Ті, що також живі: Скалічені дерева в Дрогобичі

Надрукувати
.
Написав(ла) zmistovno.com.ua   
20.03.2019

Погодьтеся, доволі приємно прогулюватися нашим містом, котре заповнене багатьма зеленими насадженнями. Дерева вносять різноманітність і надають загальній сірій картинці довкола якихось фарб, а особливо у період розквіту. Попри те, що відіграють декоративну функцію, то ще й виконують ряд інших важливих призначень. Як відомо, борються зі шкідливими викидами, виробляють кисень, роблячи повітря, яким ми дихаємо, трохи чистішим. Та чомусь останнім часом, на наш погляд, ситуація з вирубкою дерев погіршується. Помітили, що цілком здорові дерева в центрі міста повирубували. Зокрема, візьмемо Площу Ринок.

Чому і для чого? Спитали про це в міського інспектора з благоустрою Людмили Ільченко:
 
«Дерева, котрі повирубували на Площі, були більш-менш нормальні, але їх було зрізано в межах реалізації проекту «Реконструкція Площі Ринок». Згідно цього проекту, планувалася вирубка, викорчовка усіх дерев і на їх місце буде проведена висадка нових декоративних дерев».
Задали це питання і місцевому активісту Хосе Турчику:
 
«Площу в Дрогобичі приводять до загальноприйнятих стандартів. Я противник зрізування дерев. Але тут, на площі, інших варіантів немає. Зрізки підлягають майже всі дерева, які втратили свою привабливість. Натомість згодом планують посадити нові дерева, які відповідатимуть загальній концепції площі. Це будуть різнокольорові штампові клени. Навпроти магазину «Анна» є виставлено детальний план облаштування площі. Цей проект зроблено давно. Я хотів би, щоб площа в якійсь мірі стала інтерактивним простором. Архітектори, які не мають креативності, відмовились щось міняти, хоч і згоджуються. Печаль…»
 
Одні дерева знищили для того, щоб посадити з часом інші. Та все, як кажуть, згідно проекту.
 
Саме в цей період можемо пройтись трохи містом. І що ми бачимо? Проста і водночас жахлива картина: з цілком здорових дерев роблять триметрові голі стовпи без жодної гілочки. Погодьтесь, таке зовсім не тішить око…

«Це глибоке омолодження», – впевнено стверджують комунальники, –скоро вони відростуть і будуть ще кращі, ніж були». Та чи насправді відновлюються дерева після такого обрізання й чи потрібне їм таке «омолодження»?
 
Як виявляється, така дивна обрізка прийшла до нас із Росії та Білорусі. У них перші згадки про понівечені дерева з’являються близько 2005 року. Вони, не вміючи спинитись, стали робити телеграфні стовпи з дерев. І свідомо-підсвідомо, цей помилково правильний спосіб став цілком прийнятним і почав застосовуватись і у нас.
 
Чи відростуть дерева? Ні, не відростуть! Повноцінними неправильно обрізані дерева вже не будуть. Просто-на-всього, через певний час вони загинуть. І найшвидше піддадуться такі породи, як клен, береза, біла тополя, ясен, каштан, дуб. Більш живучі – тополя пірамідальна, липа, акація, в’яз, верба. Такі покриваються хмарою пагонів-вовчків, які мають неестетичний вигляд і тягнуть усі соки зі стовбура. У найближчі 5-10 років вони теж загинуть, бо через зрізи від спиляних гілок у дерево проникають шкідливі бактерії та грибки, утворюються дупла, і стовбур починає гнити та трухлявіти.

То як правильно обрізати дерева?
 
Грамотна обрізка – це обрізка від третього розгалуження гілок. Таку обрізку дерево добре витримає і не загине. Ніякої користі нема від скаліченого до стовпа дерева: воно вже не працює для оздоровлення середовища. Не всі дерева витримують навіть правильну обрізку, а обрізка до стовбура – це калічення, винищування дерев. Навіть з економічної точки зору це невигідно: після загибелі дерева виростити нове буде коштувати багато часу та грошей.
 
Є правила догляду за зеленими насадженнями, і це:
 
Формувальне обрізання, яке потрібне для того, щоб сформувати красиву крону. При цьому вкорочують лише одно- та дворічні пагони. Якщо ми видалимо в дерева ті гілочки, які відросли за останній рік-два, суттєвої шкоди ми йому не завдамо. Тому формувальну обрізку дозволяють робити восени.
Санітарне обрізання – це видалення сухих чи пошкоджених гілок. Проводять його, коли дерево зелене, щоб відрізнити суху гілку від живої.
Омолоджувальне обрізання потрібно лише для старих дерев, у яких почала підсихати вершина та припинився ріст пагонів.
Натомість у нас обрізають із незрозумілих причин цілі алеї молодих і цілком здорових дерев. Не зважають ні на їх стан, ні на породу.
Проблема неправильного обрізання дерев зумовлена й тим, що роками люди неправильно кронували дерева, не знаючи спеціальної технології. Саме тому в даний час досить таки складно повернути їх до правильної форми.
 
Відомо, що кронування дерев – це, в першу чергу, користь для них та для ландшафту. Коли дерева підрізані, крона сформована та має здоровий вигляд, це, звичайно, позначається на загальному вигляді міського пейзажу. Коли ж дерева ростуть неконтрольовано, крона загущується, виникають пошкодження внаслідок тертя гілок, і, як наслідок, зараження шкідниками та хворобами, ослаблення дерев.
 
Є такий ряд причин для кронування дерев:
 
– видалення зайвих і небезпечних гілок;
 
– створення привабливішого загального ландшафтного вигляду;
 
– видалення старих або поламаних гілок дерева;
 
– видалення нижніх гілок для звільнення пішохідної та проїзної зони;
 
– очищення дерева від гілок, що притінюють або пошкоджують стіни будівлі.
 
Мало того, є спеціальна технологія кронування. Гілки потрібно обрізати на такій відстані, яка дозволить у подальшому підтримувати правильну форму дерева та зведе кількість наступних обрізань до мінімуму. Неправильне кронування може вбити дерево. У кращому випадку пройдуть роки, поки рослина відновиться.
У Дрогобичі, як ми дізнались, на даний час планується кронування дерев по головних вулицях міста (Самбірська, Чорновола, Сагайдачного, Шептицького, Володимира Великого, Стрийська і т.д.) і будемо сподіватись, що все буде виконано належним чином.
 
У нашому місті загалом чимало старих дерев. Цілком прийнятний той факт, що є потенційно небезпечні дерева, котрі потребують вирубування – це старі, величезні й ті, котрі зазнали змін у своїй структурі. В результаті такі насадження можуть привести до створення небезпеки, як для перехожих, так і для різних предметів і об’єктів, що знаходяться поруч. Стовбур дерева може бути вражений хворобами, може засохнути під впливом факторів навколишнього середовища. У такому випадку під час негоди і сильного вітру може просто впасти. Наслідки падіння дерева можуть бути найрізноманітнішими. Воно може завдати не лише матеріального збитку, а ще існує великий ризик для людського життя.
Довкола Костелу Святого Варфоломія ростуть достатньо зрілих верб, котрі буквально спадають додолу. Здається, ще зовсім мало бракує до того, щоб вони похилились до землі усією своєю віссю. Про це ми вирішили також попитати. Як виявилось, раніше до Департаменту міського господарства зверталась адміністрація костелу про проведення зрізки і кронування декотрих дерев і в цьому їм не заперечили, надали дозвіл. Адже на території самої організації і прилеглих територіях відповідальні самі підприємства, установи і організації. Бо за кошти міського господарства це не здійснюється. Усе абсолютно на їхній відповідальності.
А загалом, в усьому важливу роль відіграє чисто людський фактор. І, як на мене, від кожного з нас багато що залежить! Очевидно одне: ситуація сама не зміниться, і її маємо змінювати ми. Ми маємо право жити посеред краси! Ми просто зобов’язані робити місто мальовничим, а не комічним й нещасним.
Ірина Навроцька
 
Фото Іри Мутки
 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6075 днів)