2019 р.
 
Петя мальдівський та Юля бомжиха повинні піти геть назавжди.
Рейтинг: 4+ 0-
 
Сміх та й годі, 14:59 11 лютого 2019 р.
 
Вам потрiбен ВВП або Лукашенко i кордон на замок.
Рейтинг: 1+ -3-
 
123, 17:56 11 лютого 2019 р.
 
тобі треба випити таблетку і лягти поспати
Рейтинг: 5+ 0-
 
до 123, 17:59 11 лютого 2019 р.
 
Юля обiцяе дешевий газ? В 2008 роцi вона обiцяла долар по 4 грн, а получилось по 9грн. Те саме буде з газом. Взагалi пора забути про дешевий газ.
Рейтинг: 2+ -2-
 
123, 18:11 11 лютого 2019 р.
 
Тимошенко слухати - себе не поважати. Так же само і Порошенка . Як то Юлька не стане президентом , адже таку кількість років крутиться біля державного корита, і це все намарно. Та вона з таким не змириться в неі амбіціі стати президентом , а дешевий газ це приманка для холопів. Нею рухають тільки амбіціі стати президентом , і нічого більшого. Адже в краіні немае ніякого механізму щоб відкликати любого негідника , якщо він невиконае передвиборчих обіцянок. Тому і лізуть всі злодюги у вищі ешелони влади. В неі майна немае ніякого - все у чоловіка, а чоловік що не іі. Якщо бідному холопу дати субсидію тоді сумують і чоловіка доходи і дружини, а тут бачите вона просто бомжиха у дорогому вбранні. Думайте люди і поважайте себе принаймі , якщо вас влада не поважае.
Рейтинг: 7+ -2-
 
юрем, 18:12 11 лютого 2019 р.
 
ЧоловІк нормальний .
Рейтинг: 1+ -7-
 
Голосуй за ГРИЦЕНКА., 20:02 11 лютого 2019 р.
 
Дорогий газ - головна причина бідності держави? А коли газ стане дешевим - всі решта проблем відпадуть автоматично? Виходить, що дорогий газ є причиною всіх бід? Тільки дурень може у це повірити.
Рейтинг: 4+ -1-
 
Наталія, 21:34 11 лютого 2019 р.
 
Мисляча людина знае , що біди у нашій державі від злодійкуватоі влади з часів Незалежності. Це вони у 90-тих порізали на метал та роздерибанили всі заводи , а людям натомість дали акціі тобто папірчики для дупи , Збагатившись на народному майні вони ствердно сидять у вищих ешелонах влади та у цій ганебній ВР , і надалі все народне стае іхнім. Це ліс. бурштин і решта надр нашоі неньки Украіни. А тепер вже підросло і нове покоління таких же самих владних корупціонерів, які себе бють у груди і ріжуть= правду матку= холопам. Немае у нас законів щоб очистити владу , оскільки всі закони владні злодюги пишуть під себе .
Рейтинг: 3+ 0-
 
юрем, 12:20 12 лютого 2019 р.
 
та який там храм, виходок храмом называти
Рейтинг: 0+ -1-
 
bef, 19:11 12 лютого 2019 р.
 
bef до психіатра бігом, хоча вже пізно
Рейтинг: 1+ 0-
 
Ігор, 23:26 12 лютого 2019 р.
 
вчора видів негра в дрогобичі. Мало не здурів. Думав шо чорт до нас собственною персоною привалив. А то студент факультуту менеджменту в ДПІ. :eek ну чорний такий гад як падла або може навіть як дикий гомодрил убійца :eek я від страху аж мабілу посіяв десь у кабаку :cry
Рейтинг: 0+ -1-
 
бімба, 14:10 15 лютого 2019 р.
 
Борислав ще може вiдновити видобуток вуглеводнiв, правда, бурити треба глибше. Такi свердловини вже пробуренi в Туркiвському р-нi. За перiод перебування укнафти у пiдпорядкуваннi групи приват, родовища експлуатувались варварськими методами, на виробництво видiляли копiйки. От i результат.
Рейтинг: 2+ 0-
 
......,,, 18:54 16 лютого 2019 р.
 
Бімба, то є правдивий пацик, не дмухай на нього свої пашталаки. таких у Дрогобичі- нуль цілих й дев"яносто дев"ять сотих. Бо решта- чпукалки від валюти своїх родичів-заробітчан, навіть нема кому по клебенях лягою свиснути: все вивтікало до Європи, ніби вдруге мають Берлін штурмувати. Дай си спокій: у них не вийде, бо то- не прапорцями по місцевім болоті вітер ганяти.
Рейтинг: 0+ -1-
 
!, 19:41 17 лютого 2019 р.
 
Ай, правда: тут ніколи не буде добра для чесної людини! Ініціюй відміну будь-яких виборів взагалі, бо все це- суцільна профанація! Вже, аби на рано була постанова!
Рейтинг: 0+ 0-
 
!, 19:47 17 лютого 2019 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6070 днів)