128 літ тому в Дрогобичі на Ринку народився видатний наш краянин Бруно Шульц

Надрукувати
Останні новини Дрогобича
Написав(ла) http://maydan.drohobych.net   
12.07.2020

 

128 років тому, 12 липня 1892 року, на світ прийшов дрогобичанин, якому судилося стати одним з найвідоміших уродженців “особливої провінції”, як називав він рідне місто, що було його всесвітом і інспірацією. Сьогодні письменник і мистець – візитна картка нашого славного півтора міста, чию прозу читають на всіх континентах більш ніж півсотнею мов.
Безліч статей і монографій написано про нашого визначного краянина, чимало літературних творів, театральних вистав, кінострічок створені під впливом ґеніальних оповідань «дрогобицького самітника».
Бруно Шульц — письменник світової слави з Дрогобича, який писав польською мовою. Літературні критики ставлять книжки Бруно Шульца на один рівень з творами Марселя Пруста та Франца Кафки.

Навчався Бруно Шульц у Львівській політехніці та Віденській академії мистецтв (стажувався в Парижі й Варшаві). У 1924—41 роках викладав малювання та ручну працю  в Дрогобицькій державній чоловічій гімназії імені Владислава Яґайла.

Його дебютна збірка оповідань «Цинамонові крамниці» стала сенсацією в передвоєнній Польщі (1934 рік).

З Шульцом знайомляться молоді «класики» Вітольд  Ґомбрович, Юліан Тувім, Віткаци  та інші. Його оповідання радо публікують столичні часописи. Виникає дискусія, у якій Шульц формулює бачення основ поетики «Крамниць»: «…це автобіографія, а радше — духовний родовід, оскільки в ній відтворено духовне походження аж до тих глибин, де воно переходить у мітологію, тоне в мітологічному сні… Це останнє дно, далі за яке проникнути не можна».

Виходом 1937 року «Санаторію під Клепсидрою» завершився період творчих успіхів та сподівань Б. Шульца.

1939 –й – вибух Другої світової війни. Шульц переживає в Дрогобичі прихід і відхід совєтських військ. Його змушують малювати портрет Сталіна полотно «Звільнення Західної України» тощо.

Потім арештовують за використання в картині блакитних і жовтих барв. За німецької окупації Шульц перебуває в єврейському , на вулицях якого трагічно г гине 19 листопада 1942 року від кулі гестапівці Карла Ґюнтера.

Посмертна слава письменника й мистця спричинилася до того, що декілька країн «змагаються» країн за право вважати його «своїм».

                                                           Відкриття Восьмого Шульцфесту

ЮНЕСКО проголосила 1992 рік ( столітній ювілей) роком Бруно Шульца. Й саме тоді почалося впевнене повернення мистця до рідного міста. Тоді, до сотих роковин від дня народження Великого Бруно відбулася в Дрогобичі – з ініціативи благословенної пам’яти “археолога Шульца”  поета Єжи Фіцовського та літературознавця, шульцолога Владислава Панаса – засяжна міжнародна конференція, присвячена творчості письменника й художника світової слави.

Нобелівська лавреатка Ольга Токарчук з директоркою Шульцфесту в Дрогобичі, червень, 2018 рік

Згодом у Дрогобичі було започатковано Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца, який відбувається що два роки. Згодом народився ще один літературно-мистецький проєкт до роковин із дня загибелі автор «Санаторію під клепсидрою» у листопаді.

Цьогоріч Шульцфест мав відбутися – вже вдев’яте – в червні. Та життя внесло свої корективи. Через коронавірусну пандемію Фестиваль перенесено на листопад.  Ми ж сьогодні поминаючи та згадуючи визначного Мистця, видатного нашого краянина, пригадуємо й події дворічної давности, коли Дрогобич приймав гостей з 17 країн Європи, Азії, Америки  на Восьмому Міжнародному Фестивалі Бруно Шульца.

 Вистава театру “Альтер” за “шульцівськими” “Тарганами” Сєрґєя Слєпухіна

“Якщо у старому місті все ще панувало нічне потаємне гендлярство, сповнене врочистої церемонності, то в цій новій дільниці відразу ж розвинулися сучасні, тверезі форми комерції. Псевдоамериканізм, прищеплений на старому ґрунті підтрухлявілого міста, вистрелив тут буйною, хоч пустою та безбарвною порістю базарної й нікчемної претензійності. Там можна було побачити дешеві, неякісно збудовані кам’яниці з карикатурними фасадами, обліплені потворними прикрасами з потрісканого гіпсу. Старі перехняблені будівлі передмістя розжилися нашвидку склепаними порталами, в яких кожне пильніше вдивляння викривало нужденну імітацію великоміських пишнот. Потріскані, змутнілі й давно не миті шибки, що хвилясто й ламано рефлексували тьмяним відбитком вулиці, необстругана деревина порталів, сіра атмосфера невиразних приміщень, які лише припадали павутинням і згустками пилу на високих полицях і вздовж обдертих та крихких стін, накладали на всі ті крамниці тавро якогось дикого Клондайку[70]. Так і тяглись одне за одним кравецькі підсобки, заклади готового одягу, склади з порцеляною, галантерея, перукарні. На великих і сірих вітринах виднілися зроблені навскоси чи півколом написи з позолочених вертких літер: CONFISERIE MANUCURE, KING OF ENGLAND[71]. Корінні мешканці міста трималися звіддалік від тих околиць, переважно заселених усяким шумовинням, низами, безликими дрібнуватими типами, справжньою моральною голотою — тим дешевим людським різновидом, що народжується якраз у таких ефемерних середовищах. Але у дні падінь, у моменти низької спокуси траплялося, що той чи інший мешканець міста напіввипадково прибивався до тієї сумнівної дільниці. Найкращі теж іноді улягають спокусі добровільної деградації, стирання кордонів та ієрархій, розчинення в мілкій стадній грязюці, легкого інтиму, брудного перемішування. Ця дільниця була ельдорадом для таких моральних дезертирів, перебіжчиків з-під прапора власної гідності. Усе в тому місці здавалося підозрілим і двозначним, усе закликало потаємним підморгуванням, цинічно артикульованим жестом, виразним бісиком в оці — до нечистих сподівань, усе визволяло з пут контролю найнижчі інстинкти…”Бруно Шульц, з оповідання “вулиця Крокодилів”(переклад Юрія Андруховича”.

Світлини в тексті автора
Перформенс львівського мистця Влодка Кауфмана

Анна Фрайліх

Над листами Бруно Шульца

Дощі прийшли опісля спеки
і ти з’явився
майже мовчки
такий сумирний
утомлене посеред літа
листя
мів вітер з-попід наших ніг.
Читала я листи від Шульца,
які в Дрогобичі писались
у сутінках на Флоріанській
листи понищені до жінки
згорілої
листи заховані до друзів
похованих де невідомо
тендітний – забагато кулі
одної для цієї смерті
либонь втомилось – серед літа –
в Дрогобичі злітає листя
і глухо пахне цинамон.

Переклад з польської Наталії Бельченко
Джерело: maydan.drohobych.net

Переглядів: 2964

Коментарі (20)
 
Як у воду дивився.
Рейтинг: 2+ -4-
 
Наталія, 18:49 12 липня 2020 р.
 
всім перейти в еврейску віру, айн, цвай, драй.
Рейтинг: 4+ -9-
 
Флюнт Юрка, 21:12 12 липня 2020 р.
 
Дурак- он и в Африке дурак. А для Дрогобича це не диво. Чи ти дістаєш від своєї дурні задоволення?
Рейтинг: 5+ -2-
 
10.10, 10:12 13 липня 2020 р.
 
Вчитель праці та малювання . Якось так слабенько. А розкрутили по самі помідори.
Рейтинг: 10+ -6-
 
Ярина, 14:56 13 липня 2020 р.
 
Мови треба знати добре коли ЛЮДИНА знає багато мова то прекрасно. А память про добру ЛЮДИНУ ми зберігаємо на покоління так повинно бути. БРУНО ШУЛЬЦ наш на все життя. Низький уклін. Помовчимо просто і не забуваємо.
Рейтинг: 9+ -6-
 
снайпер +, 14:56 13 липня 2020 р.
 
Алла Гладун і Віра Меньок засррррли місто Шульцом і моляться на нього. Церква Воздвиження в мокроті зігнила, Леся Українка забута, героїв не памятають. о така то історія. А бруно шульца ? Чого так виносять за границі-бо там бабки і ше раз бабки! "
Рейтинг: 12+ -7-
 
Леся, 18:14 13 липня 2020 р.
 
Бруно Шульц известен не только в Украине и Польше.
Рейтинг: 8+ -2-
 
Местный я, 19:57 13 липня 2020 р.
 
Ярина! А що таке " розкрутили по самі помідори"! Якщо ти така вумна, то напиши про наших відомих людей! Що слабо! І прохання кидай пити боляришник і курити анашу.
Рейтинг: 7+ -6-
 
Ви знаєте................., 21:05 13 липня 2020 р.
 
В місті через 128 років після Шульца появився радник-Паша Цвігун. Якщо він так старається розкрутити за бабки і, напевно, на бабки Кучму, то треба йому доручити розкрутку Шульца. І тоді буде не санаторій, а ратуша під кляпсидрою. Ги-ги-ги, як сказав би Юрко Винничук.
Рейтинг: 4+ -2-
 
Ви знаєте, 23:43 13 липня 2020 р.
 
в голландыї тільки своїх вихваляють та признают, чужаків скиплячи зубами та дуже рідко. тільки своя культура, щоб прославляли так евреїв як в україні, то просто дивує, ви що колонія евреїв?
Рейтинг: 4+ -5-
 
Герр Флюнт, 12:33 14 липня 2020 р.
 
Більшість українців, через свою продажність це не розуміють.
Рейтинг: 8+ -1-
 
Флюнту, 13:50 14 липня 2020 р.
 
Я дуже люблю свою роботу і свій музей! І люблю Шульца понад усе !
Рейтинг: 5+ -3-
 
Алла Гладун, 15:00 14 липня 2020 р.
 
понад усе треба поклонятися Богу, а решта то пристосуванство гопоти.
Рейтинг: 6+ -2-
 
до алли, 16:23 14 липня 2020 р.
 
Чуєш ти "бояришник", не впарюй нових ідолів для поклоніння. Бо так горба наживеш кожному поклони бити. Дурбецело з горів.
Рейтинг: 5+ -1-
 
До "ви знаєте", 17:17 14 липня 2020 р.
 
Здоров кенти! Ви деякі з вас ну такі вумні що немає слів вас з чимось порівняти. так ото слухай мою команду. Як пишуть новини, 25 жовтня мають бути місцеві вибори. так що запитання, якщо ти такий вумний і пишеш що всі погані, а лише ти КРУТИЙ, то пропонуй себе на почесне місце мера м Дрогобича. Але в твоій позицііі має бути 1. Побудова сміттєпереробного заводу. 2. відновлення заводів в Дрогобичі. 3. Доведення місць відпочинку до ідеального вигляду1. 4. Дороги само собою. і іх освітлення! ну так далі . ось такі вимого Думай. те кенти. хто хоче керувати містом. Не виконаєш. аб гешлоссен! ЧАО!
Рейтинг: 2+ -1-
 
снайпер +, 16:24 15 липня 2020 р.
 
Шановний дописувач "снайпер+".  
Пункт 1 у Ваших пропозиціях є не зовсім доречним - викреслюємо. Сміттєпереробний завод ПОВИНЕН збудувати депутат Саламаха. Саме цим він "взяв" дрогобичан -баранів. :) Поплавав трохи по озеру, записав відосик - і цього виявилося достатньо. Ось так буває :)
Рейтинг: 5+ 0-
 
Наталія, 20:43 15 липня 2020 р.
 
А чим взяв дрогобичан у 2015 році пройдисвіт та аферист бодька матківський. Забули вже, отже нагадую : голімим пропуканим комуфляжом. Яке їхало таке здибало. Від 2015 року ще гірша нечесть за всі роки незалежності.
Рейтинг: 6+ 0-
 
До наталії, 08:39 16 липня 2020 р.
 
Чому передрук не узгодили й чому посилання не активне?
Рейтинг: 0+ 0-
 
Мaydan, 15:21 17 липня 2020 р.
 
До "08:39 16 липня 2020 р.  
Пора вже забути. що було кілька років тому. Ми уже більше року живемо при іншій владі, яка вас "взяла"тим, що обіцяла бути кращою. А маємо те, що маємо: ще більше лайна прийшло на керівні посади. І не нарікайте на дзеркало. А думайТЕ.  
Отій сучасній політичній еліті , як виразилася така собі пані Верещук, бракує тих якостей, які мали депутати на перших роках незалежності. Про них дуже влучно висловився дійсно інтелігент від роду пан Ігор Рафаїлович Юхновський, вказавши їм на їхню мову спілкування і дрес-код депутата. Беріть приклад з нього, задрипані "слуги клоуна".
Рейтинг: 1+ -1-
 
Наталія, 22:28 17 липня 2020 р.
 
Не підтримую! Юхновський заповів "Не бійтесь воювати, пане президенте! ". А йому- що: вже понад вісімдесят, то можна й не боятися. Тому, аби не сталося так, як з чорнобильцями, котрих, напевно, досі- більше, аніж всього населення в Україні, залишити посмертний статус героїв АТО лише тим, хто загинув, а не всім, хто туди памперси возив, вкупі з їхніми дво-, три і одинадцятероюрідними співпляшечниками, а також- безконечними родичами. Бо через їхню багатосотеннотисячну "пільговість" терплять всі інші категорії пільговиків. Зробити за принципом Лукашенка: не був в армії- ніяким верховним головнокомандувачем бути не можеш! Розпільгигикалися, панімаш, наліво й направо, скільки серед отихз "вояків" панських випорстків, котрі "воювали" за двісті кілометрів від удару блискавки? !
Рейтинг: 3+ 0-
 
..., 07:41 20 липня 2020 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6044 дні)