Проблеми та перспективи теплопостачання у Дрогобичі

Надрукувати
Останні новини Дрогобича
Написав(ла) Анатолій Власюк   
22.04.2013
ХатаТридцять шосте засідання Дискусійного клубу у Дрогобичі відбулося 18 квітня 2013 року і було присвячене проблемам і перспективам теплопостачання. Опонентами виступили Ігор Хом’як, керівник комунального підприємства "Дрогобичтеплокомуненерго", і Володимир Кондзьолка, помічник-консультант народного депутата України Романа Ілика. Перший агітував за централізоване опалення, другий – за автономне. Своєрідним представником третьої сторони був керівник громадської організації "Небайдужі Дрогобичани" Святослав Сурма, на думку якого за суперечкою між прихильниками централізованого та автономного опалення не видно дрогобицької громади, адже мова насамперед мала би йти про моральний аспект даної проблеми. У дискусії взяли участь громадські діячі Олег Косик, Хосе Турчик, Микола Варивода, Валерій Каленюк, Ігор Бучковський та інші.

За словами Ігоря Хом’яка, він завжди користується нагодою донести до всіх проблеми теплопостачання, які виникли в Дрогобичі, і переконати у правоті своєї позиції. Він керує підприємством уже п’ять років. Загалом у даній галузі на різних посадах, у тім числі й заступником міського голови, він працює вже 17 років, а тому проблеми знає, як кажуть, із середини.

За його ініціативою вдавалося приймати концептуальні документи на кшталт стратегії розвитку підприємства. До цього долучалися різні інституції, в тім числі й міжнародні. Зараз вкотре вийшли з черговим документом щодо енерго-економної ефективної схеми теплопостачання міста. Простіше кажучи, мова йде про схеми оптимізації теплопостачання. Доцільність цього назріла вже давно. Замовником концепції виступив департамент міського господарства.

Саме по цій схемі, у розробці якої брав участь, Ігор Хом’як виступав на недавній сесії Дрогобицької міської ради. Він визнав, що його виступ був невдалим, тому що були упереджені позиції депутатів, і він не зміг систематизувати свої думки.

За його словами, є певні проблеми в централізованій системі опалення Дрогобича. Що втрачене, то втрачене. Але слід виходити з того, що вже роками підприємству ніхто не допомагає ні з міського, ні з обласного, ні з державного бюджетів, а обладнання потребує модернізації, то необхідне залучення коштів задля забезпечення надійності і непереривності теплопостачання.

Ситуацію з теплопостачанням, на думку Ігоря Хом’яка, можна порівняти з дорогами. Ми роками робили ямковий ремонт, а тепер з’ясовується, що все-таки треба робити ремонт капітальний. Так само якщо роками не залучати коштів у модернізацію і реконструкцію, то тоді слід вдаватися до радикальних дій.

Підприємство вирішило вдатися до необхідних кредитів. Вирішальною умовою для отримання кредиту, крім усього іншого, має бути декларація міста про те, що воно має намір робити з централізованим опаленням. Мова йде про те, чи децентралізувати його повністю, чи помірковано, чи зберегти повністю централізоване опалення. За схемою виходить у Дрогобичі так званий проміжковий варіант. "Маючи таку програму, - підкреслив Ігор Хом’як, - ми можемо претендувати на різні дотації та інвестиції не лише на рівні європейських чи світових банків, а й на рівні Кабінету Міністрів". Якщо система розвалюється, то не беруться навіть інвестиції як різниця між тарифами. Не маючи відшкодування втрат, не можна претендувати на підвищення тарифів.

Як керівник підприємства Ігор Хом’як особисто не планує вдаватися до радикальних дій, але так само закликає опонентів не вдаватися до радикальних дій щодо своєї позиції. Ці схеми можуть бути досконалими чи недосконалими. Все це ще треба затвердити у Києві, а це не так просто, зважаючи на бюрократичну систему й її корупційні складові.

Проте при встановленні автономного опалення комісія має керуватися все-таки цими схемами. Без наявності схем комісія взагалі не може цього розглядати. Інша справа, що в попередні роки комісія, не маючи схем, цього не враховувала.

На сесії була подана схема теплопостачання, проти якої виступили навіть деякі так звані провладні депутати. Ігор Хом’як радить опонентам не ходити у прокуратуру, бо неодмінно програють справу. Він пропонує зупинити цей процес протистояння, оскільки існує соціальна напруга. "Але дайте можливість людям, які є моїми споживачами, - наголосив Ігор Хом’як, - нормально платити за послугу, бо по мірі відключень на них припадає все більше навантаження". Соціальна напруга буде не для багатих, а для бідних. Треба так давати дозволи, вважає Ігор Хом’як, щоби можна було не ошукувати, не ображати тих, хто залишається споживачем централізованого опалення.

Володимир Кондзьолка вважає, що кінцеві мети, про що він говорить і про що говорить його опонент, - дуже близькі. Просто мова йде про різні шляхи досягнення кінцевої мети. Якщо взяти українське центральне опалення і порівняти його з європейським центральним опаленням, то ця схема є значно дешевша в Європі, ніж індивідуальне опалення. Кінцева мета кожного споживача - отримати дешеве тепло.

Декілька років тому Володимир Кондзьолка виступав у міністерстві житлово-комунального господарства. Тоді він сказав, що є великим прихильником центрального опалення, але в його європейському варіанті. При європейському центральному опаленні затрат набагато менше, ніж при індивідуальному опаленні, якщо, скажімо, на даху будинку стоїть котельня. Але щоб прийти до європейського центрального опалення, треба пройти етап автономного опалення.

Міністерством розроблена система, яка називається "індивідуальний тепло-пункт", коли через під’їзд іде дві труби - прямої подачі і зворотної, в квартиру заходить дві труби, стоїть розміром з котел індивідуальний тепло-пункт з лічильником, і ви самі використовуєте гарячу воду і самі ж подаєте тепло. Скільки тепла спожили, стільки ви за нього платите. Але вся опалювальна система має бути зведена в одну точку, тобто те, що сьогодні дає автономне опалення.

Зупинився Володимир Кондзьолка і на своїх поданнях у прокуратуру, про що згадував Ігор Хом’як. Вони були скеровані для того, щоби виконати норми чинного законодавства, які стосуються організації теплопостачання. Схема теплопостачання була зроблена незаконним способом, тому рішення відмінене.

Як інженер, Володимир Кондзьолка абсолютно підтримує ідею, що будинки треба відключати повністю від тепла, бо все решта нонсенс. "Але я не можу зрозуміти як громадянин, - підкреслив він, - чому відключення малозабезпечених людей, які не мають коштів, має лягати на сусідів". Воно має лягати на владу, насамперед на місцеву владу. Схема має бути простою: опитують мешканців будинку; якщо більше 30 відсотків висловлюється за автономне опалення, міська влада має розробляти по цьому будинку програму відключення цілого будинку. І будинок має бути відключений повністю.

Як на мене, упродовж багатьох десятиліть держава свідомо обдурювала мешканців, нав’язуючи їм завищені тарифи на воду і тепло. В цьому міг переконатися кожний, хто встановив лічильник на воду чи перейшов на автономне опалення. Платежі зменшилися в декілька разів. Можна лише здогадатися, в чиїх кишенях осідали кошти. Але точно зрозуміло, що вони не йшли на заміну зношених водогінних труб чи застарілих теплотрас. Нині держава, лобіюючи централізоване опалення, знову свідомо залазить у кишені своїх громадян, обдираючи їх, як липку. І вкотре виручені кошти не йдуть на модернізацію житлово-комунального господарства. Не можна проблеми держави розв’язувати за рахунок людей. Потрібно дійсно проводити реформи, в тім числі і в житлово-комунальному господарстві, а не діяти лише на користь олігархічних структур, як це відбувається зараз. Інакше все завершиться крахом, наслідки якого ми не можемо собі уявити навіть у найстрашнішому сні.







Детальний звіт про дискусію читайте на сайті tustan. io. ua і переглядайте світлини. Відео-звіт шукайте на Ютубі за посиланням "Анатолій Власюк 36 Дискусійний клуб Дрогобич" (9 епізодів).

Переглядів: 4857

Коментарі (10)
 
Кондзьолка сильний ніндзінєр лиш би котлів побільше людям впарити в кредит! Ми вже не в СОЮЗІ але ще не в ЄВРОПІ отаке в нас опалення!
Рейтинг: 5+ -3-
 
газовик, 19:16 22 квітня 2013 р.
 
Ясно, як в білий день, що при такому житті, і при такій сильній мафіі\ не маю на увазі тільки Дрогобич\, де в більшості народ просто виживає, індивідуальне опалення воно не так і багато коштує, чим опалення від...держави! Підняття цін на опалення, робиться так як хочуть так звані керівники, без погодження громадян! Не хочеться тут винаходити велосипеда, але сказав би, що як колись побачу пана Ігора і місті, підійду і пожму йому руку за те, що він сильний керівник ввіреного йому підприємства..Поясню! він переживає за своіх підлеглих, бо багато тих працівників які працюють під керівництвом пана ІГОРА, мають своє, рідне індивідуальне квартирне опалення! Воістину людина, яка дбає за своіх підлеглих! МОЛОДЕЦЬ!
Рейтинг: 4+ -5-
 
снайпер +, 19:25 22 квітня 2013 р.
 
Шо тут дискутувати? Вже давно всім зрозуміло, що так зване центральне опалення, яке залишилось у спадок від радянських, часів себе вичерпало. Воно тріщить і рветься як старе простирадло і доживає останні роки. Чи потрібне автономне? А ви спитайте у членів дискусій, хто його немає? Може п. Хім’як користується теплом централізованої системи опалення, за яку він так ратує. А чиновники з міськради? Хто з них користується центральним опаленням? Думаю таких ви не знайдете. Ось вам і відповідь. Хто встиг становити власне опалення – тому вважай повезло, бо зараз, наскільки я розумію, таку можливість заблокували. Бо такі як п. Хім’як зрозуміли, що вони «рубають сук на якому сидять». Зменшились платежі за центральне опалення, через те що багато користувачів вибуло. А з чого платити зарплати таким панкам як Хром’як? Він сам каже про себе, що більше нічого робити не вміє – «загалом у даній галузі на різних посадах, у тім числі й заступником міського голови, він працює вже 17 років». Тому вони законсервували все як є і подають це як спроби створення «енерго-економної ефективної схеми теплопостачання». Хто в це повірить, це просто намагання залишити все по-старому і залишитись при посаді.
Рейтинг: 9+ 0-
 
, 20:21 22 квітня 2013 р.
 
Цікаво було би взнати скільки депутатів дрогобицької міської ради та членів міськвиконкому користується централізованим опаленням а скільки індивідуальним.Чи не можна опублікувати такий список.Цікаво хто може це зробити?
Рейтинг: 9+ 0-
 
22, 20:25 22 квітня 2013 р.
 
прийшли побесідували! до хати! квн дрогобиЧ))
Рейтинг: 4+ 0-
 
Дурень, 21:03 22 квітня 2013 р.
 
Хом’яку спинку потріть і по дупі віником! При воді і при теплі)
Рейтинг: 2+ 0-
 
Дурень, 22:58 22 квітня 2013 р.
 
Скур..и..ся Ігорко Хом’як, а колись такий хороший хлопака був.
Рейтинг: 5+ 0-
 
Роман, 07:26 23 квітня 2013 р.
 
У мене з-х кім. квартира і в зимові місяці я плачу в місяць за газ( у мене індивідуальне опалення) -до 100, 00грн. Які ще потрібні докази щодо економії грошей. В той же час як за з-х кім квартиру зі мною по центральному опаленню люди платять від 300, грн і більше.значно більше.
Рейтинг: 4+ 0-
 
приклад, 10:06 23 квітня 2013 р.
 
У цій дискусії я почув нову думку, яка лежить прямо на поверхні проблеми, але ніхто з цієї точки не говорив. А саме - чому за малозабезпечених людей (тих, що не можуть оплатити ВСТАНОВЛЕННЯ опалення) мають платити сусіди по будинку? За це повинні платити з бюджету міста. Я вже чую вислови "Немає грошей..." Ну якщо Ви вивчили лише таку фразу, то не йдіть до влади. А якщо прийшли, то думайте, радьтеся з розумними людьми. Давайте подумаємо де можна взяти кошти. Усі варіанти, що там за безцінь щось продали, а там землю дали за 1 грн. ми відкидаємо. Там гроші вже вкрадені. Не будучи при владі я не маю цільної картини, але давайте подумаємо разом, може ще хтось дасть гарні пропозиції. Що я пропоную для рішення цього питання: 
1. Перевівши будинок на індивідуальне опалення, система труб, що йдуть по будинку і особливо у підвалі, стають не потрібні. Перше, що приходить на думку - це їх зрізати і продати на металолом. Не самий ефективний метод, але труб там багато. Сюди ж додайте чугунні батареї. 
2. Он є приклад про оплату газу ДО 100 грн/міс і БІЛШЕ 300 за опалення (а ще +за газ на приготування їжі та гарячої води). Як не крути, але опаленням ми користуємось принаймі 5 місяців на рік листопад-березень. 300х5=1 500 грн. Тут можна думати про безпроцентні, або низько-процентні кредити від банків. 
3. Ті ж самі котли на опалення є по різним цінам. Є такі, що коштують поза 8000 грн. А є бюджетні, по 3500-4000 грн. А якщо їх закупити гуртом? То опалення у 3-х кімнатній квартирі можна вкластись у 10 000 грн (враховуючи усе - обладнання і робота). Та й майстрів потрібно брати не на окремі квартири, а на будинок, чи принаймі на декілька квартир. Тоді і вони ціни спустять, якщо буде певний об'єм робіт. Та й у своїй більшості, одинокі літні люди не живуть у 3-х кімнатних.  
Я зараз запропонував 3 джерела фінансування. Впевненний є ще варіанти. Наприклад - "Один котел на 2 квартири" - поставити лічильник на гарячу воду не проблема, вони не такі вже і дорогі. Лічильник на опалення не знаю скільки коштує. Потрібно думати, рахувати, а не розводити руками - мол немає грошей. Якщо взяти на перспективу, то економія піде і на аварійні служби, що латають теплопроводи. Думаю вони на фінансуванні міста. Отже думайте, думайте, думайте наші керівники Дрогобича.
Рейтинг: 2+ -1-
 
, 13:04 23 квітня 2013 р.
 
Як би Владзьо Конзьолка не словоблудив ( та ще й збрехав, що буцімто виступав у міністерстві ЖКГ, про це знає добре пан Хомяк, бо це було зовсім не так) неозброєним оком видно, що добродію Конзьолці роззодиться "впарювати" китайський непотріб за подвійною ціною дрогобицьким лохам. Він не вилізає з ефіру радіо, де по півгодини зомбує дрогобичан і паплюжить пана Хомяка. Але ж всі памятають, що його Радзієвський вигнав з роботи якраз за оте постійне захланство. Не вірте таким "благодєтєлям", вони дбають лише за власний хосен.
Рейтинг: 0+ -1-
 
Тарас, 13:42 26 квітня 2013 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2025 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6106 днів)