"Історія – найкращий вчитель, шкода, що ми погані учні"
|
|
Роздуми
|
08.04.2013 |
Здавна відомо, що тільки той народ має майбутнє, який шанує своє минуле. Незабаром будемо відзначати ювілей визначної події – 100 річчя визволення Галичини від російських окупантів під час Першої світової війни у 1915 році. Наш край завжди був ласим шматком для завойовників.
Сталося так і під час Першої світової війни – у 1914 р. Галичину окупували російські війська. Та, слава Богу, ненадовго. У наступному ж році наші землі були визволені від окупантів. Ця подія сколихнула народ, у містах та селах відбулися різноманітні урочистості з цієї нагоди. Звісно все це, торкнулося і нашого міста.
14 травня 1916 р. з нагоди річниці визволення від російських окупантів у Дрогобичі на майдані Ринок відбулося урочисте відкриття величавого пам’ятника "Лицаря в збруї для міста Дрогобича і повіту". Пам’ятник був спроектований дерев’яним, але обкутим в залізну збрую лицаря. Його виготовив поручник австрійської армії, різьбяр Емерик Бад. Під час відкриття, майдан ринок був переповнений людьми, про що свідчать багато чисельні публікації в тодішній пресі. Детально ця подія була описана в часописі "Шляхи" за 30 червня 1916 р., який виходив у Львові під редакцією Федора Федорціва у 1915-1916 роках. Наведені в ньому ілюстрації яскраво передають знаменність події.
Незважаючи, на те, що війна ще тривала, та серця мешканців міста були переповнені радістю. Дрогобич був і залишається містом переплетіння різних культур: української, польської, австрійської, єврейської. Тож раділи усі. На жаль, радість була не довгою, оскільки пам’ятник простояв лише до 1918 р.
Сьогоднішнє молоде покоління дрогобичан є мало поінформоване про Лицаря, а наступне, напевне нічого про нього знати не буде. Як відомо "Хто забуває свою історію, той нічого не вартий". Ми ж звісно, цього не хочемо. У зв’язку з цим, громадськістю останнім часом неодноразово піднімалося питання про відновлення лицаря. Проте, немає у нас одностайності, чомусь знову виникають безпідставні суперечки.
Варто зазначити, що пам’ятник – символ Свободи – був зведений на доброчинні кошти. Як би там не було, а нам багато дечому треба вчитися у наших предків. Кажуть, "історія – найкращий вчитель, шкода, що ми погані учні".
Віримо, що Дрогобиччина достойно відсвяткує величаве свято 100- річчя визволення від російських окупантів і Лицар знову постане на майдані Ринок та нагадуватиме, що свобода безцінна. Не дарма люди віддають за неї життя!
Переглядів: 5082
|