"Доступне житло" - лохотрон?

Надрукувати
Юридична консультація
Написав(ла) Олесь Рупінський, юрист   
22.08.2011
ХатаМолода сім'я + діти, де жити, за що купити своє житло, надоїло переплачувати за орендоване, незмога жити разом з батьками – це основні та найболючіші питання молоді, що хоче мати свій куток, будувати нормальну, забезпечену сім’ю. Вирішити ці питання у наш час надзвичайно важко, незважаючи на падіння цін на нерухомість, житло доступнішим не стало – ще значніше впали доходи, банки перестали кредитувати, а тим більше молодь, умови для отримання підтримки значно жорсткіші (хоча до цього ліберальністю вони не відрізнялись – мало хто вірить на практиці в перспективність молоді – на словах у всіх владних кабінетах запевняють, що у нас (молодих спеціалістів) світле майбутнє, а як до діла – безпросвітна туга).

Дрогобич Інфо співпрацює із юристом, що відповідає на запитання наших читачів. Надсилайте свої запитання, щоб отримати точну і обгрунтовану відповідь.

У даній ситуації держава неодноразово пробувала прийняти рішення про допомогу у вирішенні питання забезпечення житлом молоді. Але, як завжди в нашій державі, діє принцип – "порятунок потопельника справа рук самого потопельника". Останнім часом на кожному кроці трублять про "Доступне житло" - державні мужі запевняють, що програма "супер", програма для молоді, бери та користуйся. Давайте розберемось, що і як з цією "програмою"

1. Проаналізувавши нормативні акти, які стосуються даного питання, стає одразу зрозуміло "цільове призначення" аудиторії, на яку спрямована дана програма. Як Ви думаєте, хто вона? Логічно, що – молодь. Та в нашій державі не все так просто.

Тепер по порядку: основними нормативними актами, котрі регулюють згадувану програму, є Постанови КМУ № 509 від 9 червня 2010 р., № 140 від 11 лютого 2009 р., № 1249 від 11 листопада 2009 р. Основною та регламентуючою є № 140. Відкриваємо її та читаємо уважно преамбулу, у якій записана мета її прийняття та нормативне забезпечення – резонно вважати, що тут мало б бути посилання на норми Конституції, яка гарантує доступне житло, закон про соціальний захист населення, інші акти, спрямовані на підтримку молоді, та не так сталося, як гадалося - Закон України "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва".

Тобто програма спрямована на захист "бідних та знедолених" забудовників, які позводили "гаргари", та не мають кому продати, а не на молодь. От Вам суть програми, черговий обман за Ваші з нами гроші з Держбюджету.

2. Аналізуємо умови – суть програми – надання безповоротної фінансової допомоги на купівлю нерухомості в розмірі 30% від вартості нерухомості. А де ж взяти решта 70% молодій сім’ї – державу це не цікавить, хоч іди та кради.

У програмі згадується про можливість абстрактного пільгового кредитування на умовах ставка рефінансування НБУ + 2 відсотка, на даний момент це – 7, 75 + 2 = 9, 75 відсотка річних. Проте механізму отримання такого кредиту, уповноважених банків та умов, за яких він надається, немає – як уже згадувалось вище – тут не йде мова про захист молоді. Головне забезпечити достатню реалізацію для забудовників.

Та навіть за умови врегулювання питання даного пільгового кредиту, про його "пільговість" можна говорити умовно – достатньо згадати історії про Державну іпотечну установу – на папері все було гарно – ти береш кредит, платиш відсотки, а потім держава тобі їх повертає, але … платиш ти щомісяця, та не припусти тебе не заплатити: умови драконівські – 2 місяці просрочки і ти вилітаєш з програми, а от з поверненням … тут не склалось (затримки по півроку-рік).

Тобто всі при своїх інтересах – держслужбовці рапортують про наявність програм для молоді (про їх реальну дію ми не говоримо, потрапити в неї "з вулиці" та без хабара – нереально), банкіри мають нових клієнтів та "залізні" гарантії повернення у вигляді гарантій держави через Державну іпотечну установу, забудовники – реалізацію "дутих" квадратних метрів житла, молодь - лише проблеми.

3. Тепер про конкретні цифри. Програма діє в межах нормативних площ та нормативної вартості. Що це і як рахується? Нормативна вартість – затверджена державою гранична вартість квадратного метра житла для конкретного регіону – для Львівської області рівна – 5 148 грн. Нормативна площа – гранично допустима площа помешкання з розрахунку на кількість членів родини, розраховується, виходячи з наступних показників: 21 кв. м. на одного члена родини + 10, 5 кв. м. на сім’ю, тобто на родину з 3-х чоловік Держава максимум готова профінансувати в межах 73, 5 кв. м.

Як уже згадувалось, фінансування рівне 30% від вартості майна, що купляється. Чергова ремарка – якщо в попередніх програмах можна було отримати підтримку для будівництва приватного будинку власними силами або купити квартиру на "вторинному" ринку, що реально свідчило про спрямованість програми на інтереси сімей, то тепер виключно на фінансування квартир у визначених та конкретно вказаних (привіт "відкатам") забудовників – ось в черговий раз про підтримку "бідних та знедолених" будівельників

4. Порахуємо економічний ефект. Отож, беремо стандартну родину – чоловік, жінка та маленька дитина. Можемо розраховувати на 73, 5 кв. м. Квартира в Дрогобичі нам буде коштувати – 73, 5 * 5 148 кв. м. = 378 378 грн., або 47 297, 25 цілком умовних одиниць. Держава готова "помогти" в розмірі 30% - тобто – 113 513, 40 грн.

На перший погляд, усе добре – але де ж взяти 264 864, 60 грн. (родину в Італії, Португалії, цьотку в Америці відкидаємо – держава ж нібито допомагає молодій сім’ї). Вважаємо, що працює програма надання пільгових кредитів. Більш як на 20 років нам ніхто кредит не дасть (реально 10-15), беремо все-таки оптимістично 20, ставку також беремо нереальну –"пільгову" - 9, 75 річних. І що ми маємо – в місяць така родина повинна була б платити – 2 122, 55 грн. відсотків та 1 103, 60 грн. погашення тіла кредиту, в сумі – 3 226, 15 в місяць. Гарна сума виходить, чи не правда, тут навіть цьотка, та що в Америці, італійська родина та молода сім’я разом взяті не в змозі сплатити (навіть за умови тотального переходу на хліб та воду всієї близької та далекої родини).

Зауважу, що дані розрахунки зроблені в ідеальних, "тепличних" умовах, а в реальному житті – "відкат" за право отримати допомогу, "відкат" за отримання пільгового кредиту, комісію банку за надання цього ж таки кредиту, страховка життя, здоров’я, майна й інша обдираловка банку, "доведення напильником" пільгових площ до нормального вигляду (я думаю нема наївних, які думають, що в рамках державної програми, при умові обов’язковості у виборі забудівельника останній старатиметься збудувати щось якісне та людське – шпари в стінах, цегла 16-го ґатунку, люфти у вікнах, криві стіни та підлога, відсутність елементарних вигод – гарантована на 200 %). Ну просто таки дуже "доступне" житло отримуємо.

5. Хто у виграші від цієї програми? Перш за все Влада – і мова тут не тільки про хвалебні оди про "допомогу" молоді, основний виграш у банальних "відкатах". Причин такої ситуації багато: перш за все, купити це житло ми можемо не будь-де, а тільки у визначених забудовників (критеріїв, за якими їх визначають, немає – їх визначає міжвідомча комісія, тобто санкціоновано дерибан – у кого більше "аргументів", той і буде в списку на державне фінансування).

По-друге, ті, хто попадуть у перелік "вибраних та перевірених", отримують нехилі переваги – земельна ділянка під забудову надається за спрощеною процедурою (без аукціону та з заниженою вартістю), отримання податкових пільг та звільнення від сплати обов’язкових платежів.

Як думаєте, ці всі блага забудовники отримають від наших можновладців безкоштовно? – Не вірю!

Аналізуємо далі: зі сторони забудовника – тут взагалі Рай – по-перше, реалізація. Реалізується все, що не продали через кризу – можна будувати халупи за півгривні (для Держави інакше ніхто і не будуватиме), та продавати по цілком реальних цінах (650 дол. (нормативна вартість) – цілком реальна та адекватна ціна для Дрогобича).

По-друге, гроші отримуються всі та одразу, а от житло, можливо, колись, якщо вдасться, після того як купляться люксусові машини за державні кошти та будинки в елітних містечках для забудовника, і то, якщо буде на це бажання.

Отож, для перших двох категорій – одна ідилія, нічого не скажеш, запобігла держава впливу світової кризи на будівельну галузь, так запобігла...

Тепер про родини, бідні та знедолені: рахуємо – шукаємо своїх 70% самі та під значні проценти, отримуємо "халупу" без "вікон та дверей" і то невідомо коли, платимо одразу всім та за все. Ось так держава "помогла" - дякуємо! Театр абсурду продовжується.

До нових маразмів нашої неньки-України!

Переглядів: 5726

Коментарі (2)
 
Як на мене, оптимальним в нашій країні для молоді мало б буди виділення в місті квартал забудови по 5-6 соток молодми сім"ям бенз права перепродажу протягом 30-50 років та зобовязанням побудови протягом 10 років. О це реальна допомога молроді
Рейтинг: 0+ 0-
 
молодий, 08:32 22 серпня 2011 р.
 
Розберуть можновладці побудують шпаківні і будуть здавати "внайом"
Рейтинг: 0+ 0-
 
Молодому, 09:21 22 серпня 2011 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6075 днів)