У Дрогобичі відбулась презентація демографічного прогнозу до 2030 року та рекомендацій з місцевої політики щодо покращення демографічної ситуації у місті, над якими протягом двох років працювали науковці в рамках проекту міжнародної технічної допомоги "Розбудова спроможності до економічно обґрунтованого планування розвитку областей і міст України". Проект впроваджується за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Канадське агентство міжнародного розвитку (КАМР).
Згідно з прогнозом, середня очікувана тривалість життя жінок у Дрогобичі зросте з 78,6 років у 2010 р. до 82,2 років у 2030 р., а чоловіків — з 70,4 до 76,1. Таким чином, очікується, що різниця між тривалістю життя чоловіків і жінок суттєво зменшиться. Сумарний коефіцієнт народжуваності середньостатистичної жінки зростатиме упродовж прогнозного періоду (з 1,16 у 2010 р. до 1,21 у 2030 р.), а сальдо міграції залишатиметься від’ємним, оскільки більша кількість людей покидатимуть місто, ніж переїжджатимуть до нього. Проте спрогнозовано, що динаміка покращиться, а міграційні втрати населення становитимуть 62 особи на рік.
Науковці твердять, що попри більшу тривалість життя, вищий коефіцієнт народжуваності та покращення сальдо міграції, чисельність мешканців міста зменшуватиметься, а населення й надалі старітиме. Дрогобичан стане менше на 7,4% — з 96 600 осіб у 2011 р. до 89 500 осіб у 2030 р.
Те, що кількість населення зменшуватиметься, незважаючи на покращення умов, — наслідок впливу низьких коефіцієнтів народжуваності у 1990-х та на початку 2000-х років. Це буде відчутно упродовж наступних 20 років, коли покоління, народжене в той час, стане працездатним і почне народжувати дітей. Незважаючи на певне зростання коефіцієнта народжуваності, кількість новонароджених буде меншою через брак жінок дітородного віку. Кількість новонароджених зменшиться з 933 осіб у 2010 р. до 633 осіб у 2030 р. Також відбудеться суттєве зменшення чисельності наявних працівників, особливо молодих. Від 2011 до 2030 рр. кількість населення працездатного віку зменшиться на 13%, незважаючи на збільшення пенсійного віку жінок, і становитиме 52 900 осіб у 2030 р. Чисельність молодого населення працездатного віку (від 16 до 30 років) зменшиться на 39% упродовж 2011−2030 рр. Зменшення кількості та старіння робочої сили впливатимуть на економічну ситуацію в місті. У 2011 р. медіанний вік жінок та чоловіків становив відповідно 38 та 34 роки. У 2030 р. становитиме 45 років для жінок та 43 роки для чоловіків".
Соціальне та фінансове навантаження на частину населення, яка працює, збільшиться, оскільки їй доведеться утримувати більшу кількість осіб непрацездатного віку. У 2011 р. на 100 осіб працездатного віку припадало 59 осіб непрацездатного віку (літніх людей та дітей). У 2030 р. на 100 осіб працездатного віку вже припадатиме 69 осіб непрацездатного віку, незважаючи на збільшення пенсійного віку.
Зі слів першого заступника міського голови Олександра Коростельова, презентація є лише першим етапом представлення цілісної моделі розвитку міста, яка окрім демографічної має ще й економічну та фінансову складові.
Міський голова Олексій Радзієвський у коментарі щодо демографічного прогнозу зазначив:
"Здається, що ті, хто готував демографічний прогноз, трохи помиляються. У нас є позитивний баланс сьогодні. Я не маю жодного сумніву, що дрогобичани не допустять падіння чисельності населення міста, зроблять все для того, щоб такого ганебного явища в нас не було".
Головний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України Наталія Рингач під час презентації наголосила, що основними напрямами щодо покращення демографічної ситуації в місті є реалізація політики з мотивування народжуваності та сім’ї, покращення стану здоров’я населення, зниження смертності і продовження тривалості активного довголіття, а також міграційна політика, політика щодо старіння населення.
"Перевага Дрогобича — відносно велика кількість молодих людей, але необхідно створювати сприятливе життєве середовище в місті, щоб сприяти втриманню в ньому молоді", — зауважив національний координатор Проекту РЕОП Костянтин Рижков.
Переглядів: 8436
|