Байдужість чи небажання щось робити?
|
|
Роздуми
|
Написав(ла) Володимир Садовий
|
30.01.2015 |
Здавна відомо – історія найкращий учитель, шкода, що ми погані учні. Яскраві цьому докази факти, наведені нижче. У нашому місті по вул. Стрийській, 3 розташований один з корпусів Дрогобицького державного педагогічного університету імені І.Франка. В часи перебування Галичини у складі Австро-Угорщини (1772-1918) та Польщі (1919-1939) у цій будівлі знаходився міський суд. Над головним входом, в арці, спочатку можна було побачити символ австрійської державності – двоголового, пізніше польської – одноголового орла.
Про це яскраво свідчать поштові листівки тих часів, присвячені Дрогобичу. На одній, виданій у 1912 р. видавництвом Леона Розеншайна, бачимо в арці австрійського двоголового орла. На іншій, виданій у 1937 р. накладом Й.А.Стаха, бачимо в ній польського одноголового орла. Незабаром святкуватимемо визначну дату – 25-річчя Незалежності України. Однак, ще й сьогодні бачимо в арці… пусте місце. Керуючись логікою, приходимо до висновку, що там мав би бути розташований символ української державності – Тризуб.
Дехто може заперечити, що, мовляв, сьогодні призначення цієї будівлі зовсім інше. Однак в цілому світі розташування національної символіки на будівлях навчальних закладів такого рівня є загальноприйнятим.
У 1939 р. на наші терени прийшли так звані "визволителі" – радянські війська. Нова влада запроваджувала свої порядки. Про ті страждання, які зазнали галичани, окрема розмова. Все, що нагадувало про попередню владу, знищувалось. Така ж доля спіткала і символ польської державності – одноголового орла, який був збитий з арки. Та чомусь "совєти" не встановили на його місці свою символіку. Можливо, це пов'язано з тим, що окупанти створили в цій будівлі свій своєрідний суд – катівню. У дворику позаду поховані останки замордованих ними галичан тільки за те, що вони були справжніми українцями. Отже, також була б доречною присутність на цьому корпусі педуніверситету нашої національної символіки – Тризуба, адже замордовані мріяли про Незалежну Україну.
На багатьох корпусах вищих навчальних закладів різних регіонів нашої держави можна побачити державну символіку і це закономірно. Наведу далеко неповний їх перелік:
1. Львівський національний університет ім. І.Франка.
2. Волинський національний університет в Луцьку.
3. Одеська юридична академія.
4. Народний гуманітарний університет в Одесі.
5. Житомирський державний університет ім. І.Франка.
6. Таврійський державний агротехнологічний університет в Мелітополі.
7. Донбаський державний технологічний університет в Алчевську.
8. Севастопольський університет банківської справи.
Очевидно, на останньому нашої символіки вже немає, оскільки Крим, сподіваємося тимчасово, окупований Росією.
На жаль, сьогодні має місце ще один прикрий факт: на головному корпусі університету "Львівська політехніка", де з 1928 до 1933 рр. на лісотехнічному факультеті навчався наш національний герой Степан Бандера і на честь якого названа вулиця, де розташовується цей корпус, відсутні символ української державності – Тризуб та пам'ятна плита із зображенням нашого провідника з відповідним написом! Згодьтеся, це видається досить дивним…
Та повернімося до нашого славного вузу. Швидше за все байдужість та небажання щось робити – ось причина відсутності у вищезгаданій арці на корпусі педуніверситету по вул. Стрийській, 3 нашої національної символіки. До речі, немає її і на головному корпусі по вул. І.Франка. Хочеться вірити, що наші можновладці, ознайомившись з цією статтею, зроблять відповідні висновки.
Переглядів: 5225
|