130 років від Дня народження Андрія Мельника
|
|
Останні новини Дрогобича
|
13.12.2020 |
12 грудня 1890 року в селі Воля Якубова Дрогобицького району народився майбутній видатний політичний, військовий і державний діяча, Голова Проводу ОУН, полковник Андрій Мельник. Відзначення ювілею, згідно Постанови Верховної Ради України, проходить на державному рівні. Урочисті заходи в рідному селі Провідника, як ми вже писали, розпочалися вчора церемонією вшанування пам’яті за участі представників духовенства, влади та громадськості.
Людина незламного духу та непохитної віри в Українську Державу, який не втратив оптимізму навіть після поразки УНР - в той час, коли більшість його сучасників впали у відчай та безнадію. Андрій Мельник присвятив своє життя служінню українській нації і до кінця був вірний високим ідеалам.
Основні факти біографії:
Батько Андрія, Атанас Мельник, був громадським діячем, дружив з родиною Івана Франка. Мати, Марія Коваль, рано померла від туберкульозу, батько одружився вдруге, і саме дружина Павлина Матчак виховала Андрія після смерті батька.
Протягом 1900–12 рр. - навчався у гімназіях Дрогобича та Стрия, після чого вступив до Вищого земельного інституту у Відні.
1914 р. - доброволець Легіону Українських Січових Стрільців.
1914–16 р. – командант сотні УСС, учасник боїв на горах Маківка і Лисоня.
1916–17 р. перебував у російському полоні в м. Царицин (нині м. Волгоград, РФ).
Після втечі з полону в кін. 1917 р. - поч. 1918 р. разом із Євгеном Коновальцем сформували Галицько-Буковинський курінь Січових Стрільців, згодом реорганізований у корпус Січових Стрільців.
Займав високі військові посади, відзначився при обороні Києва на поч. 1918 р. та в бойових діях, пов'язаних з відновленням Української Народної Республіки.
З січня 1919 – начальник штабу Армії УНР.
1920 р.- перебуває у таборі для інтернованих на території Польщі, виступає одним із засновників Української Військової Організації (УВО).
1921–22 рр. - навчається в Празі, здобув диплом інженера-лісника.
З 1922 р. проживає у Галичині, стає крайовим командантом УВО.
У лютому 1924 заарештований польською поліцією за участь в українському русі, засуджений до 5-ти років ув'язнення.
Після звільнення працює лісником в угіддях Андрея Шептицького, водночас займаючись підпільною діяльністю.
1929 р. - бере участь у створенні Організації Українських Націоналістів (ОУН),
з 1934 р. – член, і згодом, голова Сенату УВО.
Після загибелі Євгена Коновальця у травні 1938 р. Андрій Мельник стає головою Проводу ОУН.
1947 р. - іменований пожиттєвим головою ОУН, яку очолював до 1964р.
Під час Другої світової війни з 1941 р. перебуває під німецьким арештом, з 1944 р. утримувався в концтаборі Заксенгаузен.
З 1945 - проживав у Люксембурзі (Велике герцогство Люксембург).
1948 р. - виступив ініціатором створення Української Національної Ради, яка об'єднала представників різних політичних партій і рухів.
1957 р. - ініціював початок роботи із створення Світового Конгресу Вільних Українців.
Помер у лікарні м. Кельн (Німеччина). Похований на міському кладовищі м. Люксембург.
У селі Воля Якубова поховані батьки Андрія Мельника - Атанас та Марія. На жаль, батьківську хату знищили більшовики. У Волі Якубовій є пам’ятник полковнику, споруджений за кошти жертводавців, ще один пам’ятник є в Івано-Франківську.
Завдяки старанням небайдужих людей, наступного тижня у Волі Якубовій відкриють музей Андрія Мельника – його облаштовують у будинку, придбаному за кошти благодійників.
Переглядів: 2458
|