Дрогобиччина: подих історії

Надрукувати
Роздуми
Написав(ла) Володимир Садовий   
22.06.2013
ВишивкаСуперечки, які точаться останнім часом стосовно віку Дрогобича, спонукали мене до більш детального вивчення нашого минулого. Переглядаючи часописи, що видавалися до Другої світової війни, я був вельми подивований тим розмахом археологічних досліджень, які велися тоді на наших теренах. У 1928 р. в Самборі був створений музей "Бойківщина". Він видавав часопис "Літопис Бойківщини", де систематично публікувалися матеріали стосовно історії, культури і побуту бойківського племені.

Відповідальним редактором був доктор В.Кобільник. В часописі наводились ілюстрації багатьох щойно знайдених артефактів з детальним їхнім описом. Варто підкреслити, що ці дослідження проводилися в часи, коли Галичина була у складі Польщі і це викликає ще більшу повагу до тодішніх українських істориків. З впевненістю можна стверджувати, що сьогодні в Україні не існує жодного музею, який би з таким розмахом проводив археологічні дослідження і публікував їхні результати, як це свого часу робив музей "Бойківщина". Основна причина такої ситуації – відсутність коштів, оскільки наша держава не вважає за потрібне фінансувати ці роботи. Виникає запитання: а хто ж фінансував археологічні дослідження в 20-30-их рр. минулого століття? Відповідь проста – тодішня українська інтелігенція: лікарі, інженери, духовенство. Ці люди небайдуже ставилися до історії рідної землі і саме завдяки їм до нас дійшли безцінні матеріали стосовно нашого минулого.

Дехто мені закидає, що, мовляв, зараз не до історії: в країні криза – фінансова, матеріальна, духовна. Таким нагадую, що народ, який втрачає своє минуле, перестає бути народом. Історія знає подібні випадки, та про це окрема розмова.

У вищезгаданому часописі в розділі "З археології Бойківщини" поруч з переліком знайдених артефактів подавалися також відомості про давні городища на території різних повітів (Добромилі, Долині, Дрогобичі, Самборі та ін.). Очевидно, багатьом сьогоднішнім історикам треба повчитись у своїх колег з минулого, оскільки працю, виконану ними, можна сміливо назвати титанічною, про що яскраво свідчать дані, наведені нижче.

"Літопис Бойківщини" за 1936 р. (Ч. 7, с. 5) подає таку інформацію стосовно Дрогобицького повіту (перелік пам’яток з вересня 1935 р. по січень 1936 р.).
Борислав. Гора "Городище" зі слідами давнього городища.
Гаї Нижні. При дорозі городище.
Гірське. Поле "Городище".
Доброгостів. В лісі городище.
Довге. На полі "Городок" сліди давнього гóроду та могилок; інші могилки на пасовиську "Майдан".
Дрогобич. На границі з Дережичами городище зі слідами давнього гóроду.
Лішня. На "Валиськах" сліди валів гóроду "Сарина", де виорюють золоті речі.
Мражниця (Борислав). У лісі "Городище" сліди давнього гóроду.
Солонсько. У лісі "Валиська" сліди давніх валів, а у лісі "Баба" стояла колись кам’яна "плищовата баба".
Трускавець. На горі "Монастир" знайшли нагрудний бронзовий хрест – енколпіон княжої доби.

Як бачимо, Дрогобич періоду княжої доби (існування його в ті часи не викликає сумнівів) був оточений городищами, які тулилися до нього, немов діти до своєї матері. І це не дивно, оскільки наше місто зобов’язане своїм народженням соляним покладам, а сіль у ті часи цінувалася дуже високо. Впевнений, якщо переглянути усю підбірку "Літопису Бойківщини" (якщо така існує), а саме з 1930 по 1939 рр., то можна було б отримати більш детальну інформацію стосовно артефактів, знайдених безпосередньо на території Дрогобича, які підтвердили б давнє походження нашого міста.

Отже, пошук триває, а хто шукає, той рано чи пізно знаходить.

Переглядів: 7043

Коментарі (13)
 
Не розумію, як можна порівнювати дослідження зроблені у 20-их роках минулого століття із авторитетними заявами видатного проХфесора, відомого усьому науковому світу "історика", декана з великої літери і, безперечно, "генія" сучасності - леоніда тимошенко. З великим нетерпінням очікую наступних його "сенсаційних відкриттів" і переконаний, що для нащадків, ім'я цього "світила" історії буде вписано в один ряд із такими нашими славетними земляками, як Юрій Дрогобич, Іван Франко, Бруно Шульц, та ін.
Рейтинг: 4+ -5-
 
спостерігач, 15:15 22 червня 2013 р.
 
Шановний пане автор статті, уточніть будь-ласка: про які саме "артефакти", "титанічну працю" і "відкриття" тут йде мова? У цитованих вами уривках є лише згадки про результати польових археологічних розвідок, а саме - в результаті поверхневого археологічного огляду за зовнішніми ознаками висловлено припущення про існування на тій чи іншій території залишків давніх поселень, фортифікаційних споруд і т.п. Де тут результати безпосередньо розкопок? Де конкретні висновки про датування віднайдених артефактів? Так, тут є дві досить загальні згадки про віднайдений бронзовий хрест та "виорані" на полях скарби, ну але ж це дає не чітких підстав на підтвердження вашої 900-літньої теорії. Як завжди, усі НАВЕДЕНІ ВАМИ АРГУМЕНТИ ЗАСНОВАНІ НА ДОМИСЛАХ І ПРИПУЩЕННЯХ, АЛЕ ЖОДНИХ ЧІТКИХ АРГУМЕНТІВ НЕМАЄ. Ще раз наголошую, У СВОЇХ РЕФЛЕКСІЯХ Л. Тимошенко не заперечує можливості існування на території Дрогобича поселення в період княжої доби, ВІН ЛИШЕ АРГУМЕНТОВАНО ОБҐРУНТОВУЄ БЕЗПІДСТАВНІСТЬ ЗАПРОПОНОВАНОГО ДАТУВАННЯ ВІКУ МІСТА У 900 З ЛИШКОМ РОКІВ!
Рейтинг: 5+ -5-
 
, 18:11 23 червня 2013 р.
 
авторові першого коментаря: не займайтесь плагІатом І не використовуйте мІй нІк у своЇх коментарЯх. 
усІ своЇ думки та спостереженнЯ написанІ мною з однІЄЇ адреси та пІд тим самим Іменем. тому попрошу не "косити" І не "копІювати" мене! :( :( :( :(
Рейтинг: 5+ -2-
 
, 18:16 23 червня 2013 р.
 
ще раз наголошую, у своЇх рефлексІЯх л. тимошенко не заперечує можливості існування на території дрогобича поселення в період княжої доби, вІн лише аргументовано обҐрунтовуЄ безпІдставнІсть свого прохфесорського званнЯ І доводить, що Є простим провІнцІйним автором методиЧок з ІсторІЇ, Який вирІшив, що маЄ право шантажувати дрогобиЧан своЇми бздурами! але, як говориться: гагарін долітався, пушкін дописався, а тимошенко допи.
Рейтинг: 1+ -4-
 
спостерігач, 11:26 24 червня 2013 р.
 
Зі стилю письма і слів-паразитів ("проХфесор" і т.д.) яскраво видно, що коментарі від мого імені пише одна і та ж сама людина, у якої крім простого мавпування когось більше уяви не вистачає. І чомусь все більше впевнений, що це і є автор цієї статті, який уже п'ятий раз пишу паршивенькіі статейки, а результату ніякого - нікому крім нього його безглузді висновки не потрібні і не цікаві. Безсила лють... А коли вже йдуть особисті погрози на адресу Л. Тимошенка - задумайся: це вже кримінал...
Рейтинг: 3+ -5-
 
, 12:57 24 червня 2013 р.
 
А з твоєї писанини яскраво видно, що ти або фанатик, або особисто добре знайомий із нашим професорком - істориком колгоспного масштабу тимошенко. Добре, що вас тільки двоє таких смішних і всі оці спроби "досліджень" і "відкриттів" - це просто пукання в калюжу.
Рейтинг: 2+ -4-
 
спостерігач, 17:03 24 червня 2013 р.
 
Ого! Зчіпились два варяти і профани в АРХЕОЛОГІЇ - вони ж спостерігачі. Отож пропоную вам до Уваги новий указ Януковіча: 
Указ президента: 
1. В слове «археология» убрать лишние буквы. Оставить только третью, четвертую и вторую. 
2. Все труднопроизносимые для президента слова заменить этими буквами. 
Виконуйте профани і читайте праці спеціалістів, а не фантазуйте! :grin :grin :grin
Рейтинг: 2+ -2-
 
Андрій, 08:42 25 червня 2013 р.
 
Андрюшка, не встрявай у діалоги старших людей, іди пивка попий і не умнічай - це не твоє.
Рейтинг: 2+ -3-
 
спостерігач, 11:18 25 червня 2013 р.
 
Дуже цікаво! Два спостерігачі, ніби на виборах.Чи не простіше було б написати свої справжні імена?.Звертаюсь до спостерігача-адвоката, п.Тимошенка(а може це сам Тимошенко коментує?Судячи зі стилю написання, так воно і є):я прочитала всі статті, які написали ви і пан Садовий, ви використали все, щоб очорнити Садового, а ще говорите про кримінальну відповідальність?! Багато видатних людей страждали від алкоголю, але це не зашкодило їм стати великими людьми.І на закінчення хочу процитувати О.Солженіцина:"Наличие образования не свидетельствует о наличии ума".
Рейтинг: 1+ -3-
 
Христина, 23:08 25 червня 2013 р.
 
спостерігачу, 11:18 25 червня 2013 р.  
Дитинко пивка як ів се інше алкогольне не пю. А тобі пропоную виповзти врешті із Плітки чи із трускавецького стриптизбару й перестати писати на дрогобицьких сайтах під різними ніками. Йди краще займайся своєю улюбленою справою в університеті - шістачити на всіх і підставляти начальству свій задок! Може тоді перестанеш писати статті з однієї книжки.
Рейтинг: 1+ -1-
 
Андрій, 08:46 26 червня 2013 р.
 
Андрюшка, ай-яй-яй, не пали кантору: плітка, стриптиз-бар, підставляння задка, ще й шестачиш по ходу.. Ти модний чувачок, але не по сезону шелестиш, ну ладно, на перший раз прощаю.
Рейтинг: 2+ -1-
 
спостерігач, 21:28 26 червня 2013 р.
 
Тебе із першого курсу Головний ПРОЩАЄ. А ти все доносиш, доносиш, доносиш. Як вірний камсамолєц і до влади прешся. Вважай, низько впадеш, АРЄЛ! Шісток навіть хазяї не люблять і не поважають вважаючи їх (цілком справедливо за лайно останнє)! І під різними ніками не скачи на дрогобицьких сайтах. Та й компи інших не взламуй, бо тут криміналом запахне й Головний корпус не врятує. Краще скажи: Чого тебе на відкритті музею коло фізмату не було. Ти ж у нас "спеціаліст" з історії Дрогобича? :) :) :) :)
Рейтинг: 2+ 0-
 
Андрій до спостерігач, 21:28 2, 18:39 27 червня 2013 р.
 
Андрюшка, ти путаєш шось, якісь ламання компів, кримінал мені впарюєш, в курсах хто на кого доносить, хто до влади рветься - та ти мудрий, як змєй просто, махновєц партизанський
Рейтинг: 1+ -2-
 
спостерігач, 20:29 27 червня 2013 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6070 днів)