Історія падіння, або Чиї приватні інтереси стоять за намірами закриття трьох шкіл у Дрогобичі

Надрукувати
Останні новини Дрогобича
Написав(ла) Володимир Ключак, "Трускавецький вісник"   
12.03.2013
ДзвінокІсторія падіння восьмої школи. Так напівсерйозно, а напівіронічно найменувала свій виступ вчителька з СШ І – ІІ ступеня міста Дрогобича Ольга Білецька. Починаючи від початків незалежності України і закінчуючи сьогоднішнім днем. Починаючи від Мирослава Глубіша і закінчуючи Олексієм ІІ.

"Злий геній" восьмої школи – пан Фурдин, який встиг побувати у Дрогобичі на різних посадах, в тому числі був і в.о. мера міста. Але, на лихо, занесло його в школу № 8. "Полетіли" знамениті шкільні майстерні, каже вчителька, кваліфіковані спеціалісти почали покидати школу, кількість дітей почала зменшуватися, бо батьки вирішували давати своїх чад в інші навчальні заклади. Та школа вистояла і готова до боротьби і зараз, коли проти неї влада міста на чолі з Олексієм Радзієвським та Петром Сушком обрушили важку артилерію.

Історія падіння. Вже не восьмої школи, а влади Дрогобича – починаючи від міського голови і закінчуючи довготривалим очільником дрогобицького відділу освіти Петром Сушком. Які слова падали на адресу цих двох осіб, можете здогадатися. Скажемо лише, що обговорення теми освіти в Дрогобичі, планованих громадських слухань з приводу "оптимізації" дрогобицьких та стебницьких шкіл проходило у четвер, 7 березня, під час ХХХІІ засідання Дискусійного клубу Дрогобича.

Експертами виступили знані в Дрогобичі громадські діячі – Олександр Магльона та Святослав Сурма. Повний виступ Святослава Сурми подаємо окремою публікацією, натомість Олександр Магльона зосередив свою увагу на майбутніх громадських слуханнях з питань освіти. "Наскільки ця "оптимізація" є виправданою, прозорою, зрозумілою для тих, хто попав під неї?" – риторично запитував експерт і зауважив, що "за останні десять років в Дрогобичі не проводилися громадські слухання, а ті, що проводилися – це швидше профанація, ніж фаховий підхід до проблеми". Розповів пан Олександр і про зустріч так званої "робочої групи", на якій першу скрипку грала "група підтримки" пана Сушка та інших чиновників від освіти. Від себе додамо, що прикро писати про плазування тих вчителів, які заради збереження власної шкіри готові "вчити уму-розуму" своїх колег, яких мають намір "оптимізувати". "Приходьте до нас, подивіться, як потрібно працювати" – всі ці казочки а-ля Дід Панас добре знайомі нам не те що з кучмівських, а й з радянських часів…

Після виступів експертів посипалися запитання та висловлення власних думок. Святослав Грабовський, Хосе Турчик, Василь Лялюк, Володимир Ключак, Валерій Каленюк-Краковецький, Богдан Гринчишин, Анатолій Власюк, депутати Михайло Ваврин та Юрій Яцків – кожен мав можливість висловити свою позицію. Кому вигідна така "оптимізація"; хто винен – Міністерство освіти Табачника чи все ж дрогобицька влада; яку користь матиме від укрупнення шкіл університет; малоініціативність та "непедагогічність" дрогобицьких чиновників від освіти; інертність дрогобицької громади; ставлення депутатів до освітніх проблем як до другорядних – це приблизний спектр тем, які обговорили на Дискусійному столі. Якщо коротко, то тези виступів такі: "оптимізація" вигідна не місту, а конкретним людям та "кланам", які "поклали око" на майно та землю навчальних закладів; вина за те, що відбувається, повністю лежить на дрогобицькій владі, а Міносвіти чи львівські чиновники тут ні до чого; університет претендує на стадіон та приміщення школи; громада не готова рішуче виступити на захист прав та свобод, а якщо такі виступи й відбуваються, то вони є спорадичними і їхніми організаторами та учасниками є ті суб’єкти, чиї права влада занадто сильно вже ущемляє; в бюджетній чи земельній комісії зосереджено найбільше депутатів, тоді як в освітній лише четверо, з них один інспектор міськво і одна директор школи.

Дискусія набрала гостроти, коли до неї приєдналися вчителі СШ І-ІІ ст. № 8 на чолі з в.о. директора школи Наталією Чайковською. І директор, і згадувана вище Ольга Білецька, котра найдужче постраждала від директорування пана Фурдина, і вчителька Віра Гнатів, і інші вчителі висловлювали свою позицію, яка зводилася до незгоди із закриттям цієї школи. До речі, нещодавно мер міста Олексій Радзієвський побував в навчальному закладі, як то кажуть, "кинув оком" та оцінив справжню вартість і споруди, і землі біля неї, так що вчителі усвідомлюють: боротьба не буде легкою. Інформаційна атака через газети, радіо, телебачення має на меті сформувати викривлене уявлення громади міста про школу як неперспективний та малопривабливий заклад, якого треба чимшвидше позбутися і від цього буцімто виграють усі. Але школа не збирає здаватися, хоч вчителі ще не знають, яких підстав та підніжок можна чекати від влади. Адже скоро завершиться конкурс на посаду директора і не виключено, що влада попробує поставити свого, слухняного, який покірно виконає забаганки щодо "оптимізації".

"Міськвно – це внутрішнє закрите середовище, яке не генерує ідей і гальмує розвиток… В Дрогобичі немає ні гуманітарної політики, ні національно-патріотичного виховання", – підвів жирну риску під дискусією депутат-батьківщинівець Михайло Ваврин. Олександр Магльона додав, що "влада Дрогобича не терпить перспективних людей, які мають інший погляд". Зауважимо, що замість "Дрогобича" можна спокійно поставити "Трускавця" і правильність тези ще дужче посилиться.

Олександр Магльона висловив припущення, що влада попробує маніпулювати, щоб громадські організації не змогли провести громадські слухання, але навряд чи це їй вдасться. Хоча "є небезпека реваншу, бо влада не любить, коли громада дає їй ляпас", зауважив експерт. Неначе вирваною з потойбіччя, нереальною та фантастичною виглядала інформація про стан освіти в Калуші – місті, про яке надто часто говорять дрогобичани, беручи за приклад, але нічого не роблячи, щоб і дрогобицька влада була на такому ж рівні, як в Калуші.

"В площині кожного конфлікту шукайте чиїхось приватних інтересів", – ця мудра сентенція з вуст Олександра Магльони якнайкраще відповідає ситуації із "оптимізацією освіти по-дрогобицьки". А громадський діяч Богдан Гринчишин був більш конкретним: "В Дрогобичі, як і в Україні – проблема в одній людині. Владі впадають в око певні будівлі – так у 1998-2002 було з бальнеологією, так тепер є з восьмою школою". "Є дружні сімейні зв’язки між сім’ями Радзієвських і Скотних. Корумпована схема діє і буде діяти", – дещо недипломатично завершив свою думку пан Гринчишин. Громадський діяч висловив побоювання, щоб влада не вихолостила зміст майбутніх громадських слухань і в такому побоюванні є раціональне зерно. Та Святослав Сурма (один з ініціаторів проведення громадських слухань) залишається оптимістом, хоча й розуміє, що резолюція громадських слухань та рішення депутатського корпусу можуть бути прямо протилежними за змістом і нема на то ради.

Як зауважив депутат Михайло Ваврин, ще не все втрачено. Є 28 депутатів, які підтримують поіменне голосування. А власне поіменне голосування є тим дієвим механізмом, яке зможе зробити владу на місцях прозорою. Бо якось дивно, що опозиція ("Свобода", "Батьківщина", "Фронт змін", "УДАР" та інші) блокує трибуну Верховної Ради, аби досягти прозорості в справі голосування, а представники тих же політичних сил на місцях ловлять рибку в каламутній воді колективної безвідповідальності.

А тим часом восьма школа в Дрогобичі готується до Дня Європи. Не виключено, що намагання окремих корупціонерів вхопити ласий шматочок дрогобицьких землі та майна буде висвітлено і на європейському рівні. Чи зможуть сказати панове Радзієвський та Сушко фразу "ці руки чисті"? Хоча казати можна багато. Вже був один, що таке заявляв.

Отже, закриття шкіл в Дрогобичі та Стебнику з гарячої війни переросло у війну холодну. Перемир’я мудрі стратеги використовують не тільки для відпочинку, а й для інших цілей. Переможе дрогобицька влада з відділом освіти восьму школу чи ні? Результат багато в чому залежить від стратегії керівництва…

Переглядів: 6589

Коментарі (30)
 
Чи не подавляться вони тими приміщеннями , що відбирають у наших дітей? Може досить , виродки!
Рейтинг: 26+ -3-
 
колишня учениця, 17:42 12 березня 2013 р.
 
Перш ніж закрити треба було б хоч одну збудувати.Наша влада так і шукає де б, що закрити, добре продати.Кошти, які надходять на ремонт, добудову кудись зникають і все робиться батьківським коштом.Нащо ж нам такі керманичі?
Рейтинг: 25+ -4-
 
патріот, 17:58 12 березня 2013 р.
 
а тим часом...в Польшi та Нiмеччинi-вище навчання зробили бесплатным.
Рейтинг: 17+ -2-
 
Слава Богу що емiгрував!, 17:58 12 березня 2013 р.
 
Скажіть мені люди добрі - для чого нам міськно, міськздороввіділ, відділ культури та інші структури( але файна рима вийшла).Чомусь всі в хаті в себе командують грішми самі, а тут керують купа засранців. Дайте гроші з бюджету директору школи і він сам дасть їм раду, без ваших тендерів , казначейства та інших йо..тих кантор.Де краде один там апріорі більше грошей.ніж коли краде ціла каманда!
Рейтинг: 18+ -2-
 
Кум, 18:38 12 березня 2013 р.
 
Ще трохи і почнеться громадянська війна. 
Не можу повірити, що ми, працьовиті, розумні люди, всі разом здуріли і залізли в таку темінь, з якої років зо двісті вибиратися нашим нащадкам. Не мовчіть!
Рейтинг: 19+ -1-
 
, 19:51 12 березня 2013 р.
 
про те що немае що говорити про нашого міського голову то без слів. а те що Сушко злодій, гад і їздить за дитячі гроші по закордонах давно йому не місце а хай сидить сторожем біля вкраденої хати щоб йому не спалили!
Рейтинг: 15+ -1-
 
не скажу, 21:11 12 березня 2013 р.
 
Петручйо дошуткується! Вуса вчителі повисмикують і комісара під зад. " бойся"
Рейтинг: 5+ -2-
 
Вчитель, 21:37 12 березня 2013 р.
 
Куме, ви такі дивакуваті ще й далекі. Ми вас оберемо начальником усіх відділів або й директором 8 школи. Ходіть! До громади: а давайте п"ять шкіл у місті зоставимо, але зробимо їх пристойними, з ремонтами, з компами у кожному класі, з басейнами, з багатою їдальньою, з найкращими вчителями, з високими зарплатами... Мрія! Як у Європі та Америці!
Рейтинг: 5+ -5-
 
Кумові, 22:51 12 березня 2013 р.
 
Пани Магльона, Сурма, Ваврин, Яцків, Гринчишин і усі решта за списком! А чом ваші та ваших родин діточки не ходять і не ходили до школи №8 ? Були б ви файними спонсорами і підтримували б школу вжеб з десяток років конкретними порадами, громадською думкою та грошима!
Рейтинг: 4+ -6-
 
Справедливість ?, 23:01 12 березня 2013 р.
 
а де Фурдин пропав?
Рейтинг: 3+ 0-
 
1111, 23:25 12 березня 2013 р.
 
та десь... :?
Рейтинг: 4+ 0-
 
2222, 23:49 12 березня 2013 р.
 
Вчителі повинні обєднатися, незалежно від номеру школи чи кришування. Бо владне гасло-розділяй і владарюй. От вони і ділять нас і будуть ділити. Не вірте, що після так званої оптимізації вони зроблять щось для тих шкіл. які залишаться. Ці люди прийшли, щоб забирати, а не давати! І тільки, коли ми обєднаємося-ми їх переможемо.
Рейтинг: 11+ -2-
 
до вчителів і не тільки!, 10:23 13 березня 2013 р.
 
Не хочеться нікого образити, але за систему освіти вже давно пора братися, бо зробили зі шкіл бізнес (на ремонти здавай гроші, на книжки, зошити, тести, театри, подарки школам і т. д. - якось вчилися за радянськи часів з зошитом за 3 коп. і 1 ручкою).Таке враження складається, що як не маєш грошей - то дитину хоч в школу не давай ( щодня записки - здати на щось гроші). Якщо вже на то пішло - то зробіть на базі існуючих шкіл приватні, де офіційно платитиметься в касу гроші і якість навчання буде кращою, бо виходить що зараз доробляємо чиїсь кишені неофіційно. Можливо зі мною багато не погодяться, але шановні батьки кошти ми здаємо у будь- якому випадку, а дирктори ось так кудись втікають, влада ні за що не відповідає (ми ремонтуємо класи, купуємо все для нього, а їх просто закриють і преведуть дітей у інші школи).
Рейтинг: 14+ -3-
 
мама 3 дітей, 11:22 13 березня 2013 р.
 
Навіщо нам школи? Адже їх відкривали ТІЛЬКИ окупанти: австрійці, поляки, німці, совіти. Демократи школи не відкривають. Потрібно терміново позбутись цих залишків окупаційних режимів - грамотні діти. Освіта і демократіія - непоєднувальні терміни.
Рейтинг: 9+ -4-
 
Олесь, 14:14 13 березня 2013 р.
 
Вже переговорена тема 8 школи.Вона себе вижила.Де рівень освіти? Де рівень побуту? З грошима всі зможуть, а ви зробіть без грошей , так як роблять директори багатьох шкіл, які годують ЗОШ8 і район ( діти вчаться з району).Замість того щоб на броньовик лізти дбали б і шанували тих , хто ще є учнями цієї школи.
Рейтинг: 6+ -8-
 
аспірант, 15:35 13 березня 2013 р.
 
На мою думку нема різниці звідки дитина. Гроші на кожного учня надходять з держбюджету. Чи може дитина з села гірша? Та такого села як дрогобич в області треба пошукати
Рейтинг: 16+ -1-
 
Мама, 15:47 13 березня 2013 р.
 
то що нам потрібна освіта як в університеті: залік - 150.0 грн . а за екзамен - 200.00 грн. - ?
Рейтинг: 12+ 0-
 
до аспіранта, 18:47 13 березня 2013 р.
 
То зверніться до Радзіка, нехай закриє той драний університет
Рейтинг: 10+ 0-
 
дО ДО АСПІРАНТА, 18:57 13 березня 2013 р.
 
Ото мені дуже цікаво як то директори інших шкіл годують школу №8? Ви що там в школах зовсім розум загубили, відколи то школа прибуткова структура? Обдирати батьків- не кожному вистачить нахабства, тому то може в школі №3 і нема ремонтів? Треба я бачу щоб директорів раз на 3 роки міняли школами, аби не забувалися і не зажиралися.Першим ділом поставити Фурдина директором СШ №4, бо Університету буде там найліпше.
Рейтинг: 13+ -2-
 
Досить дерти з батьків, 19:26 13 березня 2013 р.
 
Точно, давно пора закрити москальську школу- віддати її Універу, а по периметру кіоски з хот-догами і живим пивом поставити: робочі місця будуть і депутати задоволені. А в дворі можна торговий центр пристроїти, бо місце добре. А директора шкіл №1 та 2 дістануть додаткових спонсорів за рахунок крутеликів з 4. Бо шо з тієї 8 візьмете-батьки бідося, приміщення-руїна, їхати далеко...
Рейтинг: 8+ -1-
 
Щирий українець, 21:38 13 березня 2013 р.
 
Є ще варіант. З трьох шкіл розташованих за трикутником - 3, 4, 15 - залишити одну №3, яку обіцяє спонсор відреставрувати! №8 - оптимізувати також. Зекономлені грошї - на ремонт інших шкіл. І батьків не прийдеться розгаманцьовувати... І правду казав Кумові, що краще менше шкіл. але кращих, сучасних. А за совєтів, ляхів і т.д. народжуваність була краща, були ще дармові золоті запаси у держави. А тепер що? Гола, перепрошую, школа. Про що і плачемо...
Рейтинг: 5+ -2-
 
До щирого українця, 22:36 13 березня 2013 р.
 
А ще можна побудувати величезну одну нову школу для цілого Дрогобича. Відкат буде-красота. А вчителів набрати за таксою 5 тис євриків за місце і 50тис євро за директора. І методистів, і бухгалтерію і керовників зоптимізуєм в тому ж приміщенні. Або ще ліпше- будем оголошувати щорічні конкурси і перевибирати персонал за ту саму таксу. Батьків заставити робити щорічні ремонти і купувати інвентар. Переведем ту школу на госпрозрахунок і наш мер стане №1 по Україні.
Рейтинг: 8+ -2-
 
Щирий українець, 23:12 13 березня 2013 р.
 
Це просто жах-скільки бруду лиють на 8 школу.Вона дійсно потребуе ремонту.Але це стосуеться в такому випадку усшх шкіл Дрогобича. Бо до европейського рівня не дотягуе жодна.То що закриемо усі школи?А щоб зовсім дотягнутись до Европи-треба закрити всі місцеві відділи освіти.Бо теж мають ганебний вигляд.І ще одне- в Европі треба конкурс пройти.щоб попасти в школу на роботу .А у нас досить мати друзів в МІСЬКВНО! І пачку банкнотів! А потім дивуемось що нами керують неуки...Бо освіта вища за гроші -теж не европейське явище. А давайте закриемо університет- то і проблеми в Дрогобичі зникнуть!
Рейтинг: 11+ -3-
 
Випускниця *8 школи.Освіта-вищ, 00:07 14 березня 2013 р.
 
ви були в 8 школі недавно?ужас і діти там не вчаться, батьки які хочуть дати нормальну освіту дітям не дають туди дітей.
Рейтинг: 5+ -6-
 
, 15:40 14 березня 2013 р.
 
А чому це так сталося, що в наших школах по-різному вчать? Може освітянському начальству пора на нари за то що не освітою займаються, а гроші крадуть. Чому в 2-й школі директор європейський, а в іншіих тримають такий мотлох , що батьки дітей туда не ведуть? Хватить брати взятки за місце в школі, і за кваліфікації які не відповідають дійсності. Сушка геть!
Рейтинг: 7+ -8-
 
Прокурор, 16:38 14 березня 2013 р.
 
Звична історія. Ледве втискуюсь у переповнену маршрутку. Молодь сидить. Старші люди стоять. 
 
Проїжджаємо повз церкву. Молодь хреститься. Потім студенти й учні знову вдають, що сплять, або так пильно вдивляються у вікно, відвертаючи голови від старих, що нависли над ними, ніби вгледіли інопланетян. 
 
Ця ж молодь носить вишиванки, ходить до церкви, співає українських пісень. Коли ми її втратили? Чому наші діти й онуки стали святениками? 
 
Відповідь до банального проста. Тому що старше покоління – святеницьке. У нас є релігія – нема віри. Маємо владу, яка дбає про власний зиск, а не потреби громади. Школа не виконує своїх функцій: замість виховання дітей на першому місці спостерігаємо виживання – учителів від скрути, приміщень від руйнації...
Рейтинг: 9+ -1-
 
Толік, 19:43 14 березня 2013 р.
 
До чого тут "європейськість" директора? От у 4-ій школі директор комсомольський (такий самий, як і інші директори шкіл міста - крім тих небагатьох, де керівники ще надто молоді), а школа геть переповнена. Отже, шукайте інші причини.
Рейтинг: 8+ -2-
 
, 21:52 14 березня 2013 р.
 
Причина "занепаду" 8 школи проста. Пан Фурдин на виборах, коли переміг Лужецький бкв за Радзієвського ( ще колись дав у паку Лужецькому, читай у газеті рекламних оголошень, що видавав Івнанців). На цих виборах у "каманді" Радзієвського були директорки 2 та 4 школи-повісили, як кажуть їх морди та й на й на кольрові білборди. Тому ці школи й отримують велике фінансування. Та ще й Сушко знайшов дорогу до папи Рідзіка. А 10 школа, яку протизаконно зробили із дитсадка ( діти сьогодні ходять самі увечері на фізкультуру в 14 школу! ) належить дружині колишнього чиновника, що дерибанив бюджет, коли прогнали Гука, пана Суди - Світлані Харитоновій, що спить і бачить, як її місце займе її дочка. Ось і всі секрети про "успішних" директорів та переповнені школи. Воював Сушко із Фурдином, ото й знищував за підтримки Лужецького школу №8. Тому й требі через громадські слухання отих мерзотників притячгнути до відповідальності. Бо все, що обіцяв Радзієвський перед виборами виявилося брехнею. Йому сьогодні злодії при владі ліпші аніж порядні люди.
Рейтинг: 8+ -1-
 
Ded, 17:34 15 березня 2013 р.
 
А коли ти було у 8 школі? Не мели дурниць! Діти вчаться і нормальний рівень освіти. Багато колишніх випускників займають високі посади. Якщо ти бовдур , то не залежно від навчального закладу , ти ним і залишишся!
Рейтинг: 4+ -2-
 
До пташа, 10:06 16 березня 2013 р.
 
То виходить окупанти будували школи і підвищували народжуваність, а як пішли-то у восьмій школі діти почали зменшуватись.А може розумні батьки дають дітей в інші школи, де умови і якість навчання кращі, а вчителі не конфліктують між собою придітях?
Рейтинг: 3+ -1-
 
До Олеся, 16:23 18 березня 2013 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6045 днів)