Узаконення самобуду

Надрукувати
Юридична консультація
Написав(ла) Олесь Рупінський, юрист, заступник голови Асоціації "Справедливість закону"   
24.10.2011
ХатаУ зв’язку з неоднозначністю та забюрократизованістю українського законодавства стосовно реєстрації житлового будівництва, систематичне порушення навіть тих непростих Законів по цій тематиці зі сторони відповідних органів, нерідко перед громадянами постає питання: як спочатку побудувати щось, а потім це уже узаконити. З особистого досвіду скажу: навіть в ідеальних умовах, за наявності всієї необхідної документації офіційно зробити це надто складно. Тому нерідко вибирається інший шлях – самочинне будівництво.

Питання узаконення такого будівництва одразу потрібно розділити два шляхи – офіційний та через суд. Обидва приносять результат, просто з практики українських буднів офіційний шлях дуже тернистий та, як правило, значно дорожчий.

Тому будемо розглядати узаконення через судове рішення. Одразу ж потрібно розділити всі ймовірні ситуації за признаком наявності права на земельну ділянку під забудовою та відповідність її цільового призначення. Законодавець неодноразово, шляхом уточнення нормативних документів надання роз’яснень судовим органам, чітко та однозначно вказав – питання узаконення може розглядатись тільки за наявності всієї та відповідної документації на земельну ділянку. Отже, якщо з ділянкою не все гаразд, тоді процес затягується на досить довгий термін – до моменту оформлення права власності (користування) на земельну ділянку через органи місцевого самоврядування або зміну цільового призначення земельної ділянки (див. ПОСТАНОВУ від 11 квітня 2002 р. N 502 КМУ).

Отже так чи інакше з землею питання вирішене, наступний крок – суд. Для обґрунтування своїх вимог потрібно посилатись на норми ст. 376 ЦК України. Перед подачею позовної заяви необхідно підготувати всі необхідні документи та бажано в максимальній можливій комплектації. Я б рекомендував знайти можливість та підготувати наступні:

1. Документ на землю (свідоцтво на право власності, договір оренди, суперфіцій). Якщо нема, як уже вказувалось вище, – або через органи місцевого самоврядування, або також через суд – визнання права власності або зобов’язання передати ділянку в користування

2. Присвоєний поштовий адрес – в основному це роблять виконкоми, але є варіанти зробити через БТІ, Укрпошту або суд, з зобов’язанням присвоїти адресу.

3. Технічний висновок про відповідність, що видається спеціалізованими будівельними організаціями або експертами з відповідною ліцензією. Необхідний такий висновок для гарантій надійності будівельного об’єкту та в подальшому для введення в експлуатацію

4. Проект будівництва (рекомендую отримати максимальну кількість погоджень від контролюючих органів).

5. Технічний паспорт БТІ, що потрібен для встановлення технічних характеристик об’єкту (площа загальна та житлова), на ньому стоятиме відмітка, що будівництво самовільне, але це не є суттєвим для досягнення вказаної цілі.

Наголошую, що цей перелік не є вичерпним та не є обов’язковим, просто, чим краще ви підготуєте вказані документи та чим більш чітко дотримаєтесь наданих рекомендацій, тим вища гарантія позитивного результату суду та відсутність або спрощення процедури апеляційного оскарження.

Також декілька слів про судові витрати. Ціна такого позову визначатиметься інвентаризаційною оцінкою спірного майна — самочинного будівництва. Така оцінка визначається БТІ в техпаспорті на збудований об’єкт або може бути оформлена БТІ окремою довідкою. Сума необхідного до сплати судового збору становитиме 1% від ціни позову (але не менше 51 грн.) та сума витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду справи.

Загалом мушу наголосити, що для кожного окремого випадку необхідний індивідуальний підхід, оскільки чіткої судової практики по даних спорах немає.

Якщо виникають якісь питання, незрозумілі моменти, потрібна практична допомога, можете телефонувати 097-9-000-321.

Переглядів: 8706

Коментарі (11)
 
Словом, це - чергова лазєйка, як узаконити незаконне.) У нас все можна "рішити", тільки за гарні гроші.
Рейтинг: 0+ 0-
 
Хохотун, 09:34 24 жовтня 2011 р.
 
Справедливість закону - в тому, як обійти цей зікон?
Рейтинг: 2+ 0-
 
до автора, 10:46 24 жовтня 2011 р.
 
Є шлях узаконення свого самочинного бідівництва навіть на ділянці сусідів.Про таку лазєйку вас проконсультує депутат від ПОРИ В.Кулина і скаже, скільки і кому треба платити.
Рейтинг: 2+ 0-
 
сусіди Кулини, 11:02 24 жовтня 2011 р.
 
Про незаконний спосіб будівництва може розказати й п. Гайовий. Кажуть він за "опрєдєлєнную мзду" допомагає "вирішити" певні питання. Тепер він пішов на повишення, тому й можливостей має більше. А ще кажуть, що він людина залежна: на ньому "висить" кілька справ, то він й дуже зговірливий... Дивні лділа у Дрогобичі творяться... Цікаво, чи знає про це мерія?
Рейтинг: 2+ 0-
 
Мешканець, 11:31 24 жовтня 2011 р.
 
Шановні сусіди, ну не сваріть вже так того Кулину. Ну хапнув кавалок земельки, а ви так хай піднімаєте. Зате в нього великі заслуги перед дрогобичанами як поважного депутата від "Пори". Він мені дав чесне слово що вже більше так робити не буде.
Рейтинг: 0+ 0-
 
Депутат, 11:37 24 жовтня 2011 р.
 
Справді "дивні діла у Дрогобичі творяться". Ось йду я недавно по вул. Копистенського (це одна з бічних вул. Стрийської, по праву сторону у бік вокзалу) і бачу - будується якийсь дот. Питаю, якогось вуйка, що там ошивався, що то таке. Він мені з скляними очима розповідає, що то церква. Я зробив великі очі, бо не знав, що у Дрогобичі міська влада виділила там ділянку на будівництво церкви. Почав розпитувати. Виявилося, що то якась секта будує свій молитовний дім. Місцеві жителі скаржаться, бо звідтам постійно чути якісь завивання, крутяться якісь "братки" на джипах... А люди протестують, але їх ніхто не слухає. 
Кажуть, що до тої секти належить й п. Гайовий і він пристарався, щоб в обхід усіх законів вести це самовільне будівництво. Де ж наша міська влада, де депутути, сесія, мер? Чому всі мовчать? Бояться прокльонів напівбожевільних сектантів? - В такому випадку їм варто брати приклад з тернопільської влади, яка незважаючи на ніщо просто зруйнувала незаконну будівлю сектантів (це недавно показували на телебаченні).
Рейтинг: 7+ -2-
 
Прохожий, 11:50 24 жовтня 2011 р.
 
Шановний "Прохожий" ! До Вас саме підходить вислів "чую дзвін - не знаю де він" . Якщо так вже цікавить це питання, то надам вам деякі про це факти. По-перше. Ніякий це не "дім молитви" і не "секта". Це будується чоловічий монастир з прилеглою до нього церквою. По-друге. Будується він на власній земельній ділянці і практично з усіма дозволами, залишилися деталі. По-третє. Пройдіться по Дрогобичі і подивіться скільки є "церков" про які ніхто не говорить і вважає їх нормальними. Бабтисти, єговісти, протистанти, не говорячи вже і про інших - це для Вас приємливо, а католицька церква ні? Перш ніж говорити, сходіть на службу туди і самі побачите все. А з Богом жартувати не можна і перш ніж щось говорити - подумайте тричі.
Рейтинг: 4+ -4-
 
Віра, 12:21 24 жовтня 2011 р.
 
Олесь Рупінський - молодець! Дякую, шановний пане Юристе! Спонтанно підказали те, що я шукав упродовж тривалого часу. Причому - лаконічно, чітко і коректно. Успіхів Вам!  
 
Ще раз наголошую читачам Дрогобич Інфо: пишіть на пошту редакції всі питання, що вас турбують, і пан Рупінський, у міру можливості, буде проводити правовий лікбез у вигляді ось таких статей.
Рейтинг: 0+ 0-
 
Українець, 12:58 24 жовтня 2011 р.
 
Dla p. Viry. Vona abo ne znaje abo svidomo vvodytj v omanu chytachiv. To nijakyj ne monastyr i ne tserkva, tym biljshe ne katolytsjka. Tse, pohodzhujusj z prohozhym, zvychajna sekta. U narodi Jiji sche nazyvajutj "dohnalivtsi". I sami adepty tsijeji sekty, i osoblyvo jih providnyky majutj, jak pravyljno kazhe p. Vira, trychi podumaty persh nizh "з Богом жартувати" i zaklykaty usih na svoji zborysjka.  
I sche - chomusj p. Vira "skromno" promovchala na rahunok zakonnosti tsijeji budovy. Tse napevne znak...
Рейтинг: 3+ -1-
 
Ochevydets, 14:39 24 жовтня 2011 р.
 
З забудовами в Дрогобичі справді діється хто зна що. Можна ще зрозуміти, коли будує якийсь дрогобичанин на власній ділянці. Він просто не в змозі подолати всіх бюрократичних перешкод і "підмащувати" всюди, де слід (а того "слід" ой як багато розвелось).  
А ось випадок з сектантським капищем на вул. Копистенського справді каригідний. Адже йде мова про загрозу моральному здоров'ю дрогобичан та "духовній" безпеці України. Зацікавившись дописом, зробив пошук в Інтернеті. Так ось, ці догналівці (вони ще себе називають "правовірні греко-католики" , а на західних мовах іменують себе "православними греко-католиками" - sic.! ) звичайнісінька тоталітарна секта, яку організували як спробу послабити УГКЦ. Скоро вони візмуться й за інші традиційні українські Церкви (є сигнали, що вони пропрацьовують грунт в УАПЦ і УПЦ КП). 
Дивує, що в Дрогобичі вони будують своє капище. Та ще й незаконно. Те, що їх адепт "Віра" пише, що у них все в порядку "практично з усіма дозволами", просто не може бути правдою! Вони не зареєстровані, тому просто не можуть будувати ніякого культового приміщення. І це правильно! Інакше, уявіть, що було б, коли б у Дрогобичі почали зводити свої капища, наприклад, сатаністи - вони теж незареєстровані, а тому перебувають на такому ж становищі, що й догналіти!
Рейтинг: 3+ 0-
 
Цікавий, 17:37 24 жовтня 2011 р.
 
Пишете , плачете , скиглите , просите _ раби нетолугі . За що боролись на те і напоролись .
Рейтинг: 0+ -1-
 
Дрогобичанин, 20:54 24 жовтня 2011 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2025 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6101 день)