До редакції "Галицької Зорі" звернулися батьки одинадцятикласників загальноосвітніх шкіл Дрогобича з проханням роз'яснити, чому цього року вирішили відмовитися від проведення загальноміського свята випускників на площі Ринок. Це питання ми переадресували начальнику відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Петру Сушкові.
- Петре Ярославовичу, з чим пов'язані такі зміни?
- Згідно з Наказом Міністерства освіти і науки України, відділи освіти та керівники навчальних закладів зобов'язані 31 травня вручити атестати випускникам 11-х класів, оскільки з 2 червня розпочинається Зовнішнє незалежне оцінювання знань. Відповідно, дрогобицький відділ освіти подав заявки на виготовлення атестатів, свідоцтв про освіту для випускників 9-х класів, нагородження золотими і срібними медалями. Але саму процедуру нагородження медалями і вручення атестатів цього року вирішили дещо змінити, зважаючи на напружену ситуацію, що склалася зараз у державі і нашому місті та враховуючи досвід попередніх років і звернення батьків випускників. Із яких міркувань ми виходили?
На 31 травня припадає сто днів розстрілу снайперами героїв Майдану, у державі – нестабільна політична ситуація через провокації на південному сході та загрозу вторгнення армії північного сусіда. На 25 травня призначені вибори Президента України, а 18 виборчих дільниць розташовані у навчальних закладах міста, і директори мають забезпечити їхнє безпроблемне функціонування. Не виключаємо можливості спроби дестабілізації ситуації і зриву виборів.
Крім того, у Дрогобичі практично не працює промисловість, чимало людей залишилися без роботи, тож більшість батьків не мають коштів, аби забезпечити дитину всім необхідним для так званих випускних вечорів. Адже святковий вихід на площу середньостатистичному випускнику обходиться орієнтовно у 5 тисяч гривень. Торік деякі батьки навіть брали кредит, щоби їхня дитина виглядала не гірше за інших!
Зараз, коли дорожчають газ, теплопостачання, пальне, продукти – така сума не кожному по кишені. Досвід попередніх років свідчить, що 20-30 випускників через матеріальні проблеми не брали участі у загальноміському святі. Та й саме дійство перетворювалося на шоу за участю кількох десятків фотографів і відеооператорів, котрі виходили на середину площі і безперервно фотографували дітей, а ті майже не слухали, про що говорилося зі сцени. Чимало людей вважають, що сьогодні робити помпезне святкування недоречно, це, як кажуть росіяни, виглядатиме як "пир во время чумы".
Тому, врахувавши всі ці моменти та зауваження батьків, котрі не мають коштів, керівників навчальних закладів, духовенства, яке з розумінням поставилося до ситуації, прийнято рішення: урочисте нагородження випускників золотими та срібними медалями, запис до "Книги шани Дрогобича" прізвищ дітей, котрі своїми здобутками прославили рідне місто, відбудуться 31 травня від 12.00 до 14.00 у муздрамтеатрі ім.Ю.Дрогобича.
Натомість вручення атестатів та нагородження грамотами проходитиме вже у самих навчальних закладах. Усі бажаючі випускники після цього матимуть змогу пройти містом для покладання квітів до пам'ятників Т.Шевченкові, І.Франкові, Ю.Дрогобичу, С.Бандері, прийти на площу Ринок, зробити фотографії на пам'ять тощо.
- Як ці зміни сприйняли самі випускники та їхні батьки?
- В основному – із розумінням. Але частина випускників і їхніх батьків, які мають відповідні матеріальні можливості, обурюються, мовляв, чому скасовують урочистості для випускників. Навіть організували у соціальних мережах збір підписів на підтримку свята на площі Ринок. Насправді ми не скасовуємо урочистостей, а через озвучені вище причини вносимо зміни до програми проведення нагородження найкращих випускників. Адже жодним нормативним документом не передбачено обов'язковий вихід випускників на головну площу міста, це лише своєрідна традиція, що склалася в останні роки.
Розумію, що, як писав Дейл Карнегі, для кожної людини наймиліше ім'я її дитини. Але варто прислухатися й до наших сусідів поляків, котрі кажуть: "Насамперед Бог, держава – а потім я". Якщо деякі батьки вважають, що витратити немалі кошти з нагоди закінчення дитиною школи є обов'язковим, зараз у нашій країні є більш нагальні потреби.
Для прикладу, освітяни Дрогобича зібрали на підтримку столичного Майдану понад 30 тис. грн., а зараз навчальні заклади переказали понад 22 тис. грн. зібраних пожертв дрогобицькій військовій частині А1108 для придбання приладів нічного бачення, акумуляторів тощо. Зрештою, можна допомогти у зміцненні матеріальної бази рідної школи, залишивши про себе добру пам'ять.
День закінчення школи й отримання атестата – це тільки перший крок у самостійному життєвому шляху молодих людей, розпочати який варто доброю справою. Випускникам – жити у цій країні, здобувати освіту, розбудовувати державу, тож вони мають із розумінням поставитися до серйозних проблем, які вона зараз переживає.
Переглядів: 10203
|