Вже вдруге ми беремо інтерв’ю у голови міста Дрогобича Олексія Радзієвського. Як і було обумовлено, голова міста відповідає на запитання читачів нашого сайту. Двадцять запитань – двадцять відповідей пропонуємо до уваги наших читачів.
(натисніть на фото для перегляду)
- Олексію Васильовичу, вже минуло півроку Вашого керування містом. Які досягнення та помилки були допущені за цей період роботи?
- Досягнення поки що громада міста не може побачити, бо вони є незримими. Цей період часу був присвячений пошуку шляхів методології організації діяльності міськвиконкому. 2011 рік відрізняється від попередніх тим, що органи місцевого самоврядування практично опинилися заручниками бюджету, який формується згідно з новим Бюджетним кодексом. Недолугість цього кодексу прослідковується на кожному кроці, зокрема 98% надходжень до міського бюджету використовуються на захищені статті витрат, зарплату. Якщо орієнтуватися на можливості власних надходжень, то безумовно, нічого не вдасться зробити. Отже, з усією гостротою постало питання залучення зовнішніх інвестиційних проектів як з Держбюджету, так і використовуючи міжнародні зв’язки. Ця робота тривала понад три місяці. Тому колосальними зусиллями ми утримали Дрогобич у програмі Євро-2012, а це у свою чергу відкрило дорогу для введення українських державних інвестицій на розвиток нашого міста: 30 мільйонів гривень виділено на реконструкцію стадіону, і маю надію, що буде виділено ще близько 10 мільйонів гривень. Вперше за 20 років нам виділено близько 30 млн. гривень на дорожню інфраструктуру, і до кінця року ми зробимо нові магістральні переїзди через Дрогобич; ви просто не впізнаєте, як вони будуть виглядати. Хотілося, щоб ті роботи розпочалися раніше, але бюрократична процедурна машина у нашій державі настільки складна, що лише минулого тижня були проведені тендери. Тендер на такі роботи в Дрогобичі виграла турецька фірма "Онур" - та сама, що прокладає дорогу Лісабон-Київ-Москва зі сторони Чопу. Це – надпотужна дорожня структура, що забезпечує високу якість робіт. При цьому працює швидко, і за місяць-півтора виконає всі роботи.
- Олексію Васильовичу, все ж скажіть конкретно, коли розпочнеться капітальний ремонт доріг у Дрогобичі (день, місяць, рік)?
- Повідомляю, що тендер проводимо не ми, а на рівні Облавтодору. Нас же просто ставлять перед фактом. Маленькі вулички вже ремонтуються, виходячи з наших можливостей, а от справжня "битва" за дороги розпочнеться через три тижні.
Стратегічних помилок у нашій роботі я не бачу. Наприкінці року, можливо, відбудеться другий етап скорочень чиновницького складу. Оптимальний склад працівників повинен бути не більше 120 чоловік, а зараз їх працює 160. Нагадую, працювало майже 200 чоловік у ратуші. Але при оптимізації кадрового складу закладаються певні ризики: збільшується навантаження на тих, що продовжують працювати при незмінному рівні заробітної плати. При цьому дехто з тих, що залишилися працювати, виявили нездатність працювати у нових умовах. Це і є проблемою.
- У відгуках читачів про Вашу команду присутні негативні нотки. Чим Ви керувалися, коли призначали на керівні посади цих осіб?
- Такі відгуки – це закономірне явище. Вимогливість, чіткість і відповідальність – моя перша вимога, що ставиться перед виконавцями. Для мене не існує авторитетів, немає друзів на роботі, тож якщо я побачу, що та чи інша людина, яку я призначив на посаду, не відповідає моїм вимогам, то не буде жодних сумнівів щодо заміни і підсилення кадрового складу. Я прийшов з однією місією - допомагати людям; хочу покласти край корупції і зловживанням, що процвітають розкішним розарієм. І я це бачу. Разом з тим до мене звертаються з такими проханнями, які я не можу задовольнити, а тому це викликає певне невдоволення.
- Ви обіцяли дрогобичанам, що почують гучні справи щодо корупційних дій попередньої влади. Що відбувається на даному етапі?
- Однією з таких гучних справ може послужити будівництво будинку на вулиці Т. Шевченка. У цій справі я бачу ознаки злочину, оскільки без проекту добудували шостий поверх. На документації поставили свої підписи деякі чиновники з ратуші. За моїм наполяганням виконком відмінив рішення про введення в експлуатацію цього будинку. Відтак справа передана в прокуратуру, яка завершує свої процедурні кроки з тим, щоб передати справу в суд. Отже, це буде однією з гучних справ.
- Коли розпочнеться будівництво сміттєпереробного заводу і Льодового палацу?
- Завтра я приймаю іспанську делегацію щодо проекту, місця розташування і фінансування будівництва заводу. Я готовий вас інформувати про результати такої зустрічі. У мене підсилюється впевненість, що така робота щодо будівництва сміттєпереробного заводу буде здійснена. Це буде регіональний завод, але для нас важливо те, що ми свого фінансового ресурсу не маємо. Для нас важливо залучити стовідсотково іноземні інвестиції.
До нас звернувся Олімпійський комітет з пропозицією виділення земельної ділянки для будівництва Льодового палацу. Сподіваюся, сесія міської ради з розумінням поставиться до цього питання і 1–1,5 га землі буде відведено для будівництва палацу. Зараз ведеться інтенсивна співпраця з Олімпійським комітетом України, але думаю, що раніше, ніж у наступному році ситуація не проясниться.
- Коли у Дрогобичі запрацюють фонтани?
- Той "фонтан" з пісочком – це рана на площі Ринок, яка потребує того, щоб ми її чимскоріше ліквідували і "вилікували". Я з вами цілком солідарний в тому, щоб в Дрогобичі було якомога більше фонтанів. Щодо фонтанів біля "Прометею" і у парку на вулиці Трускавецькій повідомляю, що існує проблема в тому, що ці об’єкти вже були приватизовані. "Прометей", до вашого відома, вже був перепроданий четвертий раз ще до приходу моєї команди. Там важко знайти юридичні "кінці". Потрібен був час, щоб кожному власникові достойно роз’яснити прості речі: якщо він хоче здійснювати свій бізнес у місті Дрогобичі, то зобов’язаний подякувати громаді міста у вигляді реконструкції площі Шевченка. Така домовленість вже є, і ці об’єкти будуть реконструйовані.
Щодо орендованого парку по вулиці Трускавецькій ми прийшли до висновку, що це – неефективний орендар, тому розірвали з ним угоду про оренду. Ми вже оголосили прозорий конкурс (газета "Галицька зоря"), і я думаю, що найкращий з бажаючих переможуть у ньому.
- Прокоментуйте, будь ласка, майбутнє промислового ринку. Поширюються чутки, начебто промисловий ринок переданий у власність мешканців Туреччини…
- Це – лише чутки. Тут немає жодної краплинки істини. Господарями на цьому ринку залишаються ті підприємці, які сьогодні там працюють. Ситуація на цьому ринку зараз така, що залишати все так, як є буде не по-господарськи. Тому з підприємцями досягнуто домовленість, що там буде проведена реконструкція незавершеного будівництва, де буде створено близько 1000 робочих місць. Вони залишаються власниками цих торгових місць, які збудують турки. Чому турки? Тому що вони будують дуже гарно, якісно і швидко, а нам немає смислу розтягувати на роки оце будівництво. На початку робіт будуть укладені нотаріальні угоди з усіма бажаючими підприємцями, згідно яких у них не виникне жодних сумнівів щодо можливості обману. Кожен підприємець отримає офіційний державний документ на право власності своїх майбутніх торгових площ; причому кожному з підприємців надаємо можливість самому визначитися, скільки він хоче мати. Там буде сучасний красивий ринок. І наші підприємці не будуть торгувати у тих металевих будках, а працюватимуть у цивілізованих умовах.
На продуктовому ринку події будуть розвиватися за іншим сценарієм. Вже розглянуто Проект реконструкції продуктового ринку, згідно якого дуже гарно виглядатиме вулиця Малий Ринок. Крім того, там є проблема визначення чітких меж зон торгівлі. Повинна бути огорожа, де чітко встановлено, хто торгує згідно належних документів, а хто ні.
- Дуже багато проблем виникає в медичній і освітянських галузях. Чи зроблені Вами певні висновки і хто несе персональну відповідальність за стан справ?
- Зрозуміло, хто: начальник відділу освіти П. Сушко і начальник відділу охорони здоров’я – А. Шевкенич. Вони несуть стовідсоткову персональну відповідальність. З точки зору кількості учнів у кожній школі демографічна ситуація з кожним роком погіршується. Ну не може, приміром, школа № 3, розрахована орієнтовно на 2 тис. учнів мати пару сотень учнів. Проблема існує, але ми далекі від думки закривати чи об’єднувати школи, або обирати третій шлях, що призведе до ліквідації школи. У школі № 8 (вул. Стрийська) основна маса учнів – жителі району, а бюджетні кошти витрачаються з бюджету міста. І це – серйозне питання, оскільки районна влада в особі голови райдержадміністрації далека до підходу вирішення таких проблем. Ми їм пропонували: якщо 90% учнів – це з району, то ми готові передати школу на баланс району і утримуйте її. Але в райдержадміністрації зовсім інші критерії і думки.
Аналогічна ситуація і в медицині. У нас щорічно з бюджету міста витрачається близько 12 мільйонів гривень на лікування жителів з інших міст і районів. Склалося історично так, що медичний інтелектуальний потенціал зосереджений в Дрогобичі. Тому ця сума витрачається нераціонально. Згідно законодавства України в такому випадку вступає в силу положення міжбюджетних трансфертів. Тому нам потрібна позиція вищих органів влади задля відновлення справедливості.
- Коли у нашому пологовому будинку буде влаштована нормальна, функціональна дитяча реанімація з усім необхідним медичним устаткуванням та медикаментами? Скільки ще повинно померти немовлят, яких можна врятувати у нас в Дрогобичі?
- Скажу відверто: я дуже незадоволений станом справ у Дрогобицькому пологовому будинку. З місцевого бюджету цю проблему вирішити буде неможливо. Але ми активно працюємо у розробці Державного бюджету на 2012 рік, і ось там ми обов’язково будемо відстоювати ці питання.
- Коли буде належно фінансуватися позашкільна освіта? Складається враження, що коли нова влада приходить, то зразу хоче скорочувати керівників гуртків і забрати їх приміщення та не думає, куди подітися дітям.
- Нема жодного прикладу, коли б міська рада скоротила хоча б один гурток. Збережена вся мережа дошкільних закладів, яка фінансується з дрогобицького міського бюджету. Інша справа полягає в тому, що перевірки і моніторингові дані вказують на те, що ці гуртки працюють не у відповідності з фінансуванням з міського бюджету. Перевірки свідчать, що фактично багато гуртків взагалі не функціонують: немає ні дітей, ні керівників гурткової роботи. Але скорочення мережі гуртків і дошкільних навчальних закладів не буде. Нагадаю, що згідно контрольних цифр Мінфіну на початок року ми повинні були скоротити у Дрогобичі на 50% фінансування у галузі культури, мистецтва і освіти, школи естетичного виховання; припинити гурткову роботу, скоротити три школи та інше. Ми цього не допустили. Тому хочу заспокоїти ваших читачів, що підстав для тривоги немає.
- Коли буде постанова про заборону заїзду легкових автомашин на площу Ринок?
- Насамперед готуємося до реконструкції площі Ринок. Ви бачите, як інтенсивно у ці дні тут копають траншеї. Це за моїм наполяганням ведуться роботи, бо потім нікому не дозволю ламати реконструйовану площу. Робітники перекладають у траншеї електричні кабелі, які висять на стовпах і фасадах будинків. Не повинно бути цього павутиння, що мереживом висить на кожному кроці. Роботи проводяться за кошти ПАТ Львівбленерго. Всі кабелі будуть заховані під землю. Щодо інших питань я проведу особисту розмову з кожним підприємцем, що має бізнес поряд з площею Ринок.
- У зв’язку з постійним зростанням цін на газ багато дрогобичан хочуть від’єднатися від мережі централізованого теплопостачання і встановити автономні системи опалення в своїх квартирах. Як влада буде сприяти цьому?
- Моя позиція збігається з позицією виконкому і депутатського корпусу: йти на зустріч таким бажанням. Створена відповідна робоча група виконкому, яка займається цим питанням, що дасть можливість ввімкнути зелене світло таким бажанням.
- 100 000 дерев були насаджені в Дрогобичі. Чи доцільно було висаджувати таку кількість дерев, якщо половина з них вже загинула?
- Не можу погодитися з такою цифрою – 50%, але за нормами лісового господарства близько 30% насаджень з різних причин може загинути. Звичайно, все робилося на непрофесійній основі; було залучено дуже багато аматорів, учнів навчальних закладів міста та багато інших. Але у наступному році досадимо, і будемо надіятися, що приймуться.
- Відкриті люки та решітки водостоків – як збираєтеся з цим боротися?
- Зараз ведуться роботи з прочистки каналізаційних мереж. Ми найняли спеціальну техніку, яка крок за кроком пробиває (прочищає) каналізаційні колектори. Щодо крадіжок – це звичайний побутовий злочин. В місті орудує одна або декілька бригад. Крадіжки решіток набули вже системного характеру. Тому відповідне звернення я скерував у правоохоронні органи.
- Коли і яким чином збираєтеся вирішити проблему бездомних собак?
- Це – серйозна проблема. Просто руки не доходять до розв’язання цієї проблеми. Після нашої з вами розмови цю проблему вирішуватиму з працівниками відповідних служб, зокрема Департаментом міського господарства.
- Шановний пане голово, які у Вас стосунки з Партією регіонів на місцевому рівні?
- З Партією регіонів у мене такі ж стосунки, як і з іншими партіями, у першу чергу з тими шістнадцятьма партіями, які завоювали своє право бути представленими в міській раді. Тому жодних преференцій з Партією регіонів немає і бути не може, оскільки ще до виборів я заявив про припинення своєї партійності.
- Поділіться рецептом налагодження вельми гарних стосунків з депутатським корпусом.
- Озвучу декілька правил, які мені вдається дотримуватися. Перше правило: я не проявляю волюнтаризму, нав’язування, силового тиску навіть на одного, якогось окремо взятого депутата. Виходячи з власного політичного досвіду знаю, що цього робити не можна. Друге правило: дуже уважно реагувати на будь-які пропозиції, навіть якщо вони на перший погляд виглядають абсурдними. І якщо з будь-якого питання, навіть дріб’язкового хоча б в одного депутата міської ради виникає зауваження чи навіть заперечення, то я негайно знімаю це питання з розгляду. Не буває такого на сесіях, щоб я не прислухався до заперечень депутата міської ради. Мені здається набагато розумнішим взагалі зняти таке питання; дати відповідне протокольне доручення депутатській комісії і іншим виконавцям – хай вони доведуть дану проблему до того рівня, коли вона зможе розглядатися в сесійній залі. Це у свою чергу підвищує як авторитет депутата, так і його відповідальність. Бо наступного разу він добре подумає перед тим, як заперечити. Адже знає, що міський голова знімає це питання з розгляду, а розглядає наступні питання з порядку денного роботи сесії. Третій момент наступний: ми запровадили активну роботу в рамках Інституту депутатського клубу. Через ваш сайт хочу висловити повагу і вдячність депутатському корпусу за те, що вони в абсолютній більшості приходять на засідання депутатського клубу. Як правило, такі засідання проводяться перед сесіями. А ось на депутатському клубі немає жодних обмежень; там не існує регламенту. Там можуть бути дискусії, обмін думками; а "температура" дискусій підніматися до криків, але врешті-решт депутати приходять до спільної думки. Коли через 2-3 дні після цього вони приходять у сесійний зал, то після виконання Гімну України відбувається нормальна робота сесії.
- Олексію Васильовичу, чи маєте намір балотуватися у Верховну Раду України на виборах 2012 року? Якщо так, то від якої політичної партії?
- Ще ніхто достеменно не знає, коли відбудуться вибори: чи в 2012, чи в 2015 році. І тому поки не буде визначено відповідної дати проведення виборів до Верховної Ради, я вважаю ці розмови просто безпредметними. Але ми живемо у таких політичних умовах, що цілком ймовірно можемо стати перед такою несподіванкою, що просто руками розведемо (від здивування – Ю.Ф.).
- Добре, перефразуємо запитання: чи маєте бажання стати депутатом Верховної Ради України?
- Це питання має два аспекти. З однієї сторони було б добре стати депутатом ВР України, щоб допомогти Дрогобичу подолати всі ці фінансові, матеріальні труднощі. Відтак це було б реально, знаючи мій характер, бо я б не заспокоювався, домагаючись свого. Це б дало якісно інші можливості у прийнятті бюджету, у введенні в Держбюджет України проблем Дрогобича; відкрило б нові перспективи. З іншої сторони, з позиції здорового глузду і міркувань треба було б зробити так, щоб ставши хоча б на півроку народним депутатом, зберегти за собою повноваження міського голови. От тоді наступила би повна гармонія наших бажань і можливостей з організаційної точки зору. І хоча це не передбачено законом, але технологічно це можливо.
- Як Вам вдається зберігати бездоганну фізичну форму тіла і яким видом спорту займаєтеся?
- Плаванням. На інші види спорту не маю часу, оскільки мій робочий день триває не менше 12 годин і фактично без вихідних. Тому я щодня встаю о 5.30 год., їду в басейн та пропливаю дистанцію загальною довжиною 1 км., тож приходжу на роботу щоразу о 8.00 годині ранку у повній фізичній силі.
- За попередньої Вашої каденції святкування Дня міста було проведено на високому рівні. Що оригінальне чекатиме дрогобичан у цьому році?
- (Усміхається). Дякую за запитання. Не хотілося б відкривати всіх приємних сюрпризів, що очікують на дрогобичан, але для "Дрогобич Інфо" скажу. Ось дивіться, у Львові проводиться свято пиво, у Польщі – свято паштетівки, куди з’їжджаються всі виробники паштету Європи, де проводиться конкурс, а переможець отримує відповідну премію. Ось і виникла ідея: а чом би не провести свято Дрогобицької ковбаси у День міста? Ніхто не має такого бренду, як Дрогобич. На це свято ми запросимо зо 100 ковбасників і з-за кордону, і з України, які на площі Ринок продемонструють свої ковбаси. Комісія буде професійною, компетентною, тож впевнений, що буде дуже цікаво.
- Дякуємо за інтерв’ю.
Характерно те, що відповіддю на перше запитання Олексій Радзієвський торкнувся спектру багатьох назрілих проблем у місті, а це, логічно, викликало бажання конкретизації відповідей. Здивував також і механізм забезпечення одностайності у прийнятті депутатським корпусом рішень, тобто запровадження своєрідного депутатського клубу. Відтак на сесії міської ради спрацьовує норма, що уподібнена праву вето. Це право діє у Раді безпеки ООН, згідно якого одна особа при голосуванні може заблокувати ухвалення того чи іншого рішення, особливо якщо це стосується рішень щодо ядерної безпеки.
Сподіваємося, що через декілька місяців голова міста дасть нам своє чергове інтерв’ю. Хочеться вірити, що найболючіші проблеми міста на той час будуть зняті з порядку денного, передусім – дорожнє питання. Поживемо – побачимо...
Переглядів: 8609
|