1 червня - Міжнародний День захисту дітей. E цей день кожен повинен задуматися і подивитися на дітей, які поруч. Кожен повинен зробити для своєї дитини свято. Це свято потрібне, щоб люди звернули увагу, подивилися, що поруч є діти з їхніми проблемами і потребами.
Цією статтею ми хочемо привернути увагу влади до проблеми позашкільного виховання e місті Дрогобич. Бо воно, як і вся освітня галузь загалом, нині переживає не найкращі часи. Тут і проблеми з фінансуванням, і недосконала законодавча база, і відсутня підготовка кадрів. Хоча це - друга домівка, яка заміняє дітям вулицю, бо тут вони мають можливість реалізувати свої інтереси, запити, самоствердитися, а то й просто поспілкуватися з однолітками з усього міста, знайти друзів.
Сперечатись про необхідність позашкільного виховання, мабуть, не буде ніхто. Адже позашкільна освіта потрібна навіть з психологічної точки зору; дитина має відчути себе потрібною, спробувати себе в різних дитячих колективах, спілкуватись з різними педагогами, розширювати свій кругозір, а не обмежуватись класом, школою і вуличними друзями. Все це – заради її індивідуального розвитку, становлення як особистості в суспільстві. Якщо іноді дитина в школу ходить з-під налигача, то до якоїсь студії, секції чи гуртка біжить із задоволенням, і досягає там чималих успіхів.
У нашому місті позашкільною освітою займаються: Палац школяра, Будинок науково-технічної творчості, Станція юних туристів, Дитячо-юнацька спортивна школа, музичні та художня школи тощо. Саме там працюють ті фахівці, які мають достатньо знань та умінь для організації гуртково-секційної роботи на належному рівні. Однак визначальним у цьому є бажання міської влади створити відповідні умови, бо дітей, які б не хотіли займатись чимось новим та цікавим немає... Адже фінансуються ці навчальні заклади з місцевого бюджету.
Пригадуємо, як минулого року на площі перед Ратушею якась партія чи організація проводила пікетування під промовистою назвою "Діти - скарби нації!". Особливу увагу Дрогобича привертав стенд з руїнами приміщення Палацу школяра. Тоді один з організаторів акції сказав, що свого часу дітей "викинули" з чудового приміщення на вул. Шевченка (колишній Палац піонерів, а ще раніше - Палац пана Яроша), а натомість надали аварійні приміщення дитячого садочка. Були озвучені в численних коментарях та інтерв’ю реальні поради та пропонувались шляхи розв’язання проблеми. Бо, крім проблем з приміщенням, традиційно не вистачає коштів на придбання інструментів, спортивного й туристичного інвентарю тощо. Всі надії покладались на місцеві вибори та новообрану владу. Однак, їй, рідненькій, не до дітей.
Через рік ми поцікавилися у працівників позашкільних навчальних закладів, що змінилось після приходу до влади нової команди на чолі з Радзієвським О.В. Але... вони люди «підневільні» (бюджетники), то ж лише стинають плечима. Не дивно, адже, отримуючи копійки за свій благородний труд, вони бояться. Бояться втратити роботу. ТА дивує реакція батьків, чиї діти ходять у гуртки в аварійному приміщенні. Що заважає їм "притягти за вуха" наших можновладців і наочно продемонструвати убогість так званого Палацу. Сумно та соромно стає, коли батьки не можуть захистити права своїх дітей від свавілля чиновників. А, може, їх і нас всіх це влаштовує?
На жаль ситуація, яка описана вище, є характерною і для інших закладів позашкільного виховання.
Влада повинна втямити, що для виховання дитини потрібно більш проникливе мислення, більш глибока мудрість, ніж для управління містом чи державою. Інакше громадяни повинні цій владі пригадати, хто в місті пан, а хто слуга! І для цього не обов’язково чекати виборів.
P.S. Коли стаття була готовою до опублікування, поповзли чутки, що серед депутатів Дрогобицької міської ради виношуються думки щодо переведення на самофінансування вищевказаних навчальних закладів. А це, дорогі батьки, означає, що для ваших дітей заняття у гуртках стануть платними! Бо зарозумілі депутати вважають, що краще насадити декілька сотень ялинок чи "йолок", половина з яких вже зів’яли, ніж оплачувати роботу гуртків. Ось такі справи…
Переглядів: 8075
|