Кримінальні проступки: що варто знати про новий закон

Надрукувати
Останні новини Дрогобича
Написав(ла) sud.ua   
03.03.2019

Наприкінці 2018 року парламент ухвалив Закон про кримінальні проступки — законопроект №7279-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень». Один з розробників закону Денис Монастирський повідомив на своїй сторінці у соцмережі, що днями цей закон підписав Президент.

Навіщо розробляли такі зміни
Ініціатори Закону аргументують необхідність прийняття такого документу наступним: мовляв, злочини невеликої тяжкості, тобто ті, які не завдають значної фізичної або матеріальної шкоди, становлять майже половину від усіх розслідуваних в Україні. При цьому за чинним законодавством вони потребують проведення великої кількості слідчих дій, таких як допит свідків, експертизи, оголошення підозри, забезпечення захисту. Усе це призводить до необґрунтованої паперової тяганини і займає місяці роботи слідчого. Як наслідок, затягується розслідування дійсно тяжких і особливо тяжких злочинів — вбивств, зґвалтувань, контрабанди тощо.
 
Отже, злочини невеликої тяжкості треба перевести в розряд кримінальних проступків зі спрощеною схемою розслідування, розвантажити слідчих поліції, забрати дрібні справи, аби вони могли сумлінно розслідувати більш суттєві злочини.
 
Також існує думка, ніби, якщо простити процедуру розслідування проступків, у поліції нарешті з’явиться час на дрібні злочини. Тобто тим, хто звернеться до правоохоронців з приводу крадіжки телефону чи велосипеду не скажуть: «У нас є справи важливіші. Приходьте, коли Вас уб’ють».
 
Ще однією передумовою прийняття такого закону є необхідність на законодавчому рівні врегулювати застосування Кримінального процесуального кодексу України, де йдеться про досудове розслідування кримінальних проступків та їх судовий розгляд. Адже раніше такого документа не було.
 
Що саме назвали кримінальним проступком?
Відмінність кримінальних проступків від злочинів у тому, що вони мають значно менший рівень суспільної небезпеки. Логічно припустити, що і відповідальність за них має обмежуватись штрафом чи суспільно-корисними роботами, а вже ніяк не позбавленням волі.
 
Також до осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального проступку, не повинні застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою (перебування у СІЗО). Стосовно них неможливо проводити негласні слідчі дії (спостереження за особою, прослуховування тощо).
 
Особливо цікавим є те, що після відбуття покарання така особа не матиме судимості.
 
Отже, кримінальним проступком Закон визначає діяння, за вчинення якого передбачено основне покарання у вигляді штрафу не більше 51 тис. гривень або інше покарання, не пов'язане з позбавленням волі.
 
Тобто некваліфіковані крадіжки, шахрайства, хуліганства, легкі тілесні ушкодження (усього 126 кримінальних правопорушень з Кримінального кодексу України) мають стати проступками.
 
Ще однією істотною зміною стане те, що за підготовку до вчинення кримінального проступку особа не притягатиметься до відповідальності. У випадку із злочином це передбачено.
 
Хто і як буде розслідувати?
За новим Законом проводити розслідування кримінальних проступків будуть не слідчі, а дізнавачі. До того ж значно скорочуються строки розслідування — не більше 72 годин з моменту повідомлення особі про підозру чи затримання, або в інших випадках у строк до одного місяця.
 
Зазначається також, що до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань дізнавач матиме право невідкладно провести огляд місця події, відібрати пояснення, провести медичне освідування, зняти показання технічних пристроїв, вилучити знаряддя вчинення проступку, речі і документи.
 
Передбачене затримання особи
Через значно меншу ступінь суспільної небезпеки такий радикальний захід, як затримання підозрюваного у вчиненні кримінального проступку, застосовуватиметься у виключних випадках.
 
Так, на добу особа може бути затримана, якщо перебуває в нетверезому стані і своїми діями створює небезпеку для себе чи оточуючих. А на 3 доби, якщо порушник у відповідь на вимогу правоохоронця припинити протиправну поведінку чинить опір, продовжує вчинення проступку або намагається втекти.
 
У разі затримання особи суд має розглядати провадження невідкладно.
 
Зміни для прокурорів і суддів
Прокурор зобов'язаний не пізніше трьох днів після отримання повідомлення про підозру особі разом із матеріалами дізнання (а якщо затримали нетверезого підозрюваного — протягом 24 годин) визначитися з долею кримінального провадження: закрити його, повернути матеріали дізнавачу і подовжити строк дізнання, звернутися до суду з обвинувальним актом або при ознаках скоєння злочину направити провадження для проведення досудового слідства.
 
Суд, отримавши обвинувальний акт від прокурора, має протягом 5 днів призначити судовий розгляд. Якщо обвинувачений визнає свою вину та згоден з розглядом обвинувального акта, суд розглядає справу без виклику учасників до зали судових засідань.
 
Сідати п’яним за кермо — відтепер кримінально каране діяння
Окремо хочеться відмітити, що новий закон трансформує таке адміністративне правопорушення, як керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння в кримінальний проступок.
 
Так, у Кримінальний кодекс України включили нову статтю 286-1, санкція якої передбачає покарання у вигляді штрафу від 17 до 34 тис. гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років. А при повторному вчиненні такого проступку максимальний штраф сягатиме 51 тис. гривень із забороною сідати за кермо від 2 до 3 років.
 
Зазначимо, що на сьогодні поліцейські не мають права затримувати водіїв напідпитку і вилучати у них автомобілі. Усе, що можуть правоохоронці, — це скласти адмінпротокол. Зі вступом у дію Закону ситуація істотно зміниться.
 
Проблемні моменти
Правова спільнота розділилася на два табори. Одні святкують підписання Закону, інші ж налаштовані песимістично.
 
Мінусом називають те, що для спрощеного порядку розслідування тепер достатньо буде визнання своєї вини особою, якій навіть не надали адвокатську правову допомогу. А це дає можливість правоохоронцям для зловживань.
 
Залишається невідомим, і хто саме виступить органом дізнання, покликаним розслідувати кримінальні проступки. Буде створено спеціальний підрозділ, чи це ляже на плечі дільничним офіцерам?
 
Народний депутат України Олена Сотник дуже категорично відгукується про нововведення: «Цей закон не для людей, він для правоохоронців, і він спрощує життя тільки правоохоронцям. У той же час порушує ключове право громадян — не свідчити проти себе, порушує право на особисту свободу, порушує право на справедливий суд. Я вважаю, що цей закон не вирішить ані ті задачі, які ставлять перед собою зараз правоохоронні органи, — розвантаження, ані ті задачі, які ставимо перед собою ми, як законодавці, — захистити громадян від порушення прав людини.
 
Тому що людину можуть затримати на 72 години, примусити її давати пояснення, визнавати вину, можуть не дати належним чином ознайомитися з матеріалами і ще й потім відмовитися від справедливого суду. Адже не передбачено навіть можливості оскарження у суді, якщо, наприклад, у когось відібрали пояснення і використали їх як докази в цьому провадженні. Таким чином, на людей буде здійснюватися тиск, і це є жорстке порушення Конвенції з прав людини».
 
Нагадаємо, Закон набере чинності з 01.01.2020 року, до того часу потрібно внести зміни у велику кількість нормативно-правових актів.
 
Автор: Алевтина Сук

Переглядів: 2878

Коментарі (45)
 
Короче полегшили життя гопоті.
Рейтинг: 14+ 0-
 
Саша, 12:39 03 березня 2019 р.
 
Якийсь ідіот напише недолугий закон, заплотить за його прийняття у ВР , а потім Конституційний суд цей закон скасуе. Ось що відбуваеться у краіні дураків та корупціонерів. Якщо закон порушуе спокій КОРУПЦІОНЕРІВ та ХАБАРЧУКІВ у вищих ешелонах влади то наш =чесний= КС його вмить скасуе, згадавши Конституцію.
Рейтинг: 9+ 0-
 
юрем, 13:10 03 березня 2019 р.
 
У наш час гопнік звичайний стає вимираючим видом, особливо у великих містах ( Дрогобича це не стосується, тут дані організми почуваються добре і швидко розмножуються), от і вирішили захистити на законодавчому рівні.
Рейтинг: 6+ 0-
 
Петро, 13:45 03 березня 2019 р.
 
напевно син того депутата гопник
Рейтинг: 6+ -2-
 
bef, 14:27 03 березня 2019 р.
 
То якщо я украду айфон х, мені дадуть суспільно-корисні роботи ( кілька години з мітлою походити) і навіть не буде судимості? Я згоден. :)
Рейтинг: 6+ -1-
 
Влодко, 15:04 03 березня 2019 р.
 
Верніть Януковича і Азарова! За них людина мала більше прав і гідності!
Рейтинг: 18+ -4-
 
!, 17:40 03 березня 2019 р.
 
Хороші часи були за Віктора Федоровича, любо згадати. І долар по 8 і зарплати високі були, порядок в державі був. Люди не тікали з країни.
Рейтинг: 13+ -5-
 
+, 19:43 03 березня 2019 р.
 
Дураки кажуть що презик Пороз дав нам мову і церкву. За Віктора Федоровича як не дивно можна було ходити і в українську церкву і розмовляти на державній українській мові.
Рейтинг: 10+ -6-
 
+, 19:54 03 березня 2019 р.
 
Ті , що розганяють хвилю про Овоча, проплачена сєпарня, шкода, що дрогінфо дозвволяє тут пастися такій проплаченій агентурі кремля :(
Рейтинг: 5+ -5-
 
піон, 23:14 03 березня 2019 р.
 
Не вер ментам они обманут
Рейтинг: 2+ -4-
 
Шат, 23:33 03 березня 2019 р.
 
Хто не підтримує Пороха -агент Кремля) хто здатен думати - сепаратист) 
:zzz
Рейтинг: 9+ -1-
 
До піона, 05:45 04 березня 2019 р.
 
Принаймі Яник і Азіров не грабували прийшовши на крові, і не прикриваючись війною. За них рівень життя простої людини був в рази вищим. Ті обдирати багатіїв, нинішні гниди забирають останнє в простого роботяги,
Рейтинг: 12+ -4-
 
!, 05:51 04 березня 2019 р.
 
Снайперок, тобі якісь нові таблетки виписали, що ти від них став отто скорцені, чи це просто сезонне загострення в тебе?
Рейтинг: 4+ -1-
 
отто петранівському, 09:10 04 березня 2019 р.
 
Експерти, гидко читати, Яника вони згатали. Ви все життя плакали і плачете і будете плакати. Тому, що у вас відсутня людська гідність. У вас тут сепари яника згадали. А ви всі мовчите. Ви, що манкурти.
Рейтинг: 7+ -7-
 
хлопиць з Млинок, 14:35 04 березня 2019 р.
 
Не вихваляйте "папєрєдніків", тому що народ за "їхнє благо" заплатив і далі платить власною кров*ю. Погоджуюсь, в теперішній час жити дуже важко, але я би за жодних умов не хотіла повертатись у часи Януковича-Азірова. Добре пам*ятаю слова Азарова Миколи: "Бериту лопату и кормите свою семью". або "Єшьте капусту, ана падешевела на 20%". Щоб він нею вдавився!
Рейтинг: 7+ -6-
 
Наталія, 15:20 04 березня 2019 р.
 
При Януковичу-Азарову махав лопатою у Польщі, при Порошку-Гройсману махаю лопатою у Польщі. Різниці не бачу.
Рейтинг: 8+ 0-
 
Павло, 16:06 04 березня 2019 р.
 
а Як раб може баЧити рІзницю. ти раб. ти не здатний боротись за своЇ права а про ЧужІ права взагалІ мовЧу. тому І мажай лопатую, а в думках тІш себе про доллар по вІсІм при Янику.
Рейтинг: 5+ -4-
 
хлопиць з Млинок, 16:16 04 березня 2019 р.
 
Патріоти ви рахувати вмієте? мін пенсія за регіонала Яника =120$ і за майданівця Пороха =50$. Після наступного майдану добре якщо будуть платити 10-20$ 
То за кого людина могла більш гідно жити?  
Через якийсь час ви Замайданете і цю майданівські владу і привидете до влади ще гірших
Рейтинг: 9+ -1-
 
!, 17:00 04 березня 2019 р.
 
То не треба всім підряд дозволяти вдягати вишиванки- й нехай всі підряд, вдягнуті у них, важають, що їм все дозволено. Ніяких прав і свобод ні в кого, хто не при коронах, кріслах і плечах за бугром- нема! Словом, скікалі, скікалі- й дострібіліся, а треба, щоб- доістрібляліся! Бо вже скоро Європа буде скавуліти від отого дурдому на одній, окремо взятій, території. Вона ж теж- не гумова, всіх дешевопродажних рабів не пригріє у тамтешніх рабовласників. Про вітчизняних- годі й казати: стінок не вистачить, аби оту сволоту зубами в бетон вколупати!
Рейтинг: 4+ -1-
 
!, 17:06 04 березня 2019 р.
 
Майдан відбувся даремно. Люди невинні загинули , а СВИНАРЧУКИ, які іхали на жовтому тракторі залізли на трон. Подивіться яке рило віджер той підязикий ПАРУБІЙ. А куля в лоб жодному СВИНАРЧУКУ не попала нажаль. Вони всі цілі і сидять на Банковій. І рулять різні схемки , а холопам привезли Томос та надали украінську мову. Це просто якийсь маразм. Вони сміються з того народу іншого не скажеш. Порошенко озвучив свою мрію стати депутатом від Украіни у европарламенті. Чуйку мае лицемір , що вибори програе. Свинарчуки підвели і схемки на ОБОРОНПРОМІ дістали розголос у ефірах.
Рейтинг: 13+ 0-
 
юрем, 18:26 04 березня 2019 р.
 
Я не за Яника, але при ньому набагато менше наших там лопатами махало. І якщо заробітчани перестануть передати валюту в Україну, то вам буде не до боротьби за права. Ніякі транші від МВФ не допоможуть.
Рейтинг: 7+ -1-
 
До Млинок, 19:17 04 березня 2019 р.
 
Все вірно. Наших людей менше махало лопатами в Польщі і Європі. (бо було складно виїхати). А скільки люду українського махало в Росії! В рази більше. То чим життя було кращим за Януковича?
Рейтинг: 3+ -8-
 
Наталія, 19:29 04 березня 2019 р.
 
А може хтось наведе приклад позитивних змін за останні пять років? Як пенсіонер ніц не згадаю. Все гірше і гірше. Будь проклятий той злодійський майдан і вся швобла демократів!
Рейтинг: 9+ -1-
 
сс, 19:38 04 березня 2019 р.
 
Наталя ви дурна на всю голову
Рейтинг: 5+ -4-
 
До наталя, 19:50 04 березня 2019 р.
 
В Україні за Януковича багато людей не гірше ніж в Польщі заробляли.  
Лікуйтесь пані.
Рейтинг: 8+ -1-
 
До Наталя, 19:53 04 березня 2019 р.
 
Хлопче з Млинок, мені, щоб утримувати сім'ю потріно хоч 500євро на місяць, покажеш де у Дрогобичі так можна помахати лопатою буду з тобою боротись за права.  
До Наталії, у Європу і раніше хто хотів, той їздив. У Росію тепер не так їздять, меншість із патріотичних міркувань, більшість, бо зрозуміли, що у краще.
Рейтинг: 6+ 0-
 
Павло, 20:01 04 березня 2019 р.
 
Згоден з Павлом, зі мною у Чехії працює багато людей, які раніше їздили у рашку, не через патріотизм, а тому, що тут краще. І ще до хлопця з млинок, а ти не раб, за 3000грн пахати на українських "бізнесменів"? Ще повезе, якщо офіційно.
Рейтинг: 3+ 0-
 
Заробітчанин, 20:21 04 березня 2019 р.
 
Як же ви назвете тих хто давно живе та мае хату й паспорт в Европi?
Рейтинг: 1+ -2-
 
bef, 20:26 04 березня 2019 р.
 
Павле, чуйка підказує, що 500 євро- це допомога бомжам, а не напівпідпільний махач лопатою. Європейська сволота кладе на наших лохів не згірш за вітчизняних барбадосів.
Рейтинг: 1+ -4-
 
Ну вас всіх НАХ!.., 21:44 04 березня 2019 р.
 
щось мало 500 евро, у нас бомж, мае де спати, помитись, даром поiсти, даром одежду, ще як наркоман-то даром марiхуану або таблетку екстазi? та дають 600 евро в мiсяць, це значить живете гiрше нiж голландськi бомжi?
Рейтинг: 3+ -4-
 
bef, 22:25 04 березня 2019 р.
 
Якби такі, як я не передавали тих 500євро в Україну ваша такзвана економіка давно би накрилась. Та Україна ще якось і тримається за рахунок заробітчан. Майже у кожній сім'ї хтось за кордоном.
Рейтинг: 5+ 0-
 
Павло, 22:37 04 березня 2019 р.
 
До "До наталя, 19:50 04 березня 2019 р.  
 
До Вашого допису ставлюсь по-філософськи. Ось я вважаю, що то у вас дурна голова. Просто не говорю вголос. І хто з нас правий?
Рейтинг: 3+ -2-
 
Наталія, 22:37 04 березня 2019 р.
 
Виберете такого президента, що безвiз вiдмiнить i будете махати лопатою дома за тисячу грн, з газом по пять.
Рейтинг: 2+ -2-
 
123, 22:45 04 березня 2019 р.
 
Але я дурний! Сім років пашу у Польщі! Все їду у Голандію, буду бомжом. Буду мати 600євро + де спати, їсти, одяг + 300євро за те, що хожу по музеях.
Рейтинг: 0+ 0-
 
Сєрий, 23:02 04 березня 2019 р.
 
Продай хату в Україні, купи у Європі- на чужинецькій чужині будеш в їхній . опі. Продай хату у Європі, купи в Україні- будуть кликать вас "панове раби і рабині". Не давайтесь, люди добрі, у панські облуди, будьте сильні- де вам добре, то й будете люде!
Рейтинг: 1+ 0-
 
Нічний експромт, 02:45 05 березня 2019 р.
 
З коментів видно що кожен бачить тільки зі своеі колокольні і не більше , і в цьому біда украінців. Хто за кордоном тому Порох добрий, хто в Украіні тому зле. А ніхто не задумуеться чому він мае так важко гарувати щоб менш більш жити гідніше , А ТАКІ ГЛАДКОВСЬКІ-СВИНАРЧУКИ З ОТОЧЕННЯ ПОРОШЕНКА в той час жиром запливають вкравши у держави кошти і це під час війни. Та за таке не тільки руки рубати там голови зносити треба і гріха не буде. Уроди владні тлумачать холопам за патріотизм , а самі падли в дупі мали патріотизм. Приклад европейських цінностей на сьогодні - це ФРАНЦІЯ. Там люди мають гідність та честь людини. А наш холоп вічний раб та сраколиз , як за кордоном так і у себе на Батьківщині. Тоді що змінив Майдан? І за що загинула і гине надалі така кількість народу? Дайте відповідь мудригелики з Млинок.
Рейтинг: 8+ -1-
 
юрем, 08:23 05 березня 2019 р.
 
Юрем, я четвертій рік в армії. Тут я за себи за свою землю. Ні ти і твоі близькі не гинули. Тому закрий пасть.
Рейтинг: 2+ -3-
 
хлопиць з Млинок, 08:34 05 березня 2019 р.
 
Працювати не хочеш от і чотири роки дурнотою займаєшся. Знаєм вашу службу - на блок постах здирництвом займатись і за мзду контрабас пропускати як в одну так і в другу сторону.  
Штучна війна для вас заробітки.  
З Росією як торгували так і торгуєм, тільки тепер без сплати податків контрабандою, ще і постачаємо російський газ в ЄС і самі ним користуємось.
Рейтинг: 5+ -3-
 
До хлопця з Млинок, 08:54 05 березня 2019 р.
 
Юреме Респектую! Вічні раби і срако лизи це прямо в точку! Правда100%!
Рейтинг: 3+ 0-
 
Снайпер+, 09:03 05 березня 2019 р.
 
Торгівля з Росією, особливо, енергетичними ресурсами, шалено йде через територію Білорусі. Така собі "роттердамська схема" при війні. Ті, котрі мають ключі від державних сейфів, дуже добре знають, що роблять. Зрештою, дуже й дуже мало хто пішов на пенсію з цих структур (при ключах від сейфів) незафаршированим на всі їхні наступні покоління.
Рейтинг: 3+ 0-
 
Схеми. Теорія, 12:13 05 березня 2019 р.
 
Юрем, наведу Вам приклад з життя: колись одна пані, з "патрійотів" страшенно докорила мені в тому, що "її родинники сиділи, за радянської влади, в Сибірах, а твої там ніхто не сидів. По-перше, ця пані, очевидно, й сама там не була- це раз, два- ми ще тоді малі були і голі, три- мус визнати, що тогочасні пани-куркулі, як їх називали, мусили визискувати інших, аби собі нацмулити нехай і тогочасні статки. З цього середовища ненаїдлих виходили такі собі "терещенки", котрі ставали страшними "меценатами", як тепер би казали- "інвесторами". Тому не давайте собі самим тумана в голову пускати: злодії у всі часи- злодії! Чесним трудом ніхто ніде не доробився, або, як колись сказав один, з Європи, вже, напевно, покійний мільярдер: "Як я заробив свій перший мільйон? Та що буду брехати- накрав"!
Рейтинг: 3+ 0-
 
:(, 12:21 05 березня 2019 р.
 
Це якась паранойя.
Рейтинг: 0+ -1-
 
пий одеколон, 13:19 05 березня 2019 р.
 
Чуваче пасть у тебе , оскільки окрім насильства у твоіх мозгах нічого не закладено. Автомат в руках , матюки . безоплатна водяра та сигарети . І на таких як ти всякі СВИНАРЧУКИ бабло бриють з державного бюджету і у своіх 22 роки іздять не на танку , а на елітних машинах. А ти захищай іхній спокій бо маскаль ім не страшний , оскільки вони з ним ведуть контрабандний бізнес. Допоки будуть довірливі лохи доти будуть тіньові схеми у владних чинуш.
Рейтинг: 4+ -1-
 
до хлопця з тих Млинок, 15:01 06 березня 2019 р.
 
До чого тут Янукович. він прожирав заслуги Тимошенко де мін пенсія була 180 баксів
Рейтинг: 0+ 0-
 
Андрій, 21:44 11 березня 2019 р.
 
І де газ коштував 40-70коп. і ніхто в місті не палив патиками як зараз
Рейтинг: 0+ 0-
 
Андрій, 21:47 11 березня 2019 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6046 днів)