Ініціатива Дрогінфо з опитуванням депутатів відкрила мені очі на одну банальну істину. У Дрогобичі існує дуже велика проблема з відкритістю. Паразитуюча армія чиновників, яких ми утримуємо своєю працею, податками і хабарами, нам абсолютно непідзвітна. Більшість громадян, у тому числі і я, у силу елементарної відсутності інформації просто нездатні об'єктивно проаналізувати роботу найманих нами "менеджерів".
Як забезпечити ефективний моніторинг, якщо нам не дають доступу до документів та інших даних? Замість цього, нас через пресу годують якоюсь незрозумілою балаканиною і, як не дивно, "піпл хаває". І знову йде і голосує, і все повторюється заново. Очевидно, що така ситуація не є прийнятною.
У сучасному світі, де навіть Папа римський закликає священиків "Заради бога, ведіть блоги! Використовуйте інноваційні технології та форми комунікацій, щоб донести до людей слово Боже", дрогобицькі динозаври продовжують робити вигляд, що на дворі й далі 1984.
Ініціатива ДрогІнфо - яскравий приклад того, що нові технології відкривають нові можливості в моніторингу роботи влади. Тільки завдяки цьому сайту я дізнався про існування багатьох депутатів, зміг ознайомитися з їх коротенькими звітами і навіть побачити фотографії декого з них.
Хочу також зауважити, що, хоча багато хто з них говорив про відкритість, залишити свій телефон і email зважилися не багато опитаних. Першим, хто залишив контакти для зворотного зв'язку, був Юрій Яцків, якому я відразу і написав листа з проханням опублікувати усі доступні владі дані по місцевій інфраструктурі. Мається на увазі кадастровий план, план міста, список вулиць/адрес, список маршруток (лінії, розклад, ціна проїзду, дозволені зупинки) та всі інші реєстри, які є в наявності. Для мене, як для учасника OpenStreetMap і розробника першої детальної мапи міста, ця інфомація є дуже важливою. Юрій пообіцяв зробити необхідний запит на ім'я керівника відділу економіки міської ради. На разі чекаємо відповіді.
Врешті, у світі така практика не є чимось новим. Існує навіть поняття Open Data (відкриті дані). Іншими словами, представлення загальнодоступної інформації в машинозрозумілій формі. У вигляді, у якому розробники можуть завантажити їх у бази даних, проаналізувати і подати в куди більш наочній формі, ніж те, як це робиться у державних системах.
Приміром, бюджет міста в текстовому форматі на 200 сторінок не є прийнятним. У такій формі він малозрозумілий пересічному громадянину і його неможливо відобразити наочно так, як це робиться в проекті "Where Does My Money Go?".
Без даних про злочинність у машинозрозумілій формі неможливо нанести їх на карту і показати наочно так, як це роблять у проекті "Crime Mapping".
Відкриті дані - це те, що є основою для великого числа комерційний проектів, а також проектів, націлених на суспільне благо.
Відкриті дані цінні не самі по собі, а завдяки тому, що вони використовуються громадянами. Говорячи інакше - інформація стає цінною не тоді, коли вона публікується, а тоді, коли вона використовується повторно. Саме це зараз активно заохочується державними структурами в Євросоюзі, США та багатьох інших державах. Люди у всьому світі вимагають більшої відкритості від влади. Вони закликають до більшої громадської участі в державних справах і шукають способів зробити свою владу більш прозорою, гнучкою і підзвітною. Залучення громадян лише підвищує ефективність роботи влади, яка тільки виграє від використання знань, ідей і можливостей громадян.
Нові технології та ідеї, які довели свою ефективність, рано чи пізно приходять навіть у найвідсталіші куточки планети. Так вже було з порохом, демократичною формою правління, загальною електрифікацією, комп'ютерами і мобільними телефонами. Те саме стосується і концепції "Open Data". Просто ще одна маленька сходинка загальносвітового прогресу.
Чи піде наше місто в ногу з цим прогресом у гонитві за більш ефективним і більш відкритим типом управління? Чи залишиться на узбіччі цього процесу як Сомалі чи Уганда - вирішувати вам. Адже за кого голосувати на наступних виборах - вирішувати також вам.
У коментарях хотілось би почути пропозиції на наступні питання:
1. Де місцевим політикам і громаді вести діалог в інтернеті? Розпорошені соцмережі / блоги чи якийсь єдиний спеціалізований сайт для всіх?
2. Як повинні відкриватися дані і яких даних хочеться в першу чергу?
3. Що робити, якщо виявиться, що ніяких даних не існує?
Переглядів: 5672
|