Чому пишу "невідомий"? А тому, що ніхто не знає про нього. Отак стоїть він на відшибі і ходять попри нього, і їздять, а поцікавитись нема кому. Порившись в Інтернеті, я практично нічого цікавого і не знайшов. Так, окремо хронологія подій з життя, пара старих фотографій, жодної нової. Що вдалося дістати, те подаю до вашого огляду.
(натисніть на фото для перегляду, всього 6 фото)
Фото 2,
фото 3,
фото 4,
фото 5,
фото 6.
Першим кроком був пошук цікавих фактів, що не входять у стандартну хронологію, яку написала Зоряна Кордуба, заввідділом історії музейного комплексу "Дрогобиччина", у якому про Героя Радянського Союзу Григорія Геврика розповідає стенд (дану хронологію подам нижче). По правді кажучи, я очікував, що не знайду нічого, але один цікавий факт все-таки проскочив: "Геврик Григорій, учасник боїв під Бродами, був мобілізований до Червоної армії, став героєм СРСР. У Дрогобичі стояв його пам'ятник, який демонтовано влітку 2009 року". Особисто я не бачив, як демонтували його, але, за розповідями очевидців, там просто зняли погруддя і залишили кам’яне підвищення з написом. На такі дії першими зреагували у Львові. Ось звернення ЛОК КПУ до міського голови Дрогобича. Подаю його в чистому вигляді, як знайшов.
Звернення ЛОК КПУ до міського голови Дрогобича.
Львівський обком КПУ звернувся до міського голови Дрогобича Михайла Гука щодо відновлення бюсту Героя Радянського Союзу Геврика Г.Ф.
Інформаційний запит (на підставі ст.32 Закону України "Про інформацію"):
Шановний Миколо Петровичу!
Ваш земляк, Геврик Григорій Федорович, 30.11.1925 р.н. народився у місті Дрогобичі у сім’ї робітників. Після звільнення м. Дрогобича від німецько-фашистських загарбників був призваний до лав Червоної Армії, а з вересня 1944 в діючій Армії, командир відділення взводу кулеметників. Був нагороджений орденами Слави 3-го та 2-го ступеню. 29 березня 1945 року загинув смертю хоробрих. 29 червня 1945 року був нагороджений званням Героя Радянського Союз (посмертно). У місті Дрогобичі, по вулиці Горішня Брама, Герою Радянського Союзу Геврику Г.Ф. був встановлений бюст. На сьогодні бюста на місці встановлення немає. На підставі викладеного та керуючись ст. 32 Закону України "Про інформацію"
П Р О Ш У:
1. Надіслати копію рішення Дрогобицької міської Ради, яким було демонтовано пам’ятник Герою Радянського Союзу, корінному дрогобичанину, Геврику Григорію Федоровичу.
2. Прошу повідомити, які заходи заплановані Дрогобицькою міською радою по святкуванню 65-річниці визволення м. Дрогобича та України від німецько-фашистських загарбників?
3. Прошу повідомити, чи буде відновлено бюст Герою Радянського Союзу Геврику Г.Ф.
З повагою Перший Секретар Львівського обкому Комуністичної партії України О. Калинюк.
Також подаю знайдену інформацію про відділ історії музейного комплексу "Дрогобиччина", де працівниками було виготовлено стенд, який розповідає про життя дрогобичанина Героя Радянського Союзу Григорія Геврика, який відзначився в боях з німецькими окупантами і поліг у бою біля м. Фрідштадт (тепер Польща).
Хронологічна довідка
Геврик Григорій Федорович народився 30 грудня 1925 р. у м. Дрогобичі у робітничій сім'ї, де був наймолодшим із семи дітей. У 1938 р. закінчив 5 класів Дрогобицької початкової школи. На фронті з вересня 1944 р. у складі кулеметного відділення 330-го гвардійського стрілецького полку, 129-ої гвардійської стрілецької дивізії, 1-ої гвардійської армії, 4-го Українського фронту. Вперше проявив себе у боях у горах Чехії – у Буковсько. 7-8.10.1944 р. – бої за Карпатський перевал, після яких 23 жовтня Г. Геврик був нагороджений Орденом Слави III ступеня. 7.11.1944 р. - поранення у ногу. 20-22 грудня 1944 р. - делегат І обласного селянського з'їзду у Дрогобичі від 4 Українського фронту. Нагороджений Орденом Слави II ступеня 20.12.1944 p., отримав звання молодшого сержанта. Командир кулеметного відділення. 25 січня 1945 р. - участь у бою біля Гадзи (на захід від м. Стара Любовня, Польща). 28.01.1945 р. - участь у бою біля м. Лапше Вижнє. 8.02.1945 р. - у лісі біля Липниці Вєлької вивів із оточення 10 людей і виніс кулемет. 23.02.1945 р. - клопотання командира 330 ГвСП полковника Кантарія про присвоєння звання Героя СРСР Григорію Геврику, 8.05.1945 р. - командуючого І Гв. Армії А. Гречка. 29.03.1945 р. - загинув у бою біля м. Фрідштадт (тепер Польща), похований біля станції Прухна. 1952 р. - перепохований у м. Бєльсько-Бяла (Польща). 29.06.1945 р. - присвоєно звання Героя СРСР із врученням ордена Леніна, посмертно, і медалі "Золота Зірка". У 1970 р. у Дрогобичі споруджено пам'ятник нашому землякові.
На цьому все. Маю велику надію, що дана інформація була, або буде, корисною бодай для когось. Пам’ятайте своїх героїв!
Переглядів: 11625
|