Комунальне підприємство «Дрогобицький ринок»можна вважати одним із стратегічних у місті, адже воно забезпечує роботою підприємців, надає послуги населенню міста і суттєво наповнює міську скарбницю.
Сьогодні в структурі КП три підрозділи – продуктовий ринок на вулиці Малий Ринок, непродовольчий на вулиці П. Орлика та готель «Тустань», який нещодавно об’єднали з ринком в єдине комунальне підприємство. Хоча багато хто, в тім числі й нинішня адміністрація ринку, вважають такий крок недоцільним, адже завдання й сама діяльність у цих структур різна.
Влада – й це цілком зрозуміло – завжди надавала велику увагу ринку, як наповнювачу бюджету. Чотири роки тому – власне зі сподіванням на покращення роботи й збільшення надходжень – в КП змінили керівництво. Його очолив Володимир Білоган.
Та не так сталося, як гадалося. Від січня 2020 року підприємство накопичило великі борги. Через це на початку березня міська влада не продовжила контракт із директором ринку добродієм Білоганом.
Ці кадрові зміни негайно набули широкого розголосу в громаді, писали про це не лише місцеві медії. Ще б пак: Володимир Білоган регулярно вдавався до самопіару й самовдоволено розповідав про свої «здобутки» про те, як буцімто вивів очолюване ним підприємство з кризи й зробив прибутковим.
Про те, який спадок від «креативного» директора отримав ринок насправді розповів Ігор Кушнір (нині він – заступник директора ринку):
– Призначили мене четвертого березня 2020 року. І власне тоді, в присутності начальника юридичного відділу та спеціалістів управління економіки ДМР відбулася передача справ. Щоправда, без попереднього керівника Володимира Білогана, який з невідомих нам причин не з’явився.
Було виявлено: відсутній реєстр договорів та оплат підприємців промислової частини ринку, що на вулиці Пилипа Орлика. Його просто було видалено з комп’ютерної бази. Також була відсутня частина договорів з підприємцями промислового ринку, відсутня, частково, кадрова документація.
Відтак ми розпочали вивчення документації: треба було з’ясувати, що є, чого бракує. І виявилося, що по собі Білоган залишив борги за січень-лютий: не виплачено гроші охоронній фірмі «Кедр» (за січень 106 тисяч гривень, за лютий 122,9 тисяч). Всього борг за охоронні послуги на момент мого призначення становив близько 228,9 тисяч гривень.
Також були борги за вивезення сміття, та перед підприємцями, які надавали послуги підприємству.
Але головним було те, що невиплачені були гроші, як вже я сказав, «Кедру», а також заборгованість за електроенергію – 252,4 тисячі гривень.
Цікаво, що в грудні було сплачено три тисячі гривень за електроенергію, а за січень-лютий сума, яку мали сплатити становила чомусь вже 241,1 тисячі гривень і 252,4 тисячі гривень. І це дивно, адже минулоріч світло виносило приблизно 140- 150 тисяч. Бухгалтерка О.М. Дум’як відмовилася від будь-яких пояснень, лише сказала, що їй сказали подавати саме такі показники, й негайно подала заяву на звільнення.
Заявила, що вони всі – одна команда.
До того ж на рахунку взагалі не було коштів, навіть на виплату заробітної плати працівникам та розрахункових.
Третього березня цього року разом з Володимиром Білоганом звільнилися шість працівників. Сума розрахункових з податками становила 176,7 тисячі гривень.
За словами Кушніра, станом на четверте березня 2020 року кредиторська заборгованість КП «Дрогобицький ринок» становила 1054 тисячі гривень. А саме: 604,5 тисячі гривень за виконані роботи та послуги, 176,7 тисячі гривень – розрахункові, 125,8 тисячі гривень – заробітна плата за лютий, 147 тисяч гривень – податок на прибуток за 2019 рік.
Попереднім керівництвом не було здійснено прийому-передачі документів та інвентаризованого майна, яке було закріплено за ними.
Щодо ситуації із покращення умов для торгівлі на ринках, то за 2018, 2019 роки на благоустрій території, дренаж, ремонтні роботи та встановлення воріт промислового та продуктового ринку, приміщення охорони було витрачено 560 тисяч гривень. Але слід врахувати те, що лише за 2019 рік підприємство заробило понад 13 мільйонів гривень.
Ще один цікавий факт, два роки тому підприємство продало приміщення у торговому центрі «Максимус», в якому також містилась адміністрація промислового ринку. За що отримано один мільйон 215 тисяч гривень.
Сама ж адміністрація промислового ринку знаходилась в приміщенні, орендодавцем якого було колективне підприємство «Трест Національний», яке за оренду 18 квадратних метрів отримувало від Дрогобицького ринку шість тисяч гривень щомісяця.
Тут теж стався, як розповів Ігор Кушнір, дивний випадок. Шостого березня головний інженер за вказівкою Білогана забрав ключі і вигнав звідти контролера промислового ринку.
Пояснення? Нібито скасований першого березня договір. У телефонній розмові з Кушніром Білоган сказав, що він одноосібно розірвав договір оренди.
В той же час про це не було повідомлено працівників підприємства, не було скеровано відповідного листа до КП «Трест Національний».
А це вже свідчить про неправдивість слів добродія Білогана. Й ця ситуація теж потребує перевірки, як і все решта, пов’язане з оборудками попереднього керівництва КП довкола ТЦ «Максимус».
Не менш тривожною є ситуація з готелем «Тустань», адже її діяльність за рішенням суду має бути зупинена й приміщення опечатані.
Як пояснив Ігор Кушнір, від 16 вересня до 27 вересня 2019 року Дрогобицький районний відділ ГУ ДСНС України проводив позапланову перевірку техногенної та пожежної безпеки у будівлі готелю. За її наслідками виявлено низку порушень. 18 лютого 2020 року Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення задовольнити адміністративний позов Дрогобицького районного відділу ГУ ДСНС про зупинення роботи готелю шляхом опечатування приміщень та відімкнення джерел живлення до усунення порушень. За п’ять місяців необхідних заходів вжито не було.
Ба більше, про ситуацію з готелем міську раду було проінформовано лише напередодні офіційного оголошення ухвали суду про вимогу зупинити роботу готелю.
«Невиконаними залишились ще п’ять порушень, а саме: встановлення пожежної сигналізації, обробка даху вогнетривкими матеріалами, заміна дверей для входу в електрощитову, не здійснено перевірку блискавкового захисту відповідно до чинного законодавства, не встановлено аварійне освітлення. Однак сума коштів, необхідна для їх усунення (майже 1,5 мільйона гривень) з урахуванням становища, в якому залишив підприємство Білоган, є для нас на сьогодні надзвичайно великою. Тим більше зараз, коли підприємство втратило основні надходження через зупинку роботи на час карантину промислового та продовольчого ринків. Ми повідомили керівництво міста про реальний стан справ на підприємстві» – зазначив Ігор Кушнір.
Нове керівництво комунального підприємства прагне якомога швидше відновити роботу готельного комплексу, адже нині на готелі лежить ще й соціальна відповідальність: він забезпечує тимчасовим житлом постраждалих під час минулорічного обвалу будинку на вулиці Грушевського, 101/1.
Отже, як бачимо, реальний стан речей не відповідає словам попереднього керівництва. Тому зараз на ринку проводять аудит фінансово-господарської діяльності, з результатами якого місто невдовзі буде ознайомлено.
Маємо надію, що зацікавить це й правоохоронні органи. Винні в порушеннях мають відповісти за свої вчинки.
Григорій КІНДРАТІВ
Переглядів: 5994
|