ВИЗВОЛИТЕЛІ ЧИ ОКУПАНТИ? ХТО ПОХОРОНЕНИЙ НА «ВІЧНОМУ ВОГНІ» В ДРОГОБИЧІ

Надрукувати
Останні новини Дрогобича
Написав(ла) drogmedia.net.ua   
12.08.2021

 

Ще в попередні роки представники громадських організацій та активісти Дрогобича неодноразово піднімали питання про демонтаж «Вічного вогню», що на перехресті вулиць Івана Франка та Самібрської, як елементу тоталітарного комуністичного режиму. Однак, до прийняття закону про декомунізацію, не так просто було здійснити демонтаж радянщини у місті, яке ще довго мало на ключових посадах достатньо прихильників червоної епохи.
 
Та після демонтажу Монументу слави у Львові в Дрогобичі знову заговорили про декомунізацію, але уже на рівні місцевої влади. Так, депутати Дрогобицької міської ради від фракції «Українська Галицька партія»  написали звернення,  суть якого  – “усунути меморіал з публічного простору Дрогобича як символ тоталітарного режиму”.
 
Також  фракція ініціювала  створення робочої  групи щодо формування дорожньої карти перенесення комплексу та ймовірних поховань совєцких солдатів і  напрацювання концепції облаштування громадського простору на цьому місці.
 
Ініціатива відразу ж викликала жваве обговорення у соцмережах,  переважна більшість дописувачів висловилася «ЗА»  демонтаж і створення на цьому місці скверу пам’яті за всіма полеглими у Другій світовій війні українцями. Серед пропозицій прозвучала також ідея облаштування дорожньої розв’язки на перехресті (кільце), громадського простору тощо.
 
Дрогобицька міська рада,  у свою чергу, швидко зреагувала і запустила на своєму сайті опитування громадської думки, де кожен дрогобичанин може висловити своє бачення та надати пропозицію щодо подальшої долі меморіалу.
 
Але, разом з тим, серед дрогобичан виявилося також чимало прихильників радянського монументу, які обстоюють думку про те,  що меморіал – данина пам’яті українцям, в тому числі дрогобичанам, які в рядах Червоної армії визволяли Україну від нацистів. Тож меморіал має бути збережений без жодних втручань. Натомість опоненти такої позиції зазначають, що там похоронені не визволителі українців, а їхні вбивці.
 
У підсумку, на “вічному вогні” зашкварчало так, що днями біля меморіалу були замічені невідомі особи на авто із дипломатичними номерами РФ.
Наше видання «МедіаДрогобиччина» спробувало розібратися, хто ж насправді  похоронений на «Кладовищі радянських воїнів» – саме під такою назвою меморіал значиться у Вікіпедії.
 
Згідно Вікіпедії кладовище «містить  15 братських могил і 3 індивідуальні могили радянських воїнів; пам., скульптор  В.Борисенко, архітектори  О.Федоришин, Р.Сметана, (1977р, граніт, мармур. крихта), пам’ятка культурної спадщини України». Від себе додамо, що індивідуальна могила насправді одна, і ще в одній є подвійне захоронення. Принаймні про це свідчать написи на плитах. Невірно вказана також дата створення комплексу.
\Дрогобицький архітектор Остап Федоришин, який в складі творчої групи працював над створенням меморіалу «Вічний вогонь»,  поділився з нами спогадами про цей досвід.
 
– У 1973 році за розпорядженням тодішнього міського голови  Дрогобича Григорія Бульби та погодженням першого секретаря міському партії Барібана, разом із архітектором Петром  Сметаною ми приступили до створення меморіального комплексу.
 
До цього часу там росли ялини, кущі. Було кілька індивідуальних могил – на похованні одного із вищих чинів стояв великий камінь із викарбуваним написом, а решту переважно були братські могили
Із міськвиконкому ми отримали кількість могил та план їх розташування. Я виступив ініціатором та спроектував відгороджувальну стіну, щоб відділити кладовище від приватних садиб, Петро Сметана спроектував вічний вогонь, а скульптор  В.Борисенко – статую жінки. Тоді ж перенесли туди гармату із площі, оскільки на той час вона втратила там свою актуальність.
Згідно задуму  на меморіалі ще мала бути зграя голубів, що злітають, однак цю ідею ми так і не втілили. Роботи були завершені 1974 року, тоді ж відбулося відкриття меморіалу за участю міської влади та піонерів, але я б не сказав, що це була особливо масштабна подія.
 
Чи проводилось під час  реконструкції перезахоронення останків на міське кладовище?
 
Я не можу зараз точно дати відповідь, пам’ятаю, що якісь  розкопки там велися, навіть бачив одну труну. Пам’ятаю, що ці роботи велися за погодженням санепідемстанції. Але чи були якісь перезахоронення, не знаю.
 
Яке ваше бачення майбутнього цього комплексу?
 
Я прихильник того, щоб там створити Музей визвольної боротьби всіх полеглих за волю України – від часів ЗУНР і до наших днів. Зараз взялися піднімати прізвища тих, хто похоронений на меморіалі, а, як на мене, то краще увіковічнити імена усіх наших дрогобичан, які віддали своє життя за рідну землю.
 
Могили потрібно забрати, а конструкції меморіалу можна використати для майбутнього музею.  Адже не все, що нам залишила польська і австрійська доба, ми демонтували. Так само має бути і в цьому випадку.
 
До всього потрібно підходити професійно і зважено, бо історичний вигляд Дрогобича  дуже потерпів через те, що бездумно поводились і проводяться перебудови пам’яток архітектури, йде неконтрольована забудова.
Можу привести приклад: коли встановлювали пам’ятник Юрію Дрогобичу на місці історичних валів, що йшли від вежі – теперішньої дзвіниці – це була центральна оборонна вежа (всього їх було 4), і саме біля неї свого часу був перекидний міст. Я ініціював провести там розкопки. Це ж історична доба, яка є суто українською сторінкою багатонаціонального Дрогобича, і вона яскраво свідчить, хто стояв у його  витоків.
 
Якщо б свого часу до мене дослухалася місцева влада  і реалізувала мою ініціативу  зробити там реконструкцію оборонних валів,  ми могли б мати щось на зразок, як є у Львові біля пам’ятника Федорову. А  пам’ятник Юрію Дрогобичу однозначно б знайшов гідне місце в міському просторі.
 
Тож, наголошую , що  передусім у перебудові  «вічного вогню» має бути професійний підхід із врахуванням історії та навколишнього простору. Щоб  те, що постане на цьому місці, було гармонійно вписане у канву міста і несло смислове навантаження для дрогобичан та гостей.
А ЩО ВІДОМО ПРО РАДЯНСЬКЕ ПОХОВАННЯ У ДРОГОБИЧІ В НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ? 
 
Дрогобицький  історик, доктор історичних наук, професор Василь Ільницький надав нам свою наукову статтю «Фальсифікація радянських втрат у Карпатському краї 1940-х рр. через увічнення пам’яті загиблих».  На основі цього дослідження  можна зробити висновки, що радянські ідеологи, з однієї сторони, «докладали чимало зусиль для формування політики пам’яті. При цьому вони чудово розуміли символізм та виховний зміст створених меморіалів як місць пам’яті, через які відтворювалася історична пам’ять народу».
А з іншої сторони, радянські репресивно-каральні органи всіляко намагалося замести сліди своїх кровавих акцій на теренах Західної України після 2-гої світової війни, тому ретельно приховували власні втрати, а у зведених офіційних списках загиблих містяться суперечливі дані. Зокрема змінювалися дати смерті  та місця захоронень енкаведистів так, щоб не виникало питань, у яких боях загинув той чи той чекіст після закінчення війни.
 
«Саме цим можна пояснити відсутність спеціальних кладовищ, на яких ховали загиблих (1940–1950-х рр.). На  наявних меморіалах наводився лише перелік невеликої частини втрат у цей період (та й то з суттєвими помилками). Натомість простежується цікава тенденція «розкидувати» тіла загиблих, причому в один період на різні кладовища», – пише Василь Ільницький, а в коментарі «МедіаДрогобиччина» додає, що саме так в Дрогобич могли привозити і хоронити військових, які загинули в інших місцевостях.
 
Щодо самого «кладовища радянських воїнів» на «вічному вогні» то, як пише  Василь Ільницький «цей меморіал було споруджено у 1960-х роках (йдеться про перший меморіал, який був тут до реконструкції 1974 року – ред.) . Однак, як стверджують місцеві мешканці, перепоховальні процесії не проводилися. Вірогідно, що таблиці були просто вигравірувані та встановлені, а реальних екзгумаційних робіт не здійснювали….Особливістю регіону було й те, що на таких спеціально створених меморіалах упереміш  “поховані” солдати й офіцери, які загинули у боях із німцями, та солдати й офіцери НКВС-МВС, НКДБ-МДБ, ЧА-РА, які загинули в боях із ОУН і УПА».
Імена і дати  
 
Наша редакція отримала списки похоронених на «вічному вогні», нам їх надав  відомий громадський діяч, колишній міський голова Дрогобича Мирослав Глубіш. Пан Мирослав, який  свого часу отримав ці списки із Дрогобицького військкомату, каже, що всього на меморіалі похоронено 25 “енкаведистів”. Також перелік із ще більшою кількістю похоронених приводить у своїй роботі Василь Ільницький.
 
Ці прізвища не є таємницею, адже викарбувані вони безпосередньо на могилах меморіалу.  Однак, біля жодного із  них не вказано дати смерті (саме про це йдеться у науковій праці Василя Ільницького).  А в наших списках ці дати є, тож публікуємо кілька сторінок, як доказ того, що на меморіалі  похоронені не тільки солдати, які  воювали із німецькими окупантами, але й реальні вбивці наших дідів та прадідів.
У могилах, поруч із звичайними солдатами,  поховані співробітники НКВС та МДБ-КДБ, які загинули від рук «немецко-украинских националистов» (цитата із напису на могилі до реконструкції 1974 р, див. першу сторінку списку)  у 1945 році, коли Дрогобич вже рік, як був звільнений від німецьких окупантів.
 
Тож, з ким воювали ці «визволителі» на наших землях, неважко здогадатися. Як і про те, хто приносить квіти на їхні могили, бо вони “все пам’ятають”…
Автор тексту і фото Віра ЧОПИК
 
P.S. Стара фотографія належить Сергію Матійку, такий вигляд мав меморіал в 60-их рр


Переглядів: 3872

Коментарі (39)
 
Звісно зносити і робити меморіал борцям за волю України.
Рейтинг: 25+ -16-
 
Чорний, 11:20 12 серпня 2021 р.
 
За небіжчика сесера у цьому місці горів вогонь. На ньому можна було посмажити безкоштовно ковбаски, просушити мокрий одяг та капці після зливи, погрітися в мороз гуртом, поспівати під гітару тощо. Оце і була вся пам*ять. ( записано з розповідей учасників та очевидців).  
Теперішні *пам*ятальники* - це жменька таких писак із псевдонімом "я". Вони ж і настукали у консульство вбивць. Живучі гади! А нам своє робить! Слава Україні!
Рейтинг: 14+ -18-
 
Наталія, 15:30 12 серпня 2021 р.
 
А ще провести дезінфекцію території.
Рейтинг: 15+ -10-
 
Ветеринар, 15:33 12 серпня 2021 р.
 
От хай московити собі їх і заберуть тепер :grin :grin :grin  
разом із тими нащадками, що квіти носять
Рейтинг: 18+ -12-
 
Андрій, 16:28 12 серпня 2021 р.
 
Однозначно окупанти. Можливо серед них є й ті, що катували наших людей в тюрмі на Стрийській
Рейтинг: 21+ -8-
 
Люба, 16:46 12 серпня 2021 р.
 
Флюнт, то тепер ти будеш не пісяючий хлопчик?
Рейтинг: 3+ -2-
 
Галдін, 17:09 12 серпня 2021 р.
 
Давиденко був командиром 6 інженерно-саперної бригади з почату був похований на центральній площі (пл. Леніна) потім поховання перенесли на Самбірську.  
Буров зам начальника штаба 52 армії. Був одразу похований на Самбірській 
Блудов капітан начальник хімслужби 63 залізнодорожний батальйон. Був похований на цвинтарі по вул. Трускавецька а коли перебудовували меморіал на Самбірській, його поховання і ще декілька перенесли.
Рейтинг: 8+ -3-
 
перехожий, 08:59 14 серпня 2021 р.
 
А чому сайт вільних людей - дрогінфо не висвітлює, як у центрі міста троє бугаїв з муніципальної варти знущаються над чоловіком похилого віку. У Фейсбук це відео уже видаляють, невже і вам заборонили про це писати.
Рейтинг: 4+ 0-
 
Світлана, 19:37 14 серпня 2021 р.
 
До "ОЛЕКСАНДР"  
На вашу думку кому ставити меморіали?
Рейтинг: 3+ -2-
 
Наталія, 14:57 15 серпня 2021 р.
 
Куди ж подівся такий "важливий" допис від ОЛЕКСАДРА ? :grin
Рейтинг: 5+ -2-
 
Наталія, 15:01 15 серпня 2021 р.
 
Для Наталi. Коментар мiй зтерли, не хочуть правди, бо icторiю дехто вивчае.
Рейтинг: 5+ -3-
 
Олександр, 21:28 15 серпня 2021 р.
 
Якщо і вішали, то тільки таких ган- нів, як ти.
Рейтинг: 6+ -4-
 
До Олександра, 21:38 15 серпня 2021 р.
 
Олександр, давай зустрінемось, ми тебе так перевіримо, що офігієш. Наші військові на Донбасі зараз воюють із такими самими орками, як там зариті. Хочеш поклонятися вічному вогню, вали на росію, ніхто тебе тут не тримає.
Рейтинг: 7+ -9-
 
Денис, 21:52 15 серпня 2021 р.
 
А ви знаєте які там наші військові ? А розповісти де намародерені джипи, буси є в Дрогобичі , Самборі? Обов'язково зустрінемося! Вчіть правописання.
Рейтинг: 8+ -4-
 
Олександр, 22:04 15 серпня 2021 р.
 
Кому Ви пропонуєте зустрітись? Це сцикло може тільки з-за кута гавкнути і заховатись. 150%, що воно на День Незалежності одягне вишиванку та буде кричати Слава Україні, а може навіть камуфляж нап'ялить і коситиме під атошника.
Рейтинг: 5+ -4-
 
До Дениса, 22:09 15 серпня 2021 р.
 
Американцi втiкли з Афганicтану .
Рейтинг: 4+ -1-
 
Олександр, 22:24 15 серпня 2021 р.
 
Ти не переключайся на Афганістан, де завтра зустрічаємось?
Рейтинг: 3+ -1-
 
До Олександра, 22:54 15 серпня 2021 р.
 
На пакистаноiзраiльському кордонi. В любий зручний для вас час . Одягнiть обов'язково вишиванку в молдовському стилi, щоб впiзнати.
Рейтинг: 4+ -2-
 
Олександр, 23:14 15 серпня 2021 р.
 
Я вважав тебе серйознішим. Помилився.
Рейтинг: 3+ -2-
 
Денис, 23:17 15 серпня 2021 р.
 
Ти краще згадай, як у 89- москалі з Афганістану чухали. Довелось у ті часи побувати там ( не воював, як цивільний спеціаліст) і побачити, як хвалені радянські десантники заражались гепатитом та прострілювали собі руки-ноги, щоб на бойові не ходити, бо босі басмачі їх там пачками клали.
Рейтинг: 6+ -2-
 
До Олександра, 23:31 15 серпня 2021 р.
 
Тут піндосів і нема, нема кому чухати. Це тільки кацапам вдовбили у їхні дурні голови, що кругом підоси.
Рейтинг: 3+ 0-
 
Стьопа, 23:44 15 серпня 2021 р.
 
Вам, дурниці у голові, американці, москалі, Афганістан, кажуть гриби кинулись і ожина достигла, от чим треба зайнятись, а з меморіалом і без нас розберуться.
Рейтинг: 2+ 0-
 
Галдін, 23:53 15 серпня 2021 р.
 
В Яворові на заправці, цього тижня я особисто негру військовому порадив , гоу хоум, . А ви кажете нема, а на сході, а в Очакові, а хто керує нашими зеленими гнидами ?
Рейтинг: 5+ -5-
 
Олександр, 00:02 16 серпня 2021 р.
 
Та скільки там тих негрів.
Рейтинг: 3+ 0-
 
Стьопа, 00:04 16 серпня 2021 р.
 
Ти би таке негру не сказав, бо ти сцикло.
Рейтинг: 4+ -3-
 
До Олександра, 00:07 16 серпня 2021 р.
 
В 89 році з Афгану виводили радянські війська, а не москалів, а один з героїв Радянського Союзу українець і по сьогодні живе в Закарпатті. Досить ненавидіти один одного.
Рейтинг: 7+ -1-
 
Олександр, 00:11 16 серпня 2021 р.
 
До Галдіна.  
Ожини в лісі сьогодні дійсно море, висновок: нема кому збирати, народ на заробітках у панів .
Рейтинг: 4+ -2-
 
Олександр, 00:16 16 серпня 2021 р.
 
А хто тобі сказав, що ми не навидимо москалів? Ми їх навіть дуже любимо, тих, що сидять тим, у себе, на росії і не лізуть до нас.
Рейтинг: 4+ -2-
 
До Олександра, 00:18 16 серпня 2021 р.
 
А може і не розберуться без нас, може Кучма з Ковчом теж хочуть на гриби. Я би казав у ночі влаштувати на тому меморіалі невеличкий вибух і знесення спишеться на нещасний випадок.
Рейтинг: 2+ -2-
 
До Галдіна, 00:30 16 серпня 2021 р.
 
Те, що такий меморіал є у Дрогобичі це уже нещасний випадок.
Рейтинг: 6+ -8-
 
До 00:30, 00:35 16 серпня 2021 р.
 
Точно, потім можна написати, що газ бабахнув, там же труба підведена до вічного вогню.
Рейтинг: 3+ -4-
 
Денис, 00:39 16 серпня 2021 р.
 
До Дениса.  
Висновок: жодна з релігій не підтримує глумління над мертвими та надгробками. Також у християнстві це є тяжкий гріх плюндрування могили, хто б там не був захоронений. Моя думка - зберегти меморіал для історії. Наміри покидьків - знищити. Гебельс писав: якщо в народу забрати його історію, то через десять років цей народ перетвориться в стадо свиней. Поки в міськраді засідають обмежені нацики - будуть тільки ломати , красти та розпалювати ненависть. Ви відключаєте котельні від газу, вирубуєте ліси щоб опалювати лікарні та школи, продаєте арабам нашу землю, люди тікають за кордон , хто так поступає з народом; правильно- тільки окупант! А ви дайте людям роботу, нагодуйте їх, аж тоді піднімайте питання щодо меморіалу!
Рейтинг: 14+ -4-
 
Олександр, 16:50 16 серпня 2021 р.
 
Олександр. Про релігію не згадуйте. Бо її у комуняків не було. Вірили в Лєніна, потім в Сталіна, сатану чи ще в щось. Окрім Бога.  
Розумію Вас, болить душа за своїх. А за тих, які "ваші" закопали в саду під деревами позаду корпусу ДДПУ без священика, не болить? :(
Рейтинг: 9+ -3-
 
Наталія, 17:31 16 серпня 2021 р.
 
Ти диви, як комуняка про релігію згадав, а як твої предки нищили церкви, то це не гріх, як палили ікони, не гріх, як розстрілювали і саджали у тюрми священників, не гріх. Хто, хто, а ти би уже мовчав на рахунок релігії.
Рейтинг: 7+ -6-
 
До Олександра, 19:42 16 серпня 2021 р.
 
Олександре не переживайте, ніхто над тими мертвими глумитися не буде, просто перенесуть на кладовище, де їм і місце. Ніякої історичної цінності цей меморіал не становить, а кому треба, той може і на цвинтар сходити. І ще, якщо ви так хвилюєтесь через релігію, то скажу вам по секрету, що тепер тих солдатів поховають за повним християнським обрядом.
Рейтинг: 8+ -1-
 
Стьопа, 20:05 16 серпня 2021 р.
 
Для Наталii. , Ленін, українською пишеться через е , Ленін,
Рейтинг: 1+ -6-
 
Олександр, 20:50 16 серпня 2021 р.
 
Для Олександра. Російські прізвища українською повинні вимовлятись одинаково, тому буква "Л" на письмі також пом'якшена. Ленін - це вже інше прізвище другої людини.
Рейтинг: 4+ -1-
 
Наталія, 22:09 16 серпня 2021 р.
 
Хтось напевно повторюю напевно ? поклав око на дане місце. Може хоче там побудувати приміщення магазину або ще щось таке подібне. ? Це моє припущення не беруся ламати руки а доказувати таке дійство бо не знаю, але в наш час баблор а велике бабло робить чуда! Зробіть накінець то вже ремонт СТІНИ ПЛАЧУ в центрі міста де німці розстрілювали наших людей, а не шукайте пригод на свою СРАКУ! АРЕВІДЕРЧІ!
Рейтинг: 14+ -1-
 
снайпер + затетий украінець, 19:58 17 серпня 2021 р.
 
Олександру.  
Як правильно написати * Скабеева* українською мовою? :) Дякую.
Рейтинг: 3+ -1-
 
Наталія, 16:30 21 серпня 2021 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2024 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6070 днів)