Інтерв’ю з ректором ДДПУ ім. І. Франка Надією Скотною

Надрукувати
Інтерв’ю
Написав(ла) Володимир Турмис, газета "Галицька зоря"   
15.01.2013
ДДПУУперше в історії Дрогобицького педуніверситету ректорський портфель у руках жінки. Надія Володимирівна ніколи не обтяжувала себе думкою щодо цієї посади, позаяк майже чверть століття вузівський колектив очолював її чоловік Валерій Григорович Скотний. Та коли невблаганна смерть зупинила земну ходу ректора, багато людей звернулися до неї з прохання продовжити його справу. Адже завдяки його старанням інститут набув статусу педуніверситету; відкрито п’ять факультетів, вчену раду із захисту кандидатських і докторських дисертацій, зміцнено матеріально-технічну базу.

Багато хто задавався запитанням: чи зуміє Надія Володимирівна підтримати вузівську атмосферу, чи не виникнуть якісь протиріччя в контексті нового погляду на педагогічну і трудову дисципліну і т.д. Та, здебільшого, доводиться чути такі слова: "Надія Володимирівна – розумна особистість, не злопам’ятна, високо цінує духовний зв’язок із порядними людьми, та й легко уживається з тими, хто має такі ж духовні цінності. Вона досить витримана, цілеспрямована. Багато душевних переживань зберігає у собі і не ділиться з ними ні з ким. Завжди поспішить на допомогу тим, хто в біді". Ця сумарна характеристика підсилює думку про те, що Надія Володимирівна спроможна гідно презентувати вищий навчальний заклад. Днями минуло вісім місяців як вона перебуває у статусі ректора.

- Надіє Володимирівно, як пройшла адаптація у новому для Вас статусі?

- Коли б я беззаперечно сказала, що все пройшло легко і просто, то це була б неправда. Для мене це нова сфера діяльності, до якої я себе не готувала, і тому буває важко. Але водночас буває і легко і приємно тому, що колектив, який зараз виявив до мене довіру – згуртований десятиліттями. І глибини його функціонування сформовані ще в ті часи, коли нас з Валерієм Григоровичем ще не було у Дрогобичі. Тоді переступивши поріг інституту, нас найбільше вразив колектив своєю зрілістю, своїм науковим рівнем, творчим потенціалом.

- Не відаю скільки в Україні жінок є керівниками вишів та, очевидно, гендерна політика має дискримінаційне обличчя.

- Станом на травень 2011 року їх було п’ять. Тепер до нашої плеяди приєдналася ще одна жінка-ректор. Так, що у ректорському корпусі жінок збільшується і це уже тенденція.

- Надіє Володимирівно, на Вашу долю випало чимало різних випробувань. Як виходите із цих ситуацій?

- Чесно скажу – я ніколи не була містиком. Більше містичних начал було у мого чоловіка. У нього була розгорнута інтуїція і такі якості, які були поза межами раціональності. І, недаремно, темою його досліджень було раціональне й ірраціональне. Він мав пласт інтуїтивного бачення, передбачення. В мене цього нема. Але, коли Валерія не стало, то на духовному рівні ми – разом.

Коли відзначали його 60-річчя, я зауважила, що ми – сіамські близнюки в духовному сенсі. Зараз в цьому ще раз переконуюся, і на моєму робочому столі ви бачите нас разом (остання їхня світлина за життя). І дійсно, в цьому кабінеті мені здається, що часом він мене випереджає. Не я приймаю рішення, а він, і мені довелося відмовитися від своїх раціоналістичних поглядів на життя і прийняти його позицію. Я ловлю себе на цьому, що дивлюся на світ його очима.

- Пліткують, що нібито педуніверситет має "розчинитися" у львівських вишах. Ваш коментар до цих новин.

- Якби я в це вірила, то ніколи не написала б заяви про участь у конкурсі на посаду ректора.

- Знаю багато людей, котрі замовляють Службу Божу за упокій душі Валерія Григоровича. І це свого роду данина глибокої шани і поваги до нього. Він вмів дотримати слова незалежно від рангу, статусу людини.

- Я це знаю. Коли приїжджаю на могилу, то завжди бачу квіти, запалені свічки… Я розумію, що до нього приходять люди. Це тішить, адже за християнською традицією чим більше людей його згадують, тим більше він живе.

- Нині у вищій освіті намітилася тенденція різкого скорочення професорсько-викладацького складу. Торкнулася ця проблема і Дрогобича. Чи змушені Ви вдаватись до шокової терапії?

- Починаючи з 2010 року в університеті зменшується контингент студентів, і, відповідно, це зменшення відбувається як за рахунок місць на державній і на платній основі навчання. Це пов’язано з демографічною ситуацією в країні. Наші сусіди, зокрема в Польщі, теж потерпають від цієї проблеми. Вони це збагнули, тому пропонують пільгові умови навчання для бажаючих із інших країн.

Така ситуація зобов’язує нас не приймати споглядальну позицію, а розвивати сильні традиції української науки. В цьому я переконана і болонський процес який "завітав" до нас – це модернізація, але не слід відмовлятися й від тих національних підвалин освіти, що мають позитив. У 2012 році у нас збільшилась кількість бюджетних місць. І хоча відбулися у вузі деякі ротації, ми намагаємося робити все, аби уникнути шоку. Ми прагнемо зберегти кадровий потенціал педуніверситету, дати можливість розкрити свої професійні задатки молодим працівникам, вченим, науковцям, залишити усі спеціальності, які були започатковані у попередні роки.

- Надіє Володимирівно, як доктору філософських наук, щось нове надихнула ректорська посада?

- Нинішня ситуація спонукає мою думку до певних висновків, які необхідно найближчим часом викласти на папір. На рівні освіти нині ведуться розмови, що ми вступили в нову інформаційну добу, і що ця доба знань призведе до кардинальних змін у процесі навчання в технологіях і методологіях. Без сумніву, це так, бо сьогодні відбувся інформаційний прорив. Величезний потік вривається у життя кожної людини, а тим більше людини, котра вчиться. У цьому вирі інформації треба знайти правильні орієнтири, допомогти студентові самому зорієнтуватися у виборі знань. Але не технічні засоби визначають орієнтири, а постать викладача, його людяність і порядність.

- Надіє Володимирівно, перше інтерв’ю у статусі ректора для нашої газети добігає до завершення. Отож під його завісу ще короткий бліц, зокрема, як Вам вдалося виробити захисний імунітет проти "існуючих реалій"?

- Я думаю, що реальність для людини завжди є багатозначною. Вважаю, що людина повинна виробляти в собі захист проти агресії, ненависті, неприязні, зла. Але це вічні атрибути. Як і кожна пересічна людина я теж намагаюся захищатися від цього. Колись вдається, а колись і не дуже.

- А яким чином поповнюється духовно-моральні і фізичні сили після виснажливих словесних спілкувань із людьми, котрі вміють "пожирати" енергію?

- Скажу відверто, стала частіше відвідувати церкву, бо відповідно маю такі потреби, трохи медитую, багато читаю і якомога більше намагаюся спілкуватися з внуками.

- Як вгамовується неприязнь до людей, знаючи про їхню лукавість?

- У принципі не маю права на неприязнь. Якщо казати чесно, то я пройшла професійний гарт, опановуючи професію психолога. Це було давно, але нас вчили, що кожна людина заслуговує на увагу і в кожній людині вживається і добро і зло. Тому слід так побудувати свою сутність до тієї людини, щоби вона повернулася до тебе з ангельськими намірами.

- А що тоді говорити про шляхетність, це вроджена чи набута риса?

- Моя бабуся говорила, що це вроджена риса. Але я думаю, що наша доба вказує на те, що цю якість можна сформувати. При тому, що сьогодні засоби масової комунікації роблять все, аби знищити в людині шляхетність. Однак люди здатні цьому опиратися.

- А чи виникає потреба ревізувати душу?

- Виникає. Звичайно час від часу ревізію треба робити і "санітарне" прибирання теж.

- І… Новий рік і Різдво Христове постукало у двері.

- Крім традиційних побажань щодо здоров’я, щастя, добробуту, хочу побажати всім обрати оптимальний темп життя. Людина не повинна жити з постійним прискоренням. Якраз, здолавши якусь вершину, треба зупинитися на ній і оглянутися, які обрії вона відкрила для себе, а тоді знову рухатися далі. Тобто людина повинна жити некваплячись поспішаючи.

Бажаю всім, щоб був час помилуватися природою, отримати задоволення від спілкування в сім’ї, щоб всі зібралися за Святвечірнім столом, встигнути подарувати кожному усмішку, теплий і щирий поцілунок.

Переглядів: 7770

Коментарі (32)
 
коли припинять викладачі вимагмти гроші за іспити?
Рейтинг: 28+ 0-
 
студент, 18:07 15 січня 2013 р.
 
Суцільна Ода... Корумпований наш Каменяр з п"ят до голови... Викладач, котрий пійманий на хабарі й надалі займає своє "дійне" місце, будучи керівником кафедри на менеджменті...
Рейтинг: 27+ 0-
 
, 18:08 15 січня 2013 р.
 
Скотну - геть! Рибчука - геть! Цимбала - геть! Багатьом слід проголосити анафему за їхнє здирництво! Не давайте хабарів! Дзвоніть на гарячу лінію!
Рейтинг: 23+ 0-
 
, 18:10 15 січня 2013 р.
 
Коли будете вчитись і не будете давати хабарів - тоді апріорі вимагати буде хіба один Цимбал :grin . "Якби ж ми вчились так як треба, то і мудрість в нас була б своя" :)
Рейтинг: 19+ -6-
 
, 18:28 15 січня 2013 р.
 
> багато людей звернулися до неї з прохання продовжити його справу 
:grin :grin :grin  
Блджа, кто такое придумал? Корупционная верхушка посовещались и решили, что на место козла отпущения надо ее поставить. Ведь все равно правит сейчас Кеша престарелый. 
 
> замовляють Службу Божу за упокій душі Валерія Григоровича 
Да он был рьяным атеистом. А дурачки службы заказывают) Ловко же этот дядя всех одурачил. Даже после смерти продолжает. 
 
> Нині у вищій освіті намітилася тенденція різкого скорочення професорсько-викладацького складу 
Хватит заливать, маразматические взяточники с ДГПУ оттуда вслед за лидером только ногами вперед выйдут. 
 
>як доктору філософських наук 
А кандидат психологических наук. Как такое может быть? Только в ДГПУ случается, настоящий "скотный двор". 
 
> засоби масової комунікації 
Что это? На ходу придуманный термин? 
 
> Новий рік і Різдво Христове постукало у двері. 
Это зимняя сессия, пора жатвы у наших доморощенных "шляхтных" преподов. Наши преподы настолько шляхетны, что не гнушаются даже у сирот и малоимущих деньги брать.
Рейтинг: 22+ -7-
 
Малкольм Икс, 18:39 15 січня 2013 р.
 
Що би не обiцяли, все так i буде.пока не буде як у нас-нема взяток та калимiв.Держава дае бесплатно грошi на навчання, тобто зичить, добре вчишся-не вертаеш, погано-вертаеш, якщо не здаш курс, платиш за навчання зi свого кармана. 
Як ви думаете учаться, чи шалай-болтай.у нас...учаться як шаленi, а дурнi вилiтають.
Рейтинг: 7+ -1-
 
Слава Богу що емiгрував!, 19:04 15 січня 2013 р.
 
Дуже важко, не дай БОЖЕ нікому, загубити рідну людину - чоловіка! Валерій Скотний помер - нехай ЗЕМЛЯ буде йому пухом! Дружина стала ректором Університету, так, напевно, розпорядилася доля! Я не знаю ректора Універу, і напевно мені не потрібно знайомитися, бо вчитися я вже не буду, колись до речі вчився на фізматі по вул.Стрийській! Але тут деякі пишуть, що там беруть хабарі.тут видно що треба розібратися в колективі! Якщо молода людина прийшла вичитися а не "шататися" по кнайпах, я чомусь впевнений, що хабарі цій людині студенту платити не потрібно! Може просто дехто з викладачів ставить студента в таке положення, що немає виходу і треба платити?Але чи є у вас у ВУЗі якісь громадські організаціі з студентства, так розберіться в питаннях вашого студжиття! Там беруть, там дають - це все голословно! І останнє! Ректором працювати на даний час не тільки в ДРОГОБИЧІ важко, а ще до того ж і жінці! Хотів би побажати сили і здоров*я пані СКОТНІЙ! Всього найкращого!
Рейтинг: 18+ -7-
 
снайпер +, 19:57 15 січня 2013 р.
 
Було б, напевно, дуууууже смішно, якби не було так сумно від всього написаного :sigh
Рейтинг: 10+ 0-
 
думка всіх, 20:49 15 січня 2013 р.
 
казав один недавно друг тут на сайті, що не жиди і москалі вас доведуть до гроба, а ви самі себе знищите! Не будьте вже такі злі! То вам Радзієвський не подобається, обзиваєте його ...алкоголіком! То першого зама Коростельова - жидом! То прете на Шильника! То ще на когось! Скажіть, тільки чесно, а хто вам взагалі подобається! Кому ви взагалі довіряєте! Я би вас всіх просив заспокійтеся і подивіться на себе в дзеркало!
Рейтинг: 19+ -7-
 
Оце все піде в архів ..., 20:59 15 січня 2013 р.
 
Отож-бо й воно, снайперок, заспокійся і ляж поспи, завтра знову багато писанини :grin
Рейтинг: 5+ -7-
 
зеркало, 21:25 15 січня 2013 р.
 
Колись бухав з добрим знайомим, який викладає в університеті і запитав його що вчать наших дітей у ВУЗі-отримав чесну відповідь__НІХЕРА!
Рейтинг: 13+ -6-
 
місцевий, 09:55 16 січня 2013 р.
 
Снайперок, попробував написати щось "смішне".. Знову не вийшло :)
Рейтинг: 2+ -4-
 
не попускає?, 14:40 16 січня 2013 р.
 
Ну якi бухарi, таке , мабуть i навчання у твого знайомого! Хто хоче навчатися - навчаеться, а хто бухати, то вчиться у твого знайомого.
Рейтинг: 12+ -2-
 
Бухарям, 15:35 16 січня 2013 р.
 
Назвiть краiни де той диплом з Украiни признаеться?...Я вам скажу африка, росiя та молдова з бiлорусами.i усьо... 
То що розвивати, та придумувати можуть нового з такими знаннями?
Рейтинг: 7+ -3-
 
Слава Богу що емiгрував!, 18:32 16 січня 2013 р.
 
Слава Богу, що ця людина емігрувала! Нам таких безграмотних в Україні не треба!
Рейтинг: 5+ -2-
 
, 20:13 16 січня 2013 р.
 
Закінчив фізмат у 1984 році. Тодішній ректор Надім' янов В.Ф. - на теперішні мірки - свята людина, як і переважна більшість викладачів ДДПІ того часу. Як жаль, що не можна повернутися в ті часи, а наші діти і внуки ніколи не відчують такої людської доброзичливої атмосфери. Все змінилося "в нашей местности", причому зовсім не в кращу сторону...
Рейтинг: 13+ 0-
 
Студент 1979-1984, 20:21 16 січня 2013 р.
 
Перевести ДДПУ в Стебник , на базу ЗОШ 11. Не секркт - Стебничани швидко поправлять своє економічне становище . Корпуса ДДПУ віддати під торг центр .Красиво , а головне гордо - Стебницький ДПУ. Всі місцеві нероби захочуть гризти граніт науки, писати дісери , проводити цікаві вечори в студентському колі.
Рейтинг: 3+ -4-
 
Геніальна пропозиція, 22:14 16 січня 2013 р.
 
А пити будуть? А що? А співати? "Расстепная "трава"..."? :)
Рейтинг: 3+ -2-
 
Геніальній, 22:43 16 січня 2013 р.
 
В ДДПУ налічується майже половина студентів-платників, якщо не 75%. 
Скажіть де пропадають кошти, якщо навіть викладачам на зарплату немає... А главбух каже на рахунку ні копійки... Два місяці без зарплати . 
 
А ось і сесія. Навіть ті, що не беруть, по-неволі починають брати... А за 5 років стануть як і всі викладачі, що ув'язли у хабарництві.
Рейтинг: 8+ -4-
 
Для всіх, 18:38 17 січня 2013 р.
 
Вчитися не хочуть- нехай платять. Ви їм ще здачу давайте- на гульбани, бо коли прогулькають- то тоді починають шкрібатися: а де б то, у кого б то та урвати халяви і якомога довше! Не буде ані крихти!
Рейтинг: 4+ 0-
 
Дляпсіхової, 23:14 17 січня 2013 р.
 
"Закінчив фізмат у 1984 році. Тодішній ректор Надім' янов В.Ф. - на теперішні мірки - свята людина, як і переважна більшість викладачів ДДПІ того часу. Як жаль, що не можна повернутися в ті часи, а наші діти і внуки ніколи не відчують такої людської доброзичливої атмосфери. Все змінилося "в нашей местности", причому зовсім не в кращу сторону... " 
 
Надім'янов за професією був трактористом, а за покликанням гебешник. Його вірним наступником став Скотний, а потім його королева - покривання родинних бізнесів, бруд і фальш.
Рейтинг: 3+ -1-
 
, 01:37 20 січня 2013 р.
 
"Вчитися не хочуть- нехай платять. Ви їм ще здачу давайте- на гульбани, бо коли прогулькають- то тоді починають шкрібатися: а де б то, у кого б то та урвати халяви і якомога довше! Не буде ані крихти! " 
 
Чомусь у вільному світі ті, хто вчитися не хочуть вилітають по якомусь часі, але не платять, а у наших виродків аби подовше такий вчився, щоб гроші тягнути як не нову машину, то на коханку.
Рейтинг: 2+ 0-
 
, 01:53 20 січня 2013 р.
 
Ця нац1я сама себе з"їсть, бо у всіх коментарях стільки люті на ближнього... а ще й тижня не пройшло, як в церквах всі сповідалися. Любу тему кидай на сайт, і одразу закопують, ногами забивають
Рейтинг: 4+ -1-
 
ну= ну, 09:11 20 січня 2013 р.
 
Ха-ха-ха-ха, що, вже наливаєте, неуки, одні одним?! Свята закінчилися- гульбани ні?! А потім знову "Дай на закурити?"
Рейтинг: 1+ 0-
 
, 15:39 20 січня 2013 р.
 
Капець! Хотів вступати в Дрогобицький ДПУ, та тепер, перечитавши загальну думку, задумався, - може, не варто? Невже все так погано? :cry
Рейтинг: 2+ -1-
 
Отаке-то?, 01:52 21 січня 2013 р.
 
Орест, не вступай у це говно. 
Тут скотний двір, корупція і мракобісся. 
Тут місце Турківському району і Закарпатській області.
Рейтинг: 2+ -4-
 
Слов’янин, 08:30 21 січня 2013 р.
 
Понапивалися і буяняться до тьменної ночі- вигнати, екзамени не поздавали (що ще мають до заняття?)- вигнати, позагаджували все - вигнати, позатоплювали один одного з п"яного одуру- вигнати, ліжка в коханок за одну ніч погнули- вигнати з тріском. Нічого страшного: залишиться сотня порядних дітей- буде рівень, кращий як в Кембриджах.
Рейтинг: 2+ 0-
 
Як треба, 11:37 21 січня 2013 р.
 
Християнська церква забороняє МЕДИТУВАТИ - це сатанізм. А із родинними проФФесійними кланами потрібно розібратись. Щастя ваше, що міджин помер. Тепер його замінив тіньовий ректор Винницький. :grin :grin :grin :grin. А щодо ваших теперішніх спеціалістів я готовий з Скотною диспутуватию Ось приміром іі протеже за хабар у Самборі вчора затримали. Ая. І протеже старого Кеші в універі (які проФФесіонали) магу назвати!
Рейтинг: 4+ -4-
 
кузя, 07:20 23 січня 2013 р.
 
Християнська церква забороняє МЕДИТУВАТИ - це сатанізм. А із родинними проФФесійними кланами потрібно розібратись. Щастя ваше, що міджин помер. Тепер його замінив тіньовий ректор Винницький. . А щодо ваших теперішніх спеціалістів я готовий з Скотною диспутуватию Ось приміром іі протеже за хабар у Самборі вчора затримали. Ая. І протеже старого Кеші в універі (які проФФесіонали) магу назвати!
Рейтинг: 1+ -1-
 
кузя, 21:32 24 січня 2013 р.
 
а чо мовчимо
Рейтинг: 2+ 0-
 
тоня, 21:07 12 лютого 2013 р.
 
Місцевому. Истинная правда. Не учат ни хера потому что лучших професоров загнали в могилу за то что требовали знания - Давиденко, Борецкого, Магеру, Кравченко, а еще живых погнали на пенсию, чтоб не смотрели на развал, оставили верноподданых пропойцев и тупорылых чтоб показать торжество беспредела И пиляют ставочки молодых пенсионеров на ноль десятые да продают своим магистрам А чего научат те кого уже некому учить
Рейтинг: 3+ -3-
 
не местный, 17:13 27 березня 2013 р.
 
чи будуть студенть ДДПУ Івана Франка вчитись по суботах?
Рейтинг: 0+ -1-
 
, 19:12 25 серпня 2014 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6070 днів)